دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

چه زمانی از حالت خودکار دوربین استفاده کنیم؟

تکنیک و ترفند
چه زمانی از حالت خودکار دوربین استفاده کنیم؟

اگر هیچ اطلاعی راجع به نحوه عملکرد دوربین خودتان هم نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از حالت خودکار دوربین عکس‌های خیلی خوبی بگیرید.

البته نباید به استفاده از این حالت عادت کنید و باید از حالت‌های اولویت دیافراگم، اولویت شاتر و حالت دستی دوربین هم استفاده کنید. همچنین می‌توانید مقالاتی که در سایت ما در مورد جبران نوردهی، حالت‌های اندازه گیری نور و… وجود دارد را هم مطالعه کنید تا بتوانید عکس های خیلی خوبی با دوربین خودتان بگیرید.

در ابتدا اجازه دهید برای شما توضیح دهم که چطور می‌‎توانید با حالت خودکار 5 عکس متفاوت بگیرید و سپس در لایت روم ویرایش نهایی را روی آن‌ها انجام دهیم:

 • پرتره با بوکه
 • عکاسی طبیعت در ساعت طلائی
 • تصاویر شبه مانند
 • فریز کردن پاشیدن آب
 • عکاسی از غذا

عکس پرتره با پس زمینه بوکه

عکاسی برای مبتدی ها

گرفتن یک پرتره با پس زمینه بوکه (خارج از فوکوس) کار آسانی است. فرض را براین میگیریم که شما یک لنز 18-55 میلیمتر دارید ولی می‌توانید با لنزهای تله فوتو 200 میلیمتر و یا حتی 300 میلیمتر هم چنین عکس‌هایی بگیرید. برای گرفتن این عکس با استفاده از حالت خودکار دوربین سوژه را در فاصله زیادی از پس زمینه قرار دهید و سپس فاصله کانونی خودتان را تا انتها افزایش دهید. این کار تاثیر بوکه را تقویت می‌کند.

به همین سادگی می‌توانید یک عکس پرتره با پس زمینه بوکه بگیرید. آسمان نیمه ابری منبع نور خوبی برای این نوع تصویر خواهد بود و در صورتی که بتوانید برق نور را در چشم‌های سوژه هم ثبت کنید، می‌توانید عکس بهتری داشته باشید.

عکاسی طبیعت در ساعت طلائی

خیلی از مردم عاشق عکاسی از طبیعت و گل‌ها هستند اما بدترین زمان روز را برای این کار انتخاب می‌کنند. بعد از ظهر به خاطر نور سخت خورشید، زمان خیلی خوبی برای عکاسی از طبیعت نیست. نور در این زمان شدید است و سایه‌های سختی ایجاد می‌کند و احتمالا عکسی که می‌گیرید شما را خیلی راضی نمی‌کند.

[relatedpost post=”103940″]

به جای آن سعی کنید در طول ساعت طلائی به عکاسی از طبیعت بپردازید؛ در طول این ساعت نور در عکس‌های شما خیلی بهتر خواهد بود و حتی با استفاده از حالت خودکار دوربین هم می‌توانید عکس‌های خیلی خوبی بگیرید.

تمام این عکس‌ها با استفاده از حالت خودکار و بدون ویرایش گرفته شده‌اند.

عکاسی با حالت خودکار

این عکس یک ساعت قبل از غروب آفتاب گرفته شده است. خورشید در پشت گل‌ها قرار دارد و شما می‌توانید ببینید نور گرم آن چطور باعث درخشش این شکوفه شده است.

عکاسی با ساعت مناسب

عکاسی در ساعت مناسب

جشنواره عکس نورنگار

فریز کردن پاشیدن آب

اگر نور خیلی کم باشد، با حالت خودکار دوربین عکس‌های تاری خواهید گرفت. دلیل این امر هم این است که اگر قصد فریز کردن یک حرکت را داشته باشید، به نور زیادی نیاز خواهید داشت. در فضاهای بیرونی فریز کردن حرکاتی مانند پاشیده شدن آب کار خیلی آسانی است.

کلید فریز کردن حرکت در حالت خودکار مقادیر زیادی نور است.

حالت اتوماتیک دوربین

عکس‌های شبه‌وار (سیلوئت)

اجازه بدهید با سیلوئت‌های اتفاقی شروع کنیم. شما چیزهایی را می‌بینید که به نظر خودتان خیلی زیبا هستند اما عکسی که از آن‌ها می‌گیرید چیزی شبیه به عکس زیر خواهد بود:

استفاده از حالت اتو دوربین

در صورتی که پس زمینه خیلی روشن باشد، احتمالا عکس شما یک عکس سیلوئت خواهد بود. من در صورتی که می‌خواستم لانه پرنده عکس بالا روشن‌تر باشد، باید از زاویه‌ای از آن عکس می‌گرفتم که نور به آن برخورد می‌کرد.

اما اجازه دهید تصور کنیم شما به دنبال بک عکس سیلوئت هستید، باید چکار کنید؟ گرفتن عکس‌های سیلوئت با استفاده از حالت خودکار دوربین کار کاملا ساده‌ای است. فقط باید مطمئن شوید پس زمینه عکس خیلی روشن است و شما در قسمت سایه‌ی سوژه قرار گرفته‌اید.

عکس در حالت شبه‌وار

کد تخفیف نورنگار

عکاسی از غذا

خیلی از فودبلاگرها یک دوربین گران قیمت می‌گیرند ولی از نتیجه و عکس‌هایی که می‌گیرند خیلی راضی نخواهند بود. ما در اینجا تصور می‎‌کنیم که شما یک فودبلاگر هستید که فقط می‌توانید از حالت خودکار دوربین استفاده کنید. آیا ممکن است با حالت خودکار عکس‌های خیلی خوبی بگیرید؟ جواب بله است.

کلید گرفتن یک عکس خوب نور است. شما برای اینکه بتوانید بافت غذا را هم ثبت کنید، باید اجازه دهید نور از کنار یا پشت به غذا می‌تابد. پنجره می‌تواند یک منبع نور خیلی خوب برای شما باشد. این کار می‌‎تواند کمی سخت باشد و به احتمال زیاد شما باید یک ویرایش ساده روی آن انجام دهید.

[relatedpost post=”103940″]

عکاسی از غذا و شیرینی

این عکس بدون ویرایش را با استفاده از حالت خودکار گرفته‌ام. شما می‌توانید نور گرمی که از کنار وارد می‌شود را مشاهده کنید. من کلوچه‌ها را درکنار پنجره قرار دادم تا نور نرم پایان روز به آن‌ها بتابد.

عکاسی با حالت خودکار دوربین از غذا و شیرینی

من این مافین شکری را درکنار پنجره قرار دادم و امیدوار بودم نوری که از پشت به آن می‌تابد بتواند بافت آن را نمایش دهد. متاسفانه تصویر نور خیلی کمی دارد. بشقاب و پنجره خیلی روشن بودند و همین باعث شده بود دوربین نوردهی تیره‌تری را انتخاب کند.

حالت خودکار دوربین عکس از شیرینی

در اینجا می‌بینید که همان عکس قبلی با کمی روشن شدن در لایتروم ظاهر خیلی بهتری پیدا کرده است.

بهتر است نحوه کار دوربین خودتان را یاد بگیرید تا نیازی به استفاده از حالت خودکار نداشته باشید اما تا آن زمان، تمام تلاش خودتان را با نورپردازی از پشت و کنار انجام دهید و از برنامه هایی مانند لایتروم برای ویرایش عکس خودتان استفاده کنید.

ویرایش نهایی با استفاده از لایتروم

من از لایتروم برای ویرایش و ادیت عکس‌های خودم استفاده می‌کنم ولی شما می‌توانید از هر برنامه‌ای که راحت هستید برای این کار استفاده کنید.

[relatedpost post=”106112″]

می‌توانید به دو روش مختلف درمورد ویرایش عکس‌های خودتان فکر کنید؛ روش اول درست کردن عکسی است که خوب نشده است. خوشبختانه می‌توانید از این کار جلوگیری کنید. اگر فکر کردید که چندین بار باید یک مشکل را در عکس‌های خودتان را درست کنید (برای مثال کم نور بودن عکس و یا فوکوس از دست رفته)، بهتر است ریشه مشکل را در دوربین خودتان پیدا کنید.

اما اگر عکس‌های خوبی می‌گیرید، می‌توانید ویرایش نهایی را با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس انجام دهید.

ویرایش عکس در لایت روم

همانطور که می‌بینید من کار زیادی روی این عکس انجام نداده‌ام. فقط کمی گرمای آن را افزایش دادم، نوردهی را بالا بردم و به منظور افزایش کنتراست رنگ‌های مشکی را کاهش دادم.

ادیت عکس در لایتروم

من برای ویرایش این عکس خیلی سخت‌گیر بودم. در ابتدا نوردهی کلی عکس را افزایش دادم ولی بعدا هایلایت‌های عکس را کاهش دادم زیرا بخش‌هایی از عکس خیلی روشن شده بودند. سپس نور سایه‌‌ها را نیز افزایش دادم تا جزئیات بیشتری دیده شوند. همچنین شفافیت عکس را نیز افزایش دادم تا قطرات آب به صورت واضح دیده شوند.

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *