مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

تفاوت Raw و Jpeg

تصاویر Raw  یا JPEG، شما از کدام یک استفاده می‌کنید؟ احتمالا تا به حال از خودتان سوال کرده‌اید که آیا باید از تصاویر Raw استفاده کنید یا نه.

مجموع بازدید : 4000 زمان مطالعه : 3
تفاوت Raw و Jpeg

تصاویر Raw  یا JPEG، شما از کدام یک استفاده می‌کنید؟ احتمالا تا به حال از خودتان سوال کرده‌اید که آیا باید از تصاویر Raw استفاده کنید یا نه.

در واقع، حتی اگر مدت زیادی هم باشد که عکاسی را شروع کرده باشید، احتمالا هنوز جوابی برای این سوال خود پیدا نکرده‌اید. ما جواب آن را می‌دانیم و آن استفاده از تصاویر Raw در همه حالات است. این مقاله را بخوانید تا بفهمید که چرا.

سوالات متداول درباره عکاسی به صورت Raw

اغلب اوقات از من سوال می‌شود که چرا باید به جای عکاسی با فرمت JPEG به صورت Raw عکاسی کنیم و مزیت‌های هرکدام از این دو فرمت چیست. به نظر می‌رسد این سردرگمی ناشی از کاری است که دوربین با هر تصویری بعد از فشار دادن کلید شاتر انجام می‌دهد. مردم همچنین تعجب می‌کنند که چگونه این امر در عکس نهایی آن‌ها تاثیر می‌گذارد‍.

در این مقاله، ما به سوالاتی که بیشتر در مورد عکاسی به صورت Raw در مقابل JPEG از ما پرسیده می‌شود پاسخ می‌دهیم و شاید ما شمارا متقاعد کردیم که عکاسی به صورت Raw بهترین انتخاب است.

 Raw

Raw مخفف چه چیزی است

این مهم‌ترین سوالی نیست که از ما پرسیده می‌شود. ولی این اولین چیزی است که باید شفاف سازی شود. یک تصویر Raw حاوی تمام اطلاعات خام صحنه‌ای است که شما ثبت می‌کنید. به نوعی در طول سالها عکاسان حرفه‌ای به این نوع تصاویر، عکس‌های RAW می‌گفتند.

چرا این موضوع مهم است؟ با این طرز نوشتن، به نظر شبیه کلمه کلیدی RAM است که هنگام صحبت کردن در مورد رایانه از آن استفاده می‌شود. این مسئله باعث سردرگمی مردم نسبت به تصاویر خام می‌شود، زیرا هیچ کس نمی‌تواند بفهمد منظور آن چیست. این به این دلیل است که مخفف هیچ چیز خاصی نیست!

در مورد فضای حافظه چه باید کرد

اولین چیزی که عکاسان نگران در مورد حافظه از آن می‌ترسند. این است که چرا همیشه باید از تصاویر Raw استفاده کنید.

در هر مرحله از عکاسی، استفاده از حافظه می‌تواند یک نگرانی باشد. این مورد حتی زمانی که شما از چند کارت حافظه با حجم کم استفاده می‌کنید بیشتر نیز می‌شود.

اما این نباید شما را از استفاده کامل از مزایای تصاویر خام باز دارد.

ما به عشق خلق تصاویر زیبا وارد عکاسی می‌شویم. با استفاده از تصاویر JPEG شما پتانسیل تصاویر خود را محدود می‌کنید. در ادامه توضیح می‌دهیم که چرا.

زمانی که هر نوع عکسی با دوربینتان ثبت می‌کنید، صرف نظر از این که شما چه حالت عکسبرداری را انتخاب کرده اید تمام اطلاعات خام آن صحنه ضبط می‌شود..

اگر در فرمت Raw عکاسی کنید، تمام اطلاعات مستقیم روی کارت حافظه ذخیره می‌شود که بعداً آن را ویرایش کنید.

بعد از این که در حالت JPEG کلید شاتر را فشار می‌دهید، یک الگوریتم به پردازش داده‌های خام می‌پردازد. سپس دوربین شما وایت بالانس، رنگ، کنتراست و وضوحی که فکر می‌کند مناسب است را مطابق با سبک تصویری که در دوربین خود انتخاب کرده اید (vivid, landscape, neutral یا …)به صحنه‌ای که در مقابل شما قرار دارد اضافه می‌کند، بعد از این که این کارها را انجام داد، تصویر را به عنوان JPEG روی کارت حافظه شما  ذخیره می‌کند و بقیه اطلاعات خام را دور می‌اندازد. به این دلیل است که تصاویر JPEG حجم خیلی کمتری نسبت به تصاویر Raw دارند.

Raw

چرا اطلاعات خام مهم هستند

بنابراین شما اطلاعات کاربردی خام را دور می‌اندازد. مشکل اینجاست که شما با این کار بسیاری از عملکرد ویرایش در برنامه‌های ویرایش تصویر را از دست می‌دهید. بازگرداندن نور، هایلایت‌ها و سایه‌ها سخت می‌شود.

شما همچنین دامنه کمتری برای تغییر وایت بالانس و نقاط سیاه و سفید تصویر خواهید داشت. به این دلیل است که تنظیماتی که توسط دوربین روی فایل‌های JPEG اعمال می‌شوند قابل تغییر نیستند. اگرچه این به این معنی نیست که شما اصلا نمی‌توانید تصاویر JPEG را ویرایش کنید. تنها به این معنی است که در هنگام ویرایش کیفیت تصویر زودتر پایین می‌آید.

به تصویر زیر که به صورت JPEG است نگاهی بیاندازید.

Raw

همانطور که می‌بینید، آسمان اعوجاج خیلی شدیدی دارد. این اتفاق زمانی رخ داد که من هایلایت‌ها را افزایش دادم و درخشندگی رنگ آبی را افزایش دادم.

حال، با تصویر ویرایش شده Raw زیر آن را مقایسه کنید. همانطور که می‌بینید، آن اطلاعات خام از دست رفته در تصویر JPEG تفاوت زیادی را رقم می‌زنند.

Raw

چرا تصاویر JPEG بدون ویرایش بهتر به نظر می‌رسند؟

این حقیقت دارد! تصاویر Raw زمانی که برای اولین بار روی کامپیوترتان آن را باز می‌کنید به نظر خشک و  کسل کننده می‌رسند. من خودم زمانی که تازه عکاسی را شروع کرده بودم این سوال را داشتم.

و الان جواب آن را دارم. این به دلیل داینامیک رنج موجود در بین آنها است.

داینامیک رنج مقدار جزئیات دامنه تونال در عکس است. این به معنی جزئیات در تاریک‌ترین و روشن‌ترین نقاط تصویر است. به دلیل این که تصاویر خام خیلی بیشتر این جزئیات را حفظ می‌کند، تصاویر قبل از ویرایش نسبتا بی‌روح و کسل کننده به نظر می‌رسند.

شما تنها با تنظیم چند اسلایدر در برنامه ویرایش تصویر می‌توانید این مشکل را حل کنید و می‌توانید کاری کنید که تصاویر خام خیلی بهتر از تصاویر  JPEG به نظر برسند.

این بدان معناست که شما در حال کنترل هر جنبه‌ای از نحوه عکسبرداری خود هستید.

به عنوان یک مثال، نگاهی به تصویر زیر بیاندازید.

من این صحنه را با حالت Raw + JPEG ثبت کرده‌ام تا به شما تفاوت در کیفیتی که حالات مختلف به شما ارائه می‌دهند را نشان بدهم. اول تصویر JPEG را نشان می‌دهم.

Raw

این یک عکس خوب است و یک تصویر قابل استفاده است.

دوربین کمی وضوح و کنتراست به عکس اضافه کرده‌ است. اما در غیر این صورت دست نخورده است.

حالا با تصویر زیر آن را مقایسه کنید.

Raw

می‌بینید که این تصویر شادابی کمتری دارد و به نظر بی روح می‌آید. این به دلیل این است که جزئیات سایه و هایلایت بیشتری را نگه داشته است.

ولی با کمی ویرایش سطحی، شما می‌توانید تصویری مانند تصویر زیر خلق کنید.

Raw

حالا شما کدام را ترجیح می‌دهید که چاپ کنید و روی دیوار خانه خود آویزان کنید.

فیلتر خام دوربین

تصاویر Raw تا چه اندازه ویرایش نیاز دارند

در سه کلمه، زیاد نیاز ندارند.

در واقع من تصویر بالا را تنها با تنظیم اسلایدرهای Adobe Camera Raw ویرایش کردم.

برای کسانی که نمی‌دانند Camera Raw چیست، Camera Raw یک مبدل Raw به JPEG است. این بخش زمانی که شما یک عکس خام را وارد فتوشاپ می‌کنید، نمایان می‌شود.

من کمی وضوح، کنتراست اضافه کردم و هایلایت‌ها را کمی پایین آوردم. من همچنین کمی سایه‌ها را نیز افزایش دادم. کمی هم درخشندگی آبی را برای بازگرداندن رنگ آسمان افزایش دادم.

برای من این کار 15 ثانیه طول کشید، به عنوان یک مبتدی ممکن است برای شما 1 دقیقه طول بکشد. با تلاش بسیار اندک، ما می‌توانیم چیزی را جذاب‌تر از دوربین‌های خود به تنهایی خلق کنیم.

زمانی که تصاویرتان را در Camera Raw ویرایش می‌کنید، شما یک عمل غیرمخرب انجام می‌دهید زیرا این امر یک تصویر جداگانه را ایجاد می‌کند و عملیات ویرایش را روی آن انجام می‌دهد.

مگر اینکه آن پرونده جداگانه را حذف کنید، می‌توانید بعداً در هر مرحله به Camera Raw برگردید و تصویر را تغییر دهید. می‌توانید آن را به حالت پیش فرض برگردانید یا ویرایش را ادامه دهید. توجه به این نکته مهم است که تغییرات ایجاد شده در برنامه اصلی فتوشاپ در این پرونده جانبی ذخیره نمی شوند و بعداً نمی‌توانید این موارد را در Camera Raw تغییر دهید.

چه زمانی استفاده از Raw را به JPEG ترجیح دهیم؟

برای سوالی مانند سوال بالا، جواب تنها یک کلمه است، «همیشه»، حتی برای عکس‌های خانوداگی معمولی.

اینگونه عکس گرفتن شاید زیاد خاص به نظر نرسد. اما بعد از کمی ویرایش تبدیل به عکسی با کیفیت می‌شود.

به عنوان یک مثال، این تصویر از موزه راه آهن بخار را وقتی با خانواده بیرون بودیم ثبت کردم، در ابتدا کمی خسته کننده به نظر می‌رسید. اما بعد از کمی ویرایش آن را در به مجموعه خودم اضافه کردم و آن را فروختم.

 Raw

عکاسی به صورت Raw به تصاویر شما پتانسیل بزرگی برای ویرایش می‌دهد. حتی زمانی که فکر می‌کنید به تصاویر Raw نیازی ندارید.

جمع بندی

با عکاسی نکردن به صورت خام، شما تصاویرتان را کاملاً تبدیل به یک چیز غیر قابل مصرف می‌کنید.

بیشتر عکس‌های گرفته شده به صورت JPEG تا آنجا که فقط می‌خواهید عکس‌های فوری بگیرید، خوب به نظر می‌رسند. اما برای تقویت تصاویر خود، شما باید توانایی خود را در تقویت کامل آنها حفظ کنید. اجازه دادن به دوربین برای تصمیم گیری در مورد ویرایش تصاویر برای شما، بخشی از سرگرمی گرفتن تصاویر را نیز از شما می گیرد.

این مهارت و تسلط در یادگیری چگونگی به دست آوردن بهترین نتیجه از آنها در ویرایشگر عکس انتخابی شماست.

تنها راه برای انجام این کار، عکاسی به صورت Raw است.

بنابراین از این به بعد تنها به صورت Raw عکاسی کنید و ببینید که تا چه اندازه در روند عکاسی شما تاثیر گذار است.

 

2 پاسخ به “تفاوت Raw و Jpeg”

  1. k1 گفت:

    سلام خیلی کاربردی بود خسته نباشید مفید و عالی

  2. راضیه گفت:

    ممنون بابت سایت خوبتون و اطلاعات و توضیحات بسیار عالیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.