021-7356

خلاقیت در مقابل تکنیک؛ کدام یک مهم‎‌تر است؟

خلاقیت در مقابل تکنیک؛ کدام یک مهم‎‌تر است؟

همه‌ی ما با سه متغیر مهم در خلق عکس یعنی دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو آشنا هستیم اما سه عنصر مهم دیگر هم وجود دارد که بیشتر به خلاقیت در عکاسی بر می‌گردد. این سه عنصر عبارتند از:

  1. ابزارهای عکاسی که در اختیار دارید
  2. سوژه‌ای که در دسترس دارید
  3. خلاقیت شما

یکی از بخش‌های مهم خلاقیت این است که ذهن کاملا بازی در مورد این سه متغیر داشته باشید و بخش دیگر آن این است که دوربینتان را همیشه همراه داشته باشید و به اتفاقات خاص توجه کنید. زمانی که دوربین خودتان را به همراه نداشته باشید اتفاقات خارق‌العاده‌ی خیلی زیادی رخ می‌دهد. دوربین‌ها موبایل هم گزینه‌ی خوبی است اما هنوز به اندازه‌ی دوربین‌های عکاسی کاربرد ندارند.

خلاقیت در عکاسی

همیشه اهمیت تکنیک و خلاقیت در عکاسی مورد بحث بوده است. در زمان یادگیری عکاسی بخش زیادی از توجه مردم به تکنیک‌هایی است که با دوربین می‌توانند انجام دهند و حتی پس از اینکه مهارت‌های کافی را هم کسب کردند به زوایای خلاقانه‌ی عکاسی توجهی نمی‌شود.

دستیابی به تعادل در عکاسی خیلی مهم است. در صورتی که می‌خواهید فقط چیزی که در مقابلتان قرار دارد را ثبت کنید اصلا نگران نباشید. برای این کار بیشتر از خلاقیت به یادگیری نحوه‌ی کار با دوربین نیاز دارید. برای استفاده‌ی همزمان از خلاقیت و تکنیک در عکاسی شما باید از هر دو نیمکره‌ی مغز خودتان استفاده کنید.

عملکرد سمت چپ و راست مغز

گفته می‌شود که سمت چپ مغز بیشتر منطقی و آکادمیک است و سمت راست مغز نیز بیشتر به کارهای هنری و تخیل مربوط است. به همین خاطر می‌توان گفت که تکنیک و خلاقیت هنری داخل مغز ما دو عنصر کاملا جدا هستند.

برای یادگیری کار با دوربین شما باید عملکردها و قابلیت‌های مختلف آن را به خوبی یاد بگیرید. کنترل میزان نور ورودی به دوربین یکی از موارد ضروری است. البته می‌توانید این بخش که مربوط به نیمکره چپ مغز می‌شود را با استفاده از حالت‌های اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک به هوش مصنوعی دوربین واگذار کنید.

استفاده از هوش مصنوعی دوربین برخی از چالش‌های فنی مربوط به استفاده از دوربین را از بین می‌برد و در عین حال مانع بروز خلاقیت هنری نیمکره‌ی راست مغز می‌شود. زمانی که دوربین تنظیمات نوردهی را برای شما انجام می‌دهد شما بخش زیادی از بیان هنری خود را از دست خواهید داد.

[relatedpost post=”150403″]

عکاسی یعنی نقاشی با نور

این عکاس است که یک عکس خوب می‌گیرد نه دوربین. درست مثل قلم‌موی نقاش که خودش به تنهایی نمی‌تواند یک نقاشی زیبا بکشید، دوربین هم دقیقا به اندازه‌ی فردی که از آن استفاده می‌کند خلاق است.

کلمه‌ی Photography از زبان یونانی آمده است و به معنی نقاشی با نور است.

خلاقیت در عکاسی

مقدار نوری که وارد دوربین شما می‌شود روی اینکه بوم دیجیتال شما چگونه دیده می‌شود تاثیر می‌گذارد. درک اینکه دوربین چگونه نور را ثبت می‌کند به عملکرد نیمکره‌ی چپ مغز وابسته است و در صورتی که این کار را به هوش مصنوعی خود دوربین بسپارید بخش خیلی زیادی از عملکرد سمت راست مغز را درباره‌ی خلاقیت در عکاسی از دست خواهید داد.

در صورتی که نتوانید نوردهی دوربین را به خوبی کنترل کنید دیگر مهم نیست که ترکیب‌بندی یا زمانبندی شما تا چه اندازه خوب است؛ تصاویر شما خالی از خلاقیت خواهند بود. برای نقاشی با نور به مقدار زیادی خلاقیت و تصمیم‌گیری خلاقانه نیاز خواهید داشت.

[relatedpost post=”150375″]

یادگیری نحوه‌ی کار با دوربین

زمانی که نحوه‌ی کار با دوربین را به صورت کامل یاد گرفتید، با قدرت خیلی بیشتری می‌توانید بین تکنیک و خلاقیت هنری خودتان در عکاسی تعادل برقرار کنید. یادگیری نحوه‌ی کنترل قابلیت‌های ضروری دوربین باعث می‌شود آزادی عمل خیلی زیادی داشته باشید و پس از آن می‌توانید بیشتر روی جوانب خلاقانه‌ی عکاسی تمرکز کنید.

استفاده‌ی متداول از دوربین خودتان و مطالعه در مورد آن به شما این توانایی را خواهد داد تا از دوربین خودتان به صورت کاملا روان استفاده کنید. هرچقدر بیشتر با دوربین خودتان تمرین کنید و کار با آن را یاد بگیرید، می‌توانید تمرکز کمتری روی آن داشته باشید.

خلاقیت در عکاسی

این کار مثل یادگیری تایپ لمسی و یا رانندگی با ماشین دنده دستی است. در ابتدا این کارها خیلی سخت هستند و به تمرکز بسیار زیادی نیاز دارد. ممکن است دچار اشتباهات خیلی زیادی شوید اما در صورتی که پشتکار کافی داشته باشید، خطاها خیلی کمتر خواهند شد و می‌توانید روی چیزهای دیگر تمرکز کنید. دیگر نیازی نیست نگران باشید که انگشتتان را کجا قرار می‌دهید، رانندگی ساده‌تر خواهد شد و می‌توانید از صحنه‌ای که مقابلتان قرار دارد نهایت لذت را ببرید.

استفاده از دوربین اصلا سخت نیست. وقتی که شما به اندازه‌ی کامل تمرین کنید و مطالعه داشته باشید، ذهنتان آزاد خواهد شد و می‌توانید روی خلاقیت در عکاسی تمرکز کنید. در این صورت فعالیت‌های فنی که باید برای عکاسی انجام دهید میزان کمتری از توجه شما را جلب خواهد کرد.

آزادسازی بیان خلاقانه

پس از اینکه به صورت راحت توانستید دوربین خودتان را کنترل کنید، می‌توانید خلاقیت بیشتری هم با آن نمایش دهید. زمانی که نحوه‌ی ثبت عکس را یاد بگیرید می‌توانید تنظیمات را به شکل هنرمندانه‌ای کنترل کنید. اطلاع از اینکه سنسور چگونه به نور پاسخ می‌دهد به شما این توانایی را می‌دهد که آن را با خلاقیت بیشتری کنترل کنید.

قرار دادن کنترل نوردهی در اختیار هوش مصنوعی دوربین در اکثر مواقع به نتایج نامطلوبی ختم خواهد شد. عکس‌هایی که می‌گیرید شبیه عکس‌های تمام افرادی خواهد بود که از حالت خودکار برای عکاسی استفاده می‌کنند. این موضوع بدین دلیل است که هوش مصنوعی خلاقیت ندارد. این سیستم براساس الگوریتم طراحی و در یک آزمایشگاه فنی تنظیم شده است.

دوربین شما عملکرد خیلی خوبی در نوردهی تصویر خواهد داشت و هدف آن نوردهی یکدست تصویر و حفظ تمامی جزئیات سایه‌ها و هایلایت‌ها است. اما این موضوع اغلب اوقات به معنادار شدن نوردهی کمکی نمی‌کند.

نوردهی دستی یک عکس باعث افزوده شدن عمق و احساس به تصویر شما خواهد شد. در برخی دوربین‌ها حالت‌های صحنه حاوی گزینه‌هایی برای عکاسی پرتره، منظره، اکشن و… خواهد بود. اما هیچوقت دوربینی دیده نشده است که توانایی عکس‌هایی با احساس شاد، غمگین یا دراماتیک را داشته باشد. کنترل دستی دوربین به شما این امکان را می‌دهد که تصمیم‌های خلاقانه بگیرید.

در صورتی که کنترل نوردهی را در اختیار داشته باشید می‌توانید براساس اینکه سوژه اصلی شما چه چیزی است تصمیم‌گیری کنید. اما دوربین توانایی تشخیص سوژه‌ی شما را ندارد. البته برخی سیستم‌های هوش مصنوعی سعی می‌کنند تشخیص دهند که سوژه چیست و نوردهی را براساس همین تشخیص انجام می‌دهند.

اما شما به صورت دقیق با طبیعت ترکیب‌بندی خودتان آشنا هستید و زمانی که یک درک کلی از نور داشته باشید می‌توانید تصویر را دقیقا به شکلی که دوست دارید نوردهی کنید.

فراتر از چیزی که صحیح است بروید

خلاقیت در عکاسی

انتخاب بین تکنیک و خلاقیت بیشتر برای کسانی است که هدفشان گرفتن تصاویری است که از لحاظ فنی مناسب هستند. عکس‌هایی که از لحاظ فنی مناسب نباشند معمولا نادیده گرفته می‌شوند.

اما برای یک عکاس خلاق، عکس «مناسب» معمولا یک عکس بی روح است و از هر کدام از قوانین عکاسی استفاده کنید مهم نیست. حتی در صورتی که یک عکس خلاقانه به صورت یکدست نوردهی نشده باشد، باز هم قابل قبول است.

افراد زیادی هستند که تصور می‌کنند عکس‌های آن‌ها برای اینکه قابل قبول باشند باید برخی استانداردهای فنی را داشته باشند. به همین خاطر روی همین موضوع تمرکز می‌کنند و اغلب اوقات عکس‌هایی فاقد خلاقیت می‌گیرند.

یادگیری اینکه چگونه تنظیمات دوربین را کنترل کنید برای داشتن خلاقیت در عکاسی خیلی ضروری است. تکنیک‌ها خیلی مهم هستند اما قوانین از اهمیت خیلی زیادی برخوردار نیستند.

[relatedpost post=”151691″]

جمع‌بندی

هدف شما باید این باشد که بتوانید بدون اینکه آگاهانه به کار کردن با دوربین فکر کنید، بتوانید از آن استفاده کنید. به جای اینکه روی دیافراگم و سرعت شاتر تمرکز کنید، بیشتر روی این موضوع تمرکز کنید که چه احساسی دارید. با عکسی که می‌گیرید می‌خواهید چه چیزی را بیان کنید؟ در لحظه زندگی کنید و بیشتر از دوربین با سوژه در ارتباط باشید. فقط با این کار می‌توانید بین تکنیک و خلاقیت در عکاسی رابطه برقرار کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.