دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

نکاتی که قبل از خرید فیلتر GND باید بدانید

تکنیک و ترفند
نکاتی که قبل از خرید فیلتر GND باید بدانید

فیلتر های ND متغیر در بین برخی عکاس‌ها از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار هستند اما در عین حال برخی افراد فیلترهای ND با مقدار ثابت را ترجیح می‌دهند. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی مزایا و معایب فیلترهای ND متغیر بپردازیم. با ما همراه باشید:

فیلتر ND متغیر چیست؟

فیلترهای ND در زمان عکاسی باعث افزوده شدن تراکم در مسیر عبور نور خواهد شد. افزودن تراکم به مسیر نور باعث کاهش شدت آن خواهد شد. این فیلترها شدت نوری که به سنسور یا فیلم دوربین می‌رسد را بدون تاثیر گذاشتن روی رنگ آن کاهش می‌دهند.

فیلترهای ND متغیر

از آن جهت به برخی از فیلترهای GND گفته می‌شود که کاربر می‌تواند میزان کاهش نوری که به سنسور می‌رسد را به صورت دستی تغییر دهد. مکانیسم مورد استفاده در این فیلترها تقریبا شبیه به مکانیسم فیلترهای پلاریزه حلقه‌ای است اما به جای تاثیری که فیلتر پلاریزه دارد، این نوع فیلتر میزان نوری که به سنسور دوربین می‌رسد را کاهش خواهند داد.

فیلتر ND متغیر در برابر ND ثابت

فیلترهای ND به عکاس این امکان را می‌دهد که در برخی شرایط نوری خاص از دیافراگم‌ها و سرعت شاترهایی استفاده کند که به صورت معمول ممکن نیست. برای مثال در صورتی که می‌خواهید از یک دیافراگم خیلی باز برای دستیابی به عمق میدان بالا استفاده کنید اما شدت نور صحنه این امکان را به شما نمی‌دهد، استفاده از فیلتر ND این امکان را به شما خواهد داد.

یک مثال دیگر زمانی است که می‌خواهید از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید تا حرکت اجزای متحرک صحنه مثل ابرها، آب یا افراد را در تصویر تار کنید. برخی اوقات برای دستیابی به چنین افکتی شما باید از سرعت شاترهای خیلی طولانی استفاده کنید که ممکن است باعث روشن شدن بیش از اندازه‌ی تصویر شود. در این مواقع باز هم فیلتر ND می‌تواند به کمک شما بیاید.

خیلی از ما زمانی که به خرید فیلتر ND فکر می‌کنیم، شدیدترین نوع آن را انتخاب خواهیم کرد اما پس از مدتی استفاده متوجه خواهیم شد که لزوما به یک فیلتر ND با تاثیرگذاری بالا نیاز نداریم و حتی فیلترهایی با فاکتور ND کوچک هم می‌توانند به ما کمک کنند.

[relatedpost post=”141060″]

فیلترهای ND متغیر

اکنون شما دو روش مختلف برای حل مشکل نیاز به فاکتورهای ND مختلف برای سوژه‌ها و شرایط متفاوت دارید. روش اول این است که چندین فیلتر ND با قدرت‌های مختلف تهیه کنید و روش دیگر این است که یک فیلتر ND متغیر که محدوده‌ی موردنظر شما را پشتیبانی می‌کند خریداری کنید.

هر دو روش برای شما مناسب خواهند بود اما خرید چند فیلتر ND با هم ممکن است کمی از لحاظ اقتصادی فکر خوبی نباشد و هزینه زیادی را به شما تحمیل کند. فیلترهای ND متغیر با کیفیت می‌توانند در اینجا از لحاظ اقتصادی خیلی موثرتر واقع شوند.

جشنواره عکس نورنگار

مزایای فیلتر ND متغیر

فیلتر ND متغیر دو مزیت عمده برای شما دارد: هزینه و تطبیق‌پذیری. با اینکه فیلترهای ND متغیر ممکن است کمی گران‌تر از یک فیلتر ND با مقدار ثابت باشد اما یک فیلتر متغیر می‌تواند محدوده‌ی قابل پوشش توسط 4 یا 5 فیلتر تکی را برای شما پوشش دهد و در صورتی که قیمت این تعداد فیلتر را با هم جمع کنید متوجه خواهید شد که در واقع یک فیلتر ND متغیر از لحاظ اقتصادی خیلی باصرفه‌تر است.

در طولانی‌مدت هزینه‌هایی که ما برای تجهیزات پرداخت می‌کنیم جبران خواهند شد و به همین خاطر هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنیم، آنگونه که در ابتدا فکر می‌کنیم خیلی مهم نیستند. اما تطبیق‌پذیری فیلترها در زمانی که درحال عکاسی در فضای آزاد هستیم و نور دائما در حال تغییر است فاکتور خیلی مهمی است.

تغییر نور در زمان عکاسی با فیلترهای ND متغیر کاملا عادی است زیرا ما اغلب اوقات از این فیلترها برای عکاسی در فضای آزاد استفاده می‌کنیم. ممکن است ما برای عکاسی از منظره، دریا، فضاهای شهری یا پرتره‌های محیطی از فیلتر ND متغیر استفاده کنیم که تمامی آن‌ها در فضای آزاد ثبت خواهند شد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فیلتر ND متغیر راحتی در نگه‌داری و سفر است. از آنجایی که در صورت استفاده از نوع متغیر ما فقط یک فیلتر داریم که باید نگران آن باشیم، می‌توانیم آن را به راحتی و بدون نگرانی بابت خراش افتادن روی آن داخل وسایل خودمان جای دهیم.

معایب فیلتر ND متغیر

فیلترهای ND متغیر

[relatedpost post=”146469″]

استفاده از فیلتر ND متغیر فقط یک نقطه ضعف دارد و به راحتی هم می‌توانید آن را رفع کنید. مشکل اصلی در مورد استفاده از فیلترهای ND متغیر این است که این فیلترها از افکت‌های پولاریزاسیون برای تغییر میزان شدت نور استفاده می‌کنند.

ممکن است بپرسید که این موضوع چطور یک عیب است؟ معمولا زمانی که ما در حال عکاسی در شرایط نوری چالش برانگیز هستیم، می‌خواهیم از فیلترهای پلاریزه استفاده کنیم. سوال شما کاملا درست است اما برای دستیابی به میزان افکت مورد نیاز باید تعادل را بین موضوعات مختلف برقرار کنید.

ممکن است روش قرارگیری یا جهت کاهش NDای که ما به آن نیاز داریم با محل قرارگیری افکت پلاریزاسیون مورد نیاز ما یکسان نباشد و یا اصلا نیازی به پلاریزاسیون نداشته باشیم.

در صورتی که ما مدام در چنین شرایطی قرار داشته باشیم یک فیلتر ND ثابت و پلاریزه یا ترکیبی از فیلتر ND ثابت و پلاریزه دایره‌ای ممکن است چیزی باشد که ما دقیقا به آن نیاز داریم. این مشکل چیزی نیست که همیشه رخ دهد اما در صورتی که با آن مواجه شوید یا باید فیلترهای مورد استفاده را تعویض کنید و یا انتظارات خودتان را از عکسی که می‌خواهید بگیرید تغییر دهید.

کد تخفیف نورنگار

استفاده از فیلترهای ND متغیر

فیلترهای ND متغیر ممکن است یک وسیله‌ی خیلی خوب داخل کیف تجهیزات خیلی از عکاس‌ها باشد. این فیلترها کاربرد خیلی زیادی برای دستیابی به افکت‌هایی که به مثلث نوردهی وابسته هستند دارند. فوکوس انتخابی که به دیافراگم خیلی باز نیاز دارد و یا تاری ناشی از حرکت که به سرعت شاتر طولانی وابسته است برخی از این شرایط هستند. همچنین در صورتی که با یکی از این فیلترها عکاسی کنید بیشتر متوجه مزایا و قابلیت‌ها آن‌ها برای عکاسی خواهید شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *