دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

کاهش انعکاس نور با فیلترهای پلاریزه

راهنمای انتخاب
کاهش انعکاس نور با فیلترهای پلاریزه

بسیار اشتباه است که فکر کنیم فیلتر های عکاسی، قدیمی و استفاده از آن ها غیر ضروری است، . هنوز چیزهای زیادی درباره تاثیرات استفاده از فیلترهای قدیمی می توان گفت.

 

بعضی از فیلترهای عکاسی مانند فیلتر پُلاریزه و ND، می توانند اثراتی را ایجاد کنند که ایجاد آن ها بسیار زمان بر است و یا حتی به صورت دیجیتالی امکان ایجاد آن ها وجود ندارد، از طرف دیگر برخی دیگر از فیلترها شما را قادر به عکاسی در شرایطی می کنند که در شرایط عادی گرفتن این عکس ها به لنز دوربین آسیب وارد می کند.

 

بنابراین برای به دست آوردن تمام جلوه ها تنها به فوتوشاپ تکیه نکنید، از آن فاصله بگیرید و لذت استفاده از پنج فیلتری که هر عکاسی باید داشته باشد را تجربه کنید. آن ها تصاویر شما را به معنای واقعی کلمه خوش نور خواهند کرد.

 

در قسمت های قبلی به تفاوت فیلترهای مربعی و دایره ای و فیلترهای اسکای لایت پرداختیم و در این قسمت به شما فیلترهای پلاریزه را معرفی می‌کنیم.

 

فیلترهای ضروری عکاسی: 2 فیلتر پلاریزه

 

تاثیر فیلتر پلاریزه

 

عکس سمت راست با فیلتر پلاریزه گرفته شده است، با انعکاس نور، میزان نور تا حد زیادی کاهش یافته است و عکس بسیار مناسب تری ارائه شده است.

 

برای چه کاری است؟

 

میزان saturation رنگ را افزایش می دهد و میزان انعکاس نور از اجسام غیر فلزی را کاهش می دهد.

 

چه تکنیکی به کار رفته است ؟

 

اثرات فیلتر پلاریزه از یک چرخش آنها حاصل می شود، به موازات اینکه فیلتر را می چرخانید جلوه های متنوعی حاصل می شود. بنابراین، هر مرتبه که فیلتر پلاریزه را متصل کرده و قاب تصویر را تعیین نمودید، فیلتر را به آرامی بچرخانید و از منظره یاب و یا مانیتور، در حالت نمایش زنده، استفاده کنید تا تاثیر آن را بر روی تصویر مشاهده نمایید.

 

مشاهده خواهید کرد که به موازات اینکه فیلتر را می چرخانید، انعکاس ها از اجسام غیر فلزی مانند شیشه و آب ظاهر و با چرخش مجدد ناپدید خواهند شد.

 

همچنین این فیلتر میزان saturation رنگ ها را افزایش خواهد داد، آبی آسمان را تیره تر خواهد کرد، کنتراست بیشتری را بین آبی آسمان و ابرها ایجاد خواهد کرد.

 

این جلوه ها همواره به سرعت ظاهر نخواهند شد، به خصوص اگر از منظره یاب نگاه نمایید، بنابراین نیاز است که فیلتر را بیش از یک مرتبه بچرخانید تا بتوانید بهترین میزان چرخش را برای جلوه ای که می خواهید داشته باشید به دست آورید.

 

میزان تاثیر معمولاً در شرایطی که در زاویه ی راست تابش خورشید عکاسی کنید بیشتر از زمانی که در جهت پشت و یا رو به نور خورشید عکاسی می کنید، نمایان خواهد شد.

 

فیلتر دایره ای

 

هنگامی که از فیلتر پُلاریزه در لنزهای واید استفاده می کنید، به خصوص اگر از آبی آسمان عکاسی می کنید، باید مراقب نوارهای تاریک، که به واسطه ی تاثیر تاریک سازی فیلتر پُلاریزه بر ناهمواری های آسمان ایجاد می شود، باشید. اگر این اتفاق افتاد باید فیلتر را بچرخانید تا این نوارها ناپدید شوند، حتی در برخی از موارد شاید لازم باشد فیلتر را جدا کنید.

 

دایره ای یا مربعی؟

 

از آنجایی که برای به دست آوردن جلوه ی مورد نظر، نیاز است که فیلتر چرخانده شود، فیلترهای پُلاریزه اغلب در طراحی دایره ای شکل وجود دارند، به همین دلیل است که اغلب به آن ها فیلترهای پُلاریزه دایره ای یا CPL گفته می شود.

 

این فیلترها در سیستم طراح مربعی شکل نیز وجود دارند، به عنوان مثال سری Cokin P. همچنین این فیلترها برای سیستم هایی مانند Lee 100mm، به عنوان یک ورژن استاندارد مربعی یا یک فیلتر دایره ای 105mm که بر روی حلقه ی دایره ای در جلوی نگه دارنده منطبق می شود، نیز در دسترس می باشند. آخرین مورد ذکر شده، برای استفاده با فیلترهای ND تدریجی عالی است، اما بسیار گران می باشند.

 

نویسنده : یاسین زرین کام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *