کنتراست رنگ | چطور از تضاد رنگ در عکاسی استفاده کنیم | نورنگارReviewed by نورنگار on Jul 11Rating: 5.0هنگامی که هر دو رنگ مخالف در عکاسی وجود داشته باشند کنتراست رنگ ایجاد خواهد شد و برای بیننده نگاه کردن به آن عکس لذت بخش خواهد بود.به عنوان انسان، هر وقت به چیزی نگاه می‌کنید، از آن یک پاسخ می‌گیرید. این احساس می‌تواند حسی، فیزیکی، فکری یا… باشد. تعداد پاسخ‌هایی که ما می‌توانیم بگیریم خیلی زیاد است. مهم نیست که شما در حال عکاسی عروسی هستید، از مناظر عکاسی می‌کنید و یا به عکاسی خیابانی مشغول هستید. این واکنش‌ها برای شما خیلی مهم هستند. .ایجاد کنتراست با استفاده از رنگ‌های مکمل

به همان اندازه که دلیل یک عکاس برای گرفتن یک عکس می‌تواند متفاوت باشد، بیننده نیز می‌تواند چیزی که می‌بیند را تفسیر کند. شما چطور می‌بینید و چه چیزی باعث می‌شود شما کلید شاتر را فشار دهید؟

کنتراست رنگ در عکاسی

این سبزیجات دریایی و سبدهای قرمزی که داخلشان قرار گرفته‌اند، نشان می‌دهند که کنتراست رنگ باعث اشباع شدن تصویر می‌شود.

یکی از دلایل شما می‌تواند رنگ باشد. رنگ‌ها می‌توانند زنده، برجسته، آرام یا کاملا بی صدا باشند و یا سر زنده، دوست داشتنی و نرم باشند. کلماتی که برای توصیف رنگ‌ها به کار می‌روند می‌توانند به اندازه تعداد رنگ‌های موجود فراوان باشند. البته نیازی نیست خیلی این موضوع را سخت کنیم. برای اینکه این موضوع را ساده نگه داریم، نگاهی به چرخ رنگ سنتی بیاندازیم. در چرخ رنگ سنتی رنگ‌های مکمل رنگ‌هایی هستند که با یکدیگر مخالف هستند. هنگامی که هر دو رنگ مخالف در عکاسی وجود داشته باشند کنتراست رنگ ایجاد خواهد شد و برای بیننده نگاه کردن به آن عکس لذت بخش خواهد بود.

دلیل این امر این است که رنگ‌های مختلف گیرنده‌های رنگی چشم ما را تحریک می‌کنند و به مغز پیام می‌دهند تا واکنش نشان دهد. همانطور که در بالا اشاره شد رنگ‌ها با روش‌های مختلفی توصیف می‌شوند و احساسات نیز همینطور می‌باشند. برخی اوقات رنگ‌های مکمل آرامبخش هستند و برخی اوقات خیلی قدرتمند هستند. این موضوع برخی اوقات به محتوا و محیطی که رنگ‌ها در آن قرار دارند(رنگ های اطراف) و همچنین تون آن‌ها (روشن یا تیره) بستگی دارد. به زبان ساده رنگ‌های مکمل به ما احساس می‌بخشند.

کنتراست رنگ

کنتراست رنگ زرد در مقابل رنگ بنفش به همراه فوکوس انتخابی که هنگام عکاسی از این گل انجام شده است، چشم را به سمت مرکز گل هدایت می‌کند. از ترکیب رنگ با تکنیک‌های دیگر برای هدایت بیننده استفاده کنید.

تنظیم رنگ تصویر
حتما بخوانید : راهی سریع و آسان برای تنظیم رنگ تصاویر در فتوشاپ

یکی دیگر از دلایلی که رنگ‌های مکمل احساسات ما را فعال می‌کنند این است که یک رنگ مکمل ترکیبی از دو رنگ اصلی دیگر است. بدین ترتیب هر رنگ اصلی یک رنگ مکمل دارد که ترکیب دو رنگ اصلی دیگر است. رنگ‌های مکمل سنتی قرمز و سبز، زرد و بنفش و آبی و نارنجی هستند. قرمز یک رنگ اصلی است و مکمل آن رنگ سبز می‌باشد (مخلوطی از زرد و آبی). پس طبق این تعریف هنگامی که از رنگ‌های مکمل استفاده می‌کنید، در واقع تمام گیرنده‌های رنگی چشم خودتان را تحریک می‌کنید.

کنتراست چیست؟

پس زمینه آبی این آتشفشان در گواتمالا که پس از غروب آفتاب از آن عکاسی شده است، باعث شده است مواد مذاب نارنجی رنگ به شدت هایلایت شوند. اگر از این صحنه طی ساعت طلائی عکاسی می‌شد احساس کاملا متفاوتی را به کاربر منتقل می‌کرد.

اگر به کارهای نقاش‌های هلندی هم نگاه کنید متوجه خواهید شد که در استفاده از روشنایی و تاریکی مهارت زیادی داشته‌اند. آن‌ها از قسمت‌های روشن صحنه استفاده می‌کردند تا توجه کاربر را به قسمت‌های خاصی از صحنه جلب کنند و از تون‌های تیره نیز برای اینکه قسمت‌های خاصی از صحنه را در تاریکی رها کنند استفاده می‌کردند. اگر ما به عصر امپرسیونیسم نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که مونه به خوبی از رنگ‌های مکمل در نقاشی خودش «خیال، غروب آفتاب» استفاده کرده است. او در این نقاشی از یک خورشید نارنجی در کنار منظره دریایی آبی استفاده کرده است.

چرخ رنگ

چرخ رنگ سنتی مربوط به اوایل قرن ۱۷ میلادی

خب به عکاسی برگردیم، تمام این‌ها چه معنایی دارند؟ خب اول از همه یک چرخ رنگ چاپ کنید و آن را در کیف خودتان نگه دارید. شما هیچوقت نمی‌توانید به اندازه کافی به یک رنگ نگاه کنید. حتی در یونان باستان، ارسطو زمان زیادی را صرف مطالعه رنگ و تغییر آن توسط نور کرد. علاوه بر این اگر به سایه‌ی یک رنگ نگاه کنید، می‌توانید رنگ مکمل آن را ببینید. رنگ یکی از ذهنی‌ترین شکل‌های هنرهای معاصر است و به همین خاطر فضای زیادی برای تفسیر و آزمایش در اختیار شما قرار می‌دهد. مانند اکثر مفاهیم عکاسی بهتر است به جای شکستن قوانین، آن‌ها را یاد بگیرید.

کنترا ست
حتما بخوانید : کنتراست ؛ زیاد یا کم؟

نحوه ایجاد کنتراست در عکاسی

بدون رنگ آبی: با حذف یکی از رنگ‌های اصلی شما باز هم می‌توانید رنگ‌های سرزنده و داینامیکی داشته باشید.

کنتراست رنگ های مکمل

بدون رنگ قرمز: به دلیل اینکه هیچ رنگ قرمزی در این عکس نیست، کنتراست رنگ های دیگر خیلی بیشتر است.

کنتراست رنگ

بدون رنگ زرد: در یک صحنه کاملا رنگی، حذف یکی از رنگ‌های اصلی باعث تداوم تصویر می‌شود.

اکنون که اطلاعات شما راجع به اینکه ما چطور دنیای اطراف را می‌بینیم بیشتر است بیرون بروید و دنیا را ببینید. از رنگ در دنیای طبیعی نترسید. اما نباید انتظار داشته باشید با افزایش اسلایدر Saturation در لایت روم بتوانید کنتراست رنگ را اصلاح کنید. رنگ‌ها شکل موج‌های مرتعشی هستند که در اطراف ما وجود دارند. قرار دادن رنگ‌های مکمل در کنار هم باعث افزایش کنتراست رنگ و انرژی عکس شما می‌شود.

اینکه به دنبال رنگ‌های مناسب باشید کمک می‌کند پورتفولیو خودتان را ارتقاء دهید و خیلی به خطوط راهنما یا قانون یک سوم فکر نکنید. همچنین به بهبود بافت تصاویر شما نیز کمک می‌کند و باعث می‌شود خیلی به اشباع رنگ فکر نکنید. به صورت طبیعی رنگ‌های مکمل باعث ایجاد کنتراست می‌شوند و دیگر نیازی نیست زمان ادیت رنگ های عکس این کار را انجام دهید. اجازه دهید رنگ‌های مکمل دیگر توانایی‌های شما را به عنوان یک عکاس تکمیل کنند.