دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

قانون اعداد فرد چیست و چه کاربردی دارد؟

تکنیک و ترفند
قانون اعداد فرد چیست و چه کاربردی دارد؟

وقتی که ما نیاز داریم از عناصری که تعداد آن‌ها زوج است عکاسی کنیم آن‌ها را به صورت جفت کنار هم قرار می‌دهیم. این کار باعث تقسیم عکس خواهد شد. اما زمانی که عکس از عناصری که تعداد آن‌ها فرد است تشکیل شده باشد ذهن ما نمی‌تواند آن‌ها را با یکدیگر جفت کند. در این مقاله نحوه‌ی استفاده از این قانون ترکیب‌بندی، یعنی قانون اعداد فرد را به شما آموزش خواهیم داد.

از چه تعداد عناصری باید استفاده کنید؟

عدد سه جذاب‌ترین عدد در بین اعداد فرد است.

استفاده از قانون اعداد فرد

شما می‌توانید این عکس را که سه عدد قطعه‌ی دومینو در آن وجود دارد را با عکس پائین مقایسه کنید. در عکس بالا پس از اینکه ذهن ما قطعات دومینو را با هم جفت می‌کنند قطعه سوم که باقیمانده است نظر ما را جلب خواهد کرد.

قانون اعداد فرد در عکاسی

اضافه کردن عناصر بیشتر باعث از دست رفتن قدرت ترکیب‌بندی خواهد شد. 5 و 7 نیز اعداد نسبتا خوبی برای ترکیب‌بندی هستند اما در صورتی که بیشتر از 9 عنصر داخل صحنه داشته باشید مغز ما آن‌ها را مثل یک گروه می‌بیند. این بدین معنی است که ذهن انسان عناصر موجود در عکس را به شکل زیر می‌شمارد: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8، خیلی، خیلی زیاد.

در این نقطه ما عناصر را به شکل تکی نمی‌بینیم و به همین خاطر قانون اعداد فرد قدرت خودش را از دست می‌دهد. اما قوانین دیگری نیز وجود دارند که به شما کمک می‌کنند بتوانید گروه‌ها را هم مدیریت کنید.

کاربرد قانون اعداد فرد

5 عدد قطعه‌ی دومینو باز هم برای کار مناسب است

استفاده از قانون اعداد فرد

مغز 9 عدد قطعه دومینو را به عنوان «خیلی زیاد» پردازش می‌کند.

قانون اعداد فرد چیست؟

در صورتی که بیش از 9 قطعه داشته باشید مغز آن‌ها را به عنوان یک گروه می‌بیند و فرقی ندارد تعداد آن‌ها فرد باشد یا زوج

نحوه چیدمان عناصر در ترکیب‌بندی

پس از اینکه تصمیم گرفتید که قصد دارید چند عدد عنصر فرد را داخل عکس داشته باشید باید تصمیم بگیرید که آن‌ها را چگونه داخل کادر تصویر بچینید. برای مثال در صورتی که سه عنصر دارید، چیدمان خطی یکی از بهترین گزینه‌ها است.

[relatedpost post=”16598″]

قانون اعداد فرد چیست؟

همچنین می‌توانید آن‌ها را به صورت مثلثی هم بچینید. به این ترتیب عکس شما پویاتر خواهد شد.

در صورتی که بیش از سه عنصر هم در اختیار دارید می‌توانید از چیدمان خطی و مثلثی برای انجام ترکیب‌بندی استفاده کنید.

قانون اعداد فرد در عکاسی

در صورتی که نمی‌توانید اشیا را به صورت خطی یا مثلثی بچینید هم می‌توانید خودتان حرکت کنید و با تغییر پرسپکتیو چیدمان آن‌ها را تغییر دهید. این موضوع در عکاسی خیابانی خیلی اتفاق می‌افتد.

جشنواره عکس نورنگار

نحوه استفاده از قانون اعداد فرد در عکاسی از اشیا بی جان

ساده‌ترین روش برای تمرین قانون اعداد فرد عکاسی از اشیا بی جانی است که در منزل در اختیار دارید. می‌توانید از هر شی کوچکی که در منزل در اختیار دارید مثل قطعات بازی، میوه‌ها، فنجان‌های مختلف، سنگ، مداد و… استفاده کنید.

جابجایی و قرار دادن این اشیا خیلی راحت‌تر از اشیا دیگر است. همچنین توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از پرت شدن حواس مخاطب از پس زمینه‌های ساده استفاده کنید. خیلی از عکاس‌ها از پس زمینه سفید، یک میز ساده یا یک تکه پارچه استفاده می‌کنند.

قانون اعداد فرد

قانون اعداد فرد در عکاسی طبیعت

این قانون در عکاسی از گیاهان عملکرد خیلی خوبی دارد. زمانی که در حال کادربندی تصویر هستید آن را به شکلی انجام دهید که تعداد عناصر موجود در کادر فرد باشد. ممکن است نیاز باشد کمی جابجا شوید، پرسپکتیو خودتان را تغییر دهید و یا جهت عکاسی را عوض کنید. حتی برخی مواقع ممکن است بتوانید خود گل‌ها را هم کمی جابجا کنید. در صورتی هم که امکان این کار را در زمان عکاسی ندارید، می‌توانید در زمان ادیت عکس را کراپ کنید.

استفاده از قانون اعداد فرد

برای عکاسی از حیوانات ممکن است کمی عکاسی از تعداد حیوانات مناسب و یا جانمایی آن‌ها کمی سخت‌تر باشد. برای مثال ممکن است نیاز باشد خودتان کمی جابجا شوید. این کار را خیلی آهسته انجام دهید زیرا ممکن است باعث ترساندن سوژه‌ها و فراری دادن آن‌ها شوید.

[relatedpost post=”94231″]

آموزش قانون اعداد فرد

اعداد فرد در عکاسی خیابانی

در زمان عکاسی خیابانی هم بهتر است این قانون را در نظر داشته باشید. به خصوص اگر قصد دارید به عکاسی پرتره بپردازید. قبل از اینکه کلید شاتر را فشار دهید، چند ثانیه صبر کنید و بررسی کنید که آیا می‌توانید از تعداد افراد فرد، ترجیحا سه نفر عکاسی کنید

صبور باشید، ممکن است نیاز باشید مدتی صبر کنید تا عناصر کافی داخل کادر قرار بگیرند. برای مثال احتمال دارد دو نفر داخل تصویر باشند و نیاز داشته باشید صبر کنید تا نفر سوم هم به آن‌ها ملحق شود. یا ممکن است چهار نفر را داخل کادر داشته باشید و باید صبر کنید تا یکی از آن‌ها کادر تصویر را ترک کند.

قانون اعداد فرد

در طول مدتی که صبر کرده‌اید می‌توانید از اشیاء موجود در پس زمینه عکاسی کنید. برای مثال ممکن است داخل پس زمینه یک مجسمه، فردی دیگر یا حتی یک در جالب وجود داشته باشد که بتوانید از آن عکاسی کنید. مهم‌ترین نکته این است که فقط به خاطر اینکه شرایط کامل نیست عکس را از دست ندهید.

نحوه اعمال قانون اعداد فرد روی اعداد زوج

برخی اوقات حتی در صورتی که تعداد عناصر موجود در تصویر هم زوج باشد می‌توانید از قانون اعداد فرد استفاده کنید. با کادربندی و جایگذاری درست می‌توانید باعث شوید که بیننده برخی عناصر را به عنوان یک گروه ببیند نه به عنوان عناصر جداگانه.

برای مثال به عکس‌های زیر نگاه کنید. در عکس اول شما تمامی سنگ‌ها را به صورت جداگانه می‌بینید و هیچکدام از آن‌ها را مرتبط به یکدیگر نمی‌بینید.

راهنمای قانون اعداد فرد

در عکس بعد مشاهده می‌کنید که با قرار دادن یکی از سنگ‌ها روی دیگری اولین چیزی که بیننده می‌بیند یک سه گانه است. حتی پس از اینکه بیننده متوجه می‌شود در حال نگاه کردن به چه چیزی است او سنگ‌ها را به عنوان دو سنگ جدا و یک جفت می‌بیند.

کاری که ما در اینجا می‌کنیم این است که از تمایل مغز برای دیدن عناصر به صورت جفتی استفاده می‌کنیم تا 4 عنصر موجود در تصویر دقیقا به شکلی که خودمان نیاز داریم دیده شوند.

قانون اعداد فرد

این حقه فقط به اشیاء بی جان یا عکاسی انتزاعی محدود نیست و شما می‌توانید از آن در زمان عکاسی پرتره و… هم استفاده کنید. برای مثال تصور کنید قصد دارید از 4 نفر عکاسی کنید. در این صورت می‌توانید از دو نفر از آن‌ها بخواهید با هم تعامل داشته باشند.

این تعامل می‌توانید یک کار قابل توجه مثل کولی دادن یکی از سوژه‌ها به سوژه دیگر باشد اما می‌توانید از کارهای کمتر قابل توجهی مثل انداختن دست دور کمر یکدیگر و یا تکیه دادن به هم نیز استفاده کنید.

[relatedpost post=”140412″]

چه زمانی از این قانون استفاده نکنیم؟

قوانین ترکیب بندی برای خلق تصاویر جذاب کاربرد دارند. اما به یاد داشته باشید که نیاز نیست همیشه آن‌ها را دنبال کنید. از این قوانین در مواقعی که می‌توانند به شما کمک کنند عکس بهتری بگیرید استفاده کنید اما نباید خیلی غرق هیچکدام از آن‌ها حتی قانون اعداد فرد شوید.

موارد خیلی زیادی وجود دارد که استفاده از اعداد فرد منطقی نیست. برای مثال در عکاسی از زوج‌ها اضافه کردن نفر سوم به هیچ وجه با عقل جور در نمی‌آید و حتی خیلی هم عجیب است.

 

قانون اعداد فرد

در انواع دیگر عکاسی هم می‌توانید مثال‌هایی در این باره پیدا کنید. برای مثال در عکاسی خیابانی در خیلی از موارد باید قوانین ترکیب‌بندی را نادیده بگیرید تا بتوانید لحظه را ثبت کنید. همچنین خیلی از اشیاء وجود دارند که به صورت جفتی زیباتر هستند و ممکن است اضافه کردن عنصر سوم باعث از دست رفتن قدرت عکس شود.

قانون اعداد فرد

این عکس با وجود فنجان قهوه و قهوه‌جوش کامل است و اضافه کردن عنصر سوم در واقع باعث از دست رفتن قدرت عکس می‌شود.

کد تخفیف نورنگار

جمع‌بندی

قانون اعداد فرد یک راهنمای آسان است که برای بهبود مهارت‌های ترکیب‌بندی کاربرد دارد. این قانون برمبنای استفاده از تعداد عناصر فرد در تصویر استوار است. این قانون با اعداد فرد و به خصوص عدد سه عملکرد خیلی خوبی دارد.

قدرت ترکیب‌بندی هرچقدر تعداد عناصر را افزایش دهید کاهش می‌یابد اما سه عنصر را می‌توانید به سادگی به شکل خطی یا مثلثی بچینید.

شما می‌توانید از این قانون در انواع سبک های عکاسی استفاده کنید اما به یاد داشته باشید که این موضوع بیشتر از اینکه یک قانون باشد، یک راهنما است. از این رو فقط وقتی از آن استفاده کنید که باعث بهبود عکس‌های شما می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *