021-7356

7 نکته برای عکاسی سیاه و سفید از چهره

5 سال پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه

7 نکته برای عکاسی سیاه و سفید از چهره

بحث‌های زیادی بین طرفداران هر دو جناح وجود دارد ولی برای من و خیلی دیگر از افراد فقط جنبه زیبایی این نوع عکاسی اهمیت دارد. یک تصویر سیاه و سفید خوب تمام جزئیات غیرضروری را از یک تصویر حذف می‌کند و به شما کمک می‌کند بدون حواس‌پرتی‌های ایجاد شده توسط رنگ، روی اجزا خاصی از تصویر تمرکز کنید.

عکاسی از چهره یا پرتره یکی از سبک‌هایی است که تصاویر سیاه و سفید می‌توانند خیلی زیبا باشند. مانند هر تکنیک دیگری در عکاسی سیاه و سفید از چهره نکته‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند مطمئن شوید تصاویر شما بیشترین تاثیرگذاری را دارند.

1- آغاز سیاه و سفیدی از ذهن خودتان

برای خیلی از عکاس‌ها سیاه و سفید فراتر از یک انتخاب خلاقانه در مرحله ویرایش تصویر است و یک ذهنیت خاص است. اگر با اطلاع از اینکه به دنبال یک عکس سیاه و سفید از چهره هستید شروع به عکاسی کنید، می‌توانید مطمئن شوید که قبل از فشار دادن شاتر، تمام عناصر مورد نیاز برای گرفتن یک عکس مونوکروم خوب داخل کادر هستند. موضوعاتی مانند کنتراست تونالیته، کنتراست نورپردازی و احساسات متناسب از طرف سوژه تماما موضوعاتی هستند که اصلاح آن‌ها پس از عکاسی کار خیلی سختی است.

اگر تصور اینکه یک عکس به صورت سیاه و سفید چطور به نظر می‌رسد برای شما کار سختی است، تلاش کنید دوربین خودتان را روی حالت مونوکروم تنظیم کنید. با اینکه استفاده از این حالت برای گرفتن تصویر نهایی توصیه نمی‌شود اما اگر با فرمت RAW عکاسی کنید تمام داده‌های رنگ عکس گرفته شده به همراه فایل عکس ذخیره می‌شوند و به محض وارد کردن آن در لایتروم و یا Adobe Camera Raw عکس رنگی را مشاهده می‌کنید. استفاده از این حالت به شما کمک می‌کند یک ایده کلی از عکس سیاه و سفید نهایی داشته باشید و بیشترین میزان تطبیق‌پذیری را در مرحله ادیت عکس داشته باشید.

2- اهمیت چشم ها

عکاسی سیاه و سفید

مهم‌ترین قسمت اکثر پرتره‌ها چشم‌های سوژه است. چشم‌های سوژه معمولا نقطه کانونی عکس هستند و بقیه عکس براساس چشم‌های سوژه شکل می‌گیرد. هنگام عکاسی سیاه و سفید از چهره این اصل بیشتر صدق می‌کند. با حذف رنگ، یک عکس سیاه و سفید به شکل‌ها و فرم‌های هندسی تبدیل می‌شود. چشم‌ها شکلی است که همه می‌توانند آن را تشخیص دهند و به سرعت توجه کاربر را به خودشان جلب می‌کنند. به همین منظور مطمئن شوید که چشم‌های سوژه کاملا نورپردازی شده‌اند و فوکوس عکس نیز روی آن‌ها می‌باشد.

3- تاکید بر احساسات

هنگام گرفتن عکس سیاه و سفید از چهره بقیه بخش‌های صورت نیز برجسته می‌شوند. می‌توانید با انتقال احساسات از این ویژگی به نفع خودتان استفاده کنید. حتی کوچک‌ترین تغییر در نحوه ابراز احساسات کاربر باعث تغییر بزرگی در تصویر می‌شود. موضوعاتی مانند ابروی بالا رفته، جابجایی کوچک در گوشه‌های دهان و خط لبخند زیر چشم سوژه نیز می‌تواند تاثیر به سزایی روی عکس شما داشته باشد.

پرتره سیاه و سفید

هنگام گرفتن عکس سیاه و سفید از چهره بقیه بخش‌های صورت نیز برجسته می‌شوند.

یک تمرین وجود دارد که با انجام دادن آن به همراه سوژه می‌توانید لیستی از احساسات خوبی که به شما کمک می‌کند داشته باشید. لیستی از عبارات و کلمات تهیه کنید و از سوژه بخواهید به آن‌ها واکنش نشان دهند و بگویند نسبت به هر کدام چه احساسی دارند. این کلمات می‌توانند شرح ساده احساساتی مانند عشق، ناراحتی، لذت، عصبانیت و یا… باشند. برای نشان دادن احساسات متفاوت‌تر نیز می‌توانید از عبارات انتزاعی‌تر و یا بامزه‌ای مانند چیزبرگر، سیاست، کارتون توپولوها و… استفاده کنید. این کار می‌تواند روی سوژه‌هایی که هنگام عکاسی اضطراب و یا استرس دارند تاثیر بگذارد و احساسات آن‌ها را بهبود ببخشد.

4- نورپردازی

هنگام انجام نورپردازی برای گرفتن عکس سیاه و سفید از چهره ، هیچ قانون تعریف شده‌ای وجود ندارد. اگر به دنبال تصاویر کنتراست بالا با تغییر تون سخت هستید باید از یک منبع نور سخت استفاده کنید. در صورتی هم که تون‌های نرم و تصاویر آرام را دوست دارید، از یک منبع نور نرم استفاده کنید. این موضوع کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر هم نمی‌دانید سلیقه شما به چه صورت است، ابتدا سعی کنید ده عکس سیاه و سفید که برای شما مهم هستند را انتخاب کنید و سعی کنید آن‌ها را از نظر نور مهندسی معکوس کنید.

عکس سیاه و سفید از چهره

5- افزودن کنتراست با نور

اگر قصد دارید از عکس های سیاه و سفید چهره با کنتراست بالا بهره ببرید، بهترین توصیه این است که با نور کنتراست ایجاد کنید، نه در فتوشاپ. تغییرات کلی کوچک مشکلی ندارند و به تصویر نهایی شما آسیب نمی‌رسانند اما نمی‌توانند کنتراست را خیلی بالا ببرند. سعی کنید برای تغییر کنتراست با فتوشاپ آن را بین +15 تا -15 محدود کنید و از تکنیک Dodge And Burn انتخابی خودتان استفاده کنید.

عکاسی سیاه و سفید چهره

6- سیاه و سفید کردن عکس بد

اگر درحال کار روی یک عکس هستید که انتظارات شما را برآورده نمی‌کند، ممکن است از خودتان بپرسید که آیا سیاه و سفید کردن آن به بهتر شدنش کمکی می‌کند؟ جواب خیر است. سیاه و سفید کردن عکس اغلب اوقات باعث تاکید روی نقص‌های آن می‌شود و یک عکس بد چه رنگی باشد و چه سیاه و سفید یک عکس بد است.

7- انتخاب همیشگی سیاه و سفید

برخی سوژه‌های خاص مشخص است که باید به صورت سیاه و سفید از آن‌ها عکاسی شود. اما دیگر سوژه‌ها ممکن است تا این حد واضح نباشند. مشخص است که باید از رنگ‌های روشن و قوی به صورت رنگی عکاسی کنید اما با حذف عنصر رنگ می‌توانید نحوه دیدن یک صحنه یا سوژه را تغییر دهید. وقتی که می‌خواهید بیننده عکس روی یک عنصر خاص متمرکز باشد، رنگ به عنوان یک عنصر گرافیکی ممکن است باعث حواس‌پرتی بیننده شود و باید حذف شود.

عکاسی پرتره از چهره

درک این مفهوم بدون مثال تصویری کار سختی است و به همین خطر من یک نمونه رنگی از یکی از عکس‌های بالا را در اینجا گنجانده‌ام. از خودتان بپرسید: چطور درک شما از این عکس تغیییر کرد؟ در هرکدام از تصاویر متوجه چه چیزی شدید؟ آیا احساس متفاوتی دارید؟ آیا رنگی یا سیاه و سفید بودن این عکس روی شما تاثیر خاصی گذاشته است؟

احتمالا متوجه شده‌اید که در عین حالی که رنگ‌های روشن ممکن باعث خلق یک تصویر شفاف شوند، نبودن این رنگ‌ها هم در یک تصویر تاثیر به سزایی دارد.

2 دیدگاه

  • مریم گفت:

    تنظیمات دوربین کانن برای عکاسی سیاه و سفید چگونه می باشد؟

    • مهلا شریفان (کارشناس فروش) گفت:

      سلام وقت بخیر در منوی دوربین قسمت picture style گزینه monochrome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.