مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبارایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

جذاب، مانند عکاسی در شب

جهان در شب متفاوت به نظر میرسد، همین نکته بیش از هر چیز دیگر، مرا به سمت عکاسی در شب سوق می‌دهد. همه چیز در تاریکی، راز آلود و دور از واقعیت خودشان به چشم می آیند. در ضمن بیشتر مردم خواب هستند و هنگام عکاسی از مناظر شهری تمرکز بیشتری دارید. هر چند که عکاسی از این مناظر در روز هم جذابیت های خاص خودش را دارد.

مجموع بازدید : 1156 زمان مطالعه : 4
جذاب، مانند عکاسی در شب

فیزیولوژی چشم ما در برابر ساختار دوربین ها، باعث می‌شود در شب چیزهای متفاوت تری نسبت به هم ببینیم. در طول روز ساختار شبکیه چشم، تصویری واضح را به ما نشان می‌دهد. اما با فرا رسیدن شب، تمامی اجزای چشم ما نیاز به اضافه کاری دارند تا تصویر بهتری به مغز مخابره کنند. دوربین ها از نحوه کارکرد سیستم بینایی ما بی اطلاع هستند! و به لطف پیشرفت تکنولوژی قابلیت ضبط رنگ ها بدون در نظر گرفتن سطح نور محیط را دارند. دوربین ها به ما اجازه می‌دهند، تا محیط تاریک پیرامون خود را با روشی کاملا متفاوت از آنچه چشمان ما درک می‌کنند، مشاهده کنیم. آموزش عکاسی شب به ما اجازه می‌دهد، شب را با تمام رنگ های شگفت انگیزش ببینیم.

عکاسی از شب

نمایش شگفت انگیز تاریکی زیر نور ماه

خسته کننده، مانند طول روز

روز ها برای من خسته کننده هستند. اشتباه نکنید! من هم از نور آفتاب، قایق سواری و تابستان لذت می‌برم. اما هنگامی که شب فرا میرسد، نمایشی شگفت انگیز در تاریکی همراه خود می‌آورد. نمایش نور طبیعی آسمان فوق العاده جذاب و دیدنی است. مادرم می‌گوید اولین کلمه ای که بر زبان آوردم «ماه» بود، و چه عجیب که با گذشت این همه سال هنوز هم کلمه مورد علاقه من است. این «ماه» شگفت آور، همچنان مرا مجذوب زیبایی خود می‌کند، و من هنوز هم به دنبال گرفتن عکسی از ماه کامل بی تابی می‌کنم.

ستارگان و سیارات معلق در فضا، که به شکل صور فلکی خود نمایی می‌کنند، رنگ های آبی و سرخ قمر های آسمان و فضای به ظاهر بی پایان کهکشان راه شیری مرا به دنبال خود می‌کشند. بدون شب، چشم ما قادر به تماشای این دنیای فراتر از سیاره مان نیست.

آموزش عکاسی از آسمان شب

ماه یکی از بهترین و زیبا ترین سوژه های عکاسی در شب محسوب می‌شود.

اگر مثل من در مکانی از لحاظ جغرافیایی زندگی می‌کنید که آسمان شب کم ستاره است و همچنان به عکاسی در شب علاقه دارید، می‌توانید روی تعامل چراغ های مصنوعی و سایه ها حساب کنید. امکان دارد در طول روز و هتگام پیاده روی در خیابان، از هیچ چیزی الهام نگیرید.

اما ممکن است در شب، معمولی ترین خیابان هم جذاب به نظر برسد. مثل سایه ای که چراغ خیابان با درختان یا عناصر دیگر می‌سازد. از نظر من شبانه ها، دنیا را به منظره شگفت انگیزی تبدیل می‌کنند که برای دیدن آن لحظه شماری می‌کنم.

عکاسی ازآسمان شب

تبدیل لحظه به یک فرآیند

در برخی از تعاریف ،عکاسی را «ثبت یک لحظه خاص از یک اتفاق» می‌دانند. با وجود باور به این جمله، به نظر من عکاسی در شب فقط یک لحظه نیست. کمتر پیش می آید شما در شب با لحظه ای رو به رو شوید، که جذاب تر از برنامه ریزی قبلی تان برای عکاسی باشد.

شما برای عکاسی در شب نیاز به تفکر و برنامه ریزی دارید. مستلزم صبر است و استفاده از وسایل عکاسی را می طلبد. این کار نیازمند انجام یک فرآیند کامل است و این چیزی است که من دوستش دارم.

من عاشق کاری فراتر از ایستادن مقابل صحنه و فشار دکمه شاتر هستم، و شب این موقعیت را برای من ایجاد می‌کند. برای عکاسی در شب، معمولا نیاز دارید یک یا چند سوژه مناسب پیدا کنید، سه پایه را تنظیم کنید، دوربین خود را سوار کنید و بعد از تفکر در مورد آن چه می‌خواهید ثبت کنید، دکمه دوربین را فشار دهید.

محاسبه تاثیر نور محیط بر عکس و آزمایش تصاویر را به لیست اضافه کنید تا متوجه شوید تهیه عکس در تاریکی واقعا پیچیده است. این گونه به دست آوردن یک عکس مطلوب در تاریکی به فرآیندی بیشتر از ثبت یک لحظه تبدیل می‌شود.

عکاسی در شب

عکاسی در شب، فراتر از ثبت یک لحظه و مستلزم انجام یک فرآیند کامل است.

از تاریکی نترسید!

نور، خون حیات عکاسی است. اما به این دلیل که خورشید در حال غروب کردن است شما نباید دوربین خود را کنار بگذارید. دنیای کاملی از ثبت تصاویرخلاقانه در انتظار شماست، اما بسیاری از عکاسان به دلیل تغییر نسبتا زیاد رویکرد ها و مجموعه ای از آموزش های به نظر جدید، از ادامه عکاسی در باقی ساعات روز صرف نظر می‌کنند. شما نیاز دارید از تاثیرات کاهش نور بر کیفیت تصویر و همچنین نسبت به تنظیمات دستی دوربین خود، برای استفاده حداکثری از میزان نور آگاهی پیدا کنید. تمام این کار ها با اندکی تمرین و البته مطالعه دست یافتنی است. فقط کافیست وقت بگذارید، تا شما هم در این ضیافت شبانه سهیم باشید.

انتخاب سوژه و قاب بندی

شما می‌توانید به اندازه تمام روز های عمرتان طلوع یا غروب آفتاب را تماشا کنید و از آن ها عکس بگیرید. اما ممکن است فقط یک بار هنگام غروب خورشید، سایه پرنده ای که روی حصار منزلتان نشسته، به طرز تکرار نشدنی بر کف خیابان افتاده باشد. پس انتخاب اصلی با وجود تمام زیبایی، خود خورشید نیست. در عکاسی شب نیز، تاریکی سوژه اصلی شما نیست. بلکه آن چیزی که تاریکی به وجود آورده است باعث جذابیت می‌شود.

هنگام عکاسی در شب، قاب بندی یک عکس در شهر کار راحتی است، ولی اگر در یک منظره به صفحه نمایشگر دوربینتان نگاه کنید، میبینید که در واقع هیچ چیز در آن معلوم نیست. در صفحه نمایش میتوانید تا حدودی تصویر را ببینید ولی باید حتما شات های تست بگیرید تا بتوانید قاب بندی مناسبی انجام دهید.

این کار میتواند مدت زمان زیادی، مخصوصا هنگامی که بیشتر از ۳۰ ثانیه برای ثبت هر عکس صبر میکنید به طول انجامد، برای همین باید یک چراغ قوه ی خوب همراه داشته باشید تا بتوانید اطراف قابتان را روشن کنید. چراغ قوه همچنین زمانی که فوکوس خودکار دوربینتان چیزی برای فوکوس کردن در تاریکی شب پیدا نمیکند، به شما کمک میکند.

عکاسی در شب

قاب بندی عکس ها در شهر، به علت وجود نور ساختمان ها، راحت تر از مناظر است.

تجهیزات عکاسی شب را فراموش نکنید

وقتی که زمان عکاسی در شب فرا برسد هیچ جایگزینی به مانند سه پایه های با کیفیت خوب نیستند. چه بخواهید از آسمان شب عکاسی کنید یا یک صحنه از خیابان، یا حتی اگر بخواهید نقاشی با نور انجام دهید، سه پایه از میان دیگر ابزارهای عکاسی بیشتر خودنمایی می کند. بدون شک هیچ وسیله دیگری به این اندازه برای شما گزینه های خلاقانه روی میز نمی گذارد .

اگر وزن، حجم، یا دنگ و فنگ های مرسوم استفاده از سه پایه شما را آزار می‌دهد، به جای آنکه آن را یک جزء جدا بدانید، آن را بخش جدایی ناپذیر از دوربین خود در نظر بگیرید. اگر هنوز سه پایه ندارید آن را در صدر لیست خریدهای خود قرار داده و بهترین مدلی از آن را که با بودجه شما همخوانی دارد، تهیه کنید.

عکاسی شب

برای عکاسی شبانه طولانی مدت، سه پایه کاربردی ترین ابزار شماست.

باتری ها در هوای سرد مصرف بیشتری دارند، پس همیشه دو باتری همراه داشته باشید. فرمت RAW نیز فضای بیشتری از JPEG  میگیرد، پس مطمئن باشید یک فلش حافظه کاملا خالی و فضایی برای انتقال عکس ها به آن همراه دارید.

حتما لنزتان را قبلا از رفتن به محل عکاسی تمیز کنید ولی یک پارچه ی مناسب نیز همراه خود ببرید تا اگر لنزتان در تاریکی کثیف شد، آن را تمیز کنید. یک چراغ قوه ی دستی قوی برای فوکوس کردن و نقاشی با نور و همچنین پیدا کردن راه بازگشت به خانه همراه خود داشته باشید، ولی از همه حیاتی تر چراغ قوه ی روی سر است. یک وسیله ی مهم برای عکاسی در شب، چراغ قوه روی سر است که دستتان را برای تنظیم دوربینتان آزاد میگذارد.

یک چراغ قوه میتواند در این امر بسیار زیبا عمل کند و اگر در انتخاب آن دقت کنید،  یکی را میخرید که نور های مختلف بدون قرمزی دارد تا در هنگام تغییر تنظیمات دوربین، چشمانتان را از آسیب دیدن در نور تاریکی که خود را ساعت ها با آن تطبیق داده است، محافظت کند.

عکاسی نجومی

شب برای همه خوشایند نیست!

عکاسی شبانه در قیاس با سبک زندگی پر سرعت امروز، جایی که نامه ها در لحظه ارسال می‌شوند و شما حتی برای خرید اساسی ترین مایحتاج زندگی نیازی به خارج شدن از منزل ندارید، اندکی عجیب به نظر می‌رسد.

جایی که گوشی های هوشمند و تکنولوژی زندگی ما را تغییر داده اند، عکاسان شب در یک دهه گذشته گیر کرده اند. البته فقط در مورد سبک زندگی، وگرنه آن ها هم از تمام این پیشرفت ها در جهت پیشبرد کار هایشان استفاده می‌کنند.

ساعت هاست از خانه خارج شده اید و در تاریکی سفر می‌کنید و هنگام مراجعه به منزل، کمتر از انگشتان دستانتان عکس گرفته اید. چه جوابی برای همسرتان که سر رشته خاصی از حرفه شما ندارد، خواهید داشت؟ جادوی عکاسی در شب نیازمند تعهد به زمان است، و شما نیازمند تعهد به خانواده تان هستید. اینجاست که می‌توانیم بگوییم، عکاسی در شب برای همه مناسب نیست.

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.