دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

پاپاراتزی paparazzi چیست و چه کسانی هستند؟

تکنیک و ترفند چاپ
پاپاراتزی paparazzi چیست و چه کسانی هستند؟

برای اینکه پاپاراتزی‌ها در کارشان موفق شوند، نیاز به این دارند که سلبریتی‌ها را خوب بشناسند و بدانند به کدام مناطق شهر (رستوران‌ها، مغازه‌ها و غیره) رفت و آمد می‌کنند. علاوه بر این، باید به خوبی خیابان‌های یک شهر را بشناسند تا بتوانند افراد مشهور را تعقیب کنند.

شاید برای شما عجیب باشد و فکر کنید این افراد صرفا برای سرگرمی چنین کاری انجام می‌دهند ولی واقعیت این است که هرکدام از عکس‌هایی که عکاس‌های پاپاراتزی می‌گیرند، مشتری زیادی دارد. از مجله‌های زرد پوشش دهنده زندگی افراد مشهور تا وبسایت‌های خبری و سرگرمی.

عکاس پاپاراتزی دقیقا چه کار انجام می‌دهد؟

عکاس پاپاراتزی به زبان ساده، تعدادی از افراد مشهور مثل بازیگرها، سیاستمداران، ورزشکاران را برای خودش نشان می‌کند و با جمع‌آوری خبر از اطرافیان و منابعی که دارد (حتی جاسوس‌هایی که همسایه این افراد هستند) در لحظه‌ لحظه زندگی این افراد تعقیبشان می‌کند و از هر موقعیتی برای عکاسی استفاده می‌کند.

فرقی نمی‌کند این بازیگر در حال رفتن به یک سوپرمارکت باشد یا قدم زدن در ساحل شلوغ کیلومترها دور از خانه. عکاس پاپاراتزی فقط می‌خواهد عکس بگیرد!

یک عکاس پاپاراتزی دارای شغلی آزاد است که زندگی معمول افراد مشهور و دیگر چهره‌های محبوب را رصد می‌کند. هدف او ثبت تصاویری صریح از زندگی روزمره آنها و فروش این تصاویر به روزنامه‌ها، مجلات، برنامه‌های تلویزیونی یا وبسایت‌ها است.

شاید در ذهن شما همین حالا این سوال ایجاد شد که «آیا این کار غیرقانونی است؟»

جواب این سوال بستگی به این دارد که در مورد قوانین کدام کشور صحبت می‌کنید و عکاس هم چقدر به این قوانین پایبند باشد.

مثلا در کشورهای اروپایی که قوانین سفت و سخت حریم خصوصی وجود دارد، دست و پای این عکاس‌ها تا حدود زیادی بسته است و معمولا در موقعیت‌های خاص به صورت ناشناس و مخفیانه کار می‌کنند تا از دست قانون فرار کنند. اما در موقعیت‌هایی مثل فرش قرمز جشنواره‌ها یا کنفرانس‌های خبری چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد.

کار پاپاراتزی‌ها باعث بحث و جدل بسیار می‌شود زیرا ممکن است باعث آسیب به زندگی افراد مشهور شود. البته، گرفتن عکس از شخصی بدون اجازه او به عنوان تجاوز به حریم خصوصی محسوب می‌شود اما به دلیل آنکه رسانه‌ها مایل به پرداخت هزینه برای آن هستند و قانون مشخصی برای این شغل وجود ندارد، شغل پاپاراتزی محبوبیت بالایی دارد. اگر فرد مشهوری هستید، باید بدانید که همیشه یک پاپاراتزی در کمین شما قرار دارد و دزدکی از شما عکس می‌گیرد!

منشا پاپاراتزی از کجاست؟

منشا پاپاراتزی‌ها را می‌توان به اواخر دهه 1950 نسبت داد.

مجلات به دنبال عکس‌هایی از افراد مشهور بودند که به صورت نامحسوس و در موقعیت‌های خاص گرفته می‌شد. اولین عکس توسط عکاسی به نام «Tazio Secchiaroli» در سال 1958 در رم گرفته شد. او عکسی از فاروق (پادشاه مصر) گرفت که نشان می‌داد او در کنار دو زن نشسته است که هیچ یک از آنها همسرش نبودند. همین عکس باعث شد تا فاروق با همسرش درگیر شود.

نظریه دیگری می‌گوید که «فدریکو فلینی» کارگردان مشهور ایتالیایی در حال کار بر روی طرحی برای فیلمی درباره فرهنگ فعلی رم بود با سکیاریولی که یک عکاس خبری مشهور بود، تماس گرفت. فلینی شخصیت عکاس خبری فیلم خود را از سکیاریولی الگوبرداری کرد و او را «پاپاراتزو» نامید. این فیلم در سال 1960 و با نام «La Dolce Vita» منتشر شد. تئوری‌های مختلفی در مورد اینکه فلینی چگونه نام پاپاراتزو را پیدا کرد، وجود دارد. در مجله تایم از فلینی نقل شده است که این کلمه او را به یاد «پشه» می‌انداخت.

تئوری دیگری می‌گوید که کلمه پاپاراتزی از نام مردی به نام «کوریولانو پاپاراتزو» گرفته شده است که هتلی در کاتانزارو ایتالیا را اداره می‌کرد. این نام توسط یک نویسنده انگلیسی به نام «جورج گیسینگ» ثبت شده است که در سال 1901 سفرنامه‌ای به نام «کنار دریای ایونی» را نوشت که سفرهای او را در جنوب ایتالیا بازگو می‌کرد. صرف نظر از منشا اصلی کلمه پاپاراتزو یا پاپاراتزی، این شغل به افرادی اشاره دارد که به دنبال اشخاص مشهور می‌روند تا تصاویری واقعی و جنجالی را ثبت کنند.

در نورنگار فروشنده شو

درآمد پاپاراتزی‌ها چقدر است؟

حقوق مشخصی برای عکاسان پاپاراتزی وجود ندارد. در عوض، دستمزد آنها بر تعداد و کیفیت عکس‌ها متمرکز است. عکس‌های خوب می‌توانند از چند صد پوند تا بیش از هزار پوند ارزش داشته باشند. ارزش یک عکس جنجالی زمانی مشخص می‌شود که آن عکس را هیچ پاپاراتزی دیگری نگرفته باشد. عکس باید بسیار ناب باشد و محتوای جنجالی را نشان دهد.

برای مثال، گرفتن عکس از یک رابطه مخفی بین دو بازیگر دارای ارزش مالی بسیار بالایی است. برای این کار، یک پاپاراتزی باید فوق العاده باهوش باشد و بتواند افراد مشهور را در لحظاتی خاص پیدا کند. اگر یک عکاس بتواند این کار را به طور مداوم انجام دهد، این امکان برای او وجود دارد که بیش از 100 هزار پوند در سال درآمد داشته باشد.

عکاسی پاپاراتزی‌ هم در ایران متداول است اما به دلیل خلا قانونی و همچنین روشن نبودن قوانین حریم خصوصی، امکان دارد چنین عکاسی به راحتی دچار مشکلات شود. البته عکاسی با اجازه خود فرد و با رعایت قوانین انتشار عکس دیگران مشکلی ایجاد نمی‌کند اما وقتی پای زندگی خصوصی افراد و عکاسی بدون اجازه وسط باشد، خرید و فروش چنین عکس‌هایی پیامدهای جبران‌ناپذیری خواهد داشت و حتی اگر میلیون‌ها تومان هم در میان باشد ارزش چندانی ندارد.

افراد مشهور با پاپاراتزی‌ها مشکل دارند؟ یا واقعیت چیز دیگریست؟

روابط بین سلبریتی‌ها و پاپاراتزی‌ها متفاوت است اما به طور کلی، افراد مشهور می‌خواهند با یک پاپاراتزی همکاری کنند. رابطه پاپاراتزی‌ها و سلبریتی‌ها یک نوع همزیستی است. بسیاری از افرادی که شما روزانه از آنها عکس می‌گیرد، دوست دارند تصاویرشان در جلد مجلات باشند و اخبار مربوط به آنها در وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شوند.

هرچند شاید در اخبار و مجلات شاید دیده باشید که این افراد مشهور طوری رفتار می‌کنند که انگار از دیده شدن و عکاسی در آن موقعیت رضایت ندارند و می‌خواهند سریع رد شوند، اما وقتی با این افراد صحبت کنید می‌فهمید که خودشان متوجه هستند این عکس‌ها چقدر به شهرتشان و افزایش درآمدشان کمک می‌کند.

حتی نمونه‌هایی وجود دارد که فردی با هماهنگی قبلی با عکاس در موقعیتی خاص قرار می‌گیرد و با پوشیدن لباسی خاص یا انجام عملی به رسانه‌ها سوژه می‌دهد تا بیشتر دیده شود. چنین کاری عمومیت ندارد اما فقط بدانید که این دیده شدن تا چه حد برای افراد مشهور جذاب و مهم است.

چطور به یک پاپاراتزی حرفه‌ای تبدیل شویم؟

تبدیل شدن به یک پاپاراتزو موفق کار آسانی نیست. هر کسی که دوربینی در دست دارد، این امکان را دارد بیرون برود و عکاسی را شروع کند اما برای گذران زندگی نیاز به سطح دیگری از مهارت‌ها و تجهیزات نیاز خواهید داشت.

اول از همه، باید از نظر فنی خود را مجهز کنید. هرچند حالا با هر موبایلی می‌شود عکس گرفت اما عکاس پاپاراتزی حتما به دوربین حرفه‌ای نیاز دارد.  خرید دوربین عکاسی می‌تواند بهترین کار باشد زیرا شما نیاز به عکس‌هایی با کیفیت بالا و معمولا در موقعیت‌های سریع و دور از سوژه دارید.

لنزهای تله فوتو یا لنزهای زوم از جذاب‌ترین لنزها برای عکاسی پاپاراتزی است چون اجازه می‌دهد از فاصله‌ای دور سوژه را رصد کنند.

نیمه دیگر داستان ارتباطات و هوش جاسوسی است!

باید ارتباطات قوی داشته باشید و مدام حال و احوال افراد مشهور را جویا شوید. در این راه باید به اصطلاح، پوست کلفت باشید تا بتوانید دوام بیاورید زیرا هیچکس دوست ندارد فردی او را تعقیب کند و عکس‌های جنجالی از او بگیرد.

مورد دیگری که باید توجه کنید، پرداخت انعام است. پرداخت انعام بدین معناست که شما به دیگران پول می‌دهید تا شما را نسبت به موقعیت یک سلبریتی آگاه کنند. برای مثال، یک فرد مشهور همیشه به یک رستوران خاص می‌رود، شما برای این که بتوانید از او عکس بگیرید، باید به متصدی رستوران مبلغی پول بدهید تا او را راضی کنید اولا به شما خبر دهد و دوما از عکاسی در داخل یا بیرون رستورانش راضی باشد.

به طور کلی، شما به یک نگرش مصمم و کمی حیله گری نیاز دارید. اگر فردی هستید که به راحتی تسلیم می‌شوید، شغل پاپاراتزی برای شما مناسب نیست. این شغل شامل ساعت‌ها فعالیت بی‌وقفه برای دنبال کردن سرنخ‌ها است. یک پاپاراتزی موفق مدام در تعقیب افراد مشهور است تا تصاویری ناب از آنها بگیرید و عکس‌ها را با مبلغ بالایی به فروش برساند. ناگفته نماند، شغل پاپاراتزو به مدرک نیاز ندارد اما داشتن پیشینه در روزنامه نگاری، مطبوعات یا هر رسانه دیگری می‌تواند مفید باشد.

پاپاراتزی به چه ابزارهایی نیاز دارد؟

از نظر فنی برای پاپاراتزو شدن اول باید بروید دنبال یادگیری مهارت عکاسی چون هر عکسی عکس خوب نیست و مشتری نخواهد داشت. همینجا یادآوری کنیم که در فروشگاه نورنگار محصولات آموزش عکاسی و همچنین کلاس‌های آموزش عکاسی در آکادمی نورنگار وجود دارد که اگر علاقه به یادگیری داشتید چه به صورت حضوری و چه غیرحضوری می‌توانید عکاسی را یاد بگیرید.

یک عکاس خوب می‌تواند به طور غریزی صحنه را کادربندی کند، منبع نور را تنظیم کند و دیافراگم و سرعت شاتر را تغییر دهد تا عکسی واضح در فوکوس مورد نظر را بگیرد. در حالی که دوربین تلفن‌های همراه در چند سال اخیر محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند اما اکثر عکاسان پاپاراتزی موفق از یک دوربین حرفه‌ای DSLR دیجیتال با لنز تله فوتو برای زوم با کیفیت بالا استفاده می‌کنند. از دیگر ابزارهایی که برای این شغل مورد نیاز خواهند بود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کد تخفیف نورنگار

مشهورترین عکاس پاپاراتزی کیست؟

«رون گالیلا» مشهورترین عکاس پاپاراتزی است که از ستاره‌های بزرگی مانند مایکل جکسون، مارلون براندو، داستین هافمن، ژاکلین کندی اوناسیس و بسیاری دیگر عکس گرفته است. با توجه به تلاش‌های او، رسانه‌ها گالیلا را «پاپاراتزو خارق العاده» می‌نامند. فرهنگ پاپاراتزی که امروزه وجود دارد، مدیون تلاش‌های رون گالیلا است.

یک پاپاراتزی تقریباً هر روز در یک مکان جدید خواهد بود. او صبح زود از خواب بیدار می‌شود و به دنبال افراد مشهور می‌رود. او معمولاً خانه افراد مشهور را می‌شناسد و آنقدر پشت درب خانه منتظر می‌نشیند تا فرد از خانه خارج شود. او حتی از یک باشگاه ورزشی یا رستوران یا منطقه‌ای از شهر که افراد مشهور زیادی به آن مکان‌ها می‌روند نیز بازدید می‌کند تا بتواند چند موقعیت خاص را شکار کند.

شغل پاپاراتزی در تعقیب، حیله گری و مهارت عکاسی نهفته است. اگر این سه ویژگی را در خود دارید، پس می‌توانید همین امروز به دنبال سلبریتی مورد علاقه خود بروید.

نویسنده : حسین بابائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *