مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

هشت روش خلاقانه برای عکس گرفتن از درختان

در این مطلب، با هم خواهیم دید که چطور اضافه کردن درختان به ترکیب‌بندی، سطح اکسیژن عکس را بالا می‌برد! پس نفس عمیقی بکشید و با این هفت رویکرد مختلف، ببینید که عکاسی از درخت ها چقدر الهام‌بخش است.با مجله نورنگار همراه باشید…

مجموع بازدید : 4301 زمان مطالعه : 5
هشت روش خلاقانه برای عکس گرفتن از درختان

یک سوژه جذاب برای بسیاری از عکاسان، درخت است. درخت‌ها همه جا پیدا می‌شوند و هر جایی در دنیا که باشید، شانس عکاسی از درخت ها را دارید. پس این مطلب را از دست ندهید:

1-درخت تنها

عکاسی از درختان

درخت تنهایی قاب یک منظره‌ی عادی در جنوب انگلستان را تشکیل داده است.

یک درخت تنها در دشت یا نوک یک تپه، عکسی است که هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود. در عکاسی منظره درخت تنها، قوی‌ترین سوژه‌ی اصلی است. فرقی ندارد که این درخت را در وسط قاب یا یک‌سوم سمت راست یا یک‌سوم سمت چپ قرار دهید؛ عکس شما احتمالا زیبا خواهد شد.

نکته‌ی اصلی آن است که دقت کنید درخت واقعا تنها باشد و درختان دیگری در قاب وجود نداشته باشند که برای توجه رقابت کنند.

چالش اصلی آن است که چنین درختی را پیدا کنید. در برخی موارد، این درخت‌ها معروف هستند؛ مانند درخت‌های دریاچه‌ی واناکا در نیوزلند. البته احتمال آن که درختی در نزدیکی خود پیدا کنید هم زیاد است.

2-انتخاب لنز برای عکاسی از درخت

پس از پیدا کردن درخت، انتخاب لنز مناسب به شما در منفرد کردن درخت کمک می‌کند.

لنز واید: این لنز برای زمانی مناسب است که می‌خواهید به درخت نزدیک شوید اما تمام درخت را در عکس نشان دهید. با استفاده از این لنز، ممکن است بتوانید عکس مینیمالیستی بگیرید که فقط شامل درخت، آسمان و زمینی است که درخت را در خود جای داده است.

-لنز تله‌فوتو: زمانی که درخت در فاصله‌ی زیادی قرار دارد و غیر‌قابل دسترس است (شاید در زمین یا ملک خصوصی قرار دارد)، لنز تله‌فوتو به کار می‌آید. البته قبل از عکاسی از درخت ، از تجاوز نکردن به حریم خصوصی افراد اطمینان حاصل کنید. همچنین اگر درخت مورد نظر نزدیک به درختان دیگر است، می‌توانید زوم کنید و درختان دیگر را از ترکیب‌بندی خود حذف کنید.

بیشتر بخوانید: چه نوع لنزی برای عکاسی از طبیعت مناسب است؟

3-تونل درخت

نوع دیگری از عکاسی از درخت که محبوبیت دارد، تونل است. این عکس‌ها شامل یک خط و نقطه‌ای در بی‌نهایت هستند. آن‌ها همچنین در عکس‌های پرتره هم کاربرد دارند؛ مدل در پیش‌زمینه جلوی این تونل قرار می‌گیرد. وقتی صحبت از درختان می‌شود، درمی‌یابید که درختان به‌صورت طبیعی در به‌وجود آوردن تونل‌ها مناسب هستند. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک درخت بالغ شاخه‌ی کلفتی دارد که به‌شکل قوس درآمده است و شاخه‌های آن به سمت درخت متمایل شده‌اند. جای دیگری که می‌توانید تونل درخت ببینید، راه یا جاده‌ای است که دو طرف آن را درختان پوشانده باشند و سقفی از شاخه‌های درهم ‌تنیده به‌وجود آورده باشند.

عکس‌های گرفته شده از چنین تونل‌هایی، معمولا با فاصله کانونی‌های بیشتر دراماتیک‌تر می‌شوند؛ و تاثیر درختانی که تونل را ساخته‌اند بیشتر می‌شود.

عکاسی طبیعت

خطوط در عکاسی بسیار به کار می‌آیند.

4-تغییر فصول

درست مانند تمامی چیزها در طبیعت، درخت‌ها نیز با فصول تغییر می‌کنند. تا زمانی که در مناطق گرمسیری نباشید، می‌توانید تغییرات درخت‌ها را در طول سال مشاهده کنید. قوی‌ترین راه برای ضبط این صحنه این است که یک ترکیب‌بندی انتخاب کنید و در هر چهار فصل از آن عکس‌برداری کنید.

فرقی نمی‌کند که آن ترکیب‌بندی از یک درخت تنها باشد و یا راهی که با درخت پوشیده شده است؛ این به شما بستگی دارد.

البته نیازی نیست که این عکس چهارفصل خود را از یک موقعیت بگیرید. می‌توانید از درختان کشور خود عکس بگیرید و در عکس‌های خود صریحا به مکانی که در آن هستید، اشاره کنید. هر صحنه‌ای که نشان می‌دهید، می‌تواند مربوط به فصل‌های مختلف باشد و درخت‌های آن کشور را نشان دهد.

آموزش عکاسی از درختان

پاییز یکی از محبوب‌ترین زمان‌ها برای عکاسی از درخت ها است و دلیل آن هم مشخص است.

5-اعمال تکنیک‌های خلاقانه

تکنیک‌های بسیاری برای عکاسی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید. بسیاری از این تکنیک‌ها با عکاسی از درخت سازگارند. در این قسمت برای شما لیستی را گردآوری کرده‌ایم که هنگام عکس گرفتن از درختان از آن استفاده کنید:

-ضد نور (سیلوئت) : مناسب برای عکس‌برداری از درختان، به‌خصوص درختانی که شاخه‌های زیبایی دارند و جزئیات زیادی به عکس اضافه می‌کنند. دستیابی به ضد نور نسبتا آسان است. به سمت آسمان نشانه بگیرید. تا زمانی که خورشید روبه‌روی شما باشد، درخت خودبه‌خود ضد نور می‌شود.

-انکسار : یک روش کلاسیک دیگر برای عکس‌برداری از درختان، استفاده از گوی شیشه ای است. در ادامه می‌توانید عکس وارونه‌ای از یک درخت را ببینید که با استفاده از کره‌ی شیشه‌ای کوچکی گرفته شده است.

-فروسرخ : یک روز آفتابی به همراه چند تکه ابر در آسمان را انتخاب کنید. اگر فصل تابستان باشد نیز بهتر است؛ چرا که این تکنیک به برگ‌های سبز روی درخت نیاز دارد. این عکس‌ها می‌توانند با فیلترهای فروسرخ یا دوربین‌های بازسازی‌شده گرفته شوند. سپس باید تراز سفیدی (وایت بالانس) را پس از پردازش تنظیم کنید. وقتی کار به اتمام رسد، عکس بسیار زیبا و رویاگونه‌ای خواهید داشت.

-افشای طولانی (سرعت شاتر کم) : خود درخت از این تکنیک سودی نمی‌برد. اما در روزهایی که ابرها در آسمان در حال حرکت هستند، این تکنیک بی‌نظیر به نظر می‌رسد. درخت ثابت و ابرهای متحرک به شکل‌ محو پشت سر آن پیدا هستند.

آموزش عکاسی از درخت

این عکس از تکنیک متفاوتی برای نشان دادن درخت بلند استفاده می‌کند؛ و برای این کار از یک گوی شیشه ای استفاده شده است.

مطلب مرتبط: ۱۰ نکته کلیدی برای عکاسی از طبیعت

6-جزئیات در عکس‌ها

حالا که عکس‌های زیادی از درختان کامل گرفته‌اید، وقت آن است که با عکس گرفتن از جزئیات تعادل را برقرار کنید. وقتی حرف عکاسی از درخت می‌شود، انتخاب شما برای گرفتن عکس‌های پر از جزئیات زیاد است. تمام نواحی درخت پتانسیل خوبی دارند.

ایده‌های زیر به شما کمک می‌کنند:

-برگ: عکس‌های دقیق از برگ می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند؛ می‌توانید روی یک برگ تک تمرکز کنید و پس‌زمینه‌ی شکسته‌ای پشت آن داشته باشید. می‌توانید از یک لنز ماکرو استفاده کنید و روی جزئیات رگ‌های برگ تمرکز کنید. عکس‌های گرفته شده از برگ با نور خورشید که از پشت به برگ می‌تابد، ترکیب جذابی را به وجود می‌آورند.

-پوست درخت: بافت پوست درخت به‌صورت طبیعی مناسب عکس‌های با‌جزئیات است. روی سیستم ریشه دور تنه‌ی درخت تمرکز کنید و تمام طرح‌هایی که می‌توانید در پایین درخت پیدا کنید.

-شاخه: نگاه به بالا هم جواب می‌دهد. شاخه‌های درهم‌تنیده برای عکس‌های طرح‌دار مناسب هستند، به‌خصوص زمانی که از ضد نور استفاده شود.

عکاسی خلاقانه از طبیعت

یکی از بهترین مکان‌ها برای عکاسی از درخت ها، جنگل است. این عکس جزئیات تنه‌ی درخت را به نمایش می‌گذارد.

7-پرتره

استفاده از درختان به‌عنوان پس‌زمینه در عکس‌های پرتره یک ایده‌ی محبوب است. دلایل خوبی هم دارد؛ که ما به اکثر آن‌ها در این مقاله اشاره کردیم. درختان قابلیت این را دارند که قاب‌های طبیعی تشکیل دهند، مخصوصا جایی که شاخه‌ها قوس ایجاد کرده‌اند. صف درختان یک خط صاف تشکیل می‌دهد، خطی که چشم‌ها را به سمت مدل شما می‌کشاند.

در ماه‌های تابستان متوجه خواهید شد که برگ‌ها برای درست کردن یک پس‌زمینه‌ی بوکه برای مدل شما، بسیار مناسب هستند. مدل شما قادر خواهد بود با درخت ارتباط برقرار کند و حتی از شکل شاخه‌ها تقلید کند. راه‌های زیادی برای استفاده از درخت در پرتره وجود دارد. پس استفاده از درختان در عکس‌برداری پرتره یکی از راه‌های خلاقانه‌ی دیگر برای استفاده از آن‌هاست.

استفاده از درختان در عکاسی پرتره

در این عکس مدل زیر درختان شکوفه‌ی گیلاس ایستاده است و گلبرگ‌ها آرام آرام می‌ریزند.

-پرسپکتیوهای مختلف برای عکس‌برداری از درختان

یکی دیگر از راه‌های خلاقانه برای عکاسی از درخت ها، تغییر پرسپکتیو است. زاویه‌های زیادی برای استفاده وجود دارد؛ البته برای برخی از آن‌ها باید به درخت نزدیک باشید. نگاهی به زاویه‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، بیندازید و ببینید چطور می‌توانید آن را در کار خود اعمال کنید.

-زاویه از پایین : چه دور باشید و چه به درخت نزدیک باشید، عکس برداری از زاویه‌ی پایین پرسپکتیو متفاوتی به شما می‌بخشد. المان‌های پیش‌زمینه بیشتر در قاب نمود پیدا می‌کنند و به‌همین دلیل، می‌توانید گل‌ها را در پیش‌زمینه و درخت را در پس‌زمینه قرار دهید.

-دید چشم کِرم : نزدیک زمین هستید ولی حالا در حال نگاه کردن به آسمان هستید. این زاویه‌ی بسیار خوبی برای زمانی است که چند درخت نزدیک به یکدیگر دارید و شما در وسط آن‌ها نشسته‌اید.

-دید چشم پرنده : هنگامی که می‌خواهید از بالای سر درختان عکس بگیرید، این زاویه‌ی بسیار خوبی است.

-قاب‌بندی : دنبال راه‌هایی برای استفاده از درخت به‌عنوان قاب بگردید. برای مثال از یک درخت در پیش‌زمینه به‌عنوان قاب درخت دیگری در پس‌زمینه استفاده کنید.

آموزش عکاسی از طبیعت

این عکس از شاخه‌های یک درخت به‌عنوان قاب درخت دیگری در پس‌زمینه استفاده می‌کند.

مطلب مرتبط: بهترین شکل ادیت عکس های منظره

8-عکاسی از حیات وحش

همه می‌دانیم که درخت یک زیست‌بوم زنده است. بسیاری از موجودات برای زندگی به درختان وابسته هستند؛ درست مانند انسان‌ها. در عکاسی، می‌توانید از سوژه‌های کوچک مثل سوسک در خاک یا زیر پوست درخت استفاده کنید. برگ‌ها هم خانه‌ی بسیاری از موجودات کوچک دیگر مانند کرم‌های ابریشم هستند. پس می‌توانید لنز ماکروی خود را دربیاورید و دنیای حشرات را کشف کنید.

موجودات بزرگتر از این موجودات کوچک‌تر تغذیه می‌کنند و می‌توانید از آن‌ها هم عکس بگیرید. گونه‌های زیادی از پرندگان، سنجاب‌ها و حیوانات دیگر در درختان زندگی می‌کنند. عکس‌برداری از این گونه‌ها دشوارتر است و قطعا به فاصله کانونی بیشتری نیاز دارید. استفاده از ابزار استتار و آلونک‌های دید زدن پرنده نیز، شانس عکس‌برداری از یک موجود زنده در درخت را افزایش می‌دهند.

عکاسی حیات وحش

در برخی کشورها حیات وحش موجود در درختان کمی بزرگ‌تر از سنجاب‌ها است.

بیشتر بخوانید: نکات مهم عکاسی حیات وحش

نتیجه‌گیری

درخت سوژه‌ی جالبی برای عکس گرفتن است و بارها توسط عکاسان برای درست کردن پروژه‌های عکاسی استفاده شده است. در این مطلب، روش‌های مختلفی برای عکاسی از درخت را با هم مرور کردیم. آیا روش‌هایی در این لیست وجود دارند که توجه شما را جلب کرده باشند؟ چه رویکردهای دیگری برای عکس‌برداری از درخت وجود دارد که ما در این جا از آن‌ها یاد نکردیم؟ لطفا نظرات خود را درباره این مقاله با ما در میان بگذارید.

یک پاسخ به “هشت روش خلاقانه برای عکس گرفتن از درختان”

  1. متین کرمی گفت:

    مرسی از مطلبتون خیلی مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.