دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

آموزش عکاسی خبری

تکنیک و ترفند
آموزش عکاسی خبری

آموزش عکاسی خبری

عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم فقط مربوط به جنگ یا عکاسانی نیست که برای یک روزنامه محلی کار میکنند. فتوژورنالیسم داستانی را در مورد یک واقعه روایت می کند و غالباً این کار را با یک عکس واحد انجام می دهد.

 

 

عکاسی خبری به جهانیان این امکان را می دهد که فقط یک لحظه از دید عکاس به اتفاق را نگاه کنند.در عکاسی خبری مثل عکاسی پرتره یا عکاسی تبلیغاتی صحنه را کارگردانی نمیکنیم بلکه آنچه را مشاهده میکنیم،ثبت میکنیم.عکاس خبری موظف است که داستان را تغییر ندهد،یعنی آنچه که در قاب وجود دارد همان چیزی است که واقعا اتفاق افتاده است.

گاهی یک عکس واحد می تواند برای میلیون ها نفری که آن را می بینند ، به یک حرکت و جنبش منجر شود.

عکاسی مستند ، عکاسی خیابانی و فتوژورنالیسم رشته های نزدیک به هم هستند،اما آنچه که فتوژورنالیسم را از آن ها جدا میکند ارزش خبری آن است.ارزش خبری شامل سه عنصر است:جدول زمانی،عینیت و روایت.هدف عکاسی خبری گرفتن عکس ها در لحظه ای است که خبر منتشر میشود.

در فتوژورنالیسم هر کس شیوه ی خودش را برای ارائه ی نگاهش به جهانیان دارد،اما چند ایده اساسی اساسی وجود دارد که هرکس علاقه مند به شروع کار فتوژورنالیسم باشد ،از آن ها سود خواهد برد.

به خاطر داشته باشید که یک تصویر جذاب می تواند مردم را وادار به خواندن داستان کند.

[relatedpost post = “76720”]

کمی تحقیق کنید

هرگز جنبه “روزنامه نگاری” از عکاس خبری را کنار نگذارید.خود را مثل یک خبرنگار تصور کنید.لازم نیست شما در اخبار شبانه به صورت زنده گزارش دهید اما به هرحال باید آماده باشید.

باید پشت هر رویدادی که از آن عکس می گیرید، سوالاتی مانند چه کسی ، چه چیزی ، چه زمانی ، کجا و چرا را در نظر بگیرید.

این نه تنها به شما کمک می کند تا وقتی شخصی از شما درمورد کارتان سؤال می کند ، داستان کاملی تری برای گفتن داشته باشید ، بلکه دانستن هرچه بیشتر در مورد موضوع ، به شما امکان می دهد تصاویر معنادار تری ایجاد کنید.

 

 

به موقع حضور داشته باشید

اگر می خواهید فرصتی برای عکس گرفتن از لحظات جذاب هنگام وقوع داشته باشید ، باید در آنجا باشید.در مورد اتفاقاتی که در اطرافتان می افتد اطلاعات کسب کنید و سریع خود را به آن جا برسانید.

 

 

اعتبار خود را تایید کنید

بهترین راه برای اثبات اعتبار خود ، تولید کار دقیق است.

به این واقعیت توجه داشته باشید که وظیفه شما این است که از هر اتفاقی را همان طور که واقعا هست، عکس بگیرید.شما به هیچ وجه نباید در روند اتفاق دخالت کنید و آن را تغییر دهید.

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که بی طرف بودن برای شما دشوار باشد،ولی اعتبار کار شما به خلوص داستان گویی شما بستگی دارد.

محتوا مهم است

در فتوژورنالیسم محتوا مهم ترین چیز است.مطمئناً ، همه  شات زیبا را با ارزش میدانند- چیزهایی مانند نورپردازی و ترکیب هنوز هم برای عکاسان خبری ارزشمند هستند – اما هرگز نباید به خودتان اجازه دهید یک لحظه حیاتی وسرنوشت ساز را در تلاش برای تولید یه عکس زیبا،از دست بدهید.

از این نظر ، عکاسی خبری می تواند ژانر نسبتاً بخشنده ای باشد ، چون در آن تقاضای کمال زیبایی  در عکس ها نمی شود،اما اگر بینندگان شما بفهمند که با حقایق بازی کرده اید اصلا بخشنده نخواهند بود.ابتدا در مورد عکس گرفتن نگران باشید بقیه موارد در این ژانر فرعی هستند.

 

 

به عزت انسانی سوژه خود احترام بگذارید

معمولا آن دسته از انسانهایی که در عکسهای ما حضور دارند،به عنوان “سوژه”معرفی میشوند ، اما هرگز نباید با آنها به عنوان اشیاء رفتار کرد. این یک بخش مهم از مستند سازی هنگام روایت رنج ها و مصیبت هاست.قبلا در مورد بی طرف بودن در عکسبرداری صحبت کردیم اما دلسوزی کردن نسبت به کسانی که رنج دارند،از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنیم.

هم بی طرف بودن و هم دلسوز بودن مطمئنا برای شما چالش ایجاد میکند اما مهارتی است که باید آن را ترویج دهید.

 

 

نور مناسب انتخاب کنید

اولین قدم برای عکاسی خبری موثر ، قرار گرفتن در معرض نور مناسب شماست.اگر یک عکس خیلی تیره یا خیلی روشن باشد ، بیننده را دفع می کند.

دو نکته مهم که باید به خاطر بسپارید: دوربین خود را در نور کم تنظیم کنید و در نور مناسب از ایزو  100 استفاده کنید.

فوکوس کنید

موضوع اصلی عکس شما باید فوکوس شود.

از خود بپرسید ، چه چیزی را میخواهید به بیننده خود نشان دهید؟ مهمترین عنصر این تصویر چیست؟ سپس مطمئن شوید که محل کانونی را درست انتخاب کرده اید.

به ترکیب بندی توجه کنید

اولین چیزی که در ترکیب بندی  عکس های خود از جمعیت باید به یاد داشته باشید این است که چهره ها باید دیده شوند.تصویری که از پشت سر افراد گرفته شده است،زیاد جالب به نظر نمی آید و احساسات را خوب منتقل نمیکند.به جای عکس گرفتن از عکس های پشت سر ، سعی کنید حداقل یک چهره  را در عکس خود بگیرید و از آن چهره به عنوان نقطه کانونی خود استفاده کنید.

[relatedpost post = “119173”]

هنگام انتخاب چهره از بین جمعیت ، سعی کنید آن را با پس زمینه جالب تنظیم کنید. این  پس زمینه ممکن است یک ساختمان ، یک قطعه جالب معماری یا یک نشانه باشد.

همچنین به دنبال افرادی با شخصیت خاص و یا افرادی باشید که لباس یا کلاه های خاص دارند.همیشه کسی وجود دارد که متفاوت باشد و یک نقطه کانونی عالی در ترکیب شما به وجود بیاورد.

 

 

فتوژورنالیسم روشی مؤثر برای گفتن داستانها و انتشار اطلاعات به گروههای مختلف مردم است. در مقایسه با متون یا مقالات ساده ، عکس ها جذاب تر هستند. مردم بیشتر به سمت آنها جلب می شوند زیرا تصاویر جالب تر هستند. عکاسی خبری تنها به کلمات و عبارات متکی نیست. عکس ها تصاویر واقعی از وقایع و احساسات را نشان میدهد.

عکاسی خبری برای همه ی افراد مناسب نیست.اگر به عکاسی از زندگی مردم علاقه دارید،عکاسی خیابانی و اگر به عکاسی از یک داستان علاقه دارید،عکاسی مستند برای شما مناسب است،اما اگر آماده اید تا مسئولیت های عکاسی خبری را بپذیرید و موارد بالا را رعایت کنید بهتر است که کار خود را با تمرین و پشتکار شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *