دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • صدابرداری

 • لوازم جانبی

 • محصولات دست دوم

آموزش نقاشی با نور؛ 7 ایده عکاسی با نور

تکنیک و ترفند
آموزش نقاشی با نور؛ 7 ایده عکاسی با نور

امروزه به دلیل علاقه بسیاری از مردم به ثبت خاطرات و همچنین با پیشرفت دوربین‌های دیجیتال، بیشتر افراد به دنبال امتحان سبک‌های مختلف عکاسی هستند و هر چه آثار متفاوت‌تر از دیگران باشد، قطعاً نتایج بهتری را نیز به دنبال خواهد داشت. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌مند به یادگیری تکنیک‌های خاص عکاسی هستند، در ادامه با این مقاله از نورنگار که آموزش تکنیک عکاسی نقاشی با نور در عکاسی است همراه باشید. در این مطلب به طور کامل به آموزش نقاشی با نور می‌پردازیم و انواع ایده عکاسی با نور را بیان می‌کنیم.

معنای اصطلاح نقاشی با نور در عکاسی

نقاشی با نور که طراحی نور یا نور گرافیتی نیز زیر مجموعه‌های آن هستند، تکنیکی متفاوت و دیدنی در عکاسی است که با استفاده از منبع نور متحرک مانند چراغ قوه، قلم‌های درخشان، ابزارهای رنگی نورانی و حتی تلفن همراه برای تغییر یک تصویر هنگام گرفتن عکس‌هایی با نوردهی طولانی است. عکاسان باتجربه به جای آنکه تصویر را همانطور که هست ثبت کنند، با برجسته کردن یک شی یا ایجاد رگه‌ها، رنگ‌ها یا فلاش‌ها در تصویر، عنصر دیگری را اضافه می‌کنند.

تکنیک نقاشی نور، هنر ایجاد عکس با تنظیم زمان‌های نوردهی طولانی روی دوربین و استفاده از منبع نور متحرک برای نقاشی است. یک عکاس نقاشی نور، شاتر دوربین را باز می‌گذارد و تا هنگامی که با یک منبع نور در هوا نقاشی می‌کشد، شاتر را باز نگه می‌دارد. نتیجه نهایی، تصویری ایجاد شده با استفاده از منبع نور است که به کمک خطوط نورانی در تاریکی، یک تصویر درخشان را خلق می‌کند.

تکنیک نقاشی نور
تکنیک نقاشی نور در عکاسی، هنر ایجاد عکس با تنظیم زمان‌های نوردهی طولانی روی دوربین و استفاده از منبع نور متحرک برای نقاشی است.

گاهی اوقات عکاس برای نقاشی نور از منابع نوری موجود استفاده می‌کند. مانند زمانی که ستاره‌های دنباله‌دار در آسمان می‌درخشند یا چراغ‌های جلویی خودروها در بزرگراه مسیر را روشن کرده و به جلو می‌روند. در این زمان عکاس می‌تواند شاتر دوربین را باز کرده و آثاری زیبا خلق کند. با این حال بیشتر آثاری که با تکنیک عکاسی نقاشی با نور وجود دارند، توسط هنرمند ایجاد شده‌اند.

کاربرد تکنیک عکاسی نقاشی با نور

عکاسی با نوردهی بالا تکنیکی است که عکاسان را قادر می‌سازد افکت‌های خاصی را که با سرعت شاتر استاندارد یا بالا ممکن نیستند، به وجود آورند. به طور قطع اصلی‌ترین عنصری که در عکاسی وجود دارد و ثبت آثار هنری را ممکن می‌سازد، نور است. نور در اشکال مختلف، جلوه‌های متفاوتی را به وجود می‌آورد و در تکنیک عکاسی نقاشی با نور نیز شاهد یکی از همین خلق شاهکارهای نور هستیم. در ادامه به معرفی کاربردهای تکنیک نقاشی با نور می‌پردازیم.

سلف پرتره یا خودنگاره

یکی از رایج‌ترین مدل‌های عکاسی امروزی، گرفتن سلفی و عکس‌هایی است که افراد از خود در موقعیت‌ها و با تکنیک‌های مختلف می‌اندازند. بیشتر افرادی که به انداختن عکس‌های سلفی با این تکنیک علاقه‌مند هستند، به نوآوری و متفاوت بودن از سایر افراد فکر می‌کنند. قطعاً استفاده از تکنیک عکاسی با نور، می‌تواند جالب‌ترین و خاص‌ترین پرتره‌ها و سلفی‌ها را در اختیار شما قرار دهد. نقاشی کردن در فضای اطراف خود با استفاده از منبع نور و ثبت کردن آن با دوربین، تجربه‌ای جدید و خاص برای شما خواهد بود.

تکنیک عکاسی نقاشی با نور
استفاده از تکنیک عکاسی نقاشی با نور، می‌تواند جالب‌ترین و خاص‌ترین پرتره‌ها و سلفی‌ها را در اختیار شما قرار دهد.

پرتره از دیگران

عکاسی نقاشی با نور هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کند. چه قصدتان گرفتن عکس پرتره از خود باشد چه دیگران، با استفاده از یک منبع نور و داشتن مهارت در نقاشی با نور، می‌توانید تصاویری متفاوت و خاص ایجاد کنید. با تلفیق تکنیک‌های عکاسی پرتره و نقاشی با نور، می‌توانید عکس‌هایی خلاقانه از اطرافیان خود بگیرید و با ایجاد فضایی سورئال بدون استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده، سوژه خود را با نتیجه کارتان شگفت‌زده کنید.

عکاسی پرتره و نقاشی با نور
با تلفیق تکنیک‌های عکاسی پرتره و نقاشی با نور، می‌توانید عکس‌هایی خلاقانه از اطرافیان خود بگیرید.

واژه‌نگاری یا عبارت‌نویسی

یکی از جالب‌ترین و پرطرفدارترین ایده‌های تکنیک عکاسی نقاشی با نور، واژه‌نگاری است. فرض کنید در یک غروب دل‌انگیز و در کنار دریا، قصد عکاسی از جلوه‌گری‌های آبی بی‌انتها را دارید اما نمی‌خواهید عکستان مانند کلیشه‌های رایج باشد. در این صورت با استفاده از یک منبع نور، می‌توانید در پس زمینه، هر عبارت یا واژه‌ای که دوست دارید را بنویسید و با تنظیم سرعت شاتر با سرعت نوشتن‌تان، تصویری متفاوت از دریا را به ثبت برسانید.

این سبک که به سبک گرافیتی نوری نیز مشهور است در بسیاری از کارهای خلاقانه، بدون نیاز به ابزار خاص و فقط با منابع نوری که اغلب در دسترس همه هستند، ممکن می‌شود. برای گرفتن یک عکس گرافیتی نوری، شما تنها نیاز به یک فضای تاریک، یک منبع نور و تسلط بر تکنیک نقاشی با نور دارید. مهم نیست که شما به خطاطی سنتی یا نقاشی‌های خیابانی مسلط نیستید، فقط بنویسید و با خلاقیت خود خاص باشید.

واژه‌نگاری با تکنیک عکاسی نقاشی با نور
یکی از جالب‌ترین و پرطرفدارترین ایده‌های تکنیک عکاسی نقاشی با نور، واژه‌نگاری است.

طراحی با تکنیک نقاشی با نور

تکنیک عکاسی نقاشی با نور، درهای خلاقیت را به‌گونه‌ای به ‌روی شما باز می‌کند که در هر محیط و فضای تاریکی بدون محدودیت بتوانید هر چه در ذهن دارید، بکشید و ثبت کنید. طرح شما می‌تواند یک طرح خیلی ابتدایی مانند قلب یا ستاره باشد یا حتی یک طرح پیچیده‌تر از یک گل و یا یک پیچک. با کمی خلاقیت و استفاده از منابع نوری متنوع، در دل تاریکی می‌توانید آثاری را خلق کنید که شاید در روشنایی به این حد چشم‌نواز و تاثیرگذار نباشند.

یک عکس از نقاشی نور با طرح گل که با استفاده از منابع نوری متنوع، در تاریکی خلق شده‌است.

خطوط انتزاعی

آنچه هنر را زیباتر از سایر حرفه‌ها و استعدادهای بشر می‌کند، سبک خاص تعریف هر شخص از یک موضوع است. گاهی آشفتگی ذهن یک هنرمند در یک سیر غیرمنطقی و بدون قاعده، چنان اثر شگفتی را می‌آفریند که برخی با سال‌ها پیروی از قوانین و اصول، قادر به خلق و ثبت چنین اثری نیستند. در عکاسی با نور نیز همینطور است. می‌توانید با استفاده از منبع نور با هر رنگی، در دل سیاهی‌ها، آنچه بر مغزتان نقش می‌بندد به تصویر درآورید و مطمئناً نتیجه کار چیزی است که مثل و مانند نخواهد داشت.

خطوط محیطی

خطوط محیطی به خط‌هایی گفته می‌شود که در اطراف سوژه عکاسی شما هستند و با تکنیک عکاسی نقاشی با نور، می‌توانید با استفاده از یک منبع نور دور سوژه خود، چه یک فرد یا یک شی، را خطوط نورانی بکشید و جلوه‌ای ویژه به سوژه خود ببخشید. با این کار علاوه بر برجسته کردن سوژه اصلی نسبت به محیط پیرامونش، تصاویری منحصربه‌فرد خواهید داشت که به راحتی مخاطب را جذب خواهند کرد.

تکنیک عکاسی نقاشی با نور و خطوط نورانی
با تکنیک عکاسی نقاشی با نور، می‌توانید با استفاده از منبع نور دور سوژه خود خطوط نورانی بکشید.

تکنیک عکاسی نقاشی با نور، جدای از تسلط بر توانایی ثبت حرکات نور، مربوط به توانایی متفاوت دیدن شما در زندگی روزمره است. آثار فاخر تنها از دل شگفتی‌ها و عجایب به وجود نمی‌آیند؛ بلکه بسیاری از آن‌ها با توجه و دقت در رخدادهای اطرافمان به وجود می‌آیند. زمانی که با دریچه دوربینتان از ابتدایی‌ترین وقایع تصاویری خلاقانه ثبت می‌کنید.

گوی نور

این نوع نقاشی با نور با استفاده از یک منبع نور که به یک تکه نخ آویزان شده‌است، انجام می‌شود. نورهای معمولی که برای این تکنیک مورداستفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از چراغ قوه، نور LED یا یک تکه ریسه نور که جمع شده‌است. برای ایجاد گوی نور علاوه بر چرخاندن منبع نور، شما باید آن را حول نقطه مرکزی چرخش هم بچرخانید. تصور کنید دست شما نقطه مرکزی است. در این صورت باید علاوه بر منبع نور دست خودتان را هم بچرخانید تا منبع نور نیز حول آن بچرخد. عکاسی از یک گوی نوری می‌تواند کار خیلی سختی باشد. به همین خاطر این تکنیک نیاز به تمرین و ممارست زیادی دارد.

اسپیروگراف نوری

این ایده هم شبیه به گوی نور است. برای شروع باید یک منبع نور را در انتهای یک تکه نخ قرار دهید. این تکنیک را باید در فضاهای بسته انجام دهید و سر آزاد نخ را به سقف متصل کنید. دوربین را دقیقا زیر منبع نور و هم راستا با آن قرار دهید. سپس تمام لامپ‌های اتاق را خاموش کنید و مطمئن شوید هیچ نوری از پنجره‌ها به داخل اتاق وارد نمی‌شود. اکنون باید زمان نوردهی دوربین را روی 10 یا 15 ثانیه قرار دهید، نخ را عقب بکشید و اجازه دهید منبع نور به صورت بیضوی حرکت کند. در آخر نتیجه را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تکرار کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی نقاشی نور

پس از آشنایی با این تکنیک کاربردی و کاربردهای آن در ادامه آموزش نقاشی با نور در عکاسی به معرفی تجهیزات مورد نیاز برای این مدل عکاسی می‌پردازیم. این تکنیک جذاب و خاص، با وجود اینکه نتایجی خارق‌العاده را به‌وجود می‌آورد، نیاز به تجهیزات گران‌قیمت و صرف هزینه‌های گزاف ندارد و می‌توان با کمترین امکانات عکس‌هایی با تکنیک عکاسی نقاشی نور گرفت.

دوربین

مهمترین و اصلی‌ترین وسیله مورد نیاز شما یک دوربین دیجیتال است. هر دوربین دیجیتالی که قابلیت عکاسی با سرعت شاتر B یا BULB Mode را داشته باشد، برای عکاسی نقاشی با نور مناسب است. همچنین با استفاده از حالت دستی دوربین و ایجاد تنظیمات مناسب نیز می‌توانید به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

سه‌پایه

در تکنیک عکاسی نقاشی با نور چون در بیشتر موارد نیاز است که خود شما برای نقاشی با نور در تصویر حضور داشته باشید، استفاده از یک سه‌پایه به عنوان یک نیاز اساسی مطرح است. دوربین را باید روی یک سه‌پایه و روی سطحی صاف قرار دهید که لرزش‌های ناخواسته باعث تاری عکس‌های شما نشوند.

شاتر بی‌سیم

چون نقاشی با نور مربوط به کنترل شاتر است و شما همزمان نیاز دارید که در جلوی دوربین با نور نقاشی کنید، نیاز دارید که از یک شاتر بی‌سیم برای کنترل مدت زمان باز بودن شاتر خود استفاده کنید.

منبع نور

منبع نوری که برای عکاسی با نور استفاده می‌کنید می‌تواند هر چیزی باشد. نورهای لیزری یا چراغ قوه، نورهای LED و حتی مشعل آتش یا یک شمع می‌تواند به عنوان منبع نوری شما مورد استفاده قرار بگیرد. در جدول زیر می‌توانید انواع منبع نور مناسب برای عکاسی نقاشی نور را ببینید:

منبع نورمزایامعایبکاربرد
چراغ قوهساده و در دسترسنور محدودنقاشی‌های ساده و کوچک
فلاشرگه‌های نور ناگهانی و کوتاهنور خشننقاشی‌های پویا و پرانرژی
نورهای LEDتنوع رنگ و شکلقیمت بالانقاشی‌های نورانی و خلاقانه
شمعنور گرم و ملایمنور ضعیفنقاشی‌های لطیف و رمانتیک
آتشنور پویا و درخشانخطرناکنقاشی‌های نورانی و پویا
فیبر نوریانعطاف‌پذیر و ظریفقیمت بالانقاشی‌های نورانی ظریف و منحصر به فرد
پشم شیشهنور تصادفی و انتزاعیخطرناکنقاشی‌های نورانی انتزاعی
فلاش گوشیساده و در دسترسامکانات محدودنقاشی‌های نورانی ساده

تنظیمات دوربین برای تکنیک عکاسی نقاشی با نور

 عکاسی با نور یک نوع عکاسی با نوردهی بالا است. برای اینکه نقاشی نور شما چشم‌نوازتر و زیباتر باشد، نیاز است که به تنظیمات دوربین و نحوه کنترل آن مسلط باشید. در این آموزش نقاشی با نور در عکاسی به شما بهترین تنظیمات برای مثلث نوردهی یعنی: سرعت شاتر، دیافراگم و ISO را در کنار سایر موارد مورد نیاز، معرفی خواهیم کرد.

حالت دوربین

بهترین مود یا حالت دوربین برای استفاده در این تکنیک، حالت تنظیم دستی یا Manual است. در این حالت شما می‌توانید تمام تنظیمات مورد نیاز دوربین را به ‌صورت دستی انجام دهید.

سرعت شاتر

سرعت شاتر در واقع مدت زمانی است که شاتر دوربین را باز می‌گذارید. به ‌طور کلی عکاسی در نور کم به سرعت شاتر پایین‌تر برای ورود نور بیشتر نیاز دارد. زمان نوردهی طولانی چیزی است که به نقاشی‌های نور اجازه می‌دهد تا بتوانند در قاب دوربین ثبت شوند. با این حال سرعت شاتر شما به مقدار زمانی که برای نقاشی با نور نیاز دارید نیز بستگی دارد. برای عکاسی در محیط‌های تاریک‌تر به سرعت شاتر پایین‌تر و در محیط های روشن‌تر به سرعت شاتر بیشتری برای اجرای این تکنیک نیاز دارید. سرعت شاتر بالاتر به شما جزئیات دقیق‌تری در عکس می‌دهد. تلاش کنید با آزمون و خطا بر اساس نوع نور و مکانی که عکاسی می‌کنید، بهترین سرعت شاتر را پیدا کنید.

دیافراگم

دیافراگم میزان نوری که دوربین شما اجازه ورود می‌دهد را اندازه‌گیری می‌کند که به آن f-stop دوربین می‌گویند. تکنیک عکاسی با  نور نیاز به دیافراگم باریک دارد. دیافراگم‌های باریک معمولاً دارای عدد f بالایی هستند و نقاشی با نور نیاز به محدوده f-stop ای بین 8 تا 10 دارد. اگر از نور کم یا سرعت شاتر کوتاه استفاده می‌کنید دیافراگم را بازتر کنید و برای ثبت جزئیات دقیق‌تر و ظریف‌تر دیافراگم را بسته‌تر نگه دارید.

ایزو (ISO)

ایزو در واقع میزان حساسیت دوربین DSLR نسبت به نور را اندازه‌گیری می‌کند. هر چقدر ایزو بالاتر باشد، دوربین نور بیشتری می‌تواند بگیرد. با این ‌حال علی‌رغم توجه به نور، تکنیک عکاسی نقاشی با نور به یک عدد حساسیت نسبتاً کم، یعنی بین ISO 100 تا 250 نیاز دارد. هر چه منبع نوری شما ضعیف‌تر باشد به ایزو بالاتری نیاز خواهید داشت.

تراز سفیدی

در تکنیک عکاسی نقاشی با نور، تراز سفیدی خودکار پیشنهاد نمی‌شود. استفاده از تراز سفیدی Daylight، Cloudy یا Shade می‌تواند یک انتخاب خوب برای حفظ رنگ‌های اصلی منبع نور و ایجاد نورهایی خنک‌تر یا گرم‌تر باشد. همچنین استفاده از تراز سفیدی رشته‌ای (Incandescent) یا تنگستن (Tungsten) نیز برای متعادل کردن تراز سفیدی عکس‌هایتان مناسب هستند.

فرمت RAW

فرمت فایل خروجی RAW این امکان را به شما می‌دهد که در هنگام ویرایش، تراز سفیدی را تغییر دهید و مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

مراحل عکس گرفتن از نقاشی نور

حال که با تنظیمات دوربین برای عکاسی نقاشی با نور آشنا شدیم، وقت آن رسیده که در این آموزش جامع نقاشی با نور در عکاسی به مراحل عکس گرفتن با این تکنیک بپردازیم.

 1. پس‌زمینه مناسب انتخاب کنید: چه در فضای آزاد و چه در یک اتاق یا استودیو، شما نیاز دارید که یک پس‌زمینه و نور محیط مناسب برای عکاسی با نقاشی نور خود انتخاب کنید. این تکنیک زمانی نتایجی قابل قبول خواهد داد که نقاشی با نور شما با محیط اطراف تطابق داشته و در تعامل با محیط اطرافش باشد.
 2. لباس تیره بپوشید: پوشیدن لباس تیره و ساده باعث می‌شود نور به صورت ناخودآگاه از لباس شما بازتاب نشود و نتیجه بدون خطا به دست آید.
 3. تجهیزات مورد نیاز را آماده کنید: این تجهیزات شامل دوربین، سه‌پایه و منبع نور هستند.
 4. سه‌پایه را روی زمینی صاف قرار دهید: سه‌پایه دوربین باید در مکانی قرار گیرد که احتمال لرزش در آن وجود نداشته باشد و دوربین به راحتی روی آن نصب شود.
 5. تنظیمات دوربین را متناسب با محیط عکاسی انجام دهید: با توجه به فضا، منبع نور و نور محیط، تنظیماتی که در بخش قبل گفته شد را انجام دهید.
 6. شروع به عکس گرفتن کنید: عکاسی را شروع کرده و با استفاده از منبع نور، طرح و ایده دلخواه خود را در جلوی دوربین اجرا و ثبت کنید.

ایده عکاسی با نور

عکاسان هنرمندانی بدون حد و مرز هستند و با توجه به محیط و موضوع عکاسی، ایده‌های خلاقانه‌‌ای را برای کارهای خود به کار می‌برند. با این حال در این بخش از آموزش نقاشی با نور در عکاسی، چند ایده خاص و ناب را برای عکس‌هایی که می‌خواهید با تکنیک عکاسی نقاشی با نور بگیرید به شما معرفی می‌کنیم.

 • استفاده از فشفشه برای عکاسی نقاشی با نور در تولدها
 • استفاده از ریسه‌های رنگی برای جلوه دادن به عکس‌هایی که از اتاق خواب یا اتاق استریم با تکنیک نقاشی با نور می‌گیرید.
 • استفاده از پهپاد یا اسباب‌بازی‌های کنترلی و نصب یک منبع نور روی آن‌ها برای روشن کردن یک مسیر در آسمان یا خطوط لب ساحل
 • استفاده از سیم ظرفشویی آتشین و چرخاندن آن
 • ایجاد گوی نورانی در شب
 • استفاده از شیشه، آینه و منشور برای بازتاب نور و ایجاد اشکال هندسی
 • اجرای ایده عکاسی با نور به صورت دسته‌جمعی با دوستانتان با استفاده از چراغ‌های ال‌ای‌دی و ریسه
یک ایده عکاسی با نور استفاده از سیم ظرفشویی آتشین و چرخاندن آن است.

کد تخفیف نورنگار

سخن پایانی

تکنیک عکاسی نقاشی با نور بیش از سایر تکنیک‌های عکاسی، نیازمند خلاقیت و مهارت است. تسلط بر تنظیمات دوربین، انتخاب محیط درست، ایده و طرح متناسب و اجرای صحیح آن نیازمند تمرین و تکرار است. با این حال خلاقیت را در دستور کار خود قرار دهید، از امتحان کردن کارهای جدید نترسید و با استفاده از منابع نور مختلف در محیط‌های متنوع، شانس خود را برای گرفتن عکس‌هایی با ایده‌های ناب امتحان کنید. اگر سوالی در مورد اجرای تکنیک نقاشی با نور در عکاسی دارید در بخش نظرات بنویسید.

طاهره ویسی

نویسنده : ویسی

2 دیدگاه

 • bonakdari79 گفت:

  مقاله خیلی مفید و آموزنده بود. من با خوندن این مقاله،
  اطلاعات زیادی در مورد نقاشی با نور به دست آوردم.

  • پشتیبان نورنگار گفت:

   خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده
   سپاس از حسن نظرتون دوست عزیز 🌹🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *