دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

8 نکته ای که برای عکاسی شهری باید بدانید

تکنیک و ترفند
8 نکته ای که برای عکاسی شهری باید بدانید

در حقیقت تعریف منظره شهری کمی سخت و مبهم است و تعریف یکسانی از آن وجود ندارد. بطور کلی یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید این است که عکاسی از مناظر شهری (Urban Landscape Photography) را نباید با عکاسی خیابانی (Street Photography) اشتباه بگیرید. در عکاسی خیابانی، معمولا مردم سوژه­ی عکس­ها هستند، این در حالیست که در عکس‌های شهری، ساختمان­ها، برج­ها، پل­ها، نمای کلی شهرها و … سوژه­ عکس­ها را می­سازند. این حقیقت را نباید نادیده بگیرید که در مناظر شهری احتمال وجود آدم­ها هم زیاد است، ولی در مرکز توجه و در واقع سوژه­ی عکس به حساب نمی­آیند.

در این مقاله سعی کردیم 8 راهنمایی برای گرفتن عکس­هایی زیبا در شهر ارائه کنیم:

1)خط­ها را نادیده نگیرید!

استفاده مناسب از خطوط اطرافتان در ترکیب­ بندی عکس­هایی که می­گیرید (چه مناظر شهری و چه هر عکس دیگری)، می­تواند آن­ها را از خوب به بی­نظیر تبدیل کند. به این خطوط، خطوط راهنما یا پیشرو میگویند. خطوط راهنما در عکاسی شهری از اهمیت و زیبایی بالایی برخوردارند.

برخلاف ظاهر عکس که دوبعدی است، خطوط راهنما می‌توانند به عکس شما عمق بدهند و آن­ها را طبیعی­تر کنند. اگر نگاهی به اطرافتان داشته باشید، متوجه می­شوید که این خطوط کم نیستند: لبه ساختمان­ها، حاشیه و خط­ کشی خیابان­ها، پیاده­روها، پل­ها، خطوط راه­آهن، حصارکشی­ها، دیوارها و … همگی از این خطوط هستند. کلیدی­ترین موضوع در مورد خطوط راهنما، زاویه دید شما و عجله نکردن در پیدا کردن بهترین زاویه برای عکاسی است. با حوصله باشید و تمام زاویه‌­ها را ارزیابی کنید. با این کار ترکیبی که بهترین جلوه را به عکس شما می‌دهد و آن را جالب و کم­نظیر می‌کند را پیدا می‌کنید.

خطوط راهنما در عکاسی

نمونه ای از خطوط راهنما در عکاسی از ایستگاه مترو

2)اصول طبیعی بودن منظره را قبول کنید

در حالت کلی، مناظر شهری کاملا با مناظر طبیعی تفاوت دارند، اما چیزی که قرار است شما ثبت کنید شبیه به اصولی است که برای ثبت مناظر طبیعی به­کار می­برید. این بدان معناست که سوژه­های عکس شما به­جای درخت، دریاچه و یا کوه، به ساختمان­ها، خیابان­ها و پل­ه ها تغییر پیدا کرده.

فراموش نکنید که همواره می­توانید با استفاده از قانون یک سوم(خطوط طلایی و نقاط طلایی در قاب­بندی) ،پیش­ زمینه و سوژه جالب، فضای منفی (فضایی که سوژه عکس شما را احاطه کرده) و توازن میان آن­ها، عکس­های بی­نظیری به ثبت برسانید.

خطوط طلایی در واقع دو خط افقی و دو خط عمودی فرضی در قاب­بندی هستند که به نقاط تلاقی این خطوط، نقاط طلایی گفته می‌شود. هرچه سوژه به این نقاط نزدیک­تر باشد، عکس شما زیبایی بصری بیشتری دارد.

فضای منفی و مثبت در عکس­ها در واقع مکمل یکدیگرند. سوژه شما فضای مثبت، و محیط اطراف آن فضای منفی نامی‌ده می­شود. زمانی که سوژه یک­سوم از قاب عکس را اشغال می­کند و دو سوم دیگر را فضای منفی، عکس شما زیبایی بیشتری به خود می­گیرد.

از اِلمان­های (عناصر)  طبیعی مثل درخت، طاق ساختمان­ها و … به عنوان قاب­بندی در عکس از منظره­ ها استفاده کنید.

ترکیب بندی در عکاسی

استفاده از یک حصار برای قاب بندی

3) زاویه دوربین را عوض کنید

یکی از بهترین راه­ها برای خلق تصاویر جذاب، تغییر زاویه و چشم­انداز رایج در عکاسی است. بیشتر عکس­هایی که از مناظر شهری گرفته می­شوند، از زاویه چشم انسان هستند. شما می­توانید با پایین آوردن دوربین و تغییر زاویه، سوژه­ها را بصورت متفاوت و جالب­تر ثبت کنید.

زاویه دید در عکاسی

تاثیر زاویه پایین دوربین در زیبایی عکس

در شهرها و عکاسی از ساختمان­ها، فرصت این را دارید که از بالا تر عکس­ها را بگیرید. مثلا از روی بالکن، پشت­بام، لبه پل و یا هرجای دیگری که چشم انداز وسیعی دارد.

منظره شهری

دورنمای شهر با استفاده از زاویه بالای دوربین

رعایت چند نکته در زاویه دوربین در زیبایی عکس شما تاثیر مثبتی دارد:

– زاویه­ های غیر عادی را حتما امتحان کنید، مطمئن باشید که ضرر نخواهید کرد.

– از جزئیات غافل نشوید؛ بطور مثال وقتی لنز شما رو به آسمان است، ممکن است فقط قسمتی از ساختمان­ها در کادر باشند و بیشتر عکس را آسمان تشکیل دهد. اما گرفتن جزئیات ساختمان­ها، عکس زیبایی را می­سازد.

– نور مناسب از پشت سوژه باعث بهتر دیده شدن آن و جزئیاتش می­شود. پس نور پس­ زمینه را جدی بگیرید.

– در زاویه­‌های پایین­تر، با توجه به سوژه عکس، پس ­زمینه یا پیش ­زمینه را کم­تر یا بیشتر کنید. برای مثال اگر میخواهید از برگ­های پاییزی در پیاده­رو عکس بگیرید، باید برگ­های بیشتری در قاب­بندی شما باشد و نه عمق بیشتر. برعکس این موضوع، فرض کنید می­خواهید از ساختمان­های دور یک عکس بگیرید و دوربین شما نزدیک به زمین باشد؛ در این صورت، فضای بیشتری از عکس را پس زمینه به خود اختصاص می­دهد.

– از بازتاب­ها نهایت استفاده را ببرید؛ این بازتاب­ها می­توانند آینه­‌ها باشند، یا شیشه ساختمان­ها و یا حتی قسمتی از زمین که آب در آن جمع شده است.

– در زاویه‌­های پایین‌تر می­توانید از Superman Effect استفاده کنید؛ یعنی آدم­ها از زاویه پایین بزرگ­تر از حد معمولی می­شوند. از این روش برای گرفتن عکس­های متفاوت از آدم­ها استفاده کنید.

تغییر زاویه دید و دوربین به شما این امکان را می­دهد که چشم­ اندازهای عادی را جذاب­تر و متفاوت­تر از همیشه در قاب دوربین خود جای بدهید.

4)ترکیب طبیعت و مصنوعات

وقتی از منظره­‌های شهری صحبت می­کنیم، بی شک ساختمان‌ها محور اصلی تصوراتمان است. اما عناصر طبیعی همچنان نقش مهمی در زیباتر شدن عکس­هایمان دارند. در واقع ترکیب طبیعت و ساخته­‌های دست بشر، یکی از بهترین راه­ها برای رسیدن به یک قاب­بندی زیبا در عکاسی است.

بیایید چند مثال برای روشن­تر شدن این نکته ببینیم:

عکاسی از غروب

از طلوع یا غروب خورشید در ترکیب بندی عکس ها استفاده کنید

آموزش عکاسی شهری

رودخانه یا دریاچه های شهری در عکس

عکاسی در فضای شهری

مه در شهر

[relatedpost post=”105820″]

5) تحرک در عکس

شهرها، فضاهای شلوغ و پر تحرکی هستند. مثل حرکت ماشین­ها و اتوبوس­ها و یا حتی مردم. شما می­توانید با گنجاندن این حرکات در عکس هایتان، احساسات و زنده بودن شهر را نشان دهید. اما چگونه؟ این کار با استفاده از تنظیمات دوربین یا گوشی تلفن همراهتان امکان­پذیر است، و البته صبر و حوصله خود شما.

با بالا بردن زمان نوردهی و کم کردن سرعت بسته شدن شاتر دوربین می­توانید حرکت نور ماشین­ها و نورهای متحرک دیگر را ثبت کنید.

آموزش عکاسی در خیابان

ثبت حرکت نور ماشین ها

همچنین می­توانید با کم کردن سرعت شاتر، مردمی که در حال حرکت هستند را تار (Blur) نشان دهید.

عکاسی خیابانی

تار شدن مردم در حال حرکت به زنده بودن عکس کمک می کند

6) شب­ها عکس بگیرید

شب زمان بسیار مناسبی برای عکس گرفتن از مناظر شهری و برج­ها و ساختمان­های بلند است. نور شهرها در شب زیبایی عکس­هایتان را چند برابر می­کند.

عکاسی در شب تفاوت چندانی با عکاسی در روز ندارد، اما قطعا به دو چیز نیاز دارید: سه‌­پایه و سرعت پایین شاتر دوربین. بسیاری از شهرها، ساختمان­ها و مکان­های معروفی دارند که نورپردازی شده­اند؛ این نورها فرصت مناسبی برای به ثبت رساندن عکسی زیبا از شهر و به دور از جمعیت را به شما می­دهد.

فراموش نکنید که عکاسی در نور کم و سوژه‌­های نورانی متحرک نیازمند ثابت بودن دوربین است. کوچک­ترین لرزش دوربین، باعث تار شدن عکس می­شود. حتما چند بار عکس بگیرید تا بهترین آن­ها را انتخاب کنید. نور مناسب برای عکسبرداری در شب از کلیدی­ترین نکات آن می­باشد.

[relatedpost post=”114214″]

عکاسی شب

بازتاب نور شهر در آب یک عکس زیبا را رقم می زند

7) به دنبال الگوها باشید

همانطور که در طبیعت طرح و الگو وجود دارد (مانند گیاهان، برگ­، تار عنکبوت و …) ، در شهرها و ساخته­‌های دست بشر نیز ابن الگوها خود را نشان می­دهند. کافیست در فضاهای شهری، به ساختمان­های اطراف یا دیگر چیزها مثل پل و … نگاهی بیندازید.

این الگوها می­توانند آنقدر بزرگ باشند که تمام قاب مورد نظر برای عکس را بگیرند، یا اینکه می­توانند فقط بخشی از کادر را به خود اختصاص دهند. این بستگی به سلیقه و زاویه دید شما دارد. حتی می­توانید آنقدر نزدیک به یک طرح کوچک شوید که آن­را بزرگ­تر به تصویر بکشید.

عکاسی معماری

بیشتر ساختمان ها، طرح و معماری جالبی برای عکاسی دارند

[relatedpost post=”71080″]

8) مردم را فراموش نکنید!

نیازی نیست خودتان را مجبور کنید تا مردم و جمعیت در عکس­های شهری شما نیفتند. مردم بخشی از این عکس­ها هستند. می­توانید در عکس­هایتان مردم را در مرکز توجه قرار ندهید، چون به هر حال ظاهر نشدن مردم در عکس بسیار بعید است، مخصوصا زمانی که زاویه عکس شما از بالا نیست.

حضور مردم در عکس می­تواند نکات مثبتی داشته باشد؛ جمعیت می­تواند نشان دهنده مقیاس و یا نقطه عطفدر عکس­ها باشد.

نکته مهم در این مورد این است که، جمعیت به بهبود عکس و یا حتی بهتر نشان دادن سوژه کمک کند، نه اینکه موجب کمرنگ شدن سوژه یا مخفی شدن بعضی عناصر مثل خطوط راهنما در عکس بشود.

آموزش عکاسی معماری

در برخی موارد، خود جمعیت سوژه عکاس است

اگر این 8 مورد را در عکس­های شهری خود رعایت کنید، احتمال اینکه دست خالی از خانه خارج شوید و با دوربینی پر از عکس­هایی از اطرافتان به خانه برگردیدی بسیار زیاد است. پس همین الان از خانه بیرون بزنید و چند عکس از شهرتان بگیرید.

نویسنده : نورنگار - آ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *