مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

بررسی گوشی Huawei P20 Pro

مجموع بازدید : 430 زمان مطالعه : 10
بررسی گوشی Huawei P20 Pro

گوشی Huawei P20 Pro یکی از بهترین گوشی‌های هوشمند مخصوص عکاسان است. این گوشی که امکانات و قابلیت‌های آن بسیار فراتر از رقبای خودش است، توانسته لقب “بهترین دوربین در گوشی‌های هوشمند” را از متخصصان این حوزه دریافت کند و بالاتر از گوشی‌های هوشمند سامسونگ S9 و iPhone X قرار بگیرد. احتمالاً به همین دلیل هم بسیاری از عکاسان و کسانی که کیفیت بالای دوربین گوشی برای آن‌ها در اولویت قرار دارد، به سراغ این گوشی خواهند رفت. اما نکته مهمی که در این میان وجود دارد این است که بسیاری از کاربران، از تمامی امکانات این گوشی‌ها بی‌خبر هستند و اغلب در حالت تمام اتوماتیک از آن‌ها استفاده می‌کنند. باید توجه داشته باشید که امکانات دوربین گوشی‌های هوآوی (و همچنین اغلب گوشی‌های پرچمدار اندرویدی) بسیار بیشتر از چیزیست که در نگاه اول به چشم می‌آید. به همین دلیل هم هست که بیشترین خریداران این گوشی‌ها، مدت زیادی را صرف یادگیری و آزمون و خطا با این گوشی‌ها می‌کنند تا اصطلاحاً، ترفندها و مهارت‌های کار با آن‌ها را یاد بگیرند. برای اینکه بتوانید در همان ابتدا، بیشترین استفاده را از این دوربین‌ها بکنید، قصد داریم بهترین قابلیت‌های دوربین گوشی Huawei P20 Pro را برایتان تشریح کنیم.

Night Mode

در مقاله مقایسه دوربین گوشی Huawei P20 Pro با دوربین Canon 5DS r دیدید که نویسنده چطور از وضعیت عکاسی در شب این دوربین برای ثبت عکس در محیط کم نور خانه‌اش استفاده کرد. این وضعیت در نور کم بسیار عالی عمل می‌کند. اما دو نکته مهم درباره Night Mode: اول اینکه شک نکنید، بهترین حالت عکاسی با این دوربین در نور کم، همین Night Mode است، دوم اینکه اصلاً فکر نکنید حتماً باید در شب از آن استفاده کنید. اجازه بدهید هر کدام را به ترتیب و جداگانه توضیح بدهم.
در حالت Night Mode، دوربین به طور پیوسته 6 ثانیه عکاسی می‌کند. یعنی در واقع، شاتر دوربین 6 ثانیه باز می‌ماند. خیلی واضح است که در حالت عادی، اگر ثبت یک عکس 6 ثانیه طول بکشد و دوربین روی دست باشد، نمی‌توانیم دوربین را کاملاً ثابت نگه داریم و احتمالاً تصویر محو خواهد شد. اما این وضعیت عکاسی، اصلاً برای استفاده با سه‌پایه طراحی نشده و دقیقاً قرار است برای عکاسی روی دست از آن استفاده کنید. دوربین در این حالت از یک تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده می‌کند و به طور خودکار، این محوشدگی را حذف می‌کند.
تصور این حالت کمی مشکل است. یعنی اینکه فکر کنیم دوربین از کجا می‌فهمد که چه چیزی را باید حذف کند و چه چیزی را نگه دارد، کمی پیچیده است. اما واقعیت این است که نتیجه کار بسیار عالی از آب درمی‌آید. تصویر کاملاً شارپ است و این قابلیت درست کار می‌کند. تصاویری که با این حالت می‌گیرید، خصوصاً در جاهایی که محیط بسیار تاریک است، نتیجه‌ای شگفت‌آور دارد. عکس زیر بدون نور فلاش گرفته شده، اما می‌بینید که با نورهای مختلف در سرتاسر تصویر و کاملاً شارپ ثبت شده و اینطور به نظر می‌رسد که دوربین روی یک سه‌پایه بوده است. به موج‌های زیر قایق نگاه کنید. اینطور به نظر می‌رسد که سرعت شاتر بسیار سریع‌تر از 6 ثانیه بوده، اما کل تصویر هم نور یکدست و خوبی دارد.

در نکته دوم می‌خواهم درباره عکاسی با Night Mode در “روز” بگویم. شاید کمی غیر طبیعی باشد که با Night Mode این گوشی، در نور روز هم عکس بگیریم. اما همان هوش مصنوعی دوربین، در این حالت هم وارد بازی می‌شود و به طور خودکار، سرعت شاتر را کاهش می‌دهد. با این کار نه تنها، عکس سفید و Over Exposed نمی‌شود، بلکه یک حالت ماورا طبیعه‌ ای پیدا می‌کند. یک چیز عجیب و غریب و خاص، شبیه به استفاده از HDR ، اما خیلی طبیعی‌تر و زیباتر. البته این حالت، خیلی برای عکاسی در روز طبیعی نیست، اما جلوه زیبایی دارد و انگار از فیلتر‌های عکاسی خاصی استفاده کردید. عکس زیر را ببینید تا متوجه منظور من بشوید.

برای استفاده از این وضعیت در دوربین گوشی Huawei P20 Pro ، برنامه دوربین را باز کنید و صفحه انتخاب Mode را به سمت راست بکشید تا باز شود (از بالای دکمه شاتر). لازم نیست نگران سرعت شاتر باشید. دوربین را به سمت سوژه بگیرید و دکمه شاتر را بزنید.. خود دوربین، مقدار سرعت شاتر را تنظیم می‌کند، فقط در طی زمان عکس‌برداری، دوربین را ثابت نگه دارید و حرکت ندهید. البته منظورم این نیست که باید مثل یک مجسمه ثابت بمانید، اما یادمان باشد که این وضعیت، مثلاً در داخل یک اتومبیل در حالت حرکت درست کار نمی‌کند.

اگر با عکاسی آشنا هستید، می‌توانید سرعت شاتر و حساسیت ISO دوربین را هم خودتان تنظیم کنید. وقتی دوربین را به صورت عمودی گرفته‌اید، با استفاده از آن دو آیکن پایین چپ و راست می‌توانید این کار را بکنید. البته ما فعلاً کاری با این گزینه نداریم و بهتر است از همان حالت اتوماتیک دوربین استفاده کنید.

Zoom Mode
تقریباً هر کسی که روزی از دوربین‌های کامپکت استفاده می‌کرده یا این روز‌ها موبایل دارد، می‌داند که نباید با دوربینی که لنز آن زوم نیست، روی سوژه زوم کند. زوم کردن به صورت دیجیتال، همیشه کیفیت عکس را کاهش می‌دهد و به ندرت می‌توانید دوربینی را ببینید که از این قاعده مستثنی باشد. اما برخی از دوربین‌های موبایل جدید، مانند iPhone X و Galaxy S9 می‌توانند تقریباً بدون افت کیفیت، تا دو برابر زوم دیجیتال داشته باشند. یعنی بدون اینکه لنز دوربین زوم کند، با بزرگنمایی تصویر تا 2 برابر، همچنان کیفیت بالای عکس‌های خودشان را حفظ می‌کنند. اما در دوربین گوشی Huawei P20 Pro این بزرگنمایی بسیار بیشتر شده مقدار زوم فراتر رفته است. دوربین گوشی P20 Pro می‌تواند بدون افت کیفیت تا 5 برابر بزرگنمایی دیجیتال داشته باشد. دوربین P20 Pro، این کار را با ترکیب بزرگنمایی اپتیکال (با استفاده از چندین عدسی) و ترکیب تصاویر با قابلیت هوش مصنوعی خودش انجام می‌دهد.

استفاده از زوم دیجیتال گوشی Huawei P20 Pro خیلی ساده است. برنامه دوربین را که باز می‌کنید، یک دایره کوچک با عبارت 1x در بالای صفحه می‌بینید. یک‌بار که روی آن بزنید، بلافاصله روی زوم 3x می‌روید و یک‌بار دیگر که بزنید، روی زوم 5x می‌روید. اگر بار سوم روی آن بزنید، دوباره به زوم نرمال یا 1x برمی‌گردید. البته با کشیدن دو انگشت به سمت بیرون (Pinch) هم مانند اغلب دوربین‌های موبایل، می‌توانید تصویر را به اندازه‌های دلخواه هم بزرگ و کوچک کنید. این روش، فقط سریع‌تر است و چندان فرقی ندارد که از کدام استفاده کنید.

یک نکته مهم اینکه، اگر روی تصویر زوم کنید، کوچک‌ترین لرزش دستتان می‌تواند موجب محوشدگی بشود. البته این در مورد دوربین‌های عادی است. گوشی Huawei P20 Pro حتی در حالت زوم نیز، به ندرت محوشدگی نشان می‌دهد و دیدن عکس‌های محو شده حتی روی زوم 5x هم بسیار بعید است.

این قسمت اول از ترفند‌های کار با دوربین گوشی Huawei P20 Pro بود. در قسمت دوم این مقاله، با قابلیت‌های دیگری از این دوربین، مانند فیلم‌برداری صحنه آهسته یا Slow Motion، عکاسی سیاه و سفید هنری و همچنین هوش مصنوعی پیشرفته P20 Pro برای تشخیص سوژه‌های مختلف آشنا می‌شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.