مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

از مزایای سنسورهای منحنی تا چالش‌های روبروی آن

وب سایت فرانسوری Mizuwari، مجموعه‌ای از مصاحبه‌های جذاب خود با کازوتو یاماکی، مدیرعامل شرکت سیگما، را منتشر کرد. در میان موارد مطرح شده، یاماکی به رقابت در پیاده سازی سنسورهای منحنی در دوربین‌های دیحیتال اشاره کرد.

مجموع بازدید : 776 زمان مطالعه : پنج
از مزایای سنسورهای منحنی تا چالش‌های روبروی آن

لنزهای دوربین‌ به صورت معمول طوری طراحی شده‌اند که پرتوهای نور را بر یک سنسور مسطح، ثبت می کنند. این فرآیند بر خلاف تکنولوژی سنسورهای منحنی، راه حل ایده‌آلی نیست. این روش ثبت تصویر باعث سافت شدن تصویر در گوشه‌ها، بخصوص هنگام عکس‌برداری با دیافراگم‌های باز خواهد شد.

 

در جهان آرمانی، شکل سنسور باید با پرتو نور تابیده شده توسط لنز مطابقت داشته باشد. چندین تولید کننده مانند سونی، سالها تلاش کرده‌اند تا سنسورهای منحنی‌ ایجاد کنند تا هر پیکسل در جایی قرار گیرد که فاصله‌ی مناسبی از پرتو نور داشته باشد. در حال حاضر، این تولیدکننده‌ها به مقصود خود رسیده اند.

 

سنسورهای منحنی

 

مدیرعامل شرکت سیگما، ایده سنسورهای منحنی را با وجود چالش‌های فنی و صنعتی زیاد، جذاب خواند. اگر سنسور برای تنظیم انحنای یک لنز طراحی شده باشد، با لنز دیگر ممکن است مطابقت نداشته باشد و نتایجی بدتر از ثبت عکس با یک سنسور مسطح ارائه کند. بدین صورت ما به یک سنسور  با انحنای متغیر نیاز خواهیم داشت که از تولید چنین سنسوری خیلی دور هستیم.

 

آقای یاماکی می‌گوید : این تکنولوژی در دوربین‌های با لنز ثابت می‌تواند یک راه حل خوب باشد، اما صرفه‌ی اقتصادی ندارد. به طور مثال در دوربین‌های سیگما برای هر مدل باید یک سنسور منحنی مخصوص طراحی شود که هزینه‌ی هنگفتی را در پی خواهد داشت. فقط به آن فکر کنید؛ برای هر مدل دوربین dp0، dp3، dp2 و dp1 که به ترتیب لنزهای 21، 75، 45 و 28 میلی‌متری دارند، باید یک سنسور منحنی جداگانه طراحی شود. در حالی که هم اکنون همه‌ی این دوربین‌ها از سنسور تکی مسطح APC-S استفاده می‌کنند. بدین ترتیب از نظر اقتصادی تولید سنسورهای منحنی توجیهی ندارد.

 

در نهایت او می‌گوید که “سنسورهای منحنی یک چالش بزرگ مهندسی هستند و تنها می‌تواند برای ماژول دوربین گوشی‌های هوشمند استفاده شود که حجم تولید بالایی دارند و سرمایه‌گذاری در آن منطقی است”.

 

بیشتر بخوانید: بزرگترین نوآوری در عکسبرداری با تلفن همراه

با این توضیحات به نظر می‌رسد که سنسورهای منحنی به این زودی‌ها به دوربین‌های حرفه‌ای راه پیدا نکند؛ تا زمانی که در این تکنولوژی تغییراتی ایجاد شود.

 

منبع : fstoppers

مترجم: آرمان ديداران

 

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

یک پاسخ به “از مزایای سنسورهای منحنی تا چالش‌های روبروی آن”

  1. دهقان گفت:

    سلام انواع سنسور های دوربین عکاسی را میشه معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.