دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

چند نکته درمورد عکاسی از آبشار

تکنیک و ترفند
چند نکته درمورد عکاسی از آبشار

با اینکه این کار به نظر خیلی آسان می‌رسد، عکاسی از آبشار و اینکه باعث شوید آب نرم به نظر برسد، می‌تواند کار سختی باشد. به خصوص اگر تجهیزات مناسب نداشته باشید. با اینکه می‌توانید با نگه داشتن دوربین به عکاسی از آبشار بپردازید، بهتر است از یک سه پایه استفاده کنید تا به راحتی از سرعت‌های پائین شاتر استفاده کنید.

به طور کلی میتوان گفت داشتن تجهیزات عکاسی از آبشار امر ضروری است:

فهرست نکته‌های مربوط به عکاسی از آبشار

 1. هدف شما: سرعت شاتر پائین
 2. استفاده از سه پایه
 3. استفاده از ایزو پائین
 4. کاهش دیافراگم/ استفاده از اعداد دیافراگم بزرگتر
 5. استفاده از فیلتر ND
 6. استفاده از لنزهای واید و تله
عکس از آبشار با سه پایه

نیکون D700، فاصله کانونی 40 میلیمتر، ISO 100، سرعت شاتر 5/1، دیافراگم f/16.0

1- هدف شما: سرعت شاتر پائین

برای اینکه آب نرم به نظر برسد باید از سرعت شاترهای خیلی پائین استفاده کنید. سرعت شاتر پائین باعث خلق افکت روح می‌شود و باعث می‌شود سوژه نرم و تار دیده شود که دقیقا چیزی است که شما می‌خواهید. سرعت شاتر بالا آب متحرک را ثابت می‌کند و باعث می‌شود صحنه کاملا معمولی به نظر برسد. در عکس پائین من از سرعت شاتر 1/250 ثانیه استفاده کرده‌ام:

عکاسی از آبشار

حالا به این عکس نگاه کنید که من با سرعت شاتر 5 ثانیه گرفته‌ام

چطور از آب عکاسی کنیم؟ عکاسی از آبشار

نیکون D750، فاصله کانونی 24 میلیمتر، ایزو 50، سرعت شاتر 5 ثانیه، f/11

این عکس رویایی‌تر به نظر می‌رسد و نگاه کردن به آب هم لذت‌بخش تر خواهد بود.

در تمام مدت روز ممکن است نور زیادی به دوربین برسد، شرایط استفاده از سرعت شاتر طولانی امکان پذیر نیست؛ با این وجود اگر مواردی را میتوانید رعایت کنید؛ به عنوان نمونه اگر دوربین شما این امکان را داشته باشد میتوانید عدد ایزوی پایین را انتخاب کنید.

2- استفاده از سه پایه

اگر قصد عکاسی از آبشار و آب روان را دارید و می‌خواهید کاری کنید نرم به نظر برسد، باید از سه پایه استفاده کنید. دلیل این امر هم این است که نمی‌توانید هنگام استفاده از سرعت شاترهای خیلی پائین دوربین را روی دست خودتان بگیرید و لرزش دوربین هم نداشته باشید. البته می‌توانید دوربین خودتان را روی یک صخره یا هر شیء دیگری بگذارید اما در این صورت حرکت‌های شما محدود خواهد بود. به همین خاطر اگر سه پایه ندارید توصیه می‌کنم حتما یک سه پایه تهیه کنید.

[relatedpost post=”107920″]

3- استفاده از ایزو پائین

پس از اینکه دوربین خودتان را روی یک سه پایه قرار دادید، باید به کم کردن سرعت شاتر خودتان ادامه دهید. رساندن ایزو دوربین به کم‌ترین میزان ممکن برای عکاسی از آبشار ، برای مثال رساندن آن به ایزو 100 علاوه بر اینکه کیفیت عکس را افزایش می‌دهد، سرعت شاتر را هم کاهش خواهد داد. برای مثال اگر ایزو را در یک دوربین dslr از 800 به 100 کاهش دهید، سرعت شاتر نیز سه گام کامل کاهش خواهد یافت. بنابراین اگر قبلا با سرعت شاتر 1/200 ثانیه عکاسی می‌کردید پس از کاهش ایزو این سرعت به 1/25 ثانیه می‌رسد.

در نورنگار فروشنده شو

4- کاهش دیافراگم/ استفاده از اعداد دیافراگم بزرگتر

بستن دیافراگم یا افزایش f/number نور عبوری از لنز را کاهش خواهد داد. اگر سرعت شاتر شما خیلی بالا است، سعی کنید در صورت نیاز از اعداد بزرگتر دیافراگم مانند f/11 یا حتی f/16 استفاده کنید کنید. در صورتی که نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی برای خرید فیلتر ND انجام دهید، کاهش دیافراگم آخرین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

عکسی آبشار با دیافراگم

نیکون D700، فاصله کانونی 27 میلیمتر، ایزو 100، سرعت شاتر 1/2، f/22

5- استفاده از فیلترهای ND

اگر ایزو دوربین خودتان را به پائین‌ترین میزان ممکن رسانده‌اید و از بزرگترین دیافراگم ممکن هم استفاده کرده‌اید ولی بازهم نمی‌توانید از چند ثانیه نوردهی استفاده کنید، به احتمال زیاد در حال عکاسی در یک روز خیلی روشن هستید و هنوز هم نور زیادی وارد دوربین می‌شود. در این شرایط تنها راه کاهش میزان نور ورودی به دوربین استفاده از یک فیلتر در جلوی لنز است که بخش زیادی از نور ورودی را مسدود می‌کند. فیلترهای ND به صورت خاص برای این کار طراحی شده‌اند. این لنزها فقط اجازه ورود مقدار خیلی کمی از نور را به داخل دوربین می‌دهند و به همین خاطر می‌توانید از سرعت شاترهای طولانی‌تر استفاده کنید. انواع مختلفی از فیلترهای ND وجود دارد و تفاوت آن‌ها در میزان نوری است که می‌‎تواند از این فیلترها عبور کند.

در انتهای نام اکثر فیلترهای ND یک عدد مانند “ND 0.3” و یا “ND 1.8” قرار دارد که نشان دهنده میزان نوری است که فیلتر از ورود آن ممانعت می‌کند. برای مثال “ND 0.3” فقط از ورود یک گام نور جلوگیری می‌کند ولی “ND 1.8″ 6 گام نور را کاهش می‌دهد.

[relatedpost post=”26028”]

6- استفاده از لنزهای واید و تله برای عکاسی از آبشار

هم از لنزهای واید و هم تله برای عکاسی از آبشار استفاده کنید. آبشارهای بلند و قدرتمند رطوبت زیادی را در آسمان رها می‌کنند که ممکن است روی لنز شما بنشیند و به آن آسیب برساند. برای عکاسی از این آبشارها بهتر است از لنزهای تله فوتو  استفاده کنید. در صورتی هم که می‌خواهید از آبشارهای کوچک‌تر عکاسی کنید و می‌توانید به آن‌ها نزدیک شوید نیز می‌توانید از یک لنز واید استفاده کنید.

کد تخفیف نورنگار

نتیجه گیری

عکاسی از آب، یک موضوع بسیار متنوع و هیجان انگیز است که خود حرکت آب میتواند افکت های متنوعی را برای شما ایجاد کند؛ داشتن تجهیزات مناسب برای ثبت عکس از آبشار امر ضروری به حساب می آید؛ اگر شما منظره مورد نظر خود را در جایی پیدا کنید که ممکن است آب به طور مستقیم دوربینتان را خیس کند!دستمال لنز، یا دستمال ماکرو فایبر، چیزی است که خوب است هر زمان که به عکاسی از  آبشار می روید به همراه داشته باشید. معمولا قرار گرفتن در چنین شرایطی کار شما سخت میشود اما باید قبل از گرفتن هر عکس لنز را تمیز کنید و بعد عکس خود را ثبت کنید.

این نکته مهم را همیشه در ذهن داشتته باشید که شما حتی در خانه هم به آب دسترسی دارید و با کمی ایده پردازی و خلاقیت میتوانید در ایجاد صحنه های جدید پیشتاز شوید؛ حتی میتوانید از یک صحنه با سرعت شاتر متفاوت صحنه های جدیدی ثبت کنید تا به آن افکتی که میخواهید دست پیدا کنید.

اما همیشه توجه کنید که تمرین و تجربه لازم است .

نویسنده : محمد خزائی

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *