عکاسی سیاه و سفید دیجیتال | %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%Reviewed by نورنگار on Jun 11Rating: 5.0به عکاس‌های پرتره‌ی اوایل قرن 19 و دوربین‌های 100 پوندی و پودرهای فلاش خطرناک آن‌ها فکر کنید اما عکاسی سیاه و سفید در عصر دیجیتال خیلی راحت‌تر است.خیلی از ما هیچوقت به یک تکه فیلم عکاسی دست نزده‌ایم. این جمله برای اکثر افراد زیر 35 سال صدق می‌کند. افراد بالای 35 سال نیز حداقل طی دو دهه گذشته از نزدیک فیلم عکاسی ندیده‌اند.   .عکاسی سیاه و سفید در عصر دیجیتال

همه می‌دانیم که عکاسی با عکس‌های سیاه و سفید آغاز شده است. به تصاویر روزنامه‌های دهه ۵۰ و دوربین‌های خبری بزرگ و فلاش‌های آن‌ها فکر کنید. یا فراتر بروید و به عکاس‌های پرتره‌ی اوایل قرن ۱۹ و دوربین‌های ۱۰۰ پوندی و پودرهای فلاش خطرناک آن‌ها فکر کنید اما عکاسی سیاه و سفید در عصر دیجیتال خیلی راحت‌تر است.

 

در گذشته، عکاس‌های سیاه و سفید باید از یک فیلم مخصوص، مواد شیمیایی مخصوص و دو فاز آبکشی-شستشو-خشک کردن استفاده می‌کردند. این پروسه حداقل چندین ساعت و برخی اوقات چند روز طول می‌کشید.

 

عکاسی سیاه و سفید در عصر دیجیتال چه مزایایی دارد؟

 

“زمان!” امروزه و در عصر دیجیتال شما می‌توانید در عرض تقریبا چند ثانیه یک عکس سیاه و سفید بگیرید، آن را ویرایش کنید و در سراسر دنیا این عکس را به نمایش بگذارید. اما نکته همینجاست:

 

استفاده از فیلم‌های آنالوگ نیاز به دانش و تخصص زیادی داشت و همین موضوع در اکثر اوقات منجر می‌شد عکس‌های سیاه و سفید با کیفیت فوق‌العاده‌ای خلق شوند. امروزه گرفتن عکس‌های سیاه و سفید کار آسانی است و اکثر آن‌ها کیفیت قابل قبولی هم دارند اما برای اینکه عکس‌های سیاه و سفید در عصر دیجیتال هم کیفیت فوق‌العاده‌ای داشته باشند باید چکار کرد؟

 

امروزه شما می‌توانید در عرض تقریبا چند ثانیه یک عکس سیاه و سفید بگیرید، آن را ویرایش کنید و در سراسر دنیا این عکس را به نمایش بگذارید

 

عکس سیاه و سفید دیجیتال

 

چطور عکس‌های دیجیتال سیاه و سفید باکیفیتی خلق کنیم؟

 

۱) عجله نکنید. به پروسه و وسایلی که در اختیار دارید فکر کنید. یک عکس سیاه و سفید فوق‌العاده به ذهنیت متفاوت‌تری نسبت به عکاسی سیاه و سفید نیاز دارد.

 

۲) تنظیمات ایزو را پائین نگه دارید. برخی اوقات عکاس‌ها فکر می‌کنند نویز دیجیتال تاثیر خلاقانه‌ای روی یک عکس سیاه و سفید دارد و آن را با گرین عکس‌های قدیمی مقایسه می‌کنند. این ایده خیلی درست نیست و دلیل آن نیز این است که ساختار گرین فیلم‌های آنالوگ روی محدوده طیفال عکس نهایی اعمال خواهد شد. اما نویز به صورت تصادفی روی بعضی قسمت‌ها اعمال خواهد شد و این قسمت‌ها نیز فقط قسمت سایه مقیاس هیستوگرام می‌باشند. همین رندوم بودن است که باعث شده است مقایسه نویز دیجیتال با تاثیر گرین کار اشتباهی باشد.

 

ایزو بالا
حتما بخوانید : چگونه از ایزو بالا بیشترین بهره را ببریم؟

 

۳) هایلایت‌های خودتان را نسوزانید و سایه‌ها را بلاک نکنید. بروز این اتفاق خیلی آسان است و علاوه بر اینکه هنگام عکاسی رخ می‌دهد ممکن است در مرحله پردازش نهایی نیز رخ دهد. همیشه به این موضوع فکر کنید: چیزی که چشمانم آن را می‌بیند، در عکس سیاه و سفید چطور نمایش داده خواهد شد؟ سپس براساس پاسخ خودتان عکس را ویرایش کنید.

 

۴) علاوه بر این شما باید از فرمت Raw نیز برای عکاسی سیاه و سفید در عصر دیجیتال استفاده کنید. حتی برخی از تلفن‌های همراه نیز با فرمت Raw عکاسی می‌کنند. اما چرا فرمت Raw تا این اندازه مهم است؟ برای اینکه پاسخ این سوال را پیدا کنید، باید راجع به محدوده داینامیک اطلاعات داشته باشید. محدوده داینامیک توانایی تولید یک محدوده طیف و روشنایی از سایه تا هایلایت است. برای مدت زیادی از عصر عکاسی دیجیتال محدوده داینامیک دوربین‌های دیجیتال خیلی کمتر از فیلم‌های نگاتیو سیاه و سفید بود. اما این موضوع درحال بهبود است و فایل‌های Raw بیشترین مقدار محدوده داینامیک را در اختیار شما می‌گذارد. این یکی از دلایلی است که فرمت Raw برتر از فرمت JPEG می‌باشد.

 

عکس سیاه و سفید دیجیتال

 

۵) طیف‌های مختلف را یاد بگیرید. عکاسی سیاه و سفید در مورد تبدیل رنگ‌ها به طیف‌های خاکستری می‎باشد. عکاس‌های سنتی باید مهارتی را فرا می‌گرفتند که هنگام عکاسی می‌دانستند هر رنگ به چه طیفی از رنگ خاکستری تبدیل خواهد شد. اما در عصر دیجیتال، خیلی از ما عکس‌های رنگی می‌گیریم و هنگام ویرایش عکس به این فکر می‌کنیم که هرکدام از رنگ‌ها به چه طیفی تبدیل خواهند شد. اما اگر زودتر به پروسه تبدیل فکر کنید می‌توانید عکاسی سیاه و سفید را بهتر انجام دهید و نسبت به عکاس‌های دیگر عکس‌های بهتری بگیرید.

 

تنظیم رنگ تصویر
حتما بخوانید : راهی سریع و آسان برای تنظیم رنگ تصاویر در فتوشاپ

 

۶) اما چطور می‌توانید هنگام عکاسی سیاه و سفید در عصر دیجیتال روی رنگ‌ها تاثیر بگذارید؟ شما یک ابزار مهم دارید: نور. نور می‌تواند نحوه تغییر رنگ‌ها به طیف خاکستری را از طریق میزان روشنایی تغییر دهد. اگر صحنه شما دارای چندین رنگ با طیف یا اشباع یکسان می‌باشد، احتمالا تمام آن‌ها به یک طیف خاص از رنگ خاکستری تبدیل خواهند شد. اما با تغییر میزان نور روی رنگ‌های یکسان می‌توانید میزان روشنایی آن‌ها را تغییر دهید و از همین طریق به یک محدوده تونال دلپذیرتر برسید.

 

عکاسی سیاه و سفید

 

۷) از تنظیمات و اکشن‌های سیاه و سفید پیشفرض استفاده نکنید. بهترین ابزار شما بهترین ابزار شما برای عکاسی سیاه و سفید چشم‌های شما و هیستوگرام است.