021-7356

نحوه‌ی استفاده و کاربرد حالت بالب در عکاسی

نحوه‌ی استفاده و کاربرد حالت بالب در عکاسی

حالت بالب چیست؟

حالت عکاسی بالب یا شاتر باز به زبان ساده یکی از گزینه‌های سرعت شاتر است که شما می‌توانید در حالت دستی دوربین به آن دسترسی داشته باشید. این گزینه به شما این امکان را می‌دهد که هر سرعت شاتری که مدنظرتان قرار دارد را انتخاب کنید. نکته مربوط به حالت بالب این است که شاتر دوربین تا زمانی که شما کلید شاتر را نگه داشته باشید باز خواهد ماند. محدودیت مدت زمان نوردهی در حالت بالب به دوربین شما بستگی دارد. در برخی دوربین‌ها این مدت زمان 30 دقیقه و در برخی دیگر به عمر باتری دوربین بستگی دارد.

چرا این حالت به حالت بالب مشهور است؟

شاتر بادی

در دوربین‌های قدیمی یک دستگیره بادی وجود داشت که به جای شاتر کابلی دوربین مورد استفاده قرار می‌گرفت. این دستگیره شباهت زیادی به پمپ موجود روی دستگاه‌های فشار خون داشت. این وسیله با استفاده از فرستادن یک فشار بادی از طرف کلاهک لامپی (بالب) کار می‌کرد. تا زمانی که کلاهک لامپی فشار داده می‌شد، شاتر هم باز می‌ماند و زمانی هم که بالب رها می‌شد شاتر هم بسته می‌شد.

[relatedpost post=”119701″]

امروزه شاترهای کابلی به شکل دیگری فعالیت می‌کنند. نگه داشتن یک کلاهک لامپی در طول یک شب سرد برای اینکه شاتر باز بماند کار خیلی سختی است به همین خاطر ریموت‌های امروزی یک قابلیت قفل دارند که به عکاس اجازه می‌دهد کلید شاتر را فشار دهد و سپس آن را تا زمانی که می‌خواهد پائین نگه دارد و زمانی که آماده هستید نوردهی را متوقف کنید قفل را باز می‌کنید تا شاتر بسته شود.

دسترسی به حالت بالب

حالت عکاسی بالب

امروزه همه‌ی دوربین‌ها از حالت بالب پشتیبانی نمی‌کنند اما اکثر دوربین‌های DSLR و بدون آینه چنین قابلیتی دارند. تقریبا اکثر دوربین‌های DSLR و بدون آینه نیکون، کانن، سونی، فوجی، المپیوس و پنتاکس موجود در بازار امروزه از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

بررسی اینکه دوربین شما از حالت Bulb پشتیبانی می‌کند یا نه خیلی ساده است. دوربین خود را روی حالت دستی قرار دهید و سرعت شاتر را تا انتها کاهش دهید. معمولا بعد از نقطه‌ی 30 ثانیه دوربین شما حرف B را به جای سرعت شاتر نشان خواهد داد. در این حالت شما در حالت Bulb قرار دارید.

[relatedpost post=”26028″]

نحوه استفاده از سرعت شاتر بالب

در صورتی که قبلا هیچوقت از حالت عکاسی بالب استفاده نکرده باشید ممکن است کمی سردرگم شوید که چرا برای هر نوردهی کوتاهی علامت B ظاهر خواهد شد. برای مثال فرض کنید حالت عکاسی بالب را فعال کرده‌اید و کلید شاتر را مثل حالت عادی فشار می‌دهد. در این صورت فقط نوردهی را برای کسری از ثانیه انجام داده‌اید.

این موضوع به دلیل این است که شما باید در کل مدت نوردهی کلید شاتر را پائین نگه دارید. در صورتی که کلید شاتر را به مدت 45 ثانیه پائین نگه دارید، نوردهی شما هم 45 ثانیه خواهد بود. اما در صورتی که کلید شاتر را مثل حالت معمولی فشار دهید ممکن است طول مدت نوردهی شما ½ ثانیه یا کمتر باشد.

حالت عکاسی بالب

عموما هیچ دلیلی برای استفاده از حالت شاتر باز برای سرعت شاتر زیر 30 ثانیه (یا طولانی‌ترین سرعت شاتری که دوربینتان ارائه می‌دهد) وجود ندارد. تنها استثناء موجود در زمان عکاسی از ستاره‌ها است که شما باید در مورد سرعت شاتر خیلی دقیق عمل کنید تا از ثبت رد ستاره‌ها جلوگیری کنید اما حتی در این مورد هم استفاده از حالت بالب زیاده‌روی است.

یک مشکل خیلی بزرگی که در مورد حالت عکاسی بالب وجود دارد این است که معمولا فشار دادن کلید شاتر دوربین در حالت بالب باعث لرزیدن آن و ایجاد تاری تصویر خواهد شد. این موضوع به این خاطر است که دست‌های شما به صورت غیرکنترلی می‌لرزند. حتی در صورت استفاده از ثابت‌ترین سه پایه موجود در بازار، باز هم در صورت استفاده از دوربین در این حالت امکان لرزش آن و تاری تصویر وجود خواهد داشت.

بنابراین چگونه می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد؟ در بخش بعدی در این باره صحبت خواهیم کرد

گرفتن عکس‌های واضح با نوردهی طولانی

اغلب اوقات بهترین راه حل برای اینکه بتوانید از تار شدن عکس‌ها در عکاسی با نوردهی طولانی جلوگیری کنید این است که از لمس دوربین در زمان گرفتن عکس جلوگیری کنید و از یک ریموت تریگر برای باز کردن شاتر دوربین استفاده کنید.

حالت بالب

امروزه برای تمامی دوربین‌های عکاسی موجود در بازار یک نوع ریموت تریگر اختصاصی عرضه می‌شود. برخی از این ریموت‌ها بیسیم هستند و با مادون قرمز کار می‌کنند در حالی که برخی دیگر به صورت کابلی به دوربین متصل می‌شوند. همچنین برخی ریموت‌ها نیز قابلیت‌های اضافه‌ای برای عکاسی تایم لپس و انواع دیگر عکاسی دارند. در صورتی که هدف شما فقط حالت عکاسی بالب است تمامی ریموت تریگرهای موجود در بازار این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند.

به یاد داشته باشید که همانطور که در ابتدای مقاله به این موضوع اشاره شد، برخی ریموت تریگرهای موجود در بازار یک مکانیسم قفل دارند که کلید شاتر را تا زمانی که شما دوست داشته باشید برای شما پائین نگه خواهند داشت. برخی دیگر نیز با یک بار فشار دادن کلید شاتر نوردهی را آغاز و با فشار دادن دوباره‌ی آن به نوردهی پایان خواهند داد. در برخی دوربین‌ها نیز می‌توانید حالت عکاسی بالب را با استفاده از تلفن همراه خودتان فعال کنید.

صرف نظر از اینکه از چه نوع ریموتی استفاده می‌کنید، با فعالسازی حالت بالب با ریموت خارجی شما نیازی به لمس دوربین در طول مدت نوردهی ندارید. به این ترتیب شما می‌توانید تصاویر بسیار واضحی با نوردهی طولانی بگیرید.

[relatedpost post=”143143″]

نویز تصویر در عکاسی با نوردهی طولانی

نتایجی که با نوردهی بیش از مدت معمول 30 ثانیه به دست خواهید آورد معمولا فوق‌العاده هستند. اما در صورتی که سرعت شاتر شما خیلی طولانی و معمولا بیشتر از چند دقیقه باشد باید خیلی مراقب باشید. در غیر این صورت کیفیت تصاویر شما به شدت افت خواهد کرد.

سنسور دوربین در مواقعی که نوردهی خیلی طولانی باشد خیلی داغ خواهد شد. همین گرما باعث افزایش نویز تصویر خواهد شد. این نویز حرارتی در صورتی که در محیط‌های سرد عکاسی کنید کمتر مشهود خواهد بود اما نهایتا پس از مدتی در تصاویر شما ظاهر خواهد شد. علاوه بر این به دلیل اینکه نوردهی خیلی طولانی‌تر است هرگونه پیکسل داغ (hot Pixel) یا پیکسل سوخته روی سنسور دوربین تقویت خواهد شد و بیشتر مشخص خواهد بود.

راه حل ساده‌ی این مشکل این است که از نوردهی‌های خیلی طولانی به خصوص طولانی‌تر از 8 تا 10 دقیقه جلوگیری کنید اما این موضوع همیشه ممکن نیست. در صورتی که به سرعت شاترهای خیلی طولانی نیاز دارید شما چند راه حل در اختیار خواهید داشت.

اول از همه باید یک قابلیت به نام Long Exposure Noise Reduction را داخل دوربین خودتان فعال کنید. این قابلیت باعث خواهد شد دوربین شما یک عکس دیگر در حالت بالب با شاتر بسته بگیرد که منجر به فریم تیره (Dark Frame) خواهد شد. سپس دوربین شما فریم دوم را از عکس اصلی کم خواهد کرد و بخشی از نویز حرارتی و هات پیکسل‌ها را حذف خواهد کرد.

حالت عکاسی بالب

اما استفاده از این قابلیت بدین معنی است که دوربین شما به دو برابر زمان کافی را برای گرفتن هر تصویر نیاز خواهد داشت زیرا در واقع هر بار دو عکس مختلف می‌گیرد. این موضوع در صورتی که در حال حاضر از مدت زمان نوردهی 10 دقیقه‌ای یا بیشتر استفاده می‌کنید خیلی ایده‌آل نیست.

به جای این کار برخی عکاس‌ها با استفاده از حالت نوردهی بالب و مقدار ایزو بالاتر یک مجموعه عکس با نوردهی کوتاه می‌گیرند و پس از گرفتن هر تصویر اجازه می‌دهند که سنسور دوربین خنک شود. با این تکنیک شما می‌توانید نویز تصویر را در نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ متعادل کنید. این روش متد خیلی آسانی برای شبیه‌سازی نوردهی خیلی طولانی است. با این وجود این تکنیک یک متد نسبتا پیشرفته است و بهتر است از همان تک عکس‌های گرفته شده توسط حالت بالب استفاده کنید.

جمع‌بندی

حالت عکاسی بالب

امیدواریم این مقاله در مورد حالت عکاسی بالب به خصوص در صورتی که عکاسی با نوردهی طولانی را تازه شروع کرده‌اید برای شما مفید بوده باشد. دنیا با استفاده از نوردهی‌های چند دقیقه‌ای خیلی متفاوت‌تر به نظر خواهد رسید. به نظر من این تکنیک چیزی است که همه، صرف نظر از سبکی که عکاسی می‌کنند باید در یک نقطه‌ی خاص آن را امتحان کنند.

با این وجود در صورتی که می‌خواهید این تکنیک را به خوبی اجرا کنید باید بدانید که گرفتن عکس‌های تار در حالت بالب در صورت عدم استفاده از ریموت تریگر خیلی ساده است و در صورتی که سرعت شاتر شما خیلی طولانی باشد باید مراقب نویز تصویر باشید و در صورت امکان سعی کنید آن را کاهش دهید.

در نهایت باید بدانید که حالت عکاسی بالب یک ابزار خیلی خوب برای هر عکاسی است. در صورتی که سوال یا توصیه خاصی در مورد استفاده موثر از این حالت دارید، لطفا از طریق قسمت نظرات همین مطلب با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.