مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیعمومیویدئوویدئو/پادکست

فیلترهای ND متغیر یا قوی چه کاربردی دارند؟

مجموع بازدید : 2116 زمان مطالعه : 5
فیلترهای ND متغیر یا قوی چه کاربردی دارند؟

بسیار اشتباه است که فکر کنیم فیلتر های عکاسی، قدیمی و استفاده از آن ها غیر ضروری است، . هنوز چیزهای زیادی درباره تاثیرات استفاده از فیلترهای قدیمی می توان گفت.

 

بعضی از فیلترهای عکاسی مانند فیلتر پُلاریزه و ND، می توانند اثراتی را ایجاد کنند که ایجاد آن ها بسیار زمان بر است و یا حتی به صورت دیجیتالی امکان ایجاد آن ها وجود ندارد، از طرف دیگر برخی دیگر از فیلترها شما را قادر به عکاسی در شرایطی می کنند که در شرایط عادی گرفتن این عکس ها به لنز دوربین آسیب وارد می کند.

 

بنابراین برای به دست آوردن تمام جلوه ها تنها به فوتوشاپ تکیه نکنید، از آن فاصله بگیرید و لذت استفاده از پنج فیلتری که هر عکاسی باید داشته باشد را تجربه کنید. آن ها تصاویر شما را به معنای واقعی کلمه خوش نور خواهند کرد.

 

در قسمت های قبلی به تفاوت فیلترهای مربعی و دایره ای و معرفی فیلترهای اسکای لایت و پلاریزه ، ND و فیلترهای ND تدریجی پرداختیم. در این قسمت به بررسی فیلتر ND متغیر یا قوی می‌پردازیم.

 

فیلترهای ضروری عکاسی:

 

5. فیلترهای Neutral Density قوی یا متغییر

 

برای چه کاری است؟

 

در شرایطی که میزان نور زیاد است می توانید از یک سرعت شاتر بسیار طولانی یا یک میدان کم عمق استفاده نمایید.

 

چه تکنیکی به کار رفته است ؟

 

یک فیلتر ND متغییر ، مشابه با یک فیلتر ND عادی است. اما همان طور که از نامش پیداست، در یک فیلتر ND متغیر می توانید با چرخاندن اجزای فیلتر قدرت یا تراکم را تغییر دهید.

 

با توجه به این که  تاثیر استفاده از یک فیلتر ND متغیر که در حداکثر قدرت قرار داده شده است مشابه استفاده از یک فیلتر ND قوی ساده می باشد، از آنها تنها در مواردی که وضعیت متفاوت است استفاده نمایید.

 

با استفاده از یک فیلتر ND متغییر ، این امکان برای شما وجود دارد که قبل از تعیین قاب تصویر، فوکوس و تنظیم نوردهی، فیلتر را متصل نمایید. این بدان دلیل است که شما می توانید در ابتدا قدرت را بر روی کمترین میزان قرار دهید،

 

در این حالت می توانید از منظره یاب نگاه کنید و فوکوس و ترکیب بندی تصویر را انجام دهید. هنگامی که تنظیمات دوربین را انجام دادید می توانید قبل از عکس گرفتن فیلتر را بر روی قدرت بالاتر قرار دهید.

 

یک فیلتر ND خیلی قوی بسیار تاریک است به طوری که اغلب غیر ممکن است که بتوانید چیزی را از میان آن ببینید، به این ترتیب لازم است که در ابتدا تنظیمات دوربین را انچام دهید و بعد از آن فیلتر را بر روی لنز نصب نمایید.

 

فیلتر عکاسی

 

در صورتی که از یکی از انواع فیلترها استفاده کنید، نیاز است که نوردهی و فوکوس دوربین به صورت دستی انجام دهید، و اگر از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید، بهتر است که برای جلوگیری از لرزش دوربین آن را بر روی یک سه پایه قرار دهید تا ثابت بماند.

 

دایره ای یا مربعی؟

 

فیلترهای ND متغییر، معمولاً به صورت دایره ای هستند، در حالی که فیلترهای ND تک قدرتی معمولاً در هر دو حالت دایره ای و مربعی یافت می شوند.

 

هنگامی که از فیلترهای تک قدرتی استفاده می کنید، متوجه خواهید شد که در هنگام قاب بندی، فوکوس و اندازه گیری، اگر از طراحی مربعی استفاده شود، گذاشتن و برداشتن فیلتر با سرعت و آسانی بیشتری انجام می شود.

 

برای مشاهده و خرید فیلترها به سایت نورنگار مراجعه کنید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.