دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

راهنمای جامع عکاسی زیر باران

تکنیک و ترفند
راهنمای جامع عکاسی زیر باران

مراقبت از تجهیزات

با استفاده از وسایل عکاسی که به خوبی آماده شده‌اند شما و دوربینتان می‌توانید زیر باران و یا هر شرایط آب و هوایی عکاسی کنید و زمانی که همه در حال برگشتن به خانه هستند، بیشترین استفاده را از شرایط ببرید. قبل از اینکه حتی راجع به لوکیشن یا ایده‌های عکاسی در باران صحبت کنیم، بهتر است از خودتان و تجهیزاتی که دارید مراقبت کنید و چند وسیله وجود دارد که قبل از خروج از منزل باید آماده کنید.

چتر

چتر باران یکی از بهترین وسایل برای مراقبت از شما و تجهیزات شما در زمان عکاسی زیر باران است و با وجود اینکه چتر در زمان عکاسی و کادربندی خیلی دست و پاگیر است، یکی از ارزان‌ترین وسایل برای محافظت از شما در برابر باران است.

کیف دوربین

عکاسی در هوای بارانی

مطمئن شوید که کیف دوربین شما ضد آب است و یا حداقل یک کاور ضد آب دارد که می‌توانید در کسری از ثانیه از آن استفاده کنید و کیف تجهیزات خودتان را با کمک آن بپوشانید. این کاور فقط برای محافظت از تجهیزات در زمانی که روی پشت شما قرار دارند کاربرد ندارد زیرا بعد از باران شما معمولا کیف دوربین خودتان را روی زمینی قرار می‌دهید که معمولا خیس است. به همین خاطر استفاده از کاور باران به شما کمک می‌کند که از نفوذ قطرات آب به داخل کیف جلوگیری کنید.

کیف‌هایی که امکان دسترسی به داخل از قسمت پشتی را به شما می‌دهند مناسب‌تر هستند زیرا می‌توانید آن‌ها را روی زمین خیس یا کثیف قرار دهید و پس از اتمام کار خودتان دوباره آن را بپوشید.

کاور دوربین

آب و لوازم الکترونیکی رابطه‌ی خیلی خوبی با یکدیگر ندارند و در اطراف کلیدها و سوئیچ‌های دوربین‌ها نیز روزنه‌های خیلی زیادی برای نفوذ باران وجود دارد. امروزه خیلی از دوربین‌ها ضدنفوذ هستند و می‌توانید بدون بروز هرگونه مشکلی برای مدت زیادی آن‌ها را زیر باران نگه دارید. برای مثال در بارش‌های غیرعادی باران هیچگونه نیازی به استفاده از کاور ندارید. با این وجود در صورتی که می‌دانید قرار است به یک لوکیشن خاص مراجعه کنید که بارش باران و یا پاشیده شدن آب دریا خیلی زیاد است، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و از یک کاور دوربین استفاده کنید.

حوله

خیلی از عکاس‌ها معمولا از حوله‌های میکروفایبر برای پاک کردن دوربین، لنز و سه پایه در زمان عکاسی در فضای باز استفاده می‌کنند. این حوله‌ها خیلی سبک و ارزان هستند و به راحتی هم تا می‌شوند تا فضای کمی را اشغال کنند به همین خاطر برای خشک نگه داشتن تجهیزات و دست‌های شما خیلی مفید هستند. هیچ چیز بدتر از خیس شدن دست‌ها و استفاده از دوربینی که خیس شده است نیست. همچنین بهتر است تعدادی پارچه‌ی لنز هم داشته باشید تا بتوانید قطرات باران روی لنز و فیلتر خودتان را در زمان عکاسی پاک کنید. قطرات باران در جلوی لنز می‌توانند یک عکس را به سادگی خراب کنند، به خصوص اگر نور به صورت مستقیم به لنز شما بتابد و باعث روشن شدن قطرات باران شود.

لباس ضدآب

عکاسی در هوای بارانی

ممکن است این موضوع خیلی واضح به نظر برسد اما عکاس‌های زیادی هستند که در هوای بارانی لباس کافی نمی‌پوشند. بهترین روش برای لباس پوشیدن در روزهای بارانی استفاده از یک کت ضدآب سبک و شلواری است که روی شلوار فعلی خودتان می‌پوشید. این وسایل را می‌توانید به راحتی داخل هر کوله‌ای قرار دهید و در زمان مواجهه با شرایط نامناسب جوی به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. پس از باران نیز جمع کردن آن‌ها و کنار گذاشتنشان خیلی راحت است.

پس از اینکه برای تمام شرایط آماده شدید، مرحله‌ی بعدی تصمیم‌گیری درباره‌ی این است که کجا بروید، لنز خودتان را به سمت چه چیزی بگیرید و چرا هوای بارانی می‌تواند سوژه‌ی جالبی برای عکاسی باشد. در ادامه چند ایده و سوژه جالب برای عکاسی را مشاهده خواهید کرد.

لایه‌بندی تصاویر

مثل هوای مه‌آلود، هوای بارانی هم باعث کاهش دید شما خواهد شد. وقتی که ارتفاع ابرها پائین است، زمانی که رطوبت هوا خیلی بالا است و یا زمانی که قرار است باران شدیدی شروع به بارش کند یا بارش آن تمام شده است، شاهد این اتفاق باشید. این بدین معنی است که دید شما به دلیل رطوبت زیاد محدود خواهد بود و نمی‌توانید نزدیکی خودتان را هم ببینید.

استفاده از این غربالگری طبیعی به همراه عناصر طبیعی باعث ایجاد لایه‌بندی خواهد شد. این کار در شرایطی که هوا خشک است و تا بی‌نهایت را می‌توانید ببینید، قابل انجام نیست. برخی از ایده‌هایی که می‌توانید امتحان کنید عبارتند از عکاسی از درخت‌های جنگل، عکاسی از کوه‌‌های دوردست و یا خط ساحلی که در فاصله‌ی دوری از شما قرار دارد. با استفاده از این سوژه‌ها و هوای مرطوب شما می‌توانید عمق بیشتری به عکس‌های خودتان ببخشید و تصاویر جالب‌تری هم ثبت کنید.

جشنواره عکس نورنگار

آبشارها

بدون شک آبشارها در زمان بارش باران در زیباترین حالت خودشان هستند. به همین خاطر در زمان بارش باران یکی از بهترین لوکیشن‌هایی هستند که می‌توانید انتخاب کنید. علاوه بر اینکه در زمان بارش باران آبشارها بیشترین جریان ممکن را دارند و خیلی جذاب به نظر می‌رسند، هوای ابری به نوردهی شما نیز کمک می‌کند. در شرایط ابری هایلایت‌های تصویر کاملا خنثی هستند و قسمت‌های سایه هم جزئیات خیلی زیادی را در خود جای می‌دهند. استفاده از فیلتر پلاریزه هم فکر خوبی است. این فیلتر می‌تواند هرگونه بازتاب سطحی را از بین ببرد و رنگ‌های طبیعی را تقویت کند.

قطرات آب

عکاسی در هوای بارانی

هیچ عکسی زیباتر از یک عکس کلوزآپ از یک قطره آب روی برگ‌ها، گل‌ها و یا گیاهان نیست. علاوه بر این، برای عکاسی از قطرات آب زیر باران نیازی نیست که خیلی از خانه‌ی خودتان دور شوید و می‌توانید این کار را حتی در باغچه‌ی داخل حیاط خودتان هم انجام دهید.

هر نوع برگ یا پوشش سبزی که داخل باغچه یا پارک محل شما وجود داشته باشد می‌تواند برای این ایده مورد استفاده قرار بگیرد. به دلیل اینکه تمرکز ما روی مقیاس‌های کوچک است، محیط اطراف به ندرت داخل عکس قرار می‌گیرد و به همین دلیل، اهمیت چندانی هم ندارد. از یک لنز ماکرو برای ثبت بازتاب‌های داخل قطرات آب استفاده کنید.

جبهه‌های آب و هوا

عکاسی در هوای بارانی

ابرهایی که ظاهر جذابی دارند می‌توانند تاثیر زیادی داخل عکس‌های شما داشته باشند و یک جو غمگین به تصاویر شما بدهند. قبل یا بعد از بارش باران می‌توان انتظار ظاهر شدن این ابرها را داشت. در صورتی که در خطوط ساحلی عکاسی کنید هم می‌توانید انتظار عکاسی از ابرهایی که از پشت نوردهی شده‌اند یا ضد نور هستند را هم داشته باشید. چنین عکس‌هایی می‌توانند یک فصل را به صورت خلاصه نشان دهند و تاثیر خیلی زیادی دارند. به همین خاطر همیشه قبل از اینکه باران شروع به بارش کند و تمام دید شما را بپوشاند به دنبال آن‌ها باشید.

نوردهی طولانی

در اینکه کنترل قطرات باران در هر عکسی خیلی سخت است اصلا شکی نیست. این قطرات ممکن است عکسی که فقط یکبار شانس گرفتن آن را دارید را از شما بگیرند. به خصوص اگر نور از بین ابرها در حال تابیدن باشد. یکی از روش‌های مقابله با این مشکل استفاده از هود لنز و خشک نگه داشتن عنصر جلویی لنز است. اما زمانی که از نگه‌دارنده‌های فیلتر استفاده کنید، امکان استفاده از هود وجود ندارد و فیلتر شما در معرض قطرات باران قرار خواهد گرفت. حتی در صورتی که فیلترهای شما پوشش ضدآب ویژه هم داشته باشند، قطرات کوچک باز هم به آن می‌چسبند. این شرایط بیشتر در ساحل اتفاق می‌افتد و یک راه حل خیلی خوب برای آن استفاده از نوردهی طولانی است. البته فقط وقتی که عکس به چنین چیزی نیاز داشته باشد می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید. در صورتی که از فیلتر استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد فیلتر مورد استفاده‌ی شما فیلتر ND است و هدف آن نیز کاهش سرعت شاتر است. در زمان استفاده از این تکنیک زمانی که سنسور در معرض نور قرار دارد، شما می‌توانید هر چند ثانیه یک بار، فیلتر را با پارچه‎ی مخصوص فیلتر و لنز پاک کنید. تا زمانی که دست شما برای مدت طولانی جلوی لنز قرار نگرفته باشد، تصویر آن روی سنسور ثبت نخواهد شد و شما به یک عکس Long-Exposure زیبا، بدون حضور قطرات باران دست خواهید یافت.

کد تخفیف نورنگار

رنگین کمان

عکاسی در هوای بارانی

پیش‌بینی رنگین کمان برای عکاسی زیر باران خیلی سخت است و معمولا هم عمر کوتاهی دارد ولی زمانی که در آسمان پدیدار می‌شود، می‌تواند کمک زیادی به عکس‌هایی که از قبل کادربندی شده‌اند کند. رنگین‌کمان‌ها معمولا پس از بارش باران و زمانی که ابرها در حال کنار رفتن هستند پدیدار خواهند شد. این بدین معنی است که در زمان بارش باران باید از منزل خارج شوید و به محض تابش آفتاب آماده‌ی عکاسی باشید.

رنگین‌کمان‌ها زمانی که به عنوان بخشی از صحنه به تصویر کشیده می‌شوند خیلی زیباتر هستند و به همین خاطر شما باید قبل از اتمام بارش باران کادربندی تصویر خودتان را انجام دهید و امیدوار باشید که همه چیز آنگونه که دوست دارید اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است خوش شانس باشید و به صورت اتفاقی با یک رنگین کمان مواجه شوید ولی کمی فکر کردن به سوژه از قبل باعث خواهد شد که عکس قوی‎تری داشته باشید. برخی اوقات زمانی که قوس کامل رنگین کمان مشخص است، بهتر است به صورت واید عکاسی کنید ولی برخی اوقات هم بهتر است که کادربندی تصویر خودتان را بسته‌تر انجام دهید و از پیش‌زمینه‌های قوی برای آن استفاده کنید. همچنین استفاده از فیلترهای پلاریزه دایره‌ای را هم فراموش نکنید. این فیلترها به شدت رنگ‌ها را داخل عکس شما تقویت خواهند کرد.

آیا شما هم تجربه‌ی عکاسی زیر باران را داشته‌اید؟ نظرات و تجربیات خودتان را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *