مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

5 سوژه فوق العاده برای عکاسی با نوردهی طولانی

به عنوان یک عکاس، عکاسی با نوردهی طولانی به شما این امکان را می‌دهد که عکس‌هایتان را به یک اثر هنری چشم‌نواز مانند آنچه که در نقاشی‌ها دیده می‌شود، تبدیل کنید. اصولاً نام Long Exposure یا عکاسی با نوردهی طولانی، با ثبت حرکت در تصویر گره خورده و آنچه که در تصویر ثبت می‌شود، بسیار فراتر از چیزی است که چشم انسان می‌تواند ببیند.

مجموع بازدید : 5450 زمان مطالعه : 8
5 سوژه فوق العاده برای عکاسی با نوردهی طولانی

برای نوردهی طولانی لازم است سرعت پرده شاتر بسیار بیشتر از حالت‌های معمول باز بماند، تا بخش‌های متحرک تصویر بتوانند در پی خود، ردی شبح‌وار ایجاد کنند. روش‌های زیادی برای استفاده از نوردهی طولانی وجود دارد که در اینجا 5 روش جذاب و ساده را بیان می‌کنیم تا با ساده‌ترین ابزارها بتوانید آن‌ها را انجام دهید. با ما همراه باشید.

عکاسی با نوردهی طولانی

انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی با نوردهی طولانی

فراموش نکنید دو ابزار مهم برای نوردهی طولانی نیاز دارید: ابتدا یک دوربین با امکان تعیین سرعت شاتر نیاز دارید. یعنی باید بتوانید پرده شاتر دوربین را به مدت زیادی باز نگاه دارید که نیازمند تنظیمات دستی در دوربین‌ها است. اگرچه بسیاری از دوربین‌های کامپکت موجود در بازار مد عکاسی M را دارند، اما برای ثبت عکس‌های باکیفیت‌تر، بهتر است از دوربین‌های DSLR مانند Canon EOS 6D استفاده کنید.

دوربین‌های DSLR نسبت به دوربین‌های کامپکت نویز بسیار کمتری دارند و در هنگام نوردهی طولانی، مقدار نویز تصویر بسیار کمتر و کیفیت عکس‌ها بالاتر خواهد بود. علاوه بر این حتماً به یک سه‌پایه باکیفیت نیاز دارید که در عین سبکی، به اندازه کافی مقاوم باشد تا در هنگام نوردهی کمترین لرزشی ایجاد نکنند. با داشتن این دو ابزار می‌توانید به سراغ یکی از این پنج روش بروید:

عکاسی از خطوط چراغ اتومبیل‌ها

یکی از ساده‌ترین سوژه‌ها برای عکاسی با نوردهی طولانی، گرفتن عکس از چراغ‌های متحرک است. طبیعتاً مانند تمامی عکس‌های این‌چنینی، برای گرفتن عکس از Light Trails یا خطوط چراغ اتومبیل‌ها به یک سه‌پایه محکم و ترجیحاً یک جای بلند و رو به خیابان یا اتوبان نیاز دارید. بهتر است فکر عکاسی از روی پل‌های عابر پیاده را نکنید. حتی اگر از یک سه‌پایه حرفه‌ای نیز استفاده کنید باز هم احتمالاً عکس‌هایی که می‌گیرید دچار محو شدگی خواهند شد. زیرا در واقع این خود زمین (در اینجا پل عابر پیاده) است که می‌لرزد و لرزش زمین را هیچ سه‌پایه‌ای خنثی نمی‌کند.

در هر حال، بهتر است یک جای تاریک با حداقل نور در اطراف کادر را انتخاب کنید. وجود چراغ‌های راهنمایی و چراغ‌های روشنایی کنار جاده می‌تواند آلودگی نوری روی عکس ایجاد کند و زیبایی آن را از بین ببرد. همچنین سعی کنید جایی را انتخاب کنید که تردد ماشین‌ها رو به دوربین کمتر از ماشین‌های پشت به دوربین باشد. زیرا معمولاً خطوط نور قرمز چراغ خطر، از نور چراغ‌های جلوی اتومبیل زیباتر می‌شود.

عکاسی در شب

عکاسی از آب‌های ابریشمی با نوردهی طولانی

این تکنیک تقریباً عمومی‌ترین تکنیک عکاسی از رودخانه‌ها است و همه عکاسان طبیعت دوست دارند این شیوه را در عکس‌هایی که از آب‌هایی روان می‌گیرند به کار ببرند. عکس‌هایی که از رودخانه‌های جنگلی می‌گیرید، معمولاً با نوردهی عادی نیز شبیه به همین عکس پایینی می‌شود. زیرا در زیر درختان بلند، اغلب نور کافی برای عکاسی روی دست وجود ندارد و می‌بایست سرعت شاتر را کاهش داده و دوربین را روی سه‌پایه قرار دهید که منجر به محو شدن حرکت آب روان می‌شود.

اما وقتی می‌خواهید از یک رودخانه در زیر نور شدید روز عکاسی کنید، به روشی برای کاهش نور نیاز دارید. یک روش پرکاربرد برای این کار، استفاده از فیلتر‌های ND یا Neutral Density مانند است. برخی از این فیلتر‌ها می‌توانند مانند یک عینک جوشکاری، شدت نور محیط را تا 8 برابر کاهش دهند و به این ترتیب این امکان را می‌یابید تا از سرعت‌های بسیار پایین‌تر از سرعت عادی و نورسنجی شده توسط دوربینتان استفاده کنید.

عکسبرداری از حرکت آب با نوردهی طولانی

عکاسی از آبشار

حرکت دادن ابر‌ها با کاهش سرعت شاتر

عکاسی از ابرهای روان، شباهت زیادی به عکاسی از رودخانه‌ها دارد. یعنی باز هم در اینجا قرار است سرعت شاتر به شدت کاهش پیدا کند، اما تفاوت مهمی که با عکس از رودخانه دارد این است که سرعت ابرها بسیار پایین‌تر از سرعت آب‌ها است و نیاز است که سرعت شاتر را چندین برابر بیشتر کند کنید. حتی گاهی اوقات نمی‌توانید با سرعت 20 یا 30 ثانیه هم به چنین جلوه‌ای دست پیدا کنید و ممکن است مجبور شوید دیافراگم را مثلاً تا f/22 یا f/32 ببندید و سرعت شاتر را به چند دقیقه برسانید. سرعت‌های خیلی بالا به صورت پیش‌فرض روی دوربین شما قرار نگرفته‌اند و معمولاً از 30 ثانیه بیشتر را باید با مد Bulb یا نوردهی طولانی به صورت دستی نوردهی کنید که این قابلیت اغلب روی دوربین‌های DSLR مانند Canon EOS 800D یا Nikon D5600 وجود دارد.

وقتی دوربین روی مد Bulb قرار می‌گیرد، تا زمانی که دکمه شاتر را فشار داده‌اید، پرده شاتر باز می‌ماند و به محض رها کردن آن، پرده شاتر دوباره بسته می‌شود. طبیعتاً اشکالی که در اینجا وجود دارد این است که نگه داشتن انگشت روی دکمه شاتر به مدت طولانی، خود می‌تواند موجب لرزش دوربین شود و به همین دلیل است که بسیاری از مشتریان نورنگار، برای نوردهی‌های طولانی بیش از 30 ثانیه، از ریموت تریگر‌ها استفاده می‌کنند. یکی از بهترین ریموت تریگر‌های موجود در بازار ریموت های سری Captur از شرکت Hahnel است. با این وسیله می‌توانید دور از دوربین بایستید و بدون نگرانی از لرزش دوربین، آن را از راه دور کنترل کنید.

عکاسی از حرکت ابرها با نوردهی طولانی

نقاشی با نور

نقاشی با نور هم تقریباً همان تنظیماتی را نیاز دارد که برای نوردهی طولانی خطوط نور اتومبیل‌ها استفاده می‌کردید. باز هم باید زمان نوردهی را چیزی بین 20 تا 30 ثانیه قرار دهید. با این تفاوت که این بار، منبع نورانی در دست شماست و باید آن را در طول تصویر حرکت دهید. در اینجا نیز نیاز هست که محیط به اندازه کافی تاریک و بدون منابع نورانی اضافی باشد.

بنابراین جایی مانند کنار دریا که چراغ‌های زیادی وجود ندارد، برای این کار بسیار مناسب است. خصوصاً اگر نور مهتاب روی دریا افتاده باشد، می‌توانید با نوشتن کلمات عاشقانه یا مثلاً نام یک شخص، تصویری بسیار زیبا و خلاقانه را ثبت کنید. در اینجا نیز داشتن یک ریموت کنترل Captur به شما کمک می‌کند تا بدون عجله، شاتر دوربین را فعال کنید. اما اگر ریموت کنترل در اختیار ندارید، می‌توانید از مود Self Timer دوربین نیز استفاده کنید تا پس از فشردن دکمه شاتر، دستکم 10 ثانیه برای شروع نوردهی و قرار گرفتن در کادر زمان داشته باشید. ابتدا سرعت شاتر را روی 20 یا 30 ثانیه قرار دهید و قبل از شروع نوردهی در کادر قرار بگیرید. سپس با شروع نوردهی چراغ‌قوه (یا فلاش گوشی تلفن همراهتان) را روشن کنید و کلمه مورد نظرتان را در طول تصویر بنویسید. ضمناً فراموش نکنید این کلمه باید برعکس نوشته شود!

نقاشی با نور در عکاسی با نوردهی طولانی

عکس‌هایی رویایی از آسمان شب

یکی از جذاب‌ترین عکس‌هایی که می‌توانید با نوردهی طولانی بگیرید، عکاسی از حرکت ستاره‌ها در آسمان شب است. البته نیازی به توضیح نیست که ستارگان در آسمان حرکت نمی‌کنند و در واقع این زمین است که با چرخش خود، موجب متحرک به نظر رسیدن ستاره‌ها می‌شود. به همین دلیل است که وقتی از آسمان شب با نوردهی خیلی طولانی عکاسی می‌کنید، تمامی ستاره‌ها (حتی آن‌ها که واقعاً ثابت‌اند) در حال حرکت به نظر می‌رسند.

طبیعتاً برای گرفتن چنین عکسی، به آسمانی بدون غبار و آلودگی و محیطی بسیار تاریک نیاز دارید که چنین محیطی، معمولاً تنها در خارج از شهر‌ها در دسترس است. علاوه بر چنین محیطی، به یک دوربین DSLR با نویز کم مانند دوربین عکاسی Nikon D750 نیاز دارید تا عکس‌هایی بدون نویز و فوق‌العاده را از آسمان شب ثبت کنید. اگرچه یک دوربین فول‌فریم می‌تواند عکس‌های شما را بسیار زیباتر کرده و نویز بسیار کمی در تصویر ایجاد می‌کند، اما اگر نمی‌خواهید مانند عکاس حرفه‌ای آسمان شب Lance Keimig، این عکس‌ها را به چاپ برسانید، می‌توانید از دوربین‌های DSLR ارزان قیمت‌تر مانند دوربین Canon EOS 77D نیز برای این کار استفاده کنید. برای ثبت عکس از حرکت ستاره‌ها، به یک دوربین DSLR با نویز کم، یک سه‌پایه عالی با پایداری بالا، نوردهی طولانی و طبیعتاً صبر زیادی نیاز دارید. تصویر زیر حدود 45 دقیقه نوردهی شده است!

عکاسی در شب

عکاسی از آسمان شب با نوردهی طولانی

نوردهی طولانی یکی از لذت‌بخش‌ترین انواع عکاسی با تصاویری خارج از تصور و فوق‌العاده است. اگر شما هم تجربه چنین عکس‌هایی را داشته‌اید یا سؤالی درباره مطالب گفته شده در این مقاله دارید، حتماً در بخش کامنت‌ها نظر خودتان را بنویسید.

10 پاسخ به “5 سوژه فوق العاده برای عکاسی با نوردهی طولانی”

  1. فرزام گفت:

    سلام. با nikon d3400 هم میشه چنین عکسی از اسمان شب گرفت؟

  2. داریوش گفت:

    سلام
    مطالب بسیار عالی ست..نکته ای اضافه کنم که: نور دهی از ستارگان شب را انجام داده ام..نکته ای که باید توجه کرد که همچون عکس موجود باشد ..این ست که زاویه چرخش زمین و جهت شمال یا جنوب را باید دانست که خط نورانی ستاره ها در مرکز قرار بگیرد.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.