دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • تجهیزات صدا

 • لوازم جانبی

 • لوازم جانبی موبایل

 • محصولات دست دوم

 • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

رفلکتور چیست؟

سوالات پر تکرار
رفلکتور چیست؟

رفلکتور چیست؟ اگر شما هم با این سوال روبروش دید، حتما ادامه مطلب را از دست ندهید. رفلکتور مانند یک صفحه ی تقریبا بزرگ است که به اندازه ی کافی قابلیت جهت دادن به نور را دارد. باید رفلکتور را مقابل نور بگیرید و به آن جهت و زاویه ای بدهید که نور را به سمت سوژه بازتاب کند. این وسیله کاربردهای زیادی دارد زیرا قابلیت تبدیل نور قوی به نور نرم و ضعیف را دارد. این بدان معناست که ما می توانیم نور قوی مصنوعی را با یک رفلکتور به نور زیبا و نرم تبدیل کنیم ، یا می توانیم از آن در فضای باز استفاده کنیم تا نور خورشید را به سمت سوژه بازتاب کند.

رفلکتور چیست؟

از آنجا که نور منعکس کننده قابل هدایت است ، با یک رفلکتور می توانید زاویه سایه ها را تغییر دهید و کنتراست های ایجاد شده را تا حدی کنترل کنید. در یک محیط استودیویی ، از رفلکتور ها اغلب به عنوان نور پر کننده استفاده می شود ، و باعث می شود شدت نور اصلی کم شود تا نسبت نور در یک سوژه کاهش یابد. اگر می خواهید وارد عکاسی پرتره شوید ، خرید یک رفلکتور میتواند یک تصمیم درست و کاربردی باشد. حال که به پاسخ رفلکتور چیست رسیدیم، به کاربردها و نکات مهم آن می پردازیم.

رفلکتور - reflector

1. انتخاب رفلکتور

اگر قبلاً هرگز رفلکتور نخریده اید ، گزینه هایی که شروع به جستجو می کنید ممکن است بسیار متنوع باشند. بازتابنده ها در سایز های مختلف ، بزرگ و کوچک و شکل های گرد ، مستطیل و مثلثی وجود دارند. رفلکتور ها از نظر رنگ با هم متفاوت هستند ، سفید ، طلایی و نقره ای و همچنین ترکیباتی از این سه رنگ با نام هایی مانند Sunfire ، SoftSilver ، Zebra و Sparkling Sun در بازار وجود دارد.

اندازه رفلکتور

یکی از اولین مواردی که می خواهید در مورد آن تصمیم بگیرید اندازه رفلکتور مورد نیاز شماست. اگر معمولا از پرتره های فردی عکس می گیرید ، ممکن است یک رفلکتور کوچک تر برای شما بهتر باشد. مطمئناً ، یک رفلکتور بزرگ تر قابلیت نرم کردن و بازتاب کردن نور به مساحت بیش تری از سوژه را دارد ، اما کنترل رفلکتورهای بزرگ تر نیز دشوارتر است. رفلکتور ۴۲ اینچی (۱۰۷سانتی متری) یک اندازه کاملاً رایج است که ترکیبی زیبا از سهولت استفاده و بازتاب نور خوب است. پس از دانستن اندازه کلی مورد نظر خود ، می توانید مارک ها و اشکال مختلف را جستجو کنید. رفلکتورهایی پیدا خواهید کرد که دارای دسته ، براکت یا قاب هستند یا حتی هیچ ویژگی فانتزی ندارند.

رفلکتور - reflector

سرانجام ، شما باید رنگ رفلکتور را انتخاب کنید که این کاملاً یک اولویت شخصی است و ممکن است بسته به شرایط نوری که با آن کار می کنید تغییر کند. خوشبختانه ، اکثر رفلکتور ها با روکشی ساخته شده اند که با توجه به نیاز خود می توانید به سرعت رنگ آن ها را تغییر دهید.

2. استفاده از رفلکتور

برای استفاده از بازتابنده می توانید:

 • خودتان آن را نگه دارید
 • یک دستیار آن را نگه دارد
 • خود سوژه آن را نگه دارد
 • رفلکتور را به چیزی تکیه دهید
 • یک پایه مخصوص برای نگهداری آن بخرید
 • حتی می توانید سوژه خود را روی آن بنشانید!

یک منعکس کننده دقیقاً همان چیزی را که می گوید انجام می دهد: نور را منعکس می کند. اگر از یک قسمت نقره ای یا طلایی استفاده می کنید ، اجازه ندهید سوژه شما مستقیماً به آن نگاه کند ، مخصوصاً در آفتاب! هنگامی که از رفلکتور طلایی یا نقره ای استفاده می کنید ، مشاهده این که نور کجا فرود می آید آسان است. اما وقتی از رفلکتور سفید استفاده می کنید کمی سخت تر است. بهترین روشی که برای استفاده از رفلکتور سفید میتوانیم به شما پیشنهاد کنیم ، حرکت دادن آن به عقب و جلو و تماشای نور بر روی سوژه است. این تغییر ممکن است خیلی زیاد قابل رویت نباشد ، اما شما می توانید با کمی تمرین زاویه مناسب رفلکتور خود را پیدا کنید.

اگرچه به نظر واضح است ، اما اگر در یافتن نور منعکس شده روی سوژه خود مشکل دارید ، اطمینان حاصل کنید که نور در واقع به رفلکتور برخورد می کند. بسیاری از اوقات یک جسم دیگر یا حتی سوژه شما بر روی رفلکتور سایه می اندازد و میزان بازتابش نور را بسیار کاهش می دهد.

3. رفلکتور در نور طبیعی

هر کس تنظیمات خاص خود را در مورد چگونگی و زمان استفاده از رفلکتور با نور طبیعی را خواهد داشت ، اما ما قصد داریم مواردی را که میتوانید در این شرایط از رفلکتور استفاده کنید به شما بگوییم. ما شما را تشویق می کنیم که با استفاده از انواع مختلف رفلکتور و شرایط نوری ، خودتان آزمایش کنید ، تا درک کنید و بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است.

برای عکسهایی دارای نور پس زمینه ، چه اواسط روز و چه ساعات طلایی ، میتوانید یک بازتابنده سفید را در کنار صورت خود نگه دارید تا نوری که تقریباً از جلوی دوربین ( پشت سر سوژه) می آید را بر روی سوژه بازتاب کنید.

رفلکتور - reflector

گاهی اوقات نور محیطی که در آن مشغول عکاسی هستیم بسیار زیباست ، اما سوژه در تاریکی قرار دارد و هیچ نوری به صورت سوژه بازتاب نمی شود. این اتفاق معمولاً در فضاهای تاریک مانند پارکینگ هایی با دیوار مشکی یا چمن رخ می دهد. این اتفاق میتواند منجر به ایجاد سایه های تیره زیر چشم سوژه شود. در این شرایط ، می توانید  یک بازتابنده ی بزرگ جلوی سوژه روی زمین یا یک زاویه مناسب قرار دهید و مطمئن شوید که رفلکتورتان تا حد ممکن به آن نزدیک باشد. همانطور که گفتیم گاهی اوقات می توانید سوژه را روی رفلکتور بنشانید مانند عکس دوم.

رفلتور - reflector

اگر نور محیطی خیلی خوب نباشد ، مانند یک روز خیلی ابری ، سایه های زیادی را در اطراف چشم سوژه مشاهده خواهید کرد. در این شرایط ، یک رفلکتور را مستقیماً زیر صورت سوژه قرار دهید ، درست خارج از عکس. در تصویر زیر ، سوژه رفلکتور را درست در زیر سینه اش نگه داشته است تا نور در زیر چانه و چشم هایش پر شود.

حتی بعضی اوقات می توانید از رفلکتور خود به عنوان نور اصلی استفاده کنید. در عکس های زیر ، سوژه در سایه ایستاده است و باریکه ی نور خورشید در حال غروب به کناره های سوژه تابیده است (تصویر اول یک تصویر آزمایشی است تا نور درست پس زمینه به دست آید). در این عکس احتمالا عکاس می خواسته پس زمینه را تیره تر نگه دارد ، بنابراین به جای اینکه نور زیادی به سوژه بتاباند، از یک بازتابنده طلایی بزرگ استفاده کرده به طوری که سوژه توسط نور منعکس شده روشن شود و نور پس زمینه و لبه ها ثابت بماند (تصویر پایین تر)

رفلکتور - reflector

رفلکتور - reflector

4. رفلکتور در نور مصنوعی

خیلی از عکاسان وقتی در استودیو مشغول عکاسی هستند ، تقریباً همیشه خود را در حال استفاده از یک رفلکتور می بینند. برای چیزی به سادگی یک عکس فوری ، به جای استفاده از چندین فلاش و به دست آوردن نسبت نور مناسب بین فلاش ها ، می توانید فقط یک رفلکتور را در طرف مقابل سوژه خود (رو به  روی نور اصلی) قرار دهید. این کار به طور خودکار یک نور پر کننده با نسبت مناسب به عکاس می دهد که می دانید با هرگونه تنظیماتی که در توان نور اصلی خود ایجاد کنید ، مستقیماً آن را ردیابی می کند. در تصویر زیر ، عکاس یک سافت باکس در سمت چپ دوربین و یک رفلکتور بزرگ در سمت راست دوربین قرار داده است.

روش دیگر برای استفاده از بازتابنده با منبع نور مصنوعی این است که به راحتی نور را از خود رفلکتور بگیرید. در شرایطی که عکاس ، نوری برای انعکاس ندارد ، می تواند یک فلش کوچک مانند SB-800 را از یک رفلکتور بزرگ  به سمت سوژه بازتاب کند تا یک نور بزرگ و نرم روی سوژه ایجاد شود.

رفلکتور - reflector

نتیجه گیری از رفلکتور چیست؟

در این مطلب به سوال رفلکتور چیست پرداختیم. داشتن یک رفلکتور یا بازتابنده حتی از نوع ارزانترین و ساده ترین میتواند متنوع ترین و مفیدترین قطعه تجهیزات نورپردازی شما باشد که می توانید به راحتی آن را از فروشگاه نورنگار خریداری کنید. در بخش خرید رفلکتور فروشگاه نورنگار انواع مختلفی را می‌توانید پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *