مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

چرا کیفیت عکس‌ها در زوم 100% خوب نیست؟

تاحالا دیده‌اید کسی با زوم 100 درصد به عکسی نگاه کند و بگوید عکس بی کیفیتی است ولی وقتی شما به آن نگاه می‌کنید مشکلی نداشته باشد؟ آیا ممکن است نظر هر دو شما درست باشد؟

 

مجموع بازدید : 2513 زمان مطالعه : 4
چرا کیفیت عکس‌ها در زوم 100% خوب نیست؟

تاریخچه زوم 100 درصد

 

در گذشته، کارهای هنری به صورت طبیعی دیده می‌شد. این اثر هنری چه یک حلقه زیبا باشد یا یک نقاشی چشم‌نواز و یا حتی یک ساختمان قدیمی تا وقتی که به صورت عادی به آن نگاه کنید، زیبا به نظر می‌رسد. منظورم از عادی شرایط معمولی است که به یک اثر هنری نگاه می‌کنید. اگر به یک ساختمان نزدیک‌تر شوید و از فاصله 10 سانتی‌متری به جزئیات دیوار نگاه کنید، نقص‌های زیادی را در آن می‌بینید. همین حالت نیز برای مواقعی که به یک نقاشی بزرگ نگاه می‌کنید پیش می‌آید.

 

هرچه نقص‌های یک اثر از نزدیک کمتر باشد، کیفیت کلی تصویر بیشتر است ولی معمولا حتی اگر در صورتی که نقص‌های یک اثر از فاصله نزدیک خیلی زیاد هم باشد، بر روی تصویر و تاثیرگذاری اثر هنری تاثیر کمی می‌گذارند.

 

محتوای دیجیتال نیز شباهت زیادی با موارد گفته شده دارند. معمولا شما از فاصله خاصی به آن‌ها نگاه می‌کنید و حتی در صورتی که زوم کنید و نقص‌های زیادی هم ببینید، در حالت معمولی قابل دیدن نیستند. ما که به عنوان صنعتگران بصری شناخته می‌شویم (در کنار برخی مشتری‌های پیچیده) دوست داریم روی کارهای گرافیکی زوم کنیم تا ببینیم چقدر بر روی جزئیات کار شده است. در اغلب اوقات، نظر کلی خودشان را بر اساس نسخه زوم شده یک عکس تغییر می‌دهند که داستان متفاوتی دارد. ما معمولا با زوم 100 درصد به عکس‌ها نگاه می‌کنیم و نظر عموم بر این است که زوم 100 درصد برای تست کافی است و نباید بیشتر از این باشد. چگونه ممکن است هنگامی که روی یک عکس زوم 100 درصد کرده‌اید نتایج مختلفی به دست آید که همگی درست باشند.

 

بیشتر بخوانید: آیا واقعا به دوربین با رزولوشن بالا نیاز دارید؟

 

زوم 100 درصد چطور کار می‌کند؟

 

همه زوم‌ها برابر نیستند. اگر در مورد نگاه‌ کردن به یک سوژه فیزیکی با چشم‌های خودمان صحبت می‌کنیم، “سطح زوم” همه برابر است ولی برای محتوای دیجیتال سطح زوم بستگی به صفحه نمایشی دارد که با آن محتوای موردنظر را مشاهده می‌کنیم. وقتی که به یک نرم‌افزار می‌گویید یک زوم 100 درصد از محتوای بصری مورد نظر به شما نمایش دهد، این نرم‌افزار نتیجه نهایی را براساس تعداد پیکسل‌های صفحه‌نمایش شما تنظیم می‌کند.

 

به دلیل اینکه اندازه صفحه‌نمایش‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، نتیجه زوم 100 درصد بر روی صفحه نمایش‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد.

 

درمثال پائین یک عکس با ابعاد 3888 در 2592 پیکسل دیده می‌شود. این عکس زمانی گرفته‌شده ‌است که 10 مگاپیکسل سایز نرمال عکس بود. ما برای تست یک لپ‌تاپ با رزولوشن صفحه‌نمایش 1024 در 768 و یک صفحه‌نمایش 5k با رزولوشن 5120 در 2880 پیکسل داشتیم. در هر دو صفحه‌نمایش ما عکس را با استفاده از فتوشاپ یا نرم‌افزارهای مشابه باز کردیم و زوم را روی 100 درصد تنظیم کردیم. نتایج بسیار متفاوتی به دست آمد.

 

بالا بردن کیفیت در زوم 100 درصد

مستطیل قرمز چیزی را نشان می‌دهد که برروی صفحه نمایش 1024×768 مشخص است و دایره آبی چیزی است که برروی صفحه نمایش 5k مشخص است.

 

نتیجه صفحه‌نمایش کوچک‌تر در پائین دیده می‌شود.

 

زوم 100 درصد

 

نتیجه‌گیری

 

زوم 100 درصد هنگامی که همه صفحه‌نمایش‌ها کوچک بودن برای تست یک عکس مناسب بود ولی امروزه با تنوع صفحه‌نمایش‌های موجود در بازار زوم 100 درصد فقط یک عدد است و ربطی به کیفیت عکس ندارد. در صورتی که می‌خواهید تصاویری با کیفیت بالا بگیرید، بهتر است صفحه‌نمایشی که با آن کار شما به نمایش گذاشته می‌شود را شبیه سازی کنید. اینکه یک عکس روی صفحه‌نمایش‌های کوچک با کیفیت به نظر می‌رسد، دلیل نمی‎‌شود که بر روی یک صفحه نمایش بزرگ نیز همین‌طور باشد. عکس این موضوع نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

 

یک نتیجه‌گیری دیگر

 

در صورتی که برای خرید یک دوربین با کیفیت 40 مگاپیکسل و یا دوربین فیلم‌برداری 8k پول ندارید، نیازی به نگرانی نیست. می‌توانید به مشتریان خودتان بگویید صفحه‌نمایش‌های بزرگتری بگیرند و یا موبایل‌هایی با تراکم پیکسلی بالا تهیه کنند تا تصاویر شما با زوم 100 درصد با کیفیت بالایی به چشم بیایند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.