دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

تکنیک های مهم عکاسی از ماه؛ از روش‌ها تا تجهیزات

تکنیک و ترفند
تکنیک های مهم عکاسی از ماه؛ از روش‌ها تا تجهیزات

چگونه از ماه عکس بگیریم؟

بسیاری از عکاسان مبتدی به‌هنگام ثبت عکس از ماه، درنتیجه با یک نقطه سیاه کوچک یا لکه‌های سفیدرنگ مواجه می‌شوند؛ فارغ از این‌که عکاسی از ماه چقدر کار دشوار و زمان‌بری است. در این قسمت به آموزش عکاسی از ماه می پردازیم.

باوجود تمام چالش‌ها، عکس گرفتن از ماه می‌تواند یک تجربه عالی برای شما باشد؛ چراکه در طول این مسیر تکنیک‌های عکاسی زیادی را مثل مقابله با اعوجاج، حذف امواج گرما برای سوژه‌های دور، کاهش لرزش دوربین در شرایط کم‌نور، تنظیم دستی دوربین و حتی نحوه گنجاندن ماه در کادر خود برای رسیدن به بهترین نتیجه یاد خواهید گرفت.

پس اگر علاقه‌مند به عکس گرفتن از ماه هستید، سختی‌های این مسیر را به جان بخرید و با تمام قوا به این مسیر قدم بگذارید!

نکاتی که پیش از عکاسی از ماه باید بدانید

شاید فکر کنید عکاسی از ماه با دوربین آسان است و تنها با گرفتن دوربین به سمت ماه می‌توان تصویر بی‌نظیری از آن به ثبت رساند. درحالی‌که شما باید پیش از زدن دکمه شاتر دوربین، تمامی جوانب را بسنجید و به نکات بسیار مهم و ریزی توجه کنید. در زیر نکات مهمی را که پیش از عکاسی باید بدانید، به شما ارائه می‌دهیم.

فاز یا حالات ماه را بشناسید

قبل از این‌که در مورد نحوه عکاسی از ماه صحبت کنیم، مهم است که اصول فاز یا حالات مهم ماه را بشناسید.

همان‌طور که می‌دانید، کره ماه در طول هر ماه مراحل مختلفی را طی کرده و به اشکال متفاوتی درمی‌آید. این موضوع نیز به‌خاطر تغییر موقعیت ماه در مدار خود اتفاق می‌افتد.

شب اول ماه قمری را در نظر بگیرید. در این شب، ماه بین زمین و خورشید قرارگرفته و لقب «ماه نو» را به خود اختصاص می‌دهد؛ زیرا هیچ نور خورشیدی به سمت نیم‌کره‌ای از ماه که به سمت زمین است، تابیده نمی‌شود؛ بنابراین در این شب نمی‌توان با چشم غیرمسلح ماه را رؤیت کرد.

با تغییر موقعیت سه کره ماه، خورشید و زمین در مدارهایشان، کره ماه به شکل‌های مختلفی اعم از هلال ماه درمی‌آید. زمانی که زمین بین ماه و خورشید قرار بگیرد، نیم‌کره روشن ماه به سمت زمین بوده و ما یک ماه کامل و روشنی را می‌بینیم.

این چرخه هر 29.53 روز تکرار می‌شود که به آن «دوره سینودیک» می‌گویند.

ماه نو به‌نوبت با تبدیل به یک هلال، یک‌چهارم و گیبوس (Gibbous) درنهایت اواسط هر ماه قمری در قالب ماه کامل ظاهر می‌شود. سپس سایه سیاه‌رنگ در جهت مخالف حرکت کرده و این رویدادها به‌صورت معکوس تکرار می‌شوند تا زمانی که دوباره ماه نو به‌وجود بیاید و ماه قمری جدیدی شروع شود.

اصطلاحات رایج درباره ماه

حالا بیایید نگاهی به چند نکته مفید دیگر راجع به ماه و اصطلاحات مربوط به آن در زمان‌های مختلف بیاندازیم.

 • ماه به‌طور جزر و مدی یا گرانشی به زمین متصل شده است؛ این بدان معنی است که شما در هر روز، سال یا مکانی که باشید، فقط یک‌طرف ماه را خواهید دید.
 • فاصله زمین تا ماه در طول سال متفاوت است.
 • هنگامی‌که ماه در نزدیک‌ترین فاصله به زمین قرار می‌گیرد، اغلب به آن «ابر ماه» می‌گویند. در مقابل، زمانی که ماه در دورترین فاصله خود از زمین قرار دارد، لقب «ماه کوچک» را به خود اختصاص می‌دهد.
 • اگر بیش از یک ماه کامل در طول یک ماه وجود داشته باشد، به آن «ماه آبی» می‌گویند.
 • هنگامی‌که خورشید، زمین و ماه در یک ردیف قرار گیرند، سایه زمین روی ماه افتاده و ماه‌گرفتگی رخ می‌دهد. همچنین زمانی که ماه جلوی خورشید را می‌گیرد، خورشیدگرفتگی اتفاق می‌افتد.
 • ماه در طول ماه‌گرفتگی به دلیل ظاهر قرمز آن اغلب به‌عنوان «ماه خونی» شناخته می‌شود.
 • در نیم‌کره شمالی، نور ماه از راست به چپ حرکت کرده و در نیم‌کره جنوبی از چپ به راست حرکت می‌کند. اگر در خط استوا بایستید، بسته به زمان روز، ماه روشنایی متفاوتی خواهد داشت.

چگونه حالات ماه در هر روز را تخمین بزنید

حالا که اصول اولیه و حالات ماه را درک کردید، باید تصمیم بگیرید که از کدام حالت ماه می‌خواهید عکاسی کنید. سپس با نکاتی که گفته شد، زمان درست تشکیل حالت دلخواه را تخمین زده و در موعد مقرر در محل موردنظر حاضر باشید.

توجه داشته باشید که زمان درست و محل موردنظر شما برای عکاسی رابطه مستقیمی باهم دارند. به‌عنوان‌مثال، اگر شما در نیمکره شمالی هستید و هلال ماه در سمت راست ماه نمایان شده، می‌توان حدس زد که حدود 10 روز به ماه کامل باقی‌مانده است. در مقابل، اگر هلال ماه از سمت چپ ماه خود را نشان دهد، حدود دو هفته و نیم تا ماه کامل باقی است.

البته این یک راه سریع برای تخمین زمان درست است. در این راستا وب‌سایت‌ها و برنامه‌های فوق‌العاده‌ای وجود دارند که نه‌تنها حالت دقیق ماه را در هر روز محاسبه می‌کند، بلکه موقعیت آن را در محل موردنظرتان و در زمان‌های مختلف تعیین می‌کند. در زیر چند منبع آنلاین و برنامه برای این منظور معرفی می‌کنیم:

 • وب‌سایت time and date با توجه به موقعیت و شهر شما، حالت دقیق ماه را در روز موردنظرتان نشان می‌دهد.
 • وب‌سایت Dark Sky Finder بهترین راه برای یافتن بهترین نقاط منطقه خود با کمترین میزان آلودگی هواست.
 • برنامه The Photographer’s Ephemeris 3D در کنار ارائه نمای سه‌بعدی برای برنامه‌ریزی بهتر، اطلاعات مفید زیادی را برای عکاسی از ماه در اختیار قرار می‌دهد.
 • برنامه Photo Pills باحالت واقعیت افزوده خود برای جستجوی فازهای ماه بسیار مفید است.

تلاطم جوی را در نظر بگیرید

پیش از این‌که شروع به عکاسی از ماه کنید، باید تلاطم جوی را در نظر گرفته و در شرایط مساعدی به این کار بپردازید. برای عکس گرفتن از ماه بهتر است شب‌هایی با آسمان صاف را انتخاب کنید؛ زیرا در این صورت عکس‌های ثبت‌شده از ماه وضوح بالایی خواهند داشت.

دراین‌بین، ممکن است برخی شب‌ها آسمان کاملاً صاف به‌نظر برسد؛ اما با کمی دقت می‌توان متوجه شد که چگالی هوا یکسان نبوده و ستاره‌ها چشمک می‌زنند. این موضوع در وضوح عکس‌های شما اختلال ایجاد کرده و کیفیت عکس شما را از لحاظ بصری پایین می‌آورد. همچنین سطوح بالای مه و رطوبت در اتمسفر یا آلودگی هوا می‌تواند جزئیات ماه را محو کرده و عکس را تار به‌نظر برساند.

میزان ابرها را بسنجید

میزان و حجم ابرهایی که در آسمان شب وجود دارند، می‌توانند تأثیر بسزایی در عکس شما داشته باشند. پس بهتر است قبل از عکاسی به این مورد مهم توجه داشته و از طریق وب‌سایت‌های مختلف میزان ابر موجود در شب موردنظرتان را بسنجید؛ زیرا ممکن است ساعت‌ها به سمت محل موردنظرتان برای عکاسی رانندگی کنید و درنهایت با یک آسمان کاملاً ابری و خالی از ماه روبرو شوید.

برخی از عکاسان ترجیح می‌دهند که در شب‌هایی با آسمان صاف به عکاسی بپردازند. در مقابل، برخی دیگر از این فرصت استفاده کرده و به‌کمک ابرها جلوه زیباتری به عکس می‌بخشند. با توجه به علاقه و پیامی که از طریق عکس قصد انتقال آن را دارید، مناسب‌ترین شب را انتخاب کنید.

نوع و محل مناسب عکاسی را تعیین کنید

چطور عکسی از ماه می‌خواهید ثبت کنید؟ یک عکس کاملاً بسته که تنها عنصر موجود در آن ماه باشد یا حضور ماه در کنار سایر المان‌های موجود در محیط اطراف برایتان مهم است؟ این دو شرایط کاملاً باهم متفاوت بوده و پیش از عکاسی نیازمند انتخاب محل‌های مختلفی هستند.

برای نمونه برای گرفتن یک عکس کلوزآپ از ماه بهتر است به یک مکان مرتفع و عاری از هرگونه آلودگی از هوا رفته و به کمک تجهیزات خاص به عکاسی از ماه بپردازید. درحالی‌که اگر می‌خواهید المان‌های دیگری مثل درخت و انسان را به عکس اضافه کنید، باید محلی را برای عکاسی انتخاب کنید که تمامی این المان‌ها در کنار هم به‌خوبی قرارگرفته و یک صحنه و پیش‌زمینه جذاب را به تصویر بکشند.

در نورنگار فروشنده شو

تجهیزات لازم برای عکاسی از ماه کدام‌اند؟

تمام دوربین‌ها و لنزها برای همه انواع عکاسی از ماه مناسب نیستند! مشخصاً هر دوربینی دارای یک سری ویژگی‌هایی است که آن را برای یک نوع خاص از عکاسی سازگار می‌کنند. علاوه‌ بر این، تجهیزات دیگری نیز در کنار دوربین و لنزها می‌توانند تأثیر شگرفتی در عکاسی از ماه داشته باشند.

در حالت کلی اساسی‌ترین تجهیزات لازم برای عکاسی بسته یا کلوزآپ از ماه به شرح زیر است:

 • یک دوربین با لنز قابل تعویض به‌همراه لنز تله‌فوتو با فاصله کانونی +300 میلی‌متر (برای دوربین‌های فول‌فریم / معادل 35 میلی‌متر) یا یک دوربین point-and-shoot به‌همراه لنز زوم اپتیکال با بزرگنمایی بالا.
 • سه‌پایه ثابت
 • ریموت شاتر (این مورد اختیاری است). اگر ریموت شاتر ندارید، می‌توانید از تایمر خود دوربین نیز کمک بگیرید.

دوربین مناسب

ابتدا بیایید راجع به دوربین‌های مناسب برای ثبت تصویر از ماه صحبت کنیم. اغلب عکاسان در زمینه عکاسی از ماه، دوربین‌های با سنسور کوچک‌تر را به دوربین‌های فول‌فریم ترجیح می‌دهند. این موضوع به‌خاطر وجود پیکسل‌های کوچک‌تر و وضوح بالای سنسورهای کوچک است که امکان بزرگنمایی بیشتر سوژه را فراهم می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، دو دوربین نیکون D3500 و D750 را در نظر بگیرید. هر دو دارای وضوح 24 مگاپیکسلی مشابه هستند؛ با این تفاوت که نیکون D3500 یک دوربین DX با سنسور APS-C بوده و نیکون D750 یک دوربین FX با سنسور فول‌فریم است. این بدان معنی است که نیکون D3500 بزرگنمایی 1.5 برابری و پیکسل‌های کوچک‌تری دارد که باعث بزرگ‌تر به‌نظر رسیدن ماه در قاب شما می‌شود.

حالا اگر بودجه کافی برای خرید دوربین با لنز قابل تعویض و لنز تله‌فوتو را ندارید، دوربین‌های point-and-shoot با بزرگ‌نمایی بالا می‌توانند در لیست گزینه‌های مناسب برای عکاسی از ماه قرار گیرند.

لنز تله‌فوتو

اگر می‌خواهید ماه را بزرگ کرده و جزئیات سطح آن را نشان دهید، به یک لنز تله‌فوتو باکیفیت بالا و فاصله کانونی بیش از 300 میلی‌متر نیاز دارید. هر چه لنز طولانی‌تر باشد، بهتر است.

درصورتی‌که لنز شما امکان نصب مبدل تله (teleconverters) را داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم از این امکان عالی برای افزایش فاصله کانونی نهایت استفاده را ببرید. چرا‌که مبدل‌ها می‌توانند باعث افزایش چشم‌گیر فاصله کانونی‌ شده و درنهایت عکسی نزدیک و خاص از ماه ثبت کنند. به‌عنوان‌مثال، یک مبدل 1.4x فاصله کانونی یک لنز 300 میلی‌متری را 40 درصد افزایش داده و به 420 میلی‌متر می‌رساند. به همین‌ترتیب، یک مبدل تله 2.0x فاصله کانونی همان لنز را به 600 میلی‌متری افزایش می‌دهد.

با این‌که این مبدل‌ها فاصله کانونی را تا حد زیادی بالا می‌برند؛ اما معایبی نیز به‌همراه دارند. مبدل‌های تله بر وضوح لنز تأثیر منفی گذاشته و حداکثر دیافراگم آن را کاهش می‌دهند. برای مثال، اگر مبدل 0.4x را به لنز نیکون 300 میلی‌متر f/4 PF نصب کنید، در اصل به یک لنز 420 میلی‌متری f/5.6 تبدیل می‌شود. پس اگر به‌دنبال یک عکس واضح و کاملاً شفاف از ماه هستید، از مبدل‌های تله صرف‌نظر کنید؛ اما اگر نزدیکی به ماه اولویت شماست، در استفاده از آن‌ها تردید نکنید.

ازآنجایی‌که لنزهای سوپر تله‌فوتو پرایم معمولاً بسیار گران‌قیمت هستند، می‌توانید به‌جای آن از لنزهای زوم باکیفیت خوب استفاده کنید. سازندگان لنز نظیر Sigma و Tamron لنزهای زوم را در محدوده 150 الی 600 میلی‌متر ارائه می‌دهند که بهترین گزینه‌ها برای عکاسی از ماه هستند.

سه‌پایه و لوازم جانبی

هنگام استفاده از لنزهای با فاصله کانونی بالا، لرزش دوربین به یک مشکل اساسی تبدیل می‌شود. ازآنجایی‌که برای گرفتن عکس از ماه فواصل کانونی بیش از 300 میلی‌متر لازم است، حتی یک حرکت جزئی نیز می‌تواند تصویر ثبت‌شده را مخدوش و تار کند. به‌همین خاطر اگر از لنز تله‌فوتو استفاده می‌کنید، برای ثبت تصاویر واضح به یک سه‌پایه ثابت نیاز دارید.

توجه داشته باشید که سه‌پایه شما باید توانایی نگه‌داری دوربین و لنز تله‌فوتو سنگین را بر روی خود داشته باشد. پس از خرید سه‌پایه لرزان و بسیار سبک خودداری کنید.

علاوه‌بر سه‌پایه، به یک هد سه‌پایه مستحکم برای راحت‌تر کردن تنظیم مجدد موقعیت دوربین به هنگام حرکت ماه نیاز دارید. به‌خاطر داشته باشید که ماه همواره در حال حرکت است؛ به‌خصوص اگر بخواهید عکس کلوزآپ از آن بگیرید، بیشتر متوجه این حرکت خواهید شد. این موضوع نیز به‌هنگام عکاسی شما را مجبور به تنظیم مداوم دوربین می‌کند.

البته طبق تجربه بسیاری از عکاسان، هد سه‌پایه چرخشی 3 جهته Pan-and-Tilt یک جایگزین ایده‌آل برای هد سه‌پایه مستحکم است؛ زیرا تنظیم آن در یک موقعیت دقیق بسیار آسان‌تر است.

استفاده از ریموت شاتر نیز به‌طور قابل‌توجهی می‌تواند به کاهش لرزش دوربین کمک کند. اگر از دوربین DSLR برای عکاسی از ماه استفاده می‌کنید، می‌توانید از ویژگی Mirror Lock Up (MLU) به‌همراه ریموت شاتر بهره گیرید تا این لرزش به حداقل میزان ممکن برسد.

مانت استوایی

اگر از لنزهای بلند استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید درگیر تنظیم مداوم سه‌پایه باشید، مانت استوایی می‌تواند به کمک شما بیاید.

آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که با سرعت شاتر بسیار کم قصد عکاسی از اجرام آسمانی را داشته باشید؛ اما در عکس ثبت‌شده با ستاره‌های دنباله‌دار مواجه شوید؟ این موضوع به دلیل چرخش زمین رخ می‌دهد.

برخی از عکاسان این مورد را آزاردهنده می‌دانند و برخی دیگر از آن به‌عنوان یک افکت در عکس خود بهره می‌برند؛ ولی اگر شما نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد، بهتر است از مانت استوایی استفاده کنید تا ستاره‌ها به همان شکل ثابت و نقطه‌ای خود باقی بمانند. این نوع مانت‌ها در خلاف جهت حرکت زمین حول یک محور چرخیده و حرکت زمین را خنثی می‌کنند.

نحوه عکس گرفتن از ماه با پیش‌زمینه

دو نوع عکاسی از ماه می‌تواند صورت بگیرد: عکاسی کلوزآپ و عکاسی با پیش‌زمینه. در این بخش می‌خواهیم به نحوه عکاسی از ماه با پیش‌زمینه، بپردازیم.

ابتدا باید بگوییم که منظور از پیش‌زمینه المان‌هایی است که در تصویر به شما نزدیک‌ترند؛ بنابراین ماه که فاصله بیشتری از شما و دوربینتان دارد، به‌عنوان پس‌زمینه شناخته می‌شود.

اگر می‌خواهید از ماه با پیش‌زمینه به‌عنوان بخشی از ترکیب‌بندی خود عکس بگیرید، می‌توانید این کار را به‌راحتی و بدون تجهیزات خاصی انجام دهید. درواقع، در چنین شرایطی حتی می‌توان با گوشی هوشمند نیز عکس خوبی از ماه ثبت کرد.

[relatedpost post=”148826″]

برای این کار ابتدا بهتر است یک منظره چشم‌گیر به‌عنوان پیش‌زمینه که شامل انواع المان‌ها مثل درخت، خانه چوبی، حیوانات و موارد دیگر است، انتخاب کنید. سپس کادربندی خود را انجام داده و ماه را در جای مناسبی از کادر خود قرار دهید. سپس با سنجش شرایط نوری محیط عکس خارق‌العاده‌ای از ماه بگیرید. برای سنجش نور می‌توانید به‌صورت زیر عمل کنید:

گرفتن عکس از ماه در شرایط نور روز

عکس گرفتن از ماه در روز روشن آسان است؛ چراکه هم ماه و هم محیط اطراف آن به یک اندازه روشن هستند؛ بنابراین می‌توانید با یک نوردهی یکسان از کل کادر خود عکس‌برداری کنید. در این شرایط نوری هیچ تنظیمات خاصی لازم نیست؛ فقط کادر خود را انتخاب کرده و به عکاسی بپردازید. بدون شک با نتایج فوق‌العاده‌ای روبرو خواهید شد.

لازم به ذکر است که موقع استفاده از لنزهای زاویه باز، ماه در قاب شما کوچک‌تر به نظر می‌رسد. اگر می‌خواهید ماه را بزرگ‌تر نشان دهید، باید از لنز زوم اپتیکال استفاده کنید. البته این لنز زوم اپتیکال بر روی سایر موارد و المان‌ها نیز تأثیر گذاشته و آن‌ها را هم بزرگ‌تر نشان می‌دهد. در چنین شرایطی بهتر است ترکیب‌بندی خود را تغییر داده و المان‌هایی را به‌عنوان پیش‌زمینه انتخاب کنید که بزرگ‌تر شدن آن‌ها خیلی به چشم نیاید.

البته شما می‌توانید از فتوشاپ نیز بهره گرفته و با حذف ماه کوچک از آن، یک عکس کلوزآپ از ماه را به ترکیب‌بندی خود اضافه کنید؛ ولی نتیجه این کار چندان طبیعی به‌نظر نمی‌رسد.

عکس گرفتن از ماه در شرایط نور کم

عکاسی از ماه در شرایط نور پایین کمی چالش‌برانگیز است؛ زیرا نور ماه و محیط اطراف یکسان نبوده و نیازمند نوردهی‌های متفاوتی هستند. ماه به‌خصوص در حالت ماه کامل بسیار روشن است؛ درحالی‌که محیط اطراف نور کمی داشته و تاریک است.

در این صورت، اگر نوردهی را براساس ماه انجام دهید، تمام جزئیات ماه دیده می‌شود؛ در عوض پیش‌زمینه شما تاریک‌تر از معمول به‌نظر می‌رسد. حالا اگر اساس نوردهی را پیش‌زمینه در نظر بگیرید، شاید پیش‌زمینه کمی روشن‌تر شود؛ اما نور ماه بسیار بیشتر یا به‌اصطلاح Overexpose شده که جلوه خوشایندی نخواهد داشت.

بهترین راه‌حل این مشکل این است که دو یا چند عکس با کادربندی کاملاً یکسان بگیرید. در عکس اولی، نوردهی را براساس ماه انجام داده و در دومی، پیش‌زمینه را اساس نوردهی قرار دهید. سپس این دو عکس را در برنامه ویرایش تصویر خود ادغام کنید. به‌این‌ترتیب که عکس اولی را در برنامه ویرایشی بازکرده و پیش‌زمینه را از آن جدا کنید. حالا عکس دومی را که نوردهی پیش‌زمینه آن بهتر است، جایگزین کنید.

گرفتن عکس از ماه با آسمان تاریک

اگر هدف شما عکاسی از ماه با پیش‌زمینه و آسمان شب به‌همراه ستاره‌هایش است، شرایط می‌تواند چالش‌برانگیزتر از قبل شود؛ زیرا حالا یک المان دیگر با نام آسمان نیز به تصویر اضافه‌شده که آن‌هم نوردهی مخصوص خود را دارد. در این شرایط نیز همانند راه‌حلی که برای شرایط کم‌نور ارائه شد، می‌توانید عمل کنید.

البته باید این موضوع را نیز بدانید که در عکاسی از کره ماه با آسمان تاریک، نمی‌توانید همه اجرام موجود در آسمان را در تصویر خود پوشش دهید. اگر ماه کامل یا نزدیک به کامل باشد، ممکن است حتی نتوانید ستارگان را هم ثبت کنید.

نحوه عکاسی کلوزآپ از ماه

گرفتن یک عکس دقیق و نزدیک از ماه بسته به این‌که چقدر می‌خواهید دارای جزئیات باشد و بزرگ به‌نظر برسد، می‌تواند دشوار باشد. یک نمای کاملاً نزدیک از ماه به یک لنز سوپر تله‌فوتو طولانی یا یک تلسکوپ متصل به دوربین دیجیتال با وضوح‌بالا نیاز دارد.

علاوه‌ بر این، برای عکاسی کلوزآپ از ماه باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده و شرایط آب‌وهوایی و مکان مناسب عکاسی را بررسی کنید. بهترین گزینه برای عکاسی از ماه می‌تواند خارج از شهر و سفر به یک مکان دورافتاده با نور و آلودگی بسیار کم و ترجیحاً یک‌جای مرتفع باشد؛ زیرا در چنین جایی معمولاً خبری از گردوغبار، دود و رطوبت نیست و جزئیات تصویر شما حفظ می‌شود.

برای عکاسی از ماه به‌صورت کلوزآپ هم باید تنظیمات دقیقی در دوربین خود انجام دهید که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

تنظیمات دوربین برای عکاسی از ماه (عکاسی کلوزآپ)

برای عکاسی کلوزآپ از ماه، بدون هیچ جسمی در پیش‌زمینه، به یک لنز تله‌فوتو طولانی (کمی بالا‌تر توضیح داده‌شده) نیاز دارید تا ماه را به‌اندازه کافی بزرگ کرده و کادر خود را با آن پر کنید. پس از نصب لنز تله‌فوتو روی دوربین، آن را روی سه‌پایه محکمی جاگذاری کرده و تنظیمات دوربین برای عکاسی از ماه را شروع کنید.

بدون‌شک تنظیمات دوربین در شرایط محیطی مختلف باید به‌صورت متفاوتی صورت بگیرد؛ اما در اینجا یک‌سری تنظیمات عمومی که در اکثر شرایط کارساز است، آورده شده است:

فرمت تصویر: اگر دوربین شما دارای فرمت تصویر RAW است، حتماً به‌جای JPEG از RAW استفاده کنید. با این فرمت دیگر لازم نیست نگران تأثیر تنظیمات دوربین خود بر روی جزئیات تصاویر ازجمله وایت بالانس (White Balance) آن باشید. در این صورت پس از عکاسی دستتان برای ویرایش تصویر هم باز خواهد بود.

[relatedpost post=”197604″]

حالت دوربین: حالت دوربین را روی حالت دستی (M) قرار دهید.

ISO: معمولاً در اکثر دوربین‌ها ISO بر روی 100 تنظیم می‌شود. بهتر است در عکاسی کلوزآپ از ماه نیز ISO را بر روی 100 نگه‌دارید. مطمئن شوید که گزینه Auto ISO خاموش باشد.

دیافراگم: دیافراگم دوربین خود را روی f/11 تنظیم کنید.

سرعت شاتر: بهتر است سرعت شاتر را روی 1/100 قرار دهید.

وایت بالانس: وایت بالانس (White Balance) را روی گزینه Daylight تنظیم کنید. اگر دوربینتان فاقد تنظیمات وایت بالانس است، نگران نباشید. در فرآیند ویرایش می‌توانید این مورد را اعمال کنید.

فوکوس لنز: از صفحه LCD دوربین خود برای بزرگنمایی و فوکوس روی ماه استفاده کنید. هنگامی‌که فوکوس به‌درستی انجام شد و ماه واضح به‌نظر رسید، حتماً لنز خود را روی فوکوس دستی تنظیم کنید تا از فوکوس مجدد دوربین جلوگیری شود.

تثبیت‌کننده تصویر: گزینه تثبیت‌کننده تصویر (Image Stabilization) را خاموش کنید؛ زیرا از سه‌پایه برای عکاسی استفاده می‌کنید.

حالت نورسنجی دوربین: این مورد را روی فوکوس نقطه‌ای تنظیم کنید. (ممکن است با این کار نیازمند تغییر جزئی در تنظیمات بالا شوید)

لرزش دوربین: برای کاهش لرزش مکانیزم آینه در دوربین DSLR، حتماً از حالت Mirror Up استفاده کنید. همچنین برای کاهش لرزش‌های مکانیزم شاتر (هم دوربین‌های DSLR و هم دوربین‌های بدون آینه) حتماً شاتر پرده جلو الکترونیکی را روشن کنید.

سرعت دیافراگم و شاتر ذکرشده در بالا از قانون Looney 11 پیروی می‌کنند. این مقادیر لزوماً برای عکاسی از ماه مناسب و دقیق نیستند. توصیه می‌کنیم سرعت دیافراگم را طبق این مقاله تنظیم کرده و سرعت شاتر را براساس روشنایی ماه تعیین کنید.

اگر ماه خیلی روشن است، سرعت شاتر را بیشتر کرده و روی 1/200 تنظیم کنید. درصورتی‌که ماه نور کمی دارد، سرعت شاتر کم‌تر مثل 1/50 را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از مقدار دیافراگم بازتر مانند f/8 یا f/5.6 برای گرفتن نور بیشتر استفاده کنید. با بیشتر کردن مقدار ISO و تنظیم آن روی 200 یا 400 هم می‌توانید نور کم ماه را جبران کنید.

توجه داشته باشید که ماه بسیار سریع حرکت می‌کند؛ بنابراین با سرعت شاتر بیش‌ازحد طولانی به‌خصوص موقع استفاده از لنز تله‌فوتو عکاسی نکنید.

حالا ممکن است با رعایت تمامی نکات گفته‌شده، پس از عکاسی متوجه شوید که برخی از قسمت‌های ماه بیش‌ازحد نوردهی شده‌اند و دیگر قسمت‌ها کم‌نور هستند. در چنین شرایطی توصیه می‌کنیم از تکنیک براکتینگ در عکاسی از ماه بهره گیرید. در این تکنیک باید حداقل 3 عکس از ماه با نوردهی‌های متفاوت (Underexposed، Overexposed و نرمال) بگیرید. سپس می‌توانید از میان آن‌ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین در برنامه‌های ویرایش تصویر می‌توانید آن‌ها را ادغام کرده و بهترین نتیجه را به‌دست آورید.

دوربین‌های DSLR مدرن و دوربین‌های بدون آینه دارای ویژگی به‌نام «شاتر الکترونیکی پرده جلو» هستند که می‌تواند شوک شاتر را کاملاً از بین ببرد. اگر این ویژگی در دوربین شما وجود دارد، حتماً آن را از تنظیمات دوربین فعال کنید. همچنین درصورتی‌که کابل یا ریموت شاتر برای کنترل شاتر از راه دور ندارید، دوربین خود را روی تایمر تنظیم کنید و حالت Exposure Delay را روشن کنید؛ تا لرزش دوربین ناشی از حرکت دست روی دکمه شاتر دوربین یا حرکت آینه قبل از نوردهی را از بین ببرید.

نحوه فوکوس روی ماه

اگر از دوربین dslr استفاده می‌کنید، بهتر است از ویژگی «نمایش زنده یا live view» برای انتقال تصویر از سنسور به LCD کمک بگیرید. پس از این‌کار تا حد امکان روی ماه زوم کرده و از سیستم فوکوس خودکار دوربین برای به‌دست آوردن فوکوس استفاده کنید.

اکثر دوربین‌های DSLR از این طریق قادر به فوکوس خودکار روی ماه هستند. چنانچه فوکوس خودکار دوربینتان به هر دلیلی کار نمی‌کند، سعی کنید نقطه فوکوس را روی لبه ماه قرار داده و دوباره از آن عکاسی کنید. اگر همچنان در فوکوس با مشکل مواجه هستید، ممکن است لازم باشد فوکوس خودکار را خاموش کرده و برای رسیدن به وضوح کامل ماه حلقه فوکوس را به‌صورت دستی حرکت دهید.

برخی از دوربین‌های DSLR ماه را به‌صورت لکه سفیدرنگی در نمایش زنده نشان می‌دهند. اگر با این مشکل مواجه شدید، در اولین قدم سرعت شاتر را طوری تنظیم کنید که کلیه ویژگی‌های ماه قابل‌مشاهده باشد.

اگر همچنان این مشکل پابرجاست، به‌احتمال‌زیاد به این معنی است که دوربین شما به‌طور خودکار میزان نوردهی را افزایش می‌دهد. در چنین مواردی به‌کمک دفترچه راهنمای دوربین یا اینترنت، حالت تقویت خودکار نوردهی را خاموش کنید.

چنانچه از دوربین بدون آینه یا دوربین point-and-shoot برای عکاسی از ماه استفاده می‌کنید، نیازی به حالت نمایش زنده نیست، زیرا دوربین به‌خودی‌خود در حال انعکاس تصاویر روی سنسور تصویر به LCD است. به‌سادگی از طریق LCD تا حدامکان روی ماه زوم کنید و با کمک سیستم فوکوس خودکار دوربین روی ماه یا لبه‌های آن فوکوس کنید.

هنگامی‌که ماه در LCD دوربین شما واضح شد، فوکوس خودکار را غیرفعال کنید. این کار را می‌توانید از طریق کلید روی لنز، دکمه تغییر وضعیت روی دوربین یا از طریق تنظیمات دوربین انجام دهید.

نحوه عکاسی از ماه با گوشی

با این‌که عکاسی از ماه با گوشی هوشمند چالش‌های بیشتری نسبت به دوربین‌های حرفه‌ای دارد؛ اما بااین‌حال می‌توان عکس‌های خوبی با گوشی از ماه به ثبت رساند.

پیش از هر چیزی بهتر است بدانید که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات استفاده از گوشی هوشمند یا تبلت برای گرفتن عکس از ماه، فوکوس دقیق، کنترل نوردهی و ناتوانی در زوم کافی بر روی ماه است؛ بنابراین گوشی هوشمند هیچ‌وقت جای دوربین حرفه‌ای را نمی‌گیرد؛ اما به‌هرحال در این بخش نحوه ثبت عکس از ماه با گوشی‌های هوشمند آیفون و اندروید را شرح می‌دهیم.

اگر می‌خواهید با گوشی هوشمند خود از ماه عکس بگیرید، به‌احتمال‌زیاد ماه نه در مرکز توجه، بلکه به‌عنوان بخشی از ترکیب‌بندی شما حضور خواهد داشت. دلیل آن به دوربین گوشی‌ها با میدان دید بسیار گسترده برمی‌گردد.

عکاسی در طول روز از ماه با گوشی آسان است اما در شب ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. اگر در شب با لنز عریض از ماه عکاسی کنید، درنهایت با یک لکه کوچک سفید مواجه خواهید شد؛ زیرا دوربین کل صحنه شما را اندازه‌گیری کرده و ماه را به‌عنوان یک سوژه بسیار کوچک در کادرتان تشخیص می‌دهد. البته سری‌های جدید گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین‌های چندگانه و لنز تله‌فوتو بوده و می‌توان به‌کمک آن‌ها عکس‌های بهتری گرفت.

[relatedpost post=”186815″]

اگر دوربین شما دارای بخش Pro نیست، ابتدا با گوشی خود تا جایی که می‌توانید روی ماه زوم کنید. سپس روی ماه ضربه بزنید تا فوکوس شود. در این حین، یک نوار زردرنگی نیز کنار محل فوکوس ظاهر خواهد شد که امکان تنظیم نور را فراهم می‌کند. بهتر است بر روی صفحه گوشی انگشت خود را به‌طرف پایین بکشید تا روشنایی ماه کمی کاهش پیدا کند. درنهایت عکس خود از ماه را بگیرید.

حالا اگر دوربین گوشی‌های دارای حالت Pro است، بهتر است با استفاده از این حالت به عکاسی از ماه بپردازید. در این بخش، تنظیمات گسترده‌ای نظیر سرعت شاتر، دیافراگم، ISO و موارد دیگر در اختیارتان قرارگرفته تا بتوانید بهترین نتیجه را از عکاسی به‌دست آورید.

در عکاسی از ماه با دوربین گوشی ابتدا دیافراگم دوربین را تا حد امکان باز کنید. سپس مقدار ISO را به پایین‌ترین سطح ممکن کاهش داده و سرعت شاتر را طوری تنظیم کنید که ماه کاملاً واضح به‌نظر رسد. حالا عکس خود را بگیرید.

به‌هنگام عکاسی با گوشی هوشمند از ماه، انتظار انحراف رنگی و اعوجاج در تصویر را داشته باشید. همچنین ممکن است در زمینه فوکوس روی ماه با مشکل روبرو شوید. برای حل این مشکلات می‌توانید از لوازم جانبی ویژه‌ای که برای زوم بهتر یا فوکوس دقیق دوربین گوشی‌های هوشمند روی ماه طراحی‌شده، استفاده کنید.

آخرین مرحله، ویرایش تصویر ماه

مهم نیست که عکس شما از ماه بدون ویرایش چقدر خوب و عالی به‌نظر می‌رسد، توصیه می‌کنیم باز هم برای بهبود تصویر و ارائه یک عکس عالی از ماه، عکستان را ویرایش کنید. از طریق ویرایش تصویر می‌توانید جزئیات ماه را برجسته‌تر کرده و آن را واقعی‌تر به‌نظر رسانید.

ویرایش عکس با فتوشاپ

اگر با نرم‌افزار فتوشاپ و نحوه کار با آن آشنایی دارید، می‌توانید به‌صورت حرفه‌ای عکس خود را ویرایش کنید؛ اما ما در اینجا یک ترفند ساده برای ویرایش سریع تصویر ارائه می‌دهیم:

 • در منو برنامه فتوشاپ، روی Image کیک کرده و Adjustment و سپس Curves را انتخاب کنید.
 • در پنجره Curves کادری با عنوان Preset وجود دارد. بر روی آن کلیک کنید و گزینه Medium Contrast را بزنید. درنهایت بر روی OK کلیک کنید.
 • حالا از منو روی Filter رفته و گزینه Sharpen و سپس Unsharp Mask را انتخاب کنید. مقدار Amount را بر روی 150 درصد، Radius را بر روی 1.0 پیکسل و Threshold را بر روی 0 تنظیم کنید.

حالا عکس ویرایش‌شده را با عکس اصلی مقایسه کنید. خواهید دید که چقدر سریع توانستید عکس خود را زنده‌تر کنید.

ویرایش عکس با لایت‌روم کلاسیک

بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند عکس‌های خود را با لایت‌روم ویرایش کنند؛ زیرا سرعت ویرایش در لایت‌روم کلاسیک بسیار بیشتر از فتوشاپ بوده و جزئیات زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد. در اینجا تنظیمات لازم برای بهترین ویرایش تصویر ماه در لایت‌روم کلاسیک را شرح می‌دهیم:

 • وایت بالانس را تنظیم کنید. با وایت‌بالانس Daylight شروع کنید. اگر ماه خیلی نارنجی است، نوار مربوطه را به سمت چپ حرکت دهید.
 • کنتراست (Contrast) را بین 10 الی 20 تنظیم کنید.
 • هایلایت‌ها (Highlights) را خیلی کم نکنید! زیرا ممکن است ویژگی‌ها و جزئیات ماه ناپدید شوند. بهتر است تقریباً نوار مربوطه را روی -15 یا کم‌تر نگه‌دارید.
 • در مورد سایه‌ها (Shadows) هم همانند هایلایت‌ها عمل کنید و آن را خیلی افزایش ندهید. در غیر این صورت، تصویر شروع به صاف شدن خواهد کرد.
 • برای تقویت کنتراست، نوار مربوط به سفیدی‌ها (Whites) را بین +20 و +40 قرار داده و نوار مربوط به سیاهی‌ها (Blacks) را بر روی -20 الی -30 تنظیم کنید.
 • جهت افزایش جزئیات سطح ماه، گزینه Texture را به عدد +10 رسانده و اعداد گزینه‌های Dehaze و Clarity را نیز بین +5 و +10 قرار دهید.
 • در بخش جزئیات اعداد مربوط به Radius، Amount و Detail را طوری تنظیم کنید که برجستگی‌های ماه بیشتر به چشم بخورد.
 • از بخش Masking استفاده کنید تا نویزهای احتمالی موجود در تصویر از بین بروند.
 • به تب Lens Corrections رفته و آن را فعال کنید. سپس گزینه Remove Chromatic Aberration را علامت بزنید.

کد تخفیف نورنگار

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا یک مقاله جامع راجع به عکاسی از ماه و تمامی نکات مربوط به آن را به شما ارائه دهیم. ثبت عکس از ماه چالش‌‌های مخصوص به‌ خود را دارد؛ اما درنهایت با رعایت نکات و مراحلی که گفته شد، مطمئناً عکس فوق‌العاده از ماه را به ثبت خواهید رساند.

اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید و می‌خواهید دانش خود در انواع سبک‌ها و ژانرهای عکاسی بیشتر کنید، آکادمی نورنگار دوره‌های حضوری و آنلاین بسیار مفیدی، از آموزش نورپردازی و عکاسی گرفته تا ادیت و آموزش تنظیمات منوی دوربین، با تدریس استاد برجسته عکاسی در ایران برگزار می‌کند. برای دیدن دوره‌های عکاسی آکادمی نورنگار می‌توانید به صفحه آکادمی در وب‌سایت نورنگار مراجعه کنید.

آیا تابه‌حال تجربه عکاسی از ماه را داشته‌اید؟ در این مسیر با چه چالش‌هایی روبرو شده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

نویسنده : الهه سرباز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *