2 پاسخ به “۱۰ نکته کلیدی برای عکاسی از طبیعت”

 1. با سلام و عرض ارادت، یکی از مواردی که بزرگان عکاسی برای گرفتن عکسی عالی و اصطلاحاً “شارپ ” توصیه می کنند استفاده از حداقل مقیاس عددی ایزو ست. به عبارت دیگر هرچه عدد ایزو کمتر باشد عکس از کیفیت مطلوب تری برخوردار خواهد بود. در مقاله فوق توصیه به استفاده از ایزو در حالت اتوماتیک شده است. حتی در سایر موارد دیگر نیز وجوه تصمیم گیری عکاس برای یادگیری در فن عکاسی با استفاده از ابزار آزمون و خطا و یا گزینه های ” دستی ” نادیده انگاشته شده و همه عزیزان را به سمت استفاده آگاهانه از دوربین با وجه ” تنظیم بر روی گزینه اتو یا اتوماتیک ” سفارش شده است. در بخش دیگری برای استفاده از عکاسی طبیعت سفارش به نورسنجی نقطه ای شده است. در حالیکه در عکاسی طبیعت و گستره دید از نورسنجی کامل ( 16 یا 32 نقطه ای که در فوکوس قابل رویت است) برای آنالیز رنگ و کنتراست و وضوح استفاده می شود. بنظر حقیر این مساله از توانایی و خلاقیت و ارتقای عکاس در آینده کاسته و ما شاهد عکاسانی خواهیم بود که در مواقع نفس گیر و استثنایی و بکارگیری تجربه، عملا ناتوان خواهند بود. مقاله از اشکالات و ایرادات زیادی برخوردار است که بهتر است قبل از انتشار مورد بازنگری و ویرایش قرار گیرد.
  متشکرم

  • پشتیبانی نورنگار گفت:

   جناب خائف
   از توجه و ارائه نظرتان بسیار بسیار سپاسگزاریم. دقیقا حق با شماست. این مطلب از نگاه عکاسان حرفه‌ای احتمالا دارای اشکالاتی است که برخی از آنها را شما در نظرتان متذکر شدید.
   البته نویسنده این مطلب سعی بر این داشته تا تنظیماتی را توضیح دهد که برای عکاسان تازه‌کار مناسب است. در واقع همانطور که در ابتدای مطالب اشاره شده است “سال‌ها زمان لازم است تا برای عکاسی از طبیعت، تمام تنظیمات را یاد بگیرید و اینکار مستلزم تمرین و به کار‌گیری نکات کلیدی است”. به همین دلیل سعی شده تا عکاسی طبیعت با تنظیمات ساده و خودکار دوربین‌های حرفه‌ای تشریح شود.
   ما حتما سعی می‌کنیم در کنار مطالب و مقالات آموزشی پایه، مطالب آموزشی جدی‌تر و حرفه‌ای‌تری نیز منتشر کنیم تا عکاسان حرفه‌ای و اساتیدی مانند شما نیز از آن بهره ببرند. با تشکر از دیدگاه های سازنده شما 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1