مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

۱۰۰ تا از بهترین ژست های عکاسی

موقع عکس گرفتن است و باید جلوی دوربین ژست بگیریم اما نمی‌دانیم چه ژست عکاسی بهتر است! دست‌هایم را کجا بگذارم؟ به کجا نگاه کنم؟

 

بیایید یکبار برای همیشه چند ژست عکاسی خوب را برای خودتان انتخاب کنید و هر وقت خواستند عکس بگیرند همین ژست‌ها را به یاد بیاورید و عکس‌هایی جذاب و به یاد ماندنی بگیرید.

 

ما اینجا چندین ژست عکاسی برای افراد مختلف در انواع موقعیت‌ها جمع کردیم تا کار شما راحت‌تر شود.

مجموع بازدید : 28492 زمان مطالعه : 5
۱۰۰ تا از بهترین ژست های عکاسی

در اینجا مجموعه‌ای از چندین ژست عالی عکاسی را در دسته‌های مختلف را برای شما آماده کرده‌ایم. می‌توانید از این ژست‌ها الهام گرفته و سطح عکاسی خود را ارتقاء دهید.

نکات مهم در ژست‌های عکاسی

 

نکات مهم در ژست‌های عکاسی

نکات مهم در ژست‌های عکاسی

قبل از اینکه به انواع ژست ها عکاسی بپردازیم بهتر است چند نکته را  هنگام عکاسی درنظر داشته باشید.

  • عکس‌های پیاپی از سوژه بگیرید. این‌کار باعث می‌شود بهترین حالت و ژست سوژه را راحت‌تر پیدا کنید.
  • پس‌زمینه بسیار مهم است. از پس‌زمینه‌های شلوغ و متنوع پرهیز کنید. هرچه پس‌زمینه ساده‌تر باشد، ژست سوژه برجسته‌تر می‌شود.
  • زاویه مناسب را پیدا کنید. عکس‌های همراستا با چشم عکاس همیشه خسته کننده به نظر می‌رسند. سعی کنید با توجه به سوژه زوایای مختلف را عکاسی کرده و بهترین زاویه را انتخاب کنید.
  • نوع پوشش و آراستگی لباس را بخوبی بررسی کنید. لباس‌های نامرتب بهترین ست‌ها را خراب می‌کند. اسپرت‌ترین لباس‌ها هم باید مرتب و آراسته باشند.
  • آرایش موها و میکاپ چهره (خانم‌ها) را فراموش نکنید حتی اگر بصورت سیاه و سفید عکاسی می‌کنید.

 

انواع ژست عکاسی

برای اینکه راحت‌تر بتوانید به ژست عکاسی دلخواه برسید، آن‌ها را در چند گروه تقسیم‌بندی کرده‌ایم. این گروه‌ها شامل ژست‌های عکاسی بانوان، ژست‌های عکاسی آقایان، ژست‌های کودکان و ژست‌های عکاسی خانوادگی می‌باشند.

 

ژست عکاسی

ژست عکاسی

ژست‌های عکاسی زنانه

عکاسی از خانم‌ها در مقایسه با آقایان و کودکان بسیار راحت‌تر بوده و برای ژست‌های مختلف انعطاف زیادی دارند. سعی کنید ژست‌هایی را اجرا کنید که با خصوصیات فردی، اجتماعی و فرهنگی سوژه متناسب باشد. در اکثر موارد یک چهره خندان یا حتی یک لبخند می‌تواند تاثیر شگرفی ایجاد کند.

 

ژست عکاسی خاص

ژست عکاسی خاص

 

چاپ شاسی

یادت نره عکساتو چاپ کنی

ژست‌های عکاسی ایستاده

بسیاری از عکس‌های بانوان درحال ایستاده گرفته می‌شوند. نکته مهم در ژست‌های ایستاده این است که از خطوط صاف و زوایای مستقیم خودداری کنید. هدف ثبت خطوط منحنی است. سعی کنید وزن سوژه روی یک پا باشد. دست‌ها را به بدن تکیه ندهید و با خم کردن آن‌ها روح بیشتری به عکس ببخشید. در دست گرفتن کیف و چرخاندن سر و بدن به یک سمت، ژست را زیباتر می‌کند.

 

 

ژست عکس قدی

ژست عکس قدی

ژست عکس قدی

ژست عکس قدی

ژست عکس قدی

ژست عکس قدی

 

ژسیت عکس درحال حرکت

عکس‌هایی که درحال حرکت گرفته می‌شوند همیشه می‌توانند خلاقانه و مملو از زندگی باشند. این نوع عکسبرداری هم برای عکاس و هم برای مدل می‌تواند چالش برانگیز باشد. زمان بندی دقیق و زاویه مناسب نکات کلیدی این نوع عکاسی است. حرکت می‌تواند راه رفتن، دویدن، پریدن به هوا یا چرخش باشد. ژست چرخشی بخصوص از زاویه بالا بسیار دلپذیر است.

 

 

ژسیت عکس درحال حرکت

ژسیت عکس درحال حرکت

ژسیت عکس درحال حرکت

ژسیت عکس درحال حرکت

ژست های زیبا برای عکس گرفتن

ژسیت عکس درحال حرکت

 

آموزش عکاسی

مدل عکس گرفتن نشسته

از متداول‌ترین ژست‌های عکاسی، ژست‌های نشستن هستند. تنوع زیادی در این نوع ژست وجود دارد، برخی ژست‌ها نشانه قدرت و برخی نشانه آرامش هستند. روحیات سوژه در این ژست به راحتی منتقل می‌شود.

 

مدل عکس گرفتن

مدل عکس گرفتن

مدل عکس گرفتن نشسته

مدل عکس گرفتن نشسته

مدل عکس گرفتن نشسته

مدل عکس گرفتن نشسته

عکس گرفتن حالت دست زیر چانه

این نوع ژست بهتر است درحال نشسته اجرا شود. با تغییر حالت بیان چهره می‌توانید احساس وقار یا در انتظار بودن را منتقل کنید.

 

ژست عکاسی خاص

ژست عکاسی خاص

 

 

عکس گرفتن حالت دست زیر چانه

عکس گرفتن حالت دست زیر چانه

 

ژست عکس با دست‌ها

پس از چهره، مهم‌ترین اعضاء در عکاسی مدل، دست‌ها هستند. بیان احساسات به کمک دست‌ها می‌تواند ساده یا پیچیده باشد. وضعیت دست‌ها می‌تواند مستقل از چهره یا در همراهی با چهره باشد. ظرافت دست‌ها و حتی زیور‌آلات آن می‌تواند نقطه تمرکز باشد.

عکاسی در حالت دراز کشیدن

این ژست‌ها از ساده‌ترین و درعین‌حال خلاقانه‌ترین ژست‌های عکاسی هستند. بهتر است سوژه در هر عکس وضعیت دست‌ها را تغییر داده تا بهترین وضعیت بدست آید. زاویه عکاسی از سطح زمین و در راستای چشم سوژه انجام می‌شود. کاهش عمق میدان به زیباتر شدن عکس کمک می‌کند. ژست‌های دراز کشیدن معمولاً در دو وضعیت به پهلو یا رو به بالا اجرا می‌شود.

 

عکاسی در حالت دراز کشیدن

عکاسی در حالت دراز کشیدن

 

عکاسی در حالت دراز کشیدن

عکاسی در حالت دراز کشیدن

 

عکاسی در حالت دراز کشیدن

عکاسی در حالت دراز کشیدن

 

ژست‌‌های عکاسی از بالای شانه

 

این ژست زیبایی سوژه را افزایش می‌دهد. همچنین برای ایجاد یک حس اسرار‌آمیز از سوژه بخواهید رشته ای از موهای خود را در دست بگیرد.

 

پاوربانک

وسط عکاسی یهو شارژت تموم میشه !! پاوربانک بخر حتما لازمت میشه

 

ژست تکیه دادن

ژست‌های تکیه دادن از جمله ژست‌های کلاسیک و همیشه محبوب هستند. اگر سوژه به دیوار تکیه می‌دهد سعی کنید تا جای ممکن بصورت تمام قد عکاسی کنید. تکیه به دیواره پُل‌ها یا نرده‌های ایوان‌ها از ژست‌های اسپرت و جوان پسند محسوب می‌شوند.

 

 

 

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ایده عکس خفن

ایده عکس خفن

ایده عکس

ایده عکس

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ژست عکس با حرکت موها

موهای بلند می‌توانند به تنهایی سوژه عکاسی باشند. حرکت باد در بین موها یکی از زیباترین ژست‌های عکاسی را ایجاد می‌کند. سوژه باید در این ژست کاملاً راحت بوده و احساس آرامش کند.  همچنین به جهت تابش نور توجه کنید.

ژست تکیه دادن

ژست تکیه دادن

ژست عکس با حرکت موها

ژست عکس با حرکت موها

ژست عکس با مو

ژست عکس با مو

عکاسی در پارک‌ها و فضای سبز

فضای سبز و پارک‌ها می‌توانند احساس سرزندگی و نشاط را در عکس‌های پرتره تقویت کنند. حالات نشستن و ایستادن در این فضا‌ها با مکان‌های شهری کاملاً متفاوت است و برخلاف فاصله گذاری با بناهای زمخت شهری، در فضاهای سبز، سوژه می‌تواند با اطراف خود در آمیخته شده و تبادل زیبایی و هارمونی بی‌نظیری ایجاد کند. آرامش در چهره سوژه تشدید کننده حس زیبایی این ژست‌هاست.

ژست عکاسی در خیابان

ژست‌های خیابانی می‌توانند در فضاهای بسته مثل کافه‌ها و کتابخانه‌ها یا در فضاهای باز اجرا شوند. درفضاهای باز خیابانی توجه به پس‌زمینه بسیار مهم است. وجود عابران و اتومبیل‌ها تنها به عدم تمرکز بر روی سوژه منجر می‌شوند و باید در عکاسی مدلینگ از آن‌ها پرهیز کنید. درعوض پس‌زمینه‌هایی با فرم‌های هندسی خاص می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. در فضاهای بسته زاویه تابش نور نقش اساسی در اجرای این ژست دارد.

ژست و مدل عکاسی با گل

تقریباً تمامی خانم‌ها ارتباط حسی خیلی خوبی با گل‌ها دارند. این موضوع می‌تواند دستاویز بسیار خوبی برای ژست‌هایی زیبا و رمانتیک باشد. پوشاندن قسمتی از چهره با شاخ‌های گل یا در آغوش گرفتن دسته‌ای از گل‌ها از ژست‌های کلاسیک این نوع پرتره‌ها هستند.

ژست نیم رخ

ژست‌های پرتره نیم‌ ُخ برای همه سوژه‌ها مناسب نیست اما به امتحان کردن می‌ارزد. اگرچه کافیست سوژه صورت خود را کاملاً به یک سمت متمایل کند اما با کمی خلاقیت می‌توانید همین ژست‌های نیم رُخ ساده را به ژست‌هایی متفاوت تبدیل کنید. جهت عمودی سر سوژه را تغییر داده و نتیجه را بازبینی کنید.

ژست‌های عکاسی آقایان

از نظر اصول کلی، ژست های عکاسی آقایان تفاوت زیادی با ژست‌های عکاسی خانم‌ها ندارد. بیشترین تفاوت‌ها مربوط به نحوه ایستادن و نشستن و قرارگیری دست‌هاست. البته نوع پوشش و تاکید بر میمیک چهره نیز تفاوت دارد.

ژست دست در جیب

این ژست بسیار عمومی و ساده به نظر می‌رسد اما جای کار هم دارد. اینکه دستان در جیب جلو یا جیب پُشت یا جیب‌های کناری باشد هرکدام حس خاصی را منتقل می‌کند. نکته مهم این است که از نیمه قرار گرفتن انگشتان در جیب خودداری کنید تا شبیه قطع عضو نشود. قرار دادن یک دست در جیب معمولاً غیر رسمی‌تر از قرار دادن دو دست می‌باشد.

ژست دستان ضربدری

ازنظر اصول زبان بدن، دستان ضربدری نشانه دفاع و حفظ فاصله با مخاطب می‌باشد. این نظریه در مکالمات کاملاً صدق می‌کند اما در عکاسی نشانه قدرت و قاطعیت است. آین ژست حس جدی بودن سوژه را به شدت تقویت می‌کند، اما به هرحال برای همه موارد مناسب نیست. با کمی تغییر دست‌ها حس جدی بودن کاهش می یابد.

تنظیم لباس

این ژست در فهرست بهترین ژست‌های مردانه قرار دارد. علاوه بر القاء حس اعتماد به نفس، این ژست می‌تواند ظرافت و لاکچری بودن را هم نمایش دهد.

ژاکت روی شانه

تمام ژست‌های ایستاده آقایان می‌تواند به کمک یک عنصر اضافی، متحول شود و آن یک ژاکت است. از سوژه بخواهید ژاکت را بر روی دوش خود آویزان کند تا عکسی جذاب و فریبنده بگیرید.

ژست مردانه تکیه دادن

ژست تکیه دادن احساس خوشایندتری نسبت به ایستادن مستقیم منتقل می‌کند. برای ایجاد یک ظاهر حرفه‌ای، از شانه تکیه داده و نگاه را به سمت دیگر بچرخانید. همچنین برای دست‌ها می‌توانید یکی از آن‌ها را در جیب قرار دهید. اگر از پُشت تکیه می دهید بهتر است یک زانو را کمی بالاتر قرار دهید.

ژست پاهای ضربدری

این ژست از طبیعی‌ترین و راحت‌ترین ژست‌های آقایان است. این ژست را باید با لباس‌های اسپرت و راحت اجرا کنید و برای لباس‌های رسمی مناسب نیست به همین دلیل بیشتر برای رده سنی نوجوان و جوان اجرا می‌شود.

ژست عکس مردانه درحال حرکت

این ژست از سری ژست‌های خلاقانه بوده و کسب بهترین نتیجه به کمی تمرین نیاز دارد. حالاتی مانند راه رفتن، دویدن و حرکات ترکیبی هرکدام احساس گوناگونی را بیان می‌کنند. اگر سوژه در حال راه رفتن است از وی بخواهید سر و گردن و نیمه بالایی بدن را صاف نگه داشته و قدم‌ها را کمی بزرگتر از حالت عادی بردارد. ثبت حرکات ترکیبی بسیار مشکل‌تر بوده اما خصوصیات شخصیتی سوژه را بهتر نمایش می‌دهد.

مدل عکاسی مردانه نشسته

ژست‌های نشستن آقایان و خانم‌ها با هم متفاوت هستند. آقایان هنگام نشستن معمولاً زانوان خود را از هم با فاصله نگه می‌دارند. اگر می‌خواهید ژست نشستن بر روی صندلی یا نیمکت را تجربه کنید سعی کنید قوزک یک پا را بر روی زانوی پای دیگر قرار دهید. همچنین نشستن از سمت برعکس بر روی یک صندلی احساس برتری و اعتماد به نفس را منتقل می‌کند.

ژست ریلکس و بی قیدی

این ژست در بین دانشجویان بسیار مرسوم است. نشان دادن بی قیدی و بی خیالی معمولاً با نوع پوشش ارتباط مستقیمی دارد. لباس‌های مُد روز و کمی شلختگی، عناصر اساسی این ژست هستند. بهترین مکان هم فضاهای باز و کمی مرموز است.

ژست متفکرانه

تقریباً همه آقایان به نحوی این نوع ژست را تجربه کرده‌اند. نمایش تفکر و تعمق به بهترین شکل ممکن با این ژست اجرا می‌شود. قرار دادن قسمتی از دست بر روی صورت و زیر چانه از المان‌های ضروری این ژست است. برای ایجاد حس بهتر، سیاه و سفید عکاسی کنید.

ژست‌های عکاسی کودکان

کودکان به سختی ژست می‌پذیرند و باید در بیشتر اوقات بطور طبیعی از آن‌ها عکاسی کنید. در اینجا چندین ژست برای کودکان آورده شده که می‌توانید از آن‌ها الهام بگیرید. توجه داشته باشید کودکان به‌سرعت خسته شده و این خستگی در چهره آن‌ها کاملاً دیده خواهد شد. بنابراین صبر و حوصله به خرج داده و از امر و نهی زیادی خودداری کنید.

ژست دویدن

با این ژست‌ها می‌توانید یک جلسه عکاسی را به یک بازی لذتبخش برای کودکان تبدیل کنید. بازی قایم باشک و بازی‌های کشف و پنهان شدن بهترین ژست‌ها را ایجاد می‌کنند.

ژست مطالعه

کودکان بطور ذاتی کنجکاو هستند. اگر چند کتاب مصور را در اختیار کودکان بگذارید کنجکاوی آن‌ها را جلب کرده و می‌توانید عکس‌هایی با ژست مطالعه از کودکان بگیرید. مکان عکسبرداری باید دارای پس زمینه‌های ساده بوده و نور مناسبی در صحنه وجود داشته باشد. فضا را طوری تنظیم کنید تا آرامش و امنیت را به بیننده منتقل کند.

درحال بازی

کودکان درحال بازی، خودشان هستند و طبیعی‌ترین احساسات را در چهره و بدن خود نمایش می‌دهند. هرچند عکاسی از کودکان درحال بازی، آسان نیست اما همه افراد با دیدن این تصاویر به نوعی خاطرات‌شان زنده می‌شود.

عروسک در آغوش

همه کودکان یک عروسک محبوب دارند. هنگامی که آن‌ها عروسک‌شان را در آغوش می‌گیرند یا با آن به خواب می‌روند می‌توانید بهترین و جذاب‌ترین ژست‌های آرامش‌بخش را عکاسی کنید.

ژست‌های عکاسی خانوادگی

ژست‌های عکاسی خانوادگی را می‌توان ترکیبی از تمام ژست‌های بالا درنظر گرفت با این تفاوت که در ژست‌های خانوادگی عنصر شادی و سرور حاکم است. تعدادی ژست عکاسی خانوادگی را برای شما آماده کرده‌ایم.

ژست خانوادگی کلاسیک

جلسه عکاسی خانوادگی را می‌توانید با این ژست آغاز کنید. اعضای خانواده را به نحوی چیدمان کنید که تا حد امکان طبیعی به نظر برسند. والدین را در پُشت کودکان قرار گرفته و می‌توانند دستان خود را بر روی شانه‌های آنان قرار دهند.

 

ژست‌های عکاسی خانوادگی

Family Photo Session in Portland, Oregon

ژست خانواده درحال حرکت

ژست‌های در حال حرکت مملو از انرژی بوده و کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند. عکاسی از صحنه‌های پُر‌تحرک مستلزم آمادگی عکاس برای ثبت این صحنه‌های غیرقابل تکرار است.

 

ژست‌های تفریحی

اوج خوش‌گذرانی و شادی را می‌توانید با ژست‌های تفریحی به تصویر بکشید. سعی کنید هنگام اجرای این ژست‌ها، افراط نکرده و مسائل ایمنی را هم رعایت کنید.

آغوش دسته‌جمعی

یکی از زیباترین و اساسی‌ترین ژست‌های عکاسی خانوادگی، ژست آغوش دسته جمعی است. این ژست به بهترین شکل ممکن مفهوم خانواده را منتقل می‌کند. چهره‌های خندان و پس زمینه با عمق میدان کم، از عناصر اصلی این ژست است.

و در آخر یک ژست بسیار زیبای خانوادگی که نظر همه بینندگان را به خود جلب می‌کند.

ژست‌های گوناگون عکاسی، پایه عکاسی پرتره محسوب می‌شوند. خلاقیت و نوآوری رمز موفقیت عکاسان در خلق پرتره‌های بی‌نظیر و منحصر به فرد است. مثال‌های فوق تنها برای آشنایی شما با انواع مختلف ژست‌های عکاسی ارائه شدند. درصورت تمایل زست‌های عکاسی دلخواه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.