مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمیاخبارتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتعمیرچاپراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

آموزش ژست دو نفره برای عکاسی پرتره

ژست های عکاسی دو نفره ای که به خوبی اجرا شده باشند زیبایی تصاویر شما را دو چندان خواهند کرد. امروزه عکاسی از زوج ها چیزی فراتر از عکس‌های کلاسیک عروسی و نامزدی است و خیلی از مردم به دنبال عکاسی می‌گردند که بتواند داستان‌های شخصی آن‌ها را ثبت کند و بتوانند آن‌ها را با دوستان و خانواده‌ی خود به اشتراک بگذارند.

مجموع بازدید : 7211 زمان مطالعه : 6
آموزش ژست دو نفره برای عکاسی پرتره

قبل از شروع عکاسی از زوج‌ها و بررسی ژست های دو نفره بهتر است آثار عکاس‌های دیگری که در این زمینه فعالیت دارند را بررسی کنید و از آن‌ها الهام بگیرید. در حال حاضر عکاسی از زوج‌ها به یک فرم هنری و روشی برای بازگو کردن داستان‌های عاشقانه با یک روش بصری خلاقانه تبدیل شده است.

مثل تمامی زمینه‌های دیگر عکاسی پرتره، عکس‌های دو نفره زیبا هم به صورت جادویی ایجاد نمی‌شوند بلکه به مقدار زیادی تکنیک و برنامه‌ریزی نیاز دارند. در ادامه چند نکته و راهکار برای شروع عکاسی از زوج‌ها در اختیار شما قرار خواهم داد.

در مطلب دیگری هم، ۷۰ ژست عکس دونفره عاشقانه برای زوج‌ها را معرفی کردیم.

برنامه‌ریزی

عکس‌های خوب گرفته نمی‌شوند بلکه ساخته خواهند شد. به همین خاطر هدف یک عکاس خوب از ابتدای کار تا انتها گرفتن بهترین عکس‌های ممکن است و برای انجام این کار، آن‌ها باید با زوجی که می‌خواهند جلوی دوربین قرار بگیرند دوست باشند.

تمامی عکس‌های پرتره به میزان راحتی مدل وابسته هستند. در صورتی که سوژه کنار شما احساس راحتی نکند شما هم نمی‌توانید عکس‌های خیلی خوبی بگیرید. بنابراین از اولین باری که با زوج موردنظر ملاقات می‌کنید، سعی کنید تجربه لذت‌بخش و هیجان انگیزی برای آن‌ها رقم بزنید.

بهترین راه انجام این کار از طریق مشاوره غیر رسمی است که شما بدون همراه داشتن دوربین با سوژه مصاحبه می‌کنید. یک کتابچه از عکس‌های دو نفره‌ی مورد علاقه‌ی خودتان تهیه کنید. به صورت کاملا صادقانه در مورد چیزهایی که دوست دارید و دوست ندارید صحبت کنید و از مشتری هم بخواهید که به همین شکل با شما رفتار کنند.

سعی کنید ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را روی کاغذ رسم کنید. هدف ما در اینجا این است که بفهمیم مشتری چه نوع عکس‌هایی را نیاز دارد تا ما هم بتوانیم همین عکس‌ها را بگیریم.

هماهنگی لباس‌ها

ژست عکاسی دو نفره

بخشی از مشاوره‌ی قبل از عکاسی باید در مورد پوشش و لباس سوژه باشد. ممکن است از طریق عکس‌هایی که از قبل آماده کرده‌اید و یا ژست‌هایی که روی کاغذ ترسیم کرده‌اید ایده‌های زیادی به نظرتان برسد.

انتخاب لباس کاملا به شما و زوجی که می‌خواهید از آن‌ها عکاسی کند بستگی دارد. خیلی از ژست های عکاسی دو نفره از لباس‌هایی منشاء می‌گیرند که کمک می‌کنند داستان را بازگو کنید. شما می‌توانید از لباس رسمی شب گرفته تا تیشرت‌های روزمره و… هر لباسی که برای بازگو کردن داستان لازم باشد را انتخاب کنید.

یک قاعده کلی در مورد هر انتخابی که انجام می‌دهید وجود دارد و آن هم این است که سوژه باید کاملا راحت باشید. وادار سوژه به پوشیدن لباس‌هایی که داخل آن‌ها راحت نیست و یا انتخاب لوکیشنی که مدل احساس خوشایندی نسبت به آن ندارد همیشه باعث شکست خوردن شما خواهد شد.

مراقب جزئیات کوچک باشید

عکاس باید مراقب ترکیب‌بندی، ژست سوژه و موضوعات فنی در مورد دوربین باشد اما به جز این موارد خیلی ضروری است که مراقب جزئیات کوچک هم باشید. در صورتی که در فضای باز هستید و باد در حال وزیدن است، ممکن است مو و لباس سوژه به هم بریزد و به شکل در هم ریخته‌ای قرار بگیرد. خیلی نگران نباشید اما اطلاع داشته باشید که این مشکلات کوچک ممکن است تاثیر زیادی روی تصاویر شما داشته باشند.

این نکته را به یاد داشته باشید که در انتهای روز همه عکسی را می‌خواهند که در آن زیبا به نظر برسند.

در مورد ژست عکاسی دو نفره موضوعات دیگری هم وجود دارد که عکاس باید به شدت مراقب آن‌ها باشد. برای مثال دست‌ها هیچوقت نباید داخل جیب قرار بگیرند زیرا ممکن است در یک عکس دوبعدی به شکلی دیده شوند که گویی سوژه دست ندارد.

مخاطب همیشه جهت انگشت‌ها را تعقیب می‌کند به همین خاطر می‌توانید از این موضوع به عنوان یک ابزار در عکس‌های خودتان استفاده کنید. همچنین در اکثر ژست‌ها باید پاهای سوژه به هم چسبیده باشد. فضای نامناسب در تصاویر باعث خواهد شد احساس نزدیکی به صورت کامل از بین برود.

مثل همه‌ی عکس‌‌های پرتره سعی کنید از عکاسی زاویه تمام رخ که باعث تخت دیده شدن چهره می‌شود جلوگیری کنید. به دنبال زوایای جذاب بگردید و از ژست‌های سه چهارم استفاده کنید.

اپلیکیشن های عکاسی پرتره برای اندروید و آیفون

عکاسی در فضای باز

ژست های عکاسی دو نفره و عکاسی از زوج‌ها را می‌توانید در هر نوع لوکیشنی انجام دهید. مثل انتخاب لباس در اینجا نیز بهترین انتخاب جایی است که زوج مدنظر شما با آن راحت هستند اما شما می‌توانید از محیط برای قصه گویی در مورد آن‌ها و عشقی که دارند استفاده کنید. مکانی را انتخاب کنید که سوژه‌ها آن را دوست دارند. این مکان می‌تواند یک پارک در مرکز شهر یا یک کلبه کوهستانی باشد.

لوکیشن خودتان را بشناسید

سعی کنید تا جای ممکن بدون دانش قبلی وارد هیچگونه لوکیشنی نشوید. معمولا شما باید چند نقطه در نزدیک محل کار خودتان داشته باشید که به صورت کامل با آن‌ها آشنا باشید. برای مثال شما باید بدانید که نور در بعد از ظهر چگونه خواهد بود، بهترین پس زمینه‌ها کجا هستند و لوکیشن موردنظر چه زمانی از همیشه خلوت‌تر است.

همچنین باید بدانید که چه تنظیمات و لنزهایی برای لوکیشن مدنظر کاربرد دارند و از چه تنظیمات و لنزهایی نمی‌توانید استفاده کنید.

عکس‌های تم دار

ژست عکاسی دو نفره

تم اکثر ژست های عکاسی دو نفره رابطه بین سوژه‌ها است. داستان آن‌ها و ارتباطی که بین آن‌ها وجود دارد هدف عکس است. با در نظر گرفتن این موضوع باید گفت که عکس‌های دونفره کمی پیچیده‌تر هستند زیرا داستان خیلی بیشتری برای بازگو کردن وجود دارد.

همانطور که شما ایده‌های لباس، لوکیشن و ژست عکاسی دو نفره را با زوج موردنظر بررسی می‌کنید، این احتمال وجود دارد که کمی بیشتر هم با آن‌ها آشنا شوید. ایده‌های خیلی زیادی برای عکاسی تم دار وجود دارد. این تم‌ها می‌توانند حول یک لوکیشن و یا اجسام مختلف بچرخند. اما به هر ترتیب شما می‌توانید برنامه‌ریزی خودتان را به صورتی انجام دهید که عکس‌های گرفته شده به یک داستان جامع تبدیل شوند.

نورپردازی خلاقانه

یکی از اهداف عکاسی از زوج ها به خصوص در مقایسه با دیگر سبک‌های عکاسی پرتره، ثبت و ایجاد یک پاسخ احساسی در مخاطب است. نورپردازی احساسی و افکت‌های خلاقانه در این دست عکس‌ها خیلی فراگیرتر هستند.

فلر و بازتاب شدید نور چیزی است که معمولا عکاس‌ها از آن دوری می‌کنند اما می‌توانید از این فلرها به عنوان یک ابزار خیلی قوی استفاده کنید. همچنین نور تابیده شده از پشت و اشعه‌های شدید نور تابیده شده از طریق پنجره و درخت‌ها نیز چنین کاربردی دارند. به همین خاطر عکاس آزادی بیشتری برای کار با نور تابیده شده از پشت و عکس‌های ضد نور دارد. حتی برخی عکاس‌ها نیز از نوردهی دوگانه برای بازگو کردن یک داستان استفاده می‌کنند.

داستان سرایی

عکس‌هایی به سرعت یک داستان را بازگو می‌کنند همیشه موفق خواهند شد. برای مثال برخی از ژست های عکاسی دو نفره از یک سورپرایز مثل گل یا حلقه استفاده می‌کند که از دید یکی از دو طرف مخفی است. به دنبال روش‌هایی بگردید که بتوانید با استفاده از آن‌ها چیزی به طرح داستان اضافه کنید و به آن عمق ببخشید.

یکی از روش‌‌های انجام این کار استفاده از آب و هوا و لوکیشن برای خلق یک داستان است. اما با استفاده از نکات بالا و هماهنگی شخصیت سوژه، لوکیشن، لباس‌ها و ژست‌ها معمولا داستان به صورت طبیعی جریان خواهد یافت.

نکات مربوط به ادیت

پس از اینکه عکاسی به اتمام رسید شما خیلی راحت می‌توانید در مورد اینکه کدام مسیر را در پیش بگیرید تصمیم‌گیری کنید. در زمان ادیت عکس تم و برنامه‌ریزی‌های خودتان را در ذهن داشته باشید. درست مثل کاری که در لوکیشن انجام می‌دهید، عکاسی دو نفره معمولا به استفاده از نورپردازی دراماتیک و افکت‌های سنگین منتهی خواهد شد. سعی کنید رنگ‌ها را برجسته‌تر نشان دهید و به داستان و عکس خودتان هیجان بیشتری ببخشید

ژست عکاسی دو نفره؛ ایده‌ها

اکنون که به یک ایده کلی از نوع عکس‌هایی که می‌توانید بگیرید رسیده‌اید، می‌توانیم به سراغ اصول ابتدایی ژست عکاسی دو نفره برویم. این راهنما یک مسیر کلی در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید آن را بهینه‌سازی کنید و با کمک مشتری تصمیم بگیرید که به صورت دقیق به چه عکس‌هایی نیاز دارید.

در اینجا باز هم نیاز است به اهمیت برنامه‌ریزی اشاره کنیم. در صورتی که به صورت غیر آماده به محل عکاسی مراجعه کنید و زمان کافی را برای شناخت سوژه صرف نکرده باشید، احتمال اینکه بتوانید عکس‌های خوبی بگیرید خیلی کم است.

اصول ژست گرفتن؛ محل نگاه کردن

در همه‌ی ژست های عکاسی دو نفره نیازی نیست که هر دو نفر به صورت مستقیم به دوربین نگاه کنند و لبخند بزنند. در واقع این روش برای عکاسی از زوج‌ها خیلی ساده و غیرقابل تصور است. به یاد داشته باشید شما فقط از زوج مورد نظر  عکاسی نمی‌کنید بلکه باید داستان آن‌ها را هم بازگو کنید.

در مورد هدایت نگاه سوژه شما 4 گزینه‌ی کلی در اختیار دارید: هر دو سوژه می‌توانند به دوربین نگاه کنند، می‌توانند به همدیگر نگاه کنند، هر دو به سمتی دیگر نگاه کنند و یا فقط یکی از آن‌ها به دوربین نگاه کند.

ژست عکاسی دو نفره

تمامی این انتخاب‌ها باعث بهتر شدن یا بدتر شدن ژست انتخابی شما خواهد شد. ما برای اینکه شما بتوانید این موارد را با گزینه‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید ترکیب کنید به آن‌ها اشاره می‌کنیم. ممکن است شما سوژه را به شکلی هدایت کنید که داخل چشم هم نگاه کنند و تصور کنید یک ژست عکاسی صمیمانه است اما بعدا متوجه شوید که عکس گرفته شده خیلی سرد و بی روح است. در اینجا می‌توانید از سوژه‌ها بخواهید که یکی از آن‌ها به سمت دوربین نگاه کند و یا هر دو به سمتی دیگر نگاه کنند.

ایستادن، نشستن، دراز کشیدن

سه ژست عکاسی پرتره (نشستن، ایستادن و دراز کشیدن) هیچوقت تغییر نخواهند کرد. اما در مورد ژست های عکاسی دو نفره شما باید روشی را برای قرار دادن زوج‌ها پیدا کنید که بتواند احساس صمیمت بین آن‌ها را نمایش دهد.

در مورد ژست‌های ایستاده هر دو نفر باید تا جای ممکن به هم نزدیک باشند و به شکلی یکدیگر را لمس کنند. حتی در صورتی که که این لمس کردن به شکل گرفتن دست‌های یکدیگر هم باشد باید یک ارتباط فیزیکی بین سوژه‌ها داخل کادر تصویر باشد. تعداد عکس‌های دو نفره‌ی خوبی که سوژه‌ها با فاصله از هم ایستاده‌اند خیلی کم است. می‌توانید از ژست‌های ایستاده در حالی که سوژه‌ها به یک دیوار یا نرده تکیه داده‌اند هم استفاده کنید.

همین موضوع برای ژست‌های نشسته و نیمه ایستاده هم صدق می‌کند. از بازوها و پاهای سوژه‌ها برای انتقال احساس راحتی و در آغوش کشیدن استفاده کنید. حتی اینکه سوژه‌ها به هم تکیه بدهند هم باعث ایجاد یک احساس عمیق در تصویر خواهد شد.

زاویه بدن در عکاسی پرتره

ایجاد صمیمیت فیزیکی

نشان دادن عاطفه و محبت باید در تصاویر دونفره ترویج داده شد. این کار باعث خواهد شد شما راحت‌تر داستان عاشقانه‌ی آن‌ها را بازگو کنید و نحوه‌ی نشان دادن این موضوع نیز کاملا به شما بستگی دارد.

در آغوش کشیدن روش خیلی خوبی برای مرتبط کردن سوژه‌ها به هم به شکلی است که همه با آن راحت باشند. یکی از ژست های عکاسی دو نفره کلاسیک این است که هر دو نفر داخل دوربین نگاه کنند و یکی از دو سوژه دست خودش را دور کمر همسر خودش حلقه کند.

فقط به تصویر کشیدن سوژه‌ها به شکلی که صورت هر دو نفر نزدیک به هم است باعث تقویت و نشان دادن صمیمیت خواهد شد. می‌توانید عکس‌های کلوزآپی از صورت زوج مورد نظر خودتان بگیرید که صورت هر دو نفر با هم در تماس یا نزدیک با هم باشد.

ژست عکاسی دو نفره

اینکه یکی از زوج‌ها داخل گوش طرف مقابل چیزی زمزمه کند هم روش خیلی خوبی برای ایجاد حس صمیمیت مشابه در تصویر است. شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید که یک موضوع خنده‌دار یا بامزه را در گوش هم زمزمه کنند و تلاش کنید واکنش احساسی آن‌ها را به تصویر بکشید. خنده ابزار خیلی خوبی برای سر حال کردن همه افراد است.

محل قرارگیری دست‌ها نیز برای به تصویر کشیدن صمیمیت در عکس موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. قرار گرفتن دست روی شانه و قرار گرفتن آن روی کمر سوژه تفاوت خیلی زیادی با هم دارند.

مورد اول نشان دهنده دوستی و مورد دوم نشان‌دهنده‌ی عشق رمانتیک است. قرار گرفتن دست روی گردن یا صورت نفر مقابل هم نشان‌دهنده‌ی صمیمیت عمیق در تصاویر است.

عکس‌های سبک زندگی فعال

نیازی نیست که همه‌ی ژست های عکاسی دو نفره ثابت و صحنه‌سازی شده باشند. سعی کنید سوژه‌ها را وادار کنید که به سمت دوربین و یا به دور از آن حرکت کنند. می‌توانید از سوژه بخواهید دست‌های هم را بگیرند و یا داخل چشم یکدیگر نگاه کنند.

یکی دیگر از تکنیک‌های خیلی خوب برای عکاسی پرتره دو نفره استفاده از فعالیت‌های مشترک دو نفره‌ی سوژه‌ها است. برای مثال ممکن است زوجی که قرار است از آن‌ها عکاسی کنید کوه‌نورد، موزیسین یا دوچرخه‌سوار باشند.

هر کاری که انجام می‌دهند را در پیش زمینه به نمایش بگذارید. از آن‌ها بخواهید لوازم موردنیاز را به همراه داشته باشند و یا با انتخاب لوکیشن محبوب خودشان شما را راهنمایی کنند. روش‌هایی برای نشان دادن رابطه‌ی صمیمی آن‌ها در حین انجام این کارها پیدا کنید.

یک نمونه خیلی خوب از این کار ژست‌های یوگای دونفره است. در صورتی که زوج موردنظر شما یوگا کار می‌کنند تلاش کنید بخشی از تصاویر خودتان را به این موضوع اختصاص دهید. نکته‌ی خوب در مورد ژست های عکاسی دو نفره یوگا این است که این ژست‌ها تمام چیزهای مورد نیاز را در خود دارند. لوکیشن، لباس، ژست و فعالیت‌ها همگی نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی صمیمی بین زوج‌ها هستند و یک داستان منحصر به فرد را بازگو می‌کنند.

نورپردازی حلقه ای

عکاسی از جزئیات

در برخی از بهترین عکس‌های دو نفره حتی ممکن است صورت سوژه‌ها نیز مشخص نباشد. سعی کنید عکس‌هایی کراپ شده از پاها، دست‌ها و یا دیگر جزئیات بدن سوژه بگیرید. معمولا بخشی از داستان گفته شده توسط این قبیل تصاویر حاوی حلقه است اما می‌توانید از مواردی مثل تتوی مشترک، سبک کفش‌ها، وسایل و یا دیگر جزئیات صحنه هم استفاده کنید.

عکس‌های مخفیانه را فراموش نکنید

با قرار دادن تمام تمرکز خودتان روی ژست های عکاسی دو نفره احتمالا عکس‌های خیلی زیادی در ذهنتان وجود دارد اما درست مثل عکاسی عروسی و یا عکاسی رویداد در زمان تغییر ژست مراقب ژست‌ها و لحظات بداهه هم باشید.

دوربین خودتان را همیشه آماده داشته باشید و سعی کنید لحظات صادقانه‌ای که زوج‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند را ثبت کنید. احتمالا آن‌ها با هم حرف می‌زنند و در حال ارتباط با هم خواهند بود به همین خاطر شانس ثبت لبخند و تبسم آن‌ها را خواهید داشت.

خلاق باشید

ژست عکاسی دو نفره

عکاسی از زوج‌ها یک فرم شگفت‌انگیز از عکاسی پرتره است که امکانات خیلی زیادی را در اختیار شما قرار خواهد داد. در زمان کار با زوج‌ها خلاق باشید. تا زمانی که سوژه‌های شما احساس خوشحالی کنند هیچ روش درست و غلط خاصی برای انجام دادن کارها وجود ندارد.

بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که یک عکس بد می‌گیرید. سعی کنید از چیزهای مختلفی مثل سلفی‌های که در آن‌ها سوژه‌ها ژست گرفته‌اند را امتحان کنید و یا سعی کنید صحنه‌های مشهور فیلم‌ها را بازسازی کنید.

وسایل صحنه هم روش خیلی خوبی برای افزودن به داستان بصری هستند. لوازم آتش‌بازی مثل فشفشه و یا بمب‌های دود باعث خلق عکس‌های فوق‌العاده‌ای خواهند شد. همچنین می‌توانید از وسایل مرتبط به فعالیت‌های مورد علاقه‌ی زوج خودتان مثل چادر، گیتار، ماشین یا قایق استفاده کنید.

زوج‌ها همیشه به دنبال روش‌های جدید و خلاقانه‌ای برای ثبت پرتره خودشان هستند. عکس‌های واید گزینه خیلی خوبی برای استفاده از لوکیشن در تصاویر خودتان است. امروزه پهپادها نیز به وسایل خیلی خوبی برای عکاسی از زاویه بالا تبدیل شده‌اند. این زاویه می‌تواند تصاویر واید را به مرحله بعدی برساند.

سخن نهایی

به یاد داشته باشید که عکاسی از زوج‌ها کاملا به داستان‌سرایی بستگی دارد اما این داستان عکاس نیست که باید بازگو شود. در صورتی که از مشتری پول می‌گیرید باید برای آن‌ها وقت بگذارید و آن‌ها را درک کنید تا بتوانید عکسی که نشان‌دهنده‌ی آن‌هاست بگیرید. این کار کمی وقت بیشتری از شما می‌گیرد اما کاملا ارزش وقتی که صرف می‌کنید را دارند.

 

2 پاسخ به “آموزش ژست دو نفره برای عکاسی پرتره”

  1. zare گفت:

    سلام ممنون بابت مطالب خوبتون لطفاً فایل پی دی آف جهت دانلود هم بزارید تشکر

    • آتنا فروغی (ادمین) گفت:

      سلام ممنون از پیشنهادتون بررسی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.