دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

آموزش عکاسی از ساختمان‌های تاریخی

تکنیک و ترفند
آموزش عکاسی از ساختمان‌های تاریخی

شهرهای محل زندگی ما از بانک‌ها گرفته تا کارخانه‌های قدیمی تا بازارهای سنتی، سرشار از فرصت‌های فوق‌العاده برای عکاسی از ساختمان‌های قدیمی هستند. تنها چیزی که برای عکاسی از این ساختمان‌ها نیاز دارید کمی اطلاعات محلی است.

در این مقاله به شما کمک می‌کنیم خیلی راحت‌تر به عکاسی از ساختمان های قدیمی بپردازید و بتوانید عکس‌های بهتری ثبت کنید. با ما همراه باشید.

[relatedpost post=”195343″]

1- تجهیزات مورد نیاز

برای عکس‌های عمومی به یک لنز واید با کیفیت نیاز دارید. از لنزهایی مثل 70-300 برای زوم کردن روی جزئیات چوبی و سنگی موجود در نمای بیرونی ساختمان‌ها استفاده کنید.

داشتن یک فلاش قدرتمند به شما کمک می‌کند سایه‌ها را از بین ببرید و یا قسمت‌های تاریک فضای داخلی ساختمان را نورپردازی کنید. همچنین می‌توانید از آن برای نقاشی با نور (Light Painting) روی دیوار ساختمان هم استفاده کنید.

در صورتی که ساختمان مورد نظر شیشه دارد هم از یک فیلتر پلاریزه برای از بین بردن بازتاب‌های شیشه‌ها استفاده نمائید.

فیلتر پلاریزه آسمان‌های آبی را هم تیره‌تر خواهد کرد و کنتراست بیشتری به تصویر شما می‌بخشد. در مورد کیف تجهیزات هم سعی کنید کیف‌های کوچک‌تری انتخاب کنید زیرا معمولا در ساختمان‌های قدیمی همراه داشتن کیف‌های کوله پشتی بزرگ ممنوع است زیرا باعث آسیب رساندن به آثار هنری و یا مسدود کردن مسیر مردم در قسمت‌های باریک‌تر ساختمان خواهد شد.

2- بررسی وسایلی که می‌توانید همراه داشته باشید

بازدید از برخی ساختمان‌های قدیمی مستلزم رعایت برخی قوانین است. شما می‌توانید به فضای داخلی این ساختمان‌ها دسترسی داشته باشید تا درک بهتری از زمانی که ساختمان مورد استفاده بوده است داشته باشید. با این وجود محدودیت‌هایی برای اینکه از چه چیزهایی می‌توانید عکس بگیرید و از چه چیزهایی نمی‌توانید عکاسی کنید وجود دارد و اغلب اوقات لازم است برای ورود مبلغی را پرداخت کنید.

اغلب اوقات استفاده از فلاش و سه پایه ممنوع است و در برخی مکان‌ها عکاسی بطور کل ممنوع است. به همین خاطر قبل از مراجعه به محل بهتر است به صورت اینترنتی بررسی کنید که همراه داشتن چه تجهیزاتی مجاز است و چه تجهیزاتی را نمی‌توانید به همراه داشته باشید.

در صورتی که اجازه‌ی عکاسی دارید ولی نمی‌توانید سه‌پایه یا فلاش همراه داشته باشید، می‌توانید حساسیت دوربین را افزایش دهید و یا دوربین را به یک دیوار، ستون یا تابلو تکیه دهید تا از لرزش آن جلوگیری کنید. البته مراقب ایجاد نویز در تصاویر خودتان باشید زیرا در صورت زیاد بودن مقدار نویز، عکس شما ممکن است کاملا غیر قابل استفاده باشد.

جشنواره عکس نورنگار

3- ساختمان‌های تاریخی ممکن است تاریک باشند

در خیلی از ساختمان‌های قدیمی، استانداردهای نورپردازی امروزی رعایت نشده است. اغلب اوقات پنجره‌ها کوچک و بسته بوده‌اند و به همین خاطر ممکن است نور ورودی به شکل میله‌های باریکی دیده شوند.

همین موضوع باعث به هم ریختگی سیستم نورسنجی دوربین شما خواهد شد. در این شرایط می توانید از نواحی تیره نورسنجی کنید البته درنظر داشته باشید که نواحی هایلایت بیش از اندازه نوردهی خواهند شد و یا چند فریم با مقادیر نوردهی مختلف بگیرید و آن‌ها را در نرم‌افزارهای HDR ترکیب کنید تا هایلایت‌ها و سایه‌ها متعادل شوند.

[relatedpost post=”124463″]

4- به دنبال جزئیات بگردید

در اطراف ساختمان به دنبال جزئیات کوچک بگردید. پس از اینکه کمی با دقت‌تر نگاه کنید، از جزئیاتی که می‌توانید در سنگ‌ها و ستون‌های ساختمان‌های قدیمی پیدا کنید شگفت زده خواهید شد؛ جزئیاتی که در تکاپوی روزمره متوجه آن‌ها نشده‌اید.

از لنزهایی با فاصله کانونی بلندتر استفاده کنید تا تمام کادر را با جزئیات موردنظر خودتان پُر کنید. این دست جزئیات معمولا در اطراف ورودی‌ها، بالای پنجره‌ها و برخی اوقات روی خط سقف که دقیقا پائین سطح ناودان قرار دارد دیده خواهد شد.

[relatedpost post=”117100″]

5- عکاسی موضوعی

شما می‌توانید برای عکاسی از ساختمان‌های قدیمی یک موضوع خاص انتخاب کنید و با همان موضوع عکاسی کنید. برای مثال می‌توانید بازارچه‌های تاریخی را انتخاب کنید و در سراسر کشور از این بازارچه‌ها عکاسی کنید. هر بار که به یک شهر جدید سفر می‌کنید، بررسی کنید که آیا بازارچه قدیمی دارد یا خیر!

در صورتی که چنین چیزی وجود دارد می‌توانید از آن عکاسی کنید و به کلکسیون عکس‌های خود اضافه نمائید. فانوس‌های دریایی، اسکله‌ها، آسیاب‌های بادی، قلعه‌ها و… همگی گزینه‌های خیلی خوبی برای خلق یک کلکسیون جذاب هستند.

6- از مردم و ماشین‌ها عکاسی نکنید

سعی کنید در زمان عکاسی از فضای بیرونی ساختمان های قدیمی از ماشین‌ها و یا مردم عکاسی نکنید زیرا هر دو تاریخ ثبت عکس را نشان می‌دهند. در صورتی که ساختمان در مرکز شهر قرار دارد، می‌توانید آخر هفته و یا صبح زود برای عکاسی از آن اقدام کنید. در این زمان‌ها معمولا ساختمان‌های قدیمی خلوت‌تر هستند و می‌توانید بدون مزاحمت به عکاسی بپردازید.

کد تخفیف نورنگار

7- ارتفاع و زاویه

مکانی برای عکاسی پیدا کنید که کمی مرتفع باشد تا از همگرا شدن خطوط افقی در زمان عکاسی با لنزهای واید جلوگیری کنید. عکاسی از داخل ساختمان‌های اطراف یا از بالای یک تپه می‌تواند در رفع این مشکل تا حدودی به شما کمک کند. برخی از عکاس‌های حرفه‌ای همراه خودشان یک چهارپایه هم حمل می‌کنند ولی این موضوع برای اکثر افراد قابل اجرا نیست.

در ساختمان‌های مخروبه در اطراف بگردید و به دنبال بهترین زاویه ممکن بگردید. برخی بخش‌ها به اندازه‌ای تخریب شده‌اند که از هر زاویه‌ای عکاسی کنید مخروبه به نظر خواهند رسید اما در عین حال برخی زوایا باعث خواهند شد شکل و سبک ساختمان مشخص باشد. از بروشورها و راهنماهای موجود استفاده کنید تا به یک ایده کلی در مورد بهترین زوایای ممکن برسید اما برداشت اصلی خودتان از ساختمان را هم در نظر داشته باشید.

سخن نهایی

عکاسی از ساختمان‌های قدیمی یکی از بهترین روش‌ها برای تمرین عکاسی و تقویت مهارت‌ها است. همچنین این سبک عکاسی یک روش خیلی خوب برای جمع‌آوری کلکسیون و مجموعه عکس هم می‌باشد. لطفا نظرات خود را از طریق بخش نظرات همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید سوالات خود را هم از طریق بخش نظرات برای ما ارسال کنید، کارشناسان نورنگار در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *