دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • صدابرداری

  • لوازم جانبی

  • محصولات دست دوم

چطور نویز عکس‌های پهپاد را کاهش دهیم؟

تکنیک و ترفند
چطور نویز عکس‌های پهپاد را کاهش دهیم؟

در این تکنیک با استفاده از پهپاد و حالت عکاسی پی در پی چندین عکس مختلف می‌گیریم و سپس در نرم‌افزارهای ادیت مثل فتوشاپ آن‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کنیم تا یک عکس متعادل داشته باشیم. از آن‌جایی که الگوهای نویز در عکس‌ها تصادفی هستند روی هم قرار دادن آن‌ها به این طریق باعث کاهش نویز در عکس های پهپاد شما می‌شود و در عین حال تمامی جزئیات دست نخورده باقی خواهند ماند.

برخی از مواردی که برای این کار نیاز دارید را در ادامه مشاهده می‌کنید:

پهپاد شما باید توانایی عکاسی پی در پی را داشته باشد (بیش از 5 عکس پی در پی توصیه می‌شود). گرفتن عکس‌های تکی به دلیل احتمال حرکت پهپاد و سوژه توصیه نمی‌شود.

پهپاد در طول پروسه گرفتن عکس‌ها نباید به صورت فیزیکی جابجا شود. هرگونه تغییر پرسپکتیو همراستا کردن عکس‌ها و تولید عکس متعادل را سخت خواهد کرد.

در شرایط ایده‌آل نباید از سوژه‌هایی که خیلی سریع حرکت می‌کنند با استفاده از حالت عکاسی پی در پی عکس بگیرید. برای مثال در صورتی که قرار باشد از موج‌های دریا یا دیگر اجسام متحرک عکاسی کنید، تصویر نهایی خیلی خوب نخواهد شد.

شما باید از یک نرم افزار ادیت استفاده کنید که قابلیت تولید تصاویر متعادل شده را داشته باشد. در این آموزش ما از ادوب فتوشاپ استفاده می‌کنیم اما شما می‌توانید از نرم‌افزارهای دیگر نیز برای دستیابی به این تکنیک استفاده کنید.

لطفا به یاد داشته باشید که با وجود اینکه این آموزش در مورد کاهش نویز در عکس های پهپاد است می‌توانید از این تکنیک برای کاهش نویز در هر نوع عکسی که با دوربین‌های دیجیتال می‌گیرید هم استفاده کنید. در ادامه با جزئیات کامل این تکنیک را آموزش خواهیم داد.

ما برای این آموزش از عکس زیر استفاده می‌کنیم که به صورت پی در پی 5 نسخه از آن تهیه کرده‌ایم.

آموزش کاهش نویز در عکس های پهپاد

در این عکس به خصوص در بخش آسمان مقداری نویز وجود دارد.

همانطور که مشاهده می‌کنید در این عکس و به خصوص در قسمت آسمان مقداری نویز وجود دارد. با استفاده از تکنیک متعادل‌سازی که در ادامه مشاهده خواهید کرد ما قادر خواهیم بود این نویز را تا حدود زیادی حذف کنیم.

استفاده از حالت عکاسی پی در پی پهپاد

اولین قدم برای کاهش نویز در عکس های پهپاد استفاده از حالت عکاسی پی در پی آن است. ایده اصلی کار این است که حداقل 5 عکس پی در پی با کمترین میزان تاخیر در بین عکس‌ها بگیریم تا بتوانیم آن‌ها را در زمان ادیت متعادل کنیم.

برای این کار به کنترلر پهپاد خودتان متصل شوید و نرم‌افزار DJI Go را اجرا کنید. در منوی Photo Settings گزینه Burst یا Multiple را انتخاب کنید. برخی پهپادهای رده مصرف کننده DJI مثل Mavic 2 Pro  اجازه گرفتن 3 تا 5 عکس را با فرمت DNG به شما می‌دهند. مطمئن شوید که این مقدار را روی 5 عکس تنظیم کرده‌اید.

در صورتی که پهپاد شما قابلیت عکاسی پی در پی را ندارید بررسی کنید که با چه سرعتی می‌توانید عکس‌های تکی بگیرید. در صورتی که این سرعت منطقی است ممکن است بتوانید از آن‌ها برای متعادل‌سازی استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که کوچک‌ترین تغییر در پرسپکتیو یا حرکت سوژه متعادل‌سازی صحیح تصاویر را برای شما خیلی سخت‌تر می‌کند.

[relatedpost post=”108772″]

بارگذاری عکس‌ها داخل نرم‌افزار ادیت

قدم بعدی بارگذاری عکس‎‌ها داخل نرم‌افزار ادیت و سپس قرار دادن آن‌ها روی هم در یک عکس به صورت لایه‌های مجزا است. در صورتی که از لایتروم استفاده می‌کنید ابتدا عکس‌های خودتان را Import کنید و سپس تمامی عکس‌ها را انتخاب کنید. در نهایت روی عکس‌ها کلیک راست کنید و مسیر Edit In > Open as Layers in Photoshop را دنبال کنید. با این کار تمامی تصاویر داخل یک فایل در فتوشاپ و به عنوان لایه‌های جداگانه باز می‌شوند.

روش کاهش نویز در عکس های پهپاد

کد تخفیف نورنگار

استفاده از حالت Median Stack برای متعادل‌سازی عکس‌ها

برای متعادل‌سازی عکس‌ها باید آن‌ها را در یک Smart Object در فتوشاپ ترکیب کنید. تمامی عکس‌ها را با کلیک روی تمامی عکس‌ها، نگه داشتن کلید Shift و در نهایت کلیک روی عکس آخر انتخاب کنید. سپس به منوی Layer > Smart Objects > Convert to smart object مراجعه کنید. این کار تمامی لایه‌ها را به یک Smart Object تبدیل می‌کند.

[relatedpost post=”127150″]

اکنون که یک Smart Object داریم می‌توانیم تمامی تمامی تصاویر را متعادل کنیم تا نویز تصاویر کاهش یابد. می‌توانید این کار را با مراجعه به مسیر Layer > Smart Objects > Stack Mode > Median انجام دهید. نتیجه شبیه به عکس زیر خواهد بود:

کاهش نویز در عکس های پهپاد

این بدین معنی است که تمامی عکس‌ها متعادل شده‌اند و به یک عکس تبدیل شده‌اند که نتیجه آن یک عکس با کمترین سطح نویز نسبت به چیزی است که قبلا در عکس تکی دیدیم.

قبل و بعد عکس را با کراپ 100 درصد در ادامه مشاهده خواهید کرد:

کاهش نویز در عکس های پهپاد

قبل از کاهش نویز

نحوه کاهش نویز در عکس های پهپاد

بعد از کاهش نویز

 

در اینجا نیز عکس نهایی را پس از متعادل‌سازی با استفاده از تکنیک بالا در فتوشاپ مشاهده می‌کنید:

کاهش نویز در عکس های پهپاد

در صورتی که قبلا این تکنیک کاهش نویز در عکس های پهپاد را مشاهده نکرده‌اید بهتر است یکبار آن را امتحان کنید. مطمئنا نتایج خیلی خوبی به دست خواهید آورد. در صورتی هم که سوال خاصی دارید، آن‌ها را با استفاده از قسمت نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده : محمد خزائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *