021-7356

چه زمانی باید از فیلتر پلاریزه استفاده کنیم؟

چه زمانی باید از فیلتر پلاریزه استفاده کنیم؟

دلایل زیادی هم برای این ادعا وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد اما شرایطی هم وجود دارد که در این شرایط نباید به عکاسی با فیلتر پلاریزه بپردازید. یادگیری اینکه چه زمانی نباید از فیلتر پلاریزه استفاده کنید، درست به اندازه‌ی دانستن اینکه چه زمانی باید از این فیلتر استفاده کنید.

چه زمانی از فیلتر پلاریزه استفاده کنیم؟

نکته‌ی مثبت در مورد عکاسی با فیلتر پلاریزه این است که این فیلترها توانایی برطرف کردن تمامی مشکلات مربوط به عکاسی از فضای باز را دارند.

برای کاهش بازتاب نور

فیلتر پلاریزه

[relatedpost post=”141060″]

در صورتی که داخل صحنه‌ی پیش روی شما آب وجود داشته باشد، یک فیلتر پلاریزه می‌تواند بازتاب نور خورشید از سطح آب را حذف کند. این کار علاوه بر اینکه با حذف بازتاب و جلوگیری از پرت شدن حواس بیننده به بهبود ظاهر و حس عکس شما کمک می‌کند، در صورتی که آب کم عمق باشد شما می‌توانید داخل آن را هم مشاهده کنید.

این موضوع در هر حالت به شما کمک خواهد کرد اما در صورتی که از آب به عنوان پیش زمینه استفاده می‌کنید، بیننده قادر خواهد بود زیر سطح آب را هم مشاهده کند. علاوه بر این، فیلتر مورد اشاره توانایی این را دارد که بازتاب نور را از سطوح خیس مثل سنگ‌ها یا برگ‌هایی که در مسیر آب قرار دارند را هم حذف کند.

این بدین معنی است که شما بدون مزاحمت ناشی از بازتاب نور رنگ‌های عمیق‌تر و اشباع‌تری خواهید داشت.

استفاده از سرعت شاتر پائین

چیزی که خیلی از عکاس‌ها از آن اطلاع ندارند این است که در زمان عکاسی با فیلتر پلاریزه این امکان را دارید که از سرعت‌های شاتر آهسته‌تر از حالت معمول استفاده کنید. مطمئنا فیلتر پلاریزه قرار نیست به اندازه‌ی فیلترهای ND حجم نور را در تصاویر شما کاهش دهد اما شما قادر خواهید بود چند گام سرعت شاتر را کاهش دهید تا بتوانید آب را مثل عکس بالا تحت تاثیر قرار دهید.

برای برجسته نشان دادن ابرها

فیلتر پلاریزه

خیلی از اوقات ما با مناظر خیلی زیبایی روبرو خواهیم شد که در آن‌ها آسمان خیلی روشن است و خالی از هرگونه رنگ و تعریف است. در این مواقع یک فیلتر پلاریزه کمک زیادی به شما خواهد کرد. این نوع فیلتر علاوه بر اینکه باعث مشخص شدن شکل ابرهای روشن خواهد شد، بلکه کمک خواهد کرد رنگ آبی آسمان هم به شکل عمیق‌تری دیده شود.

این بدین دلیل است که فیلتر پلاریزه باعث خواهد شد انواع مه که در عکاسی منظره خیلی فراگیر هستند کاهش یابد. این مه می‌تواند ناشی از دود آتش، مه، هوای آلوده یا وارونگی دما باشد.

بنابراین فیلتر پلاریزه وسیله‌ی بسیار مناسبی برای استفاده از آسمان در عکاسی منظره است و شما در صورت استفاده از این فیلتر به خوبی می‌توانید آسمان را به تصویر بکشید.

[relatedpost post=”134454″]

چه زمانی از فیلتر پلاریزه استفاده نکنیم؟

اکنون با مزایای فیلتر پلاریزه در عکاسی منظره آشنا شده‌اید زمان آن رسیده است که یاد بگیریم چه مواقعی عکاسی با فیلتر پلاریزه ایده خوبی نیست.

زمانی که می‌خواهید یک سطح خیس را برجسته کنید

برخی اوقات حذف بازتاب نور از سطوح خیس منظره برای عکسی که گرفته‌اید مضر است. برخی اوقات همین مقدار کمی که صحنه خیس است می‌تواند عمق و زیبایی بیشتری به تصویر شما ببخشد. همچنین خیلی از مواقع ممکن است نیازی به دیدن داخل آب نداشته باشید و قصد داشته باشید از آن برای بازتاب صحنه استفاده کنید.

کلید کار اینجا این است که انتخاب کنید چه زمانی باید از فیلتر استفاده کنید و چه زمانی باید آن را از لنز دوربین جدا کنید. در صورتی که احساس می‌کنید بازتاب نور خیلی شدید است و باعث مزاحمت برای سوژه می‌شود باید از فیلتر استفاده کنید اما اگر بازتاب نور خیلی نرم و نامحسوس است نیازی به انجام این کار نیست.

شرایط کم نور

فیلتر پلاریزه

همانطور که قبلا گفته شد عکاسی با فیلتر پلاریزه باعث کاهش مقدار نور ورودی به صحنه خواهد شد. بنابراین طبیعتا در صورتی که در شرایط کم نور عکاسی می‌کنید، فیلترهای پلاریزه قرار نیست نتایجی که به دنبال آن هستید را به شما تحویل دهند.

جنگل‌های عمیق و تاریک، دره‌ها و یا عکاسی در زمان گرگ و میش برخی از شرایطی هستند که به هیچ عنوان نباید از فیلتر پلاریزه در آن‌ها استفاده کنید. همچنین در صورتی که در حال عکاسی از آسمان شب هستید، فیلتر پلاریزه هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

بنابراین در صورت عکاسی از ماه، استفاده از فیلتر پلاریزه فقط دوربین را وادار خواهد کرد که از سرعت شاتر طولانی‌تر یا ایزو بالاتر استفاده کنید. شما باید این فیلتر را جدا کنید و سرعت شاتر را افزایش دهید تا از ثبت رد ستاره‌ها داخل عکس جلوگیری کنید و مقدار ایزو را هم کاهش دهید تا نویز تصویر به حداقل برسد

مواقعی که نور رنگ‌های شدیدی دارد

در مواقعی مثل غروب آفتاب که نور رنگ زیادی دارد، جدا کردن فیلتر پلاریزه از لنز می‌تواند کمک خیلی زیادی به تصاویر شما کند. این بدین دلیل است که نور از هر سطح خیسی داخل تصویر بازتاب خواهد یافت.

بنابراین در صورتی که در حال عکاسی از غروب آفتاب در ساحل هستید، عدم استفاده از فیلترهای پلاریزه به شما این امکان را می‌دهد که از نور زیبای رنگی بازتاب داده شده از سطح صخره‌های بیرون آمده از داخل آب استفاده کنید. علاوه بر این نزدیک غروب در حالی که نور یک رنگ طلائی زیبا دارد عدم استفاده از فیلتر پلاریزه به شما این امکان را می‌دهد که این رنگ‌ها را به شکل برجسته به تصویر بکشید. این موضوع به شما کمک خواهد کرد که یک تصویر دراماتیک‌تر با رنگ و نور بیشتر داشته باشید.

[relatedpost post=”145976″]

زمان عکاسی از رنگین کمان

با اینکه رنگین کمان صرفا نور بازتاب داده شده نیست اما فیلتر پلاریزه باعث کاهش تاثیر آن در تصاویر شما خواهد شد. این بدین معنی است که برای عکاسی از رنگین کمان باید فیلتر پلاریزه را جدا کنید و بدون استفاده از آن عکاسی کنید. متوجه خواهید شد که رنگین کمان بدون استفاده از این فیلتر شدیدتر و پر رنگ‌تر است.

سخن نهایی

همانطور که مشاهده کردید، شرایط مختلفی وجود دارد که نباید به عکاسی با فیلتر پلاریزه بپردازید. البته موارد خیلی زیادی هم وجود دارد که استفاده از فیلتر پلاریزه حیاتی است.

حتی با وجود اینکه نباید همیشه از فیلتر پلاریزه استفاده کنید اما این فیلتر یک ابزار خیلی با ارزش به خصوص برای عکاسی منظره در اختیار شما است. البته مثل تجهیزات عکاسی دیگر، در اینجا هم شما نباید از وسایل ارزان‌قیمت استفاده کنید بلکه باید از یک فیلتر با کیفیت استفاده کنید که بتوانید با استفاده از آن تصاویر فوق‌العاده با کیفیتی بگیرید و چندین سال از آن استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.