مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیعمومیویدئوویدئو/پادکست

معرفی ایده‌های عکاسی

آیا به دنبال ایده‌های عکاسی برای تقویت خلاقیت خود هستید؟ تکنیک‌های عکاسی زیادی وجود دارد. از کجا باید شروع کنید؟ دیگر نیازی نیست به دنبال ایده‌های جدید باشید. ما یک لیست 50 عددی از جالب‌ترین ایده‌های عکاسی برای شما آماده کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

مجموع بازدید : 2256 زمان مطالعه : 8
معرفی ایده‌های عکاسی

آیا به دنبال ایده‌های عکاسی برای تقویت خلاقیت خود هستید؟ ایده‌های عکاسی زیادی وجود دارد. از کجا باید شروع کنید؟ دیگر نیازی نیست به دنبال ایده‌ عکاسی جدید باشید. ما یک لیست 50 عددی از جالب‌ترین ایده‌های عکاسی برای شما آماده کرده‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب پنهان

بازتاب‌ها

ایده‌های عکاسی

استفاده از بازتاب‌ها در عکاسی می‌تواند عمق و ساختار زیبایی به تصاویر شما اضافه کند و یک ایده‌ عکاسی بسیار جالب است.

بازتاب‌ها می‌توانند تصاویر منظره و مناظر شهری را به چیزی خارق‌العاده تبدیل کنند. برای اثر کامل، از یک لنز واید برای ثبت میدان دید وسیع‌تر استفاده کنید.

اما خودتان را به عکاسی از دریاچه‌ها و رودخانه‌ها محدود نکنید، گودال‌ها در خیابان‌های شهر، چشمه‌ها یا حتی حوضه‌های کوچک می‌توانند نتایج بازتاب خوبی به همراه داشته باشند.

حواستان به سایه‌ها باشد

ایده‌های عکاسی

عکاسی از سایه‌ها یک راه خیلی عالی برای اضافه کردن حس رازآلود، دراما و احساسات به عکاسی پرتره شما است.

در این ایده‌ عکاسی اگر سایه‌ها را به تنهایی جداسازی کنید می‌توانید حس ناشناس بودن را به تصاویر اضافه کنید، بدون نشان دادن سوژه (مانند عکس بالا)، می‌توانید از سایه هر سوژه‌ای برای ایجاد چنین اثری استفاده کنید.

در حین ساعت طلایی عکاسی کنید

ایده‌های عکاسی

ساعت طلایی یک ساعت بعد از طلوع آفتاب یا یک ساعت قبل از غروب آفتاب است.

عکاسی در این زمان به تصاویر شما یک رنگ گرم پراکنده را به تصاویر شما اضافه می‌کند، همچنین به دلیل این که خورشید در نقطه پایینی آسمان قرار دارد باعث گسترش سایه‌ها نیز می‌شود.

به علاوه، در این ایده‌ عکاسی ساعت طلایی باعث روشنایی زیاد می‌شود که عمق و جزئیات را در سوژه شما تقویت می‌کند.

یک سلف پرتره ثبت کنید

ایده‌های عکاسی

دستیابی به یک سلف پرتره با کیفیت با استفاده از دوربین، نه با استفاده از یک تلفن همراه، می‌تواند کاملاً سخت باشد.

به هر حال نکات و ترفند‌های مختلفی برای ثبت یک سلف پرتره خوب وجود دارد. ما اغلب اوقات کسی که پشت دوربین قرار دارد را نمی‌بینیم، بنابراین این موضوع خیلی جالب است که عکاس بتواند خودش را در تصویر نشان دهد.

عکاسی زیرآب

ایده‌های عکاسی

یک راه زیبا برای ثبت عکس از یک دنیای دیگر عکاسی از زیرآب است. این یکی از چالش برانگیزترین ایده‌های عکاسی است، با این حال، بسیار با ارزش نیز هست.

خرید یک بدنه ضد آب یا یک دوربین ویژه برای این امر ضروری است. به علاوه، ممکن است ترجیح بدهید یک فیلتر تصحیح رنگ نیز برای تقویت رنگ و شادابی رنگ‌ها نیز برای این ایده‌ عکاسی بخرید.

یک غروب آفتاب را ثبت کنید

ایده‌های عکاسی

در ادامه ساعت طلایی، یک غروب آفتاب برخی از زیبا‌ترین عکس‌ها را ارائه می‌دهد. این امر مخصوصا زمانی خوب کار می‌کند که یک سوژه ضد نور در پیش زمینه وجود داشته باشد، مانند یک خط افق، کوهستان یا درخت‌هایی در یک جنگل.

این ایده عکاسی به طور کلی ساختار تصاویر شما را تقویت می‌کند، این امر یک تضاد خیلی خوب بین پس زمینه رنگارنگ و شاداب و یک پیش زمینه تاریک و سایه‌دار ایجاد می‌کند.

قطرات آب

ایده‌های عکاسی

عکاسی از قطرات آب یک ایده‌ عکاسی عالی برای ثبت یک صحنه در لحظه است. بازتاب‌ها، رنگ‌ها، امواج و اشکالی که آن قطره آب ایجاد می‌کنند یک چیز منحصر به فرد و زیبا برای تماشا کردن ارائه می‌دهد.

ثبت یک عکس خوب از یک قطره آب نیازمند صبر خیلی زیاد است، استقامت و صبر کردن برای لحظه درست. با این حال، زمان ثبت شدن، شما یک تصویر از یک نوع از زمان معلق دارید.

به دنبال کادرها باشید

ایده‌های عکاسی

کادربندی سوژه با یک کادر طبیعی در یک تصویر یک راه عالی برای ایجاد حس سه بعدی محسوس است. عکاسی کادر طبیعی در زمانی که کادر و تصویر داخلی از نظر رنگ، بافت، نور و رنگ تفاوت زیادی دارند بهتر عمل می‌کند. این امر باعث جلب توجه بیننده به کادر و تصویر داخلی می‌شود.

خلاق باشید، شما می‌توانید تصاویرتان را با معماری، پوشش گیاهی، مناظر و حتی دست‌های یک انسان کادر بندی کنید.

عکاسی از سیم ظرفشویی

ایده‌های عکاسی

ایده‌ عکاسی لانگ اکسپوژر یک اثر جذاب و منحصر به فرد ایجاد می‌کند. اما از آنجایی که شما به معنای واقعی کلمه با آتش بازی خواهید کرد، ایمنی شرط اول است. یک تضاد کامل بین پس زمینه تاریک و رنگ‌های روشن و شادابی که ناشی از آتش زدن سیم ظرفشویی است نفس گیر است.

عمق میدان کم

ایده‌های عکاسی

استفاده خلاقانه از دیافراگم برای خلق عمق میدان کم به شما در جداسازی سوژه از عناصر پس زمینه و پیش زمینه کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از آن برای خلق افکت بوکه زیبا استفاده کنید. عدد f کمتر، از f1.8 تا f5.6، برای دستیابی به عمق میدان کم استفاده کنید. این امر یک افکت چشم نواز به تصاویر شما می‌بخشد.

سرعت شاتر خلاقانه

ایده‌های عکاسی

کاهش دادن یا افزایش سرعت شاتر روی دوربین‌شما یک ایده‌ عکاسی عالی برای اضافه کردن مسیر‌های نور یا فریز کردن حرکت در تصاویر شما است.

تغییر دادن سرعت شاتر مقدار زمانی که سوژه شما در معرض نور قرار می‌گیرد را تنظیم می‌کند.

شما می‌توانید با کاهش سرعت شاتر، از سوژه‌های متحرک مسیرهای نور را خلق کنید. در مقابل، افزایش سرعت شاتر باعث فریزشدن یک عکس بدون هیچ‌ گونه تاری می‌شود.

عکاسی هوایی را امتحان کنید

ایده‌های عکاسی

عکاسی هوایی یک ایده‌ عکاسی خیلی عالی برای دستیابی به یک پرسپکتیو کاملاً جدید از سوژه است. این موضوع برای عکاسی سفر، شهر و مناظر بی نقص کار می‌کند. معمولاً با استفاده از یک پهپاد ثبت می‌شود و نیازمند تمرین خیلی زیاد است. با این حال، زمانی که به دست می‌آید، نتایج خیره‌کننده هستند و مطمئناً ارزش تلاش را دارد.

با یک لنز واید عکاسی کنید

ایده‌های عکاسی

اگر از فضای داخلی، معماری یا مناظر وسیع عکاسی می‌کنید، استفاده از یک لنز واید کاملاً مفید است. مطمئن شوید که یک سوژه منظم در کادربندی خود برای جلب توجه بیننده دارید. در غیر این صورت، تصاویر شما مضحک به نظر می‌رسند.

با ماکرو روی جزئیات دقیق فوکوس کنید

ایده‌های عکاسی

ایده‌ عکاسی ماکرو هنر ثبت عکس‌های فوق‌العاده نزدیک از جزئیات یا سوژه‌های کوچک مانند حشرات، حیوانات کوچک، قطرات باران یا گلبرگ‌های گل است. شما می‌توانید یک لنز مخصوص ماکرو خریداری کنید، اما بررسی کنید تا بفهمید که آیا لنز کنونی شما دارای فاصله کانونی ماکرو هست یا خیر.

مناظر دریایی خیره‌کننده ثبت کنید

ایده‌های عکاسی

ثبت مناظر دریایی جذاب زمان بر است، این موضوع نیازمند استقامت و صبر زیاد است. شما باید در مورد لنزی که استفاده می‌کنید، نورپردازی و زمانی از روز که عکاسی می‌کنید فکر کنید، به علاوه هر گیاه یا جانوری که ممکن است به صحنه شما اضافه شود.

مناظر شهری

ایده‌های عکاسی

یک عکس خیره‌کننده از نمای شهر می‌توانند منتقل کننده احساس یک شهر باشد، به محض دیدن یک افق مشهور، یک شهر قابل تشخیص است. از دیدگاه‌های متفاوت و ساعت طلایی برای یک عکس تاثیرگذار استفاده کنید.

عکاسی خیابانی

ایده‌های عکاسی

عکاسی خیابانی از مناظر شهری متفاوت است، در این نوع از عکاسی تمرکز بر روی زندگی روزمره در خود شهر است. این امر می‌تواند شامل خیابان‌ها، ساکنان و حتی حمل و نقل آن شهر باشد. این دیدگاه منحصر به فرد اول شخص را در اختیار ما قرار می‌دهد و به زندگی کسانی که در آن شهر زندگی می‌کنند می‌پردازد.

یک روکش بافت اضافه کنید

ایده‌های عکاسی

در برنامه‌های ویرایش تصویر تصاویرتان را با استفاده از بافت‌ها روکش دار کنید تا به تصاویرتان لبه اضافه کنید. این امر با یک بافت غیرمعمول بهتر کار می‌کند، مانند بتن ترک خورده، تخته رنگ و امواج آب. تصویر جداگانه بافت با استفاده از فتوشاپ به روی تصویر اصلی اضافه می‌شود.

تصاویر بی ریا

ایده‌های عکاسی

عکاسی بی ریا یک راه زیبا برای ثبت زندگی دیگران از یک پرسپکتیو جذاب و منحصر به فرد است. این نوع عکس‌ها یک داستان واقعی از سوژه و زندگی روزمره آن‌ها را بازگو می‌کند که اغلب می‌تواند نادیده گرفته شود.

آینه‌ها

ایده‌های عکاسی

بازتاب ‌آینه‌ها یک راه سرگرم کننده برای ایجاد یک پرسپکتیو منحصر به فرد از سوژه‌های شما است. برای افزودن تاثیر به دنبال زوایای غیرمعمول یا متقارن باشید.

افکت رنگ انتخابی

ایده‌های عکاسی

رنگ انتخابی به معنای رها کردن یک سوژه رنگارنگ در یک زمینه سیاه سفید است. سوژه جداشده با رنگ روشن به جلب توجه بیننده کمک می‌کند.

فیلترهای هنری

ایده‌های عکاسی

یک راه عالی برای اضافه کردن تاثیر به تصاویرتان استفاده از یک فیلتر هنری در برنامه‌های ویرایش تصویر است. طیف گسترده‌ای از فیلترهای مختلف در دسترس است. شما می‌توانید یکی را از بخش افکت‌های نقاشی، طراحی، نقاشی‌های روغنی و اثرات جوهر را استفاده کنید.

برش زمان

ایده‌های عکاسی

عکاسی ترکیب زمانی، که با نام برش زمان نیز شناخته می‌شود، زمانی است که شما از یک سوژه در یک مکان مشابه در زمان‌های مختلف عکس‌های زیادی ثبت می‌کنید. سپس تصاویر را به یک بخش اضافه می‌کنید. این نوارهای زمان سپس با هم ترکیب ‌می‌شوند تا تصویری گرادیانی از زمان ایجاد شود.

تعلیق زمان

ایده‌های عکاسی

تعلیق زمان یا فریز کردن، یک تصویر را می‌توان با استفاده از سرعت شاتر سریع به راحتی به دست آورد. این کار همچنین می‌تواند باعث فریز کردن هر حرکتی شود، تاری و حرکات را نیز کاهش دهد. این یک راه عالی برای ثبت لحظه‌های کوتاه و زودگذر است که در غیر اینصورت ممکن است از دست برود.

‌لذت‌های مادرانه را ثبت کنید

ایده‌های عکاسی

سوژه مادر بودن برای موضوع عکاسی یک تم خیلی زیبا است. ثبت مصائب این زمان خاص روشی افسانه آمیز برای انتقال احساسات است. عکاسی مادرانه ، نوزاد و کودکان همه در این ژانر نقش دارند.

خلق یک پانورامای بی نقص

ایده‌های عکاسی

عکاسی پانوراما برای ثبت مکان‌های دیدنی است. شما می‌توانید به بیشترین حد ممکن اطراف خود را با استفاده از تجهیزات به خصوص عکاسی یا دوختن تصاویر به یک دیگر در برنامه‌های ویرایش تصویر در یک عکس ثبت کنید.

پانوراما در لایتروم

ضد نور

ایده‌های عکاسی

عکس‌های ضدنور یک راه عالی برای اضافه کردن ناشناس بودن؛ دراما و رازآلودی به یک عکس است. دقیقاً مانند سایه‌ها، تصاویر ضدنور با پس زمینه رنگارنگ و شاداب بهتر کار می‌کنند. برای ثبت یک عکس ضد نور، دوربین خود را در معرض یک منطقه خیلی روشن قرار دهید و دوباره ترکیب بندی را برای ثبت عکس انجام دهید. دوربین سپس احتمالاً نقاط روشن را نوردهی می‌کند و نقاط ضد نور را در تاریکی قرار می‌دهد.

به دنبال تقارن باشید

ایده‌های عکاسی

تقارن یکی از سطحی‌ترین ابزار ترکیب‌ بندی در عکاسی است که به شما در ساده سازی صحنه کمک می‌کند. شما همچنین می‌توانید تقارن افقی یا عمودی را هدف قرار دهید.

تقابل

ایده‌های عکاسی

تقابل زمانی اتفاق می‌افتد که شما دو سوژه متضاد را در یک عکس ثبت می‌کنید. که به شما در برجسته سازی تفاوت بین این دو سوژه کمک می‌کند.

تقابل می‌تواند شامل تم‌های اجتماعی مانند پیر و جوان، پولدار و فقیر یا سالم و مریض باشد. با این حال، موضوعات ساده نیز کاربرد دارند، برای مثال: تاریکی و نور، روشن و کم نور یا لبه‌های صاف و گوشه‌های تیز.

عکاسی از دودزا

ایده‌های عکاسی

عکاسی از دودزاها این روزها خیلی محبوب شده است. دودهای رنگی می‌توانند برای ایجاد احساس، جو یا اضافه کردن رازآلود بودن به تصاویر شما استفاده شود.

تصور

ایده‌های عکاسی

هدف اصلی «تصور» بازی کردن با ذهن بیننده است. این باعث می‌شود آن‌ها ترغیب شوند تا دقیق‌تر به تصاویر شما نگاه کنند. انواع مختلفی از عکاسی تصور وجود دارد، بعضی از آن‌ها توسط خود عکاس می‌توانند خلق شوند، برای مثال با استفاده از سطوح بازتاب‌دهنده، در حالی که بقیه باید در بخش ویرایش خلق شوند.

نقاشی با نور

ایده‌های عکاسی

هنر نور و نقاشی با نور، یک راه خلاقانه برای اضافه کردن حروف، انفجار نور، اشکال یا ثبت آتش بازی در تصاویر شما است.

این ایده عکاسی در بهترین حالت در یک پس زمینه تاریک که باعث روشن‌تر شدن نور می‌شود کارایی دارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک چراغ قوه یا نورهای رنگی مختلف و لانگ اکسپوژر است.

نقاشی با نور

پنینگ

ایده‌های عکاسی

پنینگ یک تکنیک عکاسی است که باعث ایجاد توهم حرکت در تصاویر شما می‌شود. به سادگی سرعت شاتر را کم کنید و به آرامی دست خود را برای دنبال کردن سوژه تکان دهید تا تصویر ثبت شود.

این باعث خلق یک سوژه واضح و پس زمینه تار می‌شود.

روی محدود‌ه‌های سنی مختلف تمرکز کنید

ایده‌های عکاسی

ثبت مردم در سنین و مراحل مهم زندگی آن‌ها یک ایده عکاسی عالی است. این امر باعث افزودن عمق و احساس به تصاویر شما می‌شود. یک ایده این است که به سالمندان، نوزادان یا کودکان توجه کنید. شما می‌توانید داستان زندگی سوژه‌ را با استفاده از تصاویر بازگو کنید.

تصاویر 2 تونی

ایده‌های عکاسی

تصاویر 2 تونی یک راه عالی برای به میان آوردن تون‌های میانی به یک تصویر است. این امر نیازمند ویرایش است تا دو نیمه رنگ متضاد بر روی یکدیگر قرار بگیرند.

انسانیت را ثبت کنید

ایده‌های عکاسی

موضوع بشریت، اقلیم‌های اجتماعی یا اقتصادی و جهانی که ما امروزه در آن زندگی می‌کنیم یک مفهوم عکاسی مهم است. شما می‌توانید سوژه‌ها را به روش‌هایی ارائه دهید که به طور بالقوه می‌تواند بر نظر بیننده شما تاثیر بگذارد یا بد باشد. این یک مهارت قدرتمند برای تسلط است.

عکاسی از اشیاء بی جان

ایده‌های عکاسی

عکاسی از اشیاء بی جان یک راه عالی برای ثبت اشیاء روزمره و تبدیل آن‌ها به چیزی زیبا و جالب است. نحوه چینش‌ سوژه‌ها، نورپردازی و  زوایا تسوط شما در این ژانر خیلی مهم است.

عکاسی از غذا

ایده‌های عکاسی

ماهیت عکاسی از غذای خوب این است که سوژه شما جذاب به نظر برسد. این ژانر در رستوران‌ها و بار‌ها در سراسر جهان بسیار مورد توجه است.

مسیر ستاره‌ها

ایده‌های عکاسی

مسیر ستاره‌ها یک راه جذاب است تا بتوانید عکاسی خود را از حمعیت دور کنید.

برای ایجاد چنین تصاویری، شما نیاز به یک لانگ اکسپوژر و دوری از آلودگی‌های نوری دارید. شما باید حرکت ستارگان را در رابطه با چرخش زمین ردیابی کنید.

عکاسی از فصل‌ها

ایده‌های عکاسی

از تغییر فصل‌ها برای افزودن رنگ به عکس‌های خودتان استفاده کنید. بهار، تابستان، پائیز و زمستان موقعیت‌های خیلی خوبی برای عکاسی ارائه می‌دهند.

عکاسی از حیوانات خانگی

ایده‌های عکاسی

عکاسی از حیوانات خانگی یک ایده‌ عکاسی عالی برای به نمایش گذاشتن ویژگی‌های دوستان پشمالوی ما است. این روش می‌تواند برای بازگو کردن داستان آن‌ها استفاده شود.

ایجاد بوکه‌های زیبا

ایده‌های عکاسی

بوکه اساساً چگونگی درک لنزهای شما از نقاط خارج از فوکوس نور است. این اثر مورد علاقه عکاسان پرتره است زیرا به خلاص شدن از حواس پرتی پس زمینه ناخواسته کمک می‌کند و از نظر بصری لذت بخش است.

با منشورهای نور بازی کنید

ایده‌های عکاسی

برای خلق جلوه‌های منحصر به فرد از یک منشور برای شکستن نور در تصاویر خود استفاده کنید. از آنها می‌توان برای ایجاد یک رنگ ظریف، تاری و جلوه های شکل دار در تصاویر استفاده کرد. عکاسی با استفاده از منشور یک کار آسان است اما نتایج زیبایی در پی دارد.

یک داستان بگویید.

ایده‌های عکاسی

می توان استدلال کرد که عکاسی یعنی داستان پردازی. هدف اصلی شما در گفتن داستان از طریق عکاسی، انتقال بصری داستانی به بینندگان است. شما می‌توانید داستان‌هایی از مردم، مناظر و یا حتی جهان پنهان بگویید.

دابل اکسپوژر

ایده‌های عکاسی

دابل اکسپوژر یک تکنیک ویرایش است که دو عدد عکس مختلف را باهم ترکیب می‌کند. شما می‌تواند دو طرف داستان را با یک عکس نشان دهید. نتایج نهایی منحصر به فرد و زیبا هستند.

پانوراماهای مینی گلوب

ایده‌های عکاسی

پانوراماهای مینی گلوب یک راه بی نقص برای در بر گرفتن یک صحنه کامل در یک عکس است. پاناروماهای مینی گلوب توسط تنظیمات پاناروما یا تجهیزات به خصوص ایجاد می‌شوند. این یک راه خاص برای دیدن جهان است و ایجاد آن نسبتاً ساده است.

افکت دروست

ایده‌های عکاسی

افکت دروست یک راه جذاب برای ارائه یک سوژه است.

دستیابی به این افکت در برنامه‌های ویرایش تصویر آسان است. افکت دروست از دنباله عکاسی تکراری با همان تصویر استفاده می‌کند تا بیننده را گیج کند.

عکاسی تایم لپس

ایده‌های عکاسی

عکاسی تایم لپس یک راه عالی برای نشان دادن حرکات متوالی در یک تصویر است. به سادگی تعدادی از عکس از یک سوژه ثابت در زاویه مناسب و در زمان‌های مختلف ثبت کنید، سپس آن‌ها را در مرحله ویرایش با یک ‌دیگر ترکیب کنید.

تصویر نهایی صحنه‌ای را نشان می‌دهد که ثابت است و در عین حال به نظر می‌رسد که در حال حرکت کردن است.

از فیلترها به صورت خلاقانه استفاده کنید

ایده‌های عکاسی

ویرایش در عکاسی تنها نباید درباره تنظیم کردن کنتراست، روشنایی و اشباع باشد، شما می‌توانید از فیلترها نیز استفاده کنید. فیلترهای خلاقانه‌ای مانند: Grayscale، Pop Art، Paint، Cartoon و یا sketch می‌توانند یک خصوصیت منحصر به فرد به تصاویر شما اضافه کنند.

فاصله فوق کانونی را امتحان کنید

ایده‌های عکاسی

فاصله فوق کانونی فاصله‌ای است که در آن شما فوکوس دوربینتان را  برای بیشترین عمق میدان تنظیم می‌کنید. به عنوان مثال، طوری فوکوس می‌کنید که پیش زمینه و پس زمینه در کانون توجه قرار بگیرند.

جمع بندی

امیدواریم این مقاله باعث شده باشد که شما برای بیرون رفتن، آزمایش کردن و خلق عکاسی منحصر به فرد خودتان ترغیب شده باشید.

آیا تا به حال شده یکی از این ایده‌ها را امتحان کرده باشید؟ نتایج آن چگونه بوده؟ کدام یک از این ایده‌ها مورد علاقه شما است؟ نظر خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

حال که این تکنیک‌های عکاسی را دیدید امیدواریم که باعث رضایت شما شده باشد و امیدواریم که برای بیرون رفتن و ثبت عکس‌های خارق‌العاده احساس هیجان کنید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.