021-7356

آموزش عکاسی با استفاده از تکنیک قاب در قاب

آموزش عکاسی با استفاده از تکنیک قاب در قاب

از تکنیک عکاسی قاب در قاب خیلی کمتر از چیزی که نیاز باشد استفاده می‌شود اما این تکنیک به عنوان روشی برای هدایت چشم مخاطب به سمت یک نقطه‌ی کانونی خاص می‌تواند به شدت مفید باشد.

کادربندی پیش زمینه چیست؟

کادرهای پیش زمینه ساده‌ترین روش برای عکاسی قاب در قاب هستند. عکسی از یک منظره با وجود قابلیت چشمگیری در پیش زمینه باعث تقویت سوژه می‌شود. در برخی موارد حتی وزن بصری این قسمت می‌تواند به اندازه‌ی بقیه تصویر باشد.

شما باید بخشی از صحنه را به عنوان سوژه‌ی تصویر انتخاب کنید و سپس یک شکل را داخل عکس پیدا کنید که بتواند سوژه را داخل خود نگه دارد. عکس پائین یک نمونه‌ی ساده از این تکنیک ترکیب‌بندی را مشاهده می‌کنید.

عکاسی قاب در قاب

کادربندی پس زمینه چیست؟

کادربندی پیش‌زمینه یک روش ساده و مشخص برای استفاده از تکنیک کادر در کادر است اما روش‌های نامحسوس و ذهنی‌تری هم برای انجام این کار وجود دارد. یکی از این تکنیک‌ها کادربندی پس زمینه است.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید همیشه به یاد داشته باشید این است که همیشه قبل از کادربندی فکر کنید. نگاهی به اطراف بیاندازید و چیزهایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و نمی‌توانید استفاده کنید را پیدا کنید. تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید کادربندی تصویر را انجام دهید. هرچقدر بیشتر این کار را انجام دهید، شما سریعتر می‌توانید این کار را انجام دهید و تصاویر شما هم بهتر خواهند بود.

عکس پائین نمونه‌ای از استفاده از پس زمینه به عنوان کادر تصویر است. در این تصویر کادربندی با استفاده از ساختمانی که پس زمینه را شکل داده است انجام شده است. کادربندی با استفاده از پس زمینه باعث تقویت سوژه می‌شود و چشم مخاطب را با یک ترتیب مشخص هدایت خواهد کرد.

عکاسی قاب در قاب

[relatedpost post=”117681″]

هدایت چشم

استفاده از عکاسی قاب در قاب یک ابزار ترکیب‌بندی قوی برای هدایت چشم به یک قسمت مشخص از تصویر و یا به سمت سوژه است. در عکس زیر خطوط موجود در بالا سمت چپ و پائین سمت راست تصویر، بیننده را تشویق می‌کنند که مرکز تصویر را مشاهده کند. چشم مخاطب قبل از اینکه به سمت خارج تصویر حرکت کند به سمت مرکز آن کشیده می‌شود.

همانطور که می‌بینید فقط با استفاده از قاب‌های کامل نیست که می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید بلکه با استفاده از نیم قاب هم می‌توانید این تکنیک را اجرا کنید.

عکاسی قاب در قاب

[relatedpost post=”107403″]

افزودن عمق

یکی از بهترین دلایل برای استفاده از تکنیک عکاسی قاب در قاب افزودن عمق به تصویر است. این کار را می‌توانید با استفاده از عمق میدان کم انجام دهید.

یکی دیگر از روش‌های تقویت احساس عمق استفاده از چندین قاب داخل تصویر است. این موضوع را به وضوح می‌توانید داخل عکس زیر مشاهده کنید. ایجاد عمق با استفاده از دو یا چند جسم مختلف داخل عکس خیلی ساده است. علاوه بر حلقه‌ی سنگی، درخت‌های کنار جاده هم به عنوان یک قاب طبیعی و نامحسوس‌تر عمل می‌کنند.

عکاسی قاب در قاب

مسیرها

شما اکنون نحوه‌ی هدایت چشم با استفاده از قاب‌ها و تاثیر یک قاب روی تصویر را به صورت کامل درک کرده‌اید. اکنون به سادگی می‌توانید مثل عکس زیر، یک مسیر برای چشم مخاطب ایجاد کنید. با افزایش فاصله کادرهای تکرار شده‌ی تصویر نیز شروع به محو شدن می‌‌کنند. این تکنیک روش خیلی خوبی برای هدایت چشم مخاطب به یک نقطه‌ی واحد است.

عکاسی قاب در قاب

[relatedpost post=”141040″]

پیدا کردن نوردهی مناسب

در مطلب نورسنجی در عکاسی متوجه شدید که یک دوربین به چه شکلی صحنه را مشاهده می‌کند. در صورتی که یک نقطه‌ی روشن در مرکز تصویر وجود داشته باشد به احتمال زیاد دوربین شما نیز نوردهی را برای همان نقطه انجام می‌دهد. بنابراین در صورتی که از تکنیک عکاسی قاب در قاب استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که قاب شما نور کمتری داشته باشد.

این موضوع می‌تواند کاربردهای خلاقانه‌ی خودش را داشته باشد اما باید مراقب آن باشید زیرا ممکن است چیزی نباشد که شما به دنبال آن هستید. تفاوت خیلی زیادی بین نقاطی که نوردهی زیادی دارند با نقاطی که کمتر نوردهی شده‌اند وجود دارد و بدون استفاده از تکنیک‌های پیچیده‌ی ادیت عکس در فتوشاپ نمی‌توانید این قبیل مشکلات را در زمان ادیت عکس اصلاح کنید.

بنابراین دوربین را روی حالت دستی قرار دهید و نوردهی را به شکلی تنظیم کنید که با آن راحت هستید.

عکاسی قاب در قاب

استفاده از قاب به عنوان بخشی از تصویر

در صورتی که قاب تصویر خیلی جذاب است آن را حذف نکنید بلکه از آن استفاده کنید. برای مثال در عکس زیر پنجره‌ی قدیمی به اندازه‌ای پر از شخصیت است که عکاس تصمیم گرفته است از آن به عنوان یک بخش مهم در ترکیب‌بندی عکس استفاده کنید و آن را هم ارزش با تصویر موجود در داخل آن محسوب کرده است.

عکاسی قاب در قاب

همین موضوع باعث شده است یک حس موقعیت و جذابیت به عکس داده شود و تصویر گرفته شده فقط یک عکس منظره نباشد. این عکس چشم مخاطب را هدایت می‌کنید و باعث می‌شود به محتویات پنجره دقت کند، چیزی که مردم معمولا انجام می‌دهند.

سخن نهایی

استفاده از عکاسی قاب در قاب معمولا تکنیک خیلی خوبی برای افزودن عمق و جذابیت به تصاویر شما است.

کادربندی یک تکنیک ترکیب‌بندی خیلی خوب است زیرا با استفاده از آن می‌توانید چشم مخاطب را با استفاده از یک مسیر خاص به سمت سوژه هدایت کنید. در صورتی که به اندازه‌ی کافی تمرین کنید، طولی نمی‌کشد که قاب‌ها را همه جا مشاهده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.