عکاسی بارداری | راهنمای عکاسی از حاملگی -آموزش عکاسی از مادران-مجله نورنگارReviewed by نورنگار on Sep 19Rating: 5.0به کمک عکاسی بارداری ، والدین یکی از زیباترین خاطرات خود را ثبت می‌کنند.در ادامه نکاتی را درمورد شیوه‌ها و خصوصیات عکاسی از بارداری ارائه می‌کنیم.عکاسی از بارداری، روش فوق‌العاده جذابی است که به کمک آن، والدین یکی از زیباترین خاطرات خود را برای همیشه ثبت می‌کنند. به عنوان یک عکاس، در این سبک، چیدن صحنه و زاویه عکاسی متفاوت است. بر اساس سبک شما در عکاسی از بارداری و آنچه که سوژه انتخاب می‌کند، شیوه کار می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد. در ادامه مطلب نکاتی را درمورد شیوه‌ها و خصوصیات عکاسی از بارداری ارائه می‌کنیم. .آموزش روش‌های عکاسی از مادران در دوران بارداری

پیش از شروع عکاسی، باید بدانید که حفظ ایمنی مادر در اولین اولویت است. حتی پس از اینکه موقعیت‌های ایده‌آلی برای چند عکس پیدا کردید، سلامتی و ایمنی مادر را در اولویت بگذارید.

دوره زمانی مناسب برای عکاسی در بارداری

چه زمانی در دوران بارداری برای عکاسی مناسب است؟ برای اطمینان از اینکه بارداری در تصاویر کاملاً واضح و مشخص باشد، عکاسی از بارداری نیز باید در هفته‌های آخر صورت گیرد. در غیر این صورت، هدف عکاسی مبهم می‌شود. شروع سه‌ماهه سوم بارداری، قبل از هفته ۳۵‌ام، بهترین زمان عکاسی از بارداری خواهد بود. برای اطمینان از اینکه زایمان پیش از موعد رخ نمی‌دهد، با مادر صحبت کنید و از شرایط سلامتی او جویا شوید.

مکان مناسب برای عکاسی در بارداری

وقتی صحبت از موقعیت می‌شود، انتخاب‌ها سر به فلک می‌کشند. می‌توانید در فضای باز و در یک زمینه خالی عکاسی کنید، یا پایین‌شهر را انتخاب نمایید. حتی والدین می‌توانند برای ایجاد حس صمیمانه‌تر در عکس خود، منزل خود را به عنوان یک موقعیت مطلوب انتخاب کنند. فقط به خاطر داشته باشید که مادران باردار انرژی زیادی برای عکاسی‌های طولانی ندارند. بنابراین در عکاسی از بارداری از موقعیت‌هایی که نیازمند قدم‌زدن‌های طولانی یا پله هستند، خودداری کنید. از سوی دیگر ممکن است مشتری برای عکس خود مکان خاصی را مد نظر داشته باشد، بنابراین در مرحله اول از خود مشتری سؤال کنید.

ساعت مناسب برای عکاسی در بارداری

بر اساس فصلی که در آن هستید، ‌ ساعت عکاسی از بارداری را مشخص کنید. از ساعت‌های خیلی گرم یا خیلی سرد اجتناب کنید. باید مطمئن شوید که مادرِ آینده در شرایط مطلوب و آرام‌بخشی قراردارد. سه‌ماه سوم بارداری به اندازه کافی دوران سختی برای مادران است. با مادر مشورت کنید تا از زمانی‌هایی که او تمایلی به عکاسی ندارد، مانند حالت تهوع صبحگاهی، مطلع شوید. جلسه عکاسی از بارداری باید برای مادر طاقت‌فرسا نباشد.

مثلث نور دهی
حتما بخوانید : نورپردازی حرفه‌ای با تنظیم ایزو،سرعت شاتر و دیافراگم

استفاده از سه‌پایه به شما بستگی دارد. در بعضی از عکس‌ها برای ایجاد فضایی سرگرم‌کننده می‌توانید از سه‌پایه هم استفاده کنید. اما این کار را در تمام جلسه عکاسی از باردای انجام ندهید. به‌خاطر داشته باشید که در عکاسی از بارداری سوژه و فوکوس اصلی اغلب برروی برآمدگی شکم مادر قرار دارد. می‌توانید از سوژه‌های دیگری مانند لباس، ‌ تاریخ تولد یا هر وسیله دیگری که به نوزاد مربوط می‌شود، استفاده کنید.

نکته مهم آن است که لباس مادر باید به‌ گونه‌ای باشد که شکم او را نپوشاند. هر چقدر که لباس در اطراف شکم چسبیده‌‌تر باشد، بهتر است. استفاده از یک لباس گشاد و آویزان در اطراف شکم، اندازه واقعی شکم را نشان نمی‌دهد. وقتی صحبت از عکاسی از بارداری می‌شود، هر جقدر شکم بزرگ‌تر باشد، بهتر است.

به عنوان یک مادر، در جلسه عکاسی سر ساعت مشخص مراجعه کنید. عکاسی با نور طبیعی، به‌ شدت وابسته به نور خورشید است. بنابراین دیرکردن حتی به مدت ده دقیقه هم ممکن است باعث شود که نور مطلوب محیط در ساعات طلایی را از دست بدهید. اگر عکاسی از بارداری را در محیط بسته انجام می‌دهید، در هر صورت مدت زمان محدودی در اختیار مشتری است.

ژست‌های عکاسی از بارداری

با حفظ ظرافت، در عکاسی از بارداری تمرکز برروی شکم قرار می‌گیرد. مادران باردار ظاهر متفاوتی با هم دارند. برخی از مادران تنها شکم بزرگی دارند، در حالی که سایرین ممکن است در قسمت‌های دیگر بدن نیز کمی چاق‌تر به‌نظر برسند. عکس را از زاویه و با ژستی تهیه کنید که وقتی مادر آن را دید احساس بدی پیدا نکند.

اغلب اوقات حالت ایستاده در عکاسی از بارداری ایده‌آل به نظر می‌رسد. چرخش جانبی کمی توسط مادر می‌تواند اندازه و شکل شکم او را به‌ خوبی نشان دهد. حالت نشسته برای مادر ممکن است خیلی راحت نباشد، بنابراین تا حد ممکن این ژست را کمتر کنید. وقتی در منزل مشتری عکاسی می‌کنید، کارتان راحت‌تر پیش می‌رود، تخت‌خواب والدین یا حتی اتاق کودک می‌تواند پس‌زمینه زیبایی باشد.

ژست عکاسی حاملگی

برای تمرکز بیشتر روی شکم، می‌توانید از مادر بخواهید که دستانش را اطراف شکم قراردهد. این حالت فضایی از ایجاد ارتباط بین مادر و نوزاد متولدنشده نشان می‌دهد و به گرمای عکس می‌افزاید. مادر می‌تواند به شکم خیره شود یا می‌تواند در عکس‌های فضای باز به افق نگاه کند.

می‌توانید از حضور پدر در کنار مادر نیز در عکاسی از بارداری استفاده کنید. در این حالت، شادی، هیجان و انتظار والدین به خوبی در عکس‌ها نمایان می‌شود. از هر دو والدین بخواهید که دست‌شان را روی شکم بگذارند و به آن خیره شوند. پدر می‌تواند در حالی که روی زانوهایش قرار دارد شکم را در نهایت آرامش ببوسد.

در حالتی دیگر پدر می‌تواند پشت سر مادر قرارگیرد و دستانش را روی شکم بگذارد و در عین حال به آن خیره شود. با حضور پدر هدف از عکاسی از بارداری نشان‌دادن ارتباط نزدیک والدین و انتظار بی‌صبرانه آنها برای تولد فرزندشان است.

عکاسی حاملگی

حتی اگر امکان‌پذیر باشد، می‌توانید از برادر یا خواهر نیز کمک بگیرید. آنها هم می‌تواند در حین لمس شکم، ژست تازه‌ای به عکس بدهند. در عین اینکه عکاسی از بارداری باید بیشترین تمرکز را روی مادر و شکم او داشته باشد، استفاده از اطرافیان درجه یک در چند عکس می‌توان ایده خوبی باشد.

زاویه صحیح بدن در عکاسی از بارداری

علاوه بر نحوه قرارگیری دست‌ها در اطراف شکم مادر، به کمک تنظیم زاویه بدن و کمر می‌توان منحنی‌ها را بیشتر به چشم آورد. در عکس زیر زاویه قرارگیری مادر یک بار به سمت جلو و بار دیگر در حالت سه‌رخ است. موقعیت دوربین نیز ثابت است. نکته کلیدی این عکس آن است که او وزن خود را به یک سمت انداخته است و با خم‌کردن زانو به سمت زانوی دیگر، ژست صحیحی یافته است.

عکاسی از دوران بارداری

لباس مناسب برای عکاسی در بارداری

لباسی که هنگام عکاسی از بارداری باید استفاده شود، نه خیلی پوشیده و نه خیلی باز انتخاب می‌شود. در عکس‌هایی که در این شرایط تهیه می‌شوند اغلب شکم و پاهای مادر دیده می‌شوند.

تنها نکته مهم در انتخاب لباس آن است که باید با موقعیت و سبک عکاسی که انتخاب کرده‌اید هماهنگ باشد.

اگر موقعیت عکاسی معمولاً حالت رسمی و معماری‌های پر زرق‌وبرق دارد، معمولاً توصیه می‌شود از لباس‌های رسمی و پیراهن‌های بلند استفاده شود.

ژست عکاسی بارداری

از سوی دیگر، اگر مکان انتخاب‌شده غیررسمی و خودمانی است، مثل فضای یک پارک یا بخشی از منزل که در آن جوی صمیمانه وجود دارد، یا کنار ساحل، توصیه می‌شود که مادر لباس‌های راحت‌تری بپوشد. این انتخاب برای پدر نیز می‌تواند شلوار جین و تی‌شرت‌های یقه‌دار باشد. البته انتخاب لباس تا حد زیادی به سلیقه مشتری وابسته است، اما در هنگام عکاسی از بارداری، به عنوان یک عکاس می‌توانید پیشنهادات خود را مطرح کنید.

ممکن است مشتری تمایل داشته باشد که از لباس‌های خاصی مانند پیراهن‌هایی که توری بسیار بلندی دارند استفاده کند. به عکس زیر دقت کنید که در آن، جریان باد حالتی فانتزی یا رؤیایی به دنباله لباس داده است.

برای تهیه این عکس از تکنیک خاصی استفاده شده‌است. در واقع این عکس نتیجه دو تصویری است که روی هم قرار گرفته‌اند. ابتدا دنباله لباس در سمت چپ تصویر قرارگرفت و سپس در عکسی دیگر این دنباله در سمت دیگر تصویر قرارگرفت. در نهایت لایه‌های دو تصویر روی هم افتادند و چنین فضای رمانتیکی ایجاد شد.

عکاسی از حاملگی

هماهنگ کردن زیورآلات و سایر لوازم با لباس، به زیبایی عکس می‌افزاید. استفاده از تل‌های ساتن یا کمربندهای پارچه‌ای دور کمر باعث می‌شود که برآمدگی شکم بیشتر به‌ نظر برسد. قراردادن تاج‌های کوچک بچگانه، کفش نوزادی، کتاب داستان کودکانه و حتی حروفی که نام نوزاد را نشان می‌دهند، در بخشی از زمینه عکس می‌تواند تأثیرگذاری فضا را بیشتر کند.

همچنین می‌توان روی سر مادر از تاج‌های حلقه‌ای گل استفاده کرد که حس زنانه عکس را افزایش می‌دهد. آرایش مادر در جلسه عکاسی از بارداری باید کمی بیشتر از حالت عادی باشد. سعی کنید آرایش چشم را پررنگ‌تر انجام دهید. آرایش‌های سبک و معمولی باعث می‌شود که چهره رنگ پریده و ضعیف به‌ نظر برسد.

احساس در عکس
حتما بخوانید : با نور و رنگ در عکاسی، عکس‌های احساسی بگیرید

سبک نورپردازی در عکاسی از بارداری

مانند تمام ژانرهای دیگری که در عکاسی وجود دارد، باید سبک نوردهی خاصی را انتخاب کنید و اصول آن را رعایت کنید. اگر والدین نظر خاصی ندارند، مطابق سبک خود عمل کنید که یا در آن از نور محیط بیرون استفاده می‌کنید یا از نور فلش کمک می‌گیرید.

در اغلب اوقات، پس از اینکه در موقعیت‌های مختلف عکاسی از بارداری صورت گرفت، معمولاً ترجیح داده می‌شود که از نور بیرون با جلوه‌های زیبای طبیعی‌اش استفاده شود. نور طبیعی محبوبیت بیشتری دارد. ساعت‌های پایانی قبل از غروب خورشید (که به‌ عنوان ساعت طلایی هم شناخته می‌شود) بهترین زمان برای عکاسی از بارداری در محیط باز است.

کاربرد فلش در عکاسی از بارداری، فواید متعددی دارد. در هر ساعتی از روز می‌توانید به عکاسی بپردازید و زمان در روز اهمیت کمتری می‌یابد. با اضافه‌شدن نور فلش، حالتی ویرایش‌شده و گاهی جذاب وارد فضای عکس می‌شود.