021-7356

نور طبیعی یا نور مصنوعی، کدام برای عکاسی مناسب‌تر است؟

نور طبیعی یا نور مصنوعی، کدام برای عکاسی مناسب‌تر است؟

بسیاری از عکاسان قطع به یقین تا به حال با این سوال مواجه شده‌اند که آیا عکاسی با استفاده از نور طبیعی بهتر است یا نور مصنوعی؟ به طور قطع جواب درست یا غلطی برای این سوال وجود ندارد، با این حال به عنوان یک عکاس، مطمئناً نظرات محکم خود را دارید. در این مقاله، ما برای شما تفاوت‌های کلیدی بین منابع نور طبیعی و مصنوعی را بررسی می‌کنیم، همانطور که مزایا و معایب آن‌ها را برای شما شفاف می‌کنیم.

تعریف نور طبیعی و مصنوعی

برای شروع، بیاید تفاوت‌های نور طبیعی و مصنوعی را برای شما شفاف کنیم. برای ساده شدن توضیحات، نور طبیعی را می‌توان به عنوان نور موجود نیز تصور کرد، که توسط خورشید یا ماه تولید می‌شود. نور مصنوعی توسط یک منبع نور دیگر، مانند فلاش استودیوئی، اسپید لایت، نور ال ای دی، فلاش بالا جهنده دوربین شما یا حتی نور لامپ‌های خیابان.

[relatedpost post=”128179″]

 

فواید استفاده از نور طبیعی

بزرگترین فایده استفاده از نور طبیعی این است که رایگان، فراوان، و پیدا کردن آن بسیار آسان است. دیگر نیازی به خرج کردن پول‌های کلان روی تجهیزات نوردهی برای دسترسی به نورهای طبیعی زیبا نیست که با استفاده از آن عکس‌های خوبی بگیرید. تنها چیزی که شما نیاز دارید یک دوربین و مقداری خورشید یا ماه است، و شما می‌توانید فوراً شروع به عکاسی کنید. اگر تاکنون تصمیم به ارتقاء رویکرد نوردهی طبیعی خود داشته‌اید، ابزار این کار بسیار ارزان است. عمدتاً از رفلکتورها و دیفیوزرها برای تعادل یا دستکاری نور موجود می‌توانید استفاده کنید. به دلیل سهولت استفاده از نور طبیعی، به طور کلی توصیه می شود که عکاسان تازه کار قبل از اینکه نور مصنوعی را شروع کنند، با نور طبیعی آزمایش کنند تا به درک چگونگی عملکرد نور برسند.

معایب استفاده از نور طبیعی

با وجود اینکه نور طبیعی بسیار فراوان است و استفاده از آن در عکاسی آسان است، در عین حال می‌تواند خیلی چالش برانگیز باشد به این خاطر که نور خورشید بسته به مکان، فصول، آب و هوا و زمان روز متغیر است، نوردهی طبیعی می‌تواند رنگ‌ها و کنتراست‌های متفاوتی در تصویر شما ایجاد کند. برای مثال، خورشید در وسط روز تمایل به ایجاد رنگ‌های سفید خنثی و کنتراست بسیار بالا دارد، در حالی که ساعات طلایی از طلوع و غروب خورشید رنگ‌های بسیار گرم و کنتراست متوسطی دارند. بدین ترتیب، زمان و مکانی که شما می‌خواهید در آن شروع به عکاسی کنید رنگ و کنتراست شما را تعیین می‌کند، مگر اینکه از ابزارهای اضافی مانند رفلکتورها، دیفیوزرها و فیلترها استفاده کنید.

نور طبیعی و مصنوعی

مزایای استفاده از نور مصنوعی

اگر شما اعتقاد دارید که باید روی تمام عناصر و جنبه‌های عکاسی خود کنترل داشته باشید، نور مصنوعی بهتر به نیازهای شما پاسخ خواهد داد. از آنجا که نور مصنوعی ارتباط چندانی در منابع طبیعی ندارد، این منبع نوری می‌تواند در هر ساعت از شبانه روز در دسترس باشد، این امر به این معنی است که شما نیازی نیست از قبل برای زمانی از روز که می‌خواهید عکاسی کنید برنامه ریزی کنید، بسته به منبع نور مصنوعی که انتخاب می‌کنید می‌توانید نور خورشید یا حتی مهتاب را بازسازی کنید و تصاویری ایجاد کنید که به نظر در نور طبیعی عکاسی شده‌اند اما در زمان مورد نظر شما.

[relatedpost post=”148868″]

در حالی که نور مصنوعی ممکن است به نظر پیچیده و هزینه‌بر باشد، طیف گسترده ای از ابزارهای روشنایی برای عکاسان موجود است؛ اعم از راه حل‌های ارزان قیمت DIY تا ابزارهای درجه یک و گزینه‌های مختلف. برخی از نورها می توانند دارای تنظیمات دشوار باشند، اما بسیاری از آنها نسبتاً ساده هستند، به خصوص منابع روشنایی مداوم مانند چراغ‌های LED که دارای سوئیچ‌های کم و زیاد کردن نور هستند.

نور طبیعی و مصنوعی

معایب استفاده از نور مصنوعی

با اینکه نور مصنوعی به شما کنترل بیشتری رو تصاویرتان می‌دهد، این کار با بار نیاز به وسایل بیشتر و زمان تنظیم زیاد همراه است. روشنایی مصنوعی برخلاف خورشید، حتی اگر بخواهید راه حل‌های DIY مانند شمع یا لامپ‌های میز را انتخاب کنید، هزینه زیادی نیز دارد. منابع روشنایی مصنوعی حرفه ای نیز باید در محل‌هایی با پایه‌هایی نگه داشته شوند و حتی ممکن است با چتر، وسایل زیبایی و سافت باکس‌ها تغییر کنند.

بسته به تصویری که در ذهن دارید، شما ممکن است نیاز به چندین منبع نور مصنوعی داشته باشید تا نوردهی تصویرتان را متعادل کنید. همچنین تجهیزات جانبی دیگری مانند باتری‌ها، کابل برق و دوشاخه نیاز است، و شما به یک استودیو مجزا یا یک فضا برای اینکه نور‌ها را قرار دهید نیاز خواهید داشت. مخلص کلام اینکه، نورپردازی مصنوعی می‌تواند تعداد زیادی متحرکات اضافی به عکاسی شما اضافه کند، که هزینه و زمان اضافی دارد، البته لازم به ذکر است که همچنین این کار به تمرین زیاد هم احتیاج دارد.

چه زمانی از نور طبیعی یا مصنوعی استفاده کنیم؟

نوع نوری که استفاده می‌کنید در نهایت بستگی به اولویت و تجربه شما به عنوان یک عکاس دارد، و همچنین بستگی به بودجه و تصویری که شما در تلاش برای ثبت آن هستید نیز بستگی دارد، نورپردازی مصنوعی به طور معمول مدتی طول می‌کشد و نیازمند تمرین زیاد است تا به درستی اجرا شود. در حالی که نورپردازی طبیعی بسیار ساده‌تر است البته استثنائاتی در این قواعد وجود دارد، اما به طور کلی نورپردازی طبیعی معمولاً ساده ترین نوع نورپردازی برای استفاده از عکاسی خیابانی، مستند یا بیرونی است. در حالی که در سمت دیگر، معمولاً از نورپردازی مصنوعی عکاسی تجاری، محصول و مد هنگامی که بودجه و منابع کافی برای ایجاد عکس وجود دارد استفاده می‌شود.

نور طبیعی و مصنوعی

شما کدام یک را ترجیح می‌دهید؟

همانطور که در قبل اشاره کردیم، نظرات مختلفی برای استفاده از نور طبیعی و مصنوعی وجود دارد، شما کدام یک را ترجیح می‌دهید و چرا؟

 

 

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.