مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

نکات عکاسی از برگ‌های پاییزی

در روز‌های پاییزی، که همه‌ی خیابان‌ها و کوچه‌ها دستخوش تغییرات رنگی و زیبا شده‌اند، ممکن است هنگام راه رفتن در خیابان‌های ولی‌عصر پیش خود به این فکر کنید که عکاسی از این منظره چه قدر می‌تواند زیبا باشد. ثبت رنگ‌ها در قاب تصویر همیشه‌ ما را به وجد می‌آورد، به خاطر همین دوربین خود را در دست می‌گیریم و شروع به عکاسی می‌کنیم! اما متاسفانه تصویری که در دوربین ثبت می‌شود همیشه همان تصویری نیست که می‌بینیم یا انتظارش را داریم برای همین ما در نورنگار تصمیم گرفتیم تا ترفند‌هایی آموزش بدهیم که با کمک آن بتوانید تصویر‌های پاییزی زیبایی ثبت کنید و عکاسی از برگ های پاییزی را تجربه کرده و با دیگران به اشتراک بگذارید.

مجموع بازدید : 2364 زمان مطالعه : 3
نکات عکاسی از برگ‌های پاییزی

اصول اولیه عکاسی از برگ های پاییزی

همیشه این را یادتان باشد که، آمادگی و داشتن وسایل مناسب می‌تواند برای عکاسی در فضای آزاد خیلی مفید باشد. مخصوصا در ماه‌های پاییزی که آب و هوا دائما در حال تغییر است و گاها بارانی و گاها آفتابی می‌شود، چون شاید شما انتظار این شرایط را نداشته باشید و باران ناگهانی غافلگیرتان کند و از عکاسی از برگ های پاییزی باز دارد.

البته، این را هم باید یادآور شوم که بعضی صحنه‌ها در آب و هوای بارانی زیباتر دیده می‌شوند و بعضی دیگر در آب و هوای آفتابی، یک عکاس حرفه‌ای باید این را همیشه در ذهنش داشته باشد و با توجه به همین موضوع عکاسی کند.

چگونه عکاسی از برگ های پاییزی کنیم

همینطور هم به یاد داشته باشید که در پاییز روز‌ها به مراتب کوتاه‌تر است، بنابراین هنگامی که برای عکاسی بیرون می‌روید این را به یاد داشته باشید که تجهیزات کامل و مناسبی همراه خود داشته باشید تا عصر هنگام که هوا رو به تاریکی رفت مجبور نشوید عکاسی را قطع کنید.

به این فکر کنید که سوژه‌ی شما جسم‌های بی‌جانی هستند که با هر وزش باد تکان‌های ضعیفی می‌خورند و یا روی سنگ‌فرش‌ها حرکت می‌کنند بنابراین بهترین کار این است که با لرزش دست حرکت بیشتری به این تصویر ندهیم و همیشه با خود سه‌پایه‌ای مناسب داشته باشیم.

عکاسی در پاییزدر پایین اغلب اوقات نور خورشید متمایل می‌تابد و داشتن هود لنز در یک روز آفتابی فکر بسیاری خوبی است، زیرا باعث می‌شود کنتراست و اشباع نور بالا و نور غیراصلی از مسیر سوژه دور بمانند.

پس قبل از اینکه از خانه خارج شوید، حتما شرایط آب و هوایی را بسنجید، مطمئن شوید که دوربین و لنز شما حفاظت مناسبی در مقابل باران دارند و یادتان باشد که همراه خود تمیز کننده‌ی لنز هم ببرید تا در صورت افتادن قطره‌ی آب روی آن بتوانید تمیزش کنید. ضمنا برای جلوگیری از نفوذ عوامل محیطی به دوربین و لنز می‌توانید از یک کیسه پلاستیکی هم استفاده کنید.

عکاسی از غروب

رنگ و تراز سفیدی

ترفند عکاسی از برگ های پاییزیرنگ‌های متفاوت و مناظر در حال تغییری که در اطراف ما هستند پاییز را تشکیل می‌دهد، همه‌ی ما این انتظار را داریم که پاییز تا حد امکان متنوع و رنگارنگ باشد.

موقعی که می‌خواهیم از خیابان‌های پردرختی چون ولی‌عصر عکس بیندازیم، آبی بودن و پاک بودن هوا بسیار مطلوب خواهد بود، آن‌ هم نه فقط به خاطر آب و هوا بلکه تصاویر پاییزی در پس‌زمینه‌ی آبی رنگ آسمان بسیار زیبا‌تر خواهد بود و کنتراست بهتری را نمایش می‌دهد.

اما هوای تهران این روز‌ها حسابی غبارآلود است و احتمالا رنگ‌های برگ‌ها کم‌رنگ و بی‌جان ثبت می‌شوند. برای تشدید کردن رنگ‌های تصویر، تنظیمات دوربین خود را روی رنگ‌های زنده قرار بدهید (Picture Style: Vivid)، یا بعدا در ویرایش کامپیوتر تنظیماتی مشابهی را انجام دهید تا رنگ‌ها بیشتر به چشم بیایند. اگر می‌خواهید در ویرایشگر فایل خام ادوبی رنگ‌ها را غلیظ‌تر کنید، برای طبیعی‌تر جلوه کردن عکس در فرمت RAW کار کردن با اسلایدر Vibrance  بسیار راحت‌تر از کار کردن با اسلایدر Saturation است.

اگر که تمایلی برای استفاده از تنظیمات اتوماتیک و ویرایش کامپیوتری ندارید به جایش از تنظیمات دستی برای بهتر کردن تصویر استفاده کنید، ارزشش را دارد که تراز سفیدی را روی عکس امتحان کنید. زمانی که در هنگام عکاسی از تنظیمات مناسبی استفاده کنید می‌توانید صحنه‌ها را همانطور که انتظار دارید بیندازید.

گزینه‌ی تراز سفیدی سایه یا ابری را بزنید، چون این تنظیمات می‌توانند گرمای لذت‌بخشی را به عکس شما انتقال بدهند و کمک می‌کنند که رنگ‌های قرمز و زرد و نارنجی تصویر را زنده‌تر ثبت کنید، مخصوصا در روزهای ابری که تنظیم خودکار ممکن است باعث سردی و بی‌روح بودن عکس شود. هرچند در نظر داشته باشید که این حالت ممکن است باعث غیرطبیعی شدن عکس شود؛ اگر دوربین مقیاس درجه حرارت رنگ یا همان Kelvin را دارد، بهتر است که روی مقادیر بالاتر از 6500 تنظیمش کنید چون این کار کنترل دقیق‌تر و بیشتری به شما می‌دهد.

عکاسی از رنگ های پاییزی

متفاوت فکر کنید

آموزش عکاسی از برگ های پاییزی

اگر می‌خواهید متفاوت‌تر از بقیه کار کنید و عکس‌هایتان همان حالت معمولی همیشگی را نداشته باشد، متفاوت فکر کنید. وقتی اسم عکاسی از برگ های پاییزی را می‌شنویم در ذهنمان تصویری از درختان رنگارنگ در خیابانی پر رفت و آمد نقش می‌بندد، ولی به این فکر کنید که به غیر از درختان و برگ‌ها چه چیز‌هایی نماد پاییز هستند؟

حتی اگر قرار شد به سبک همیشگی پاییزی عکاسی کنید، به یاد داشته باشید تنها سوژه عکس را نمی‌سازد بلکه نکات زیادی هستند که می‌توانند عکس را زیبا کنند. مثلا پشت زمینه می‌تواند تصویر بهتری به سوژه‌ی شما بدهد بنابراین می‌توانید با انتخاب پس‌زمینه‌ی مناسب عکستان را خیره‌کننده‌تر کنید. به طور مثال، یک پشت‌زمینه‌ی قهوه‌ای با گل‌های رنگارنگی که سوژه‌ی اصلی هستند همخوانی دارد.

به عنوان یک عکاس سوژه‌های زیادی را می‌توانید پیدا کنید که از آن‌ها عکس‌ بیندازید، به طور مثال یک ساختمان قدیمی که میان شاخ و برگ‌های درختان پنهان شده‌ است یا فواره‌ی آبی که پاییز اطرافش را گرفته‌ است یا مردمی که لباس‌های پاییزه پوشیده‌اند روی سنگ فرشی پر از برگ‌های خشک قدم می‌زنند.

همینطور می‌توانید با استفاده از عکاسی ماکرو و اضافه کردن جزئیات بیشتر، عکس‌هایی هیجان انگیز و زیبا از برگ‌ها بیندازید. یکی از دلایلی که پاییز فصل خوبی برای عکاسی است، تنوع رنگی این فصل است.

شما همچنین می‌توانید نسبت کادر عکس را تغییر بدهید تا تجربه‌های جدیدی به دست بیاورید. مثلا از چندین درخت عکس بیندازید تا انواع رنگ‌ها را در تصویر خود داشته باشید، یا اینکه می‌توانید دوربین را بیشتر به سوژه نزدیک کنید تا جزئیات بیشتری را در قاب تصویر ثبت کنید. اگر دوربین شما مانند دوربین Nikon D5600 دارای LCD بازشو یا چرخان است که از بدنه جدا می‌شود می‌توانید پرسپکتیوهای مختلف را در عکس امتحان کنید.

خطوط راهنما

ویرایش عکس

عکاسی از برگ های پاییزیبسیاری از صحنه‌های پاییزی درختان را در طیف وسیعی نشان می‌دهند و این تصویر ممکن است توسط مه یا عوامل دیگر آب و هوایی مانند همین آلودگی هوای تهران پوشیده شده باشد. اگر از  Adobe Lightroom یا  Camera Rawاستفاده می‌کنید، یکی از سریع‌ترین راه‌هایی که می‌تواند عکس شما را برجسته کند استفاده از ابزار Dehaze است.

این گزینه پارسال به هر دو برنامه اضافه شد و می‌تواند به طرز شگفت‌آوری کنتراست عکس را بهبود ببخشد و جزئیات را بیشتر از پیش مشخص کند. بعضی اوقات که در آب و هوای خوب عکاسی از برگ های پاییزی می‌کنید هم این گزینه می‌تواند به کارتان بیاید.

فراموش نکنید که اگر عکس های زیبایی گرفتید، آنها را به  اینستاگرام نورنگار به آدرس @noornegarclub هم ارسال کنید تا برای دیگر کاربران نورنگار نیز نمایش داده شود.

یک پاسخ به “نکات عکاسی از برگ‌های پاییزی”

  1. حسین گفت:

    مطلبون خیلی کمک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.