دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

12 وسیله ضروری نورپردازی در آتلیه عکاسی

راهنمای انتخاب
12 وسیله ضروری نورپردازی در آتلیه عکاسی

در یک آتلیه ابزارهای مختلفی وجود دارد که قسمتی از آن ها مربوط به نورپردازی هستند. سافت باکس، اکتاباکس، خیمه نور، زنبوری، چتر ها، شیدر، کاسه استاندارد، کاسه بک گراند، پانتوگراف، فون و رادیوفلاش ها نمونه هایی از این تجهیزات هستند که به اختصار برایتان توضیح داده ایم.

1-سافت باکس

مطمئناً کلمه سافت زیاد به گوشتان خورده است. سافت باکس ها از وسایل پرکاربرد و مهم در تجهیزات آتلیه محسوب می شوند. سافت باکس ها ابعاد و سایزهای مختلفی دارند. سافت باکس ها معمولا مستطیلی یا مربعی می باشند و از بزرگترین آن ها می توانید برای عکس های تمام پرسنلی یا پرتره ی تمام قدی استفاده کنید. رنگ سطح داخلی سافت باکس ها نیز طلایی نقره ای و سفید می باشد که هر کدام ویژگی ها و کاربرد های جداگانه ای دارند. برای مثال، سافت باکس سفید 98 درصد نور، سافت باکس نقره ای 100 درصد و سافت باکس طلایی نیز 100 درصد نور را بازتاب می دهد. شاید برایتان سوال شود که فرق سافت باکس طلایی و نقره ای در چیست. برای مثال می توان اتاقی که با نور مهتابی روشن شده و اتاقی که با نور لامپ گازی طلایی روشن شده را مقایسه کرد. سافت باکس طلایی و نقره ای نیز چنین است. سافت باکس نقره ای نور سرد و سافت باکس طلایی نور گرم را بازتاب می دهد.

سافت باکس

2-پانتوگراف

تا به حال در تجهیزات آتلیه یا کلاس های آموزش عکاسی یک میله ی ریل مانند دیده اید که از سقف آویزان شده و قابلیت جمع و باز شدن دارند؟ به این ابزار پانتو گراف می گویند. از پانتوگراف ها برای اتصال نور و نورپردازی در تمام نقاط محیط استفاده می شود. این پانتوگراف ها به نوعی جایگزین سه پایه برای فلاش ها به حساب می آیند.

3-اکتاباکس

اکتاباکس ها همان سافت باکس ها هستند که به جای مربع و مستطیلی بودن،‌ دارای چند ضلع می باشند و در حقیقت چند ضلعی هستند. البته وجود کلمه ی اکتا( به معنای هشت) در این وسیله، بیانگر این نیست که تمام اکتا باکس ها هشت ضلعی هستند.

اکتاباکس

 

[relatedpost post=”118994″]

4-خیمه نور

خیمه نور

حتما درباره خیمه نور چیز های زیادی به گوشتان خورده است. شاید بتوان گفت بعد از سافت باکس، این وسیله از مهم ترین تجهیزات آتلیه به شمار می‌رود، خصوصا اگر عکاسی تبلیغاتی انجام می دهید وجود یک خیمه نور در تجهیزات آتلیه شما جزو واجبات به حساب می آید. منظور از عکاسی تبلیغاتی عکاسی از محصولات برای مجله ها و طراحی انواع لوگو ها است. همچنین برای عکاسی از ظروف شیشه ای،‌ بلورین یا سفال لعاب دار برای انتشار انعکاس نور از سطوح به کار می رود.

5-شیدر

از شیدر برای تعیین جهت نور استفاده می شود. شیدر ها چهار لبه ی تاریک دارند که به کمک همین لبه ها می توانند به عکاس در تشخیص جهت نور کمک کنند.

6-زنبوری

این وسیله شباهت زیادی به کندوی زنبورها دارد و به همین دلیل نام آن را زنبوری گذاشته اند. از این وسیله برای شکست نور استفاده می شود. از شکست نور نیز برای مشاهده و تشخیص بافت یک سوژه استفاده می شود.

زنیوری

7-کاسه بکگراند

برای روشن سازی نور پس زمینه نیز به ابزاری نیاز دارید که به کمک آن بتوانید پس زمینه یا بک گراند را به زیبایی و با کیفیت، روشن سازید. کاسه بکگراند یکی از همین ابزار می باشد. به کمک کاسه بکگراند می توانید از پشت نوردهی کرده و پس زمینه را به خوبی روشن نمایید.

8-خرطومی یا اسنوت

خرطومی یا اسنوت از ابزار مهم در آتلیه است. از این وسیله برای متمرکز کردن نور روی یک بخش از سوژه استفاده می شود.

اسنوت

9-کاسه استاندارد

برای استفاده از نور فلاش از کاسه استاندارد استفاده می‌شود که از پراکنده و پخش شدن نامنظم نور فلاش جلوگیری می کند و به کمک آن میتوان محدوده نوردهی را مشخص کرد.

11-چتر نور

مطمئناً کلمه ی چتر نور نیز به گوشتان خورده است. در چتر نور، نور به داخل سطح چتر تابیده می شود تا بازتاب نور ملایمی ایجاد شود. از چتر ها برای متمرکز کردن نور روی سوژه و بازتاب کمتر نور به اطراف آن استفاده می شود. در تجهیزات آتلیه چتر ها به دو دسته تقسیم می شوند. چتر رفلکتور و چتر دیفیوزر. در چتر رفلکتور، سطح خارجی چتر سیاه رنگ و بخش داخلی آن طلایی، سفید یا نقره ای رنگ می باشد. اما در چتر دیفیوزر، سطح داخلی و خارجی هر دو سفید رنگ می باشند.

چتر نور

12-رادیو فلاش

از رادیو فلاش ها برای کنترل و هماهنگ سازی نور فلاش ها استفاده می شود. اگر قابلیت مستر اسلیو یا فرستنده و گیرنده به گوشتان خورده باشد باید درباره ی کاربرد این ابزار اطلاعات داشته باشید. رادیو فلاش ها از دو بخش مستر و اسلیو، یا فرستنده و گیرنده استفاده می شود. فرستنده بالای دوربین و محل اتصال فلاش،‌ و گیرنده به منبع نور اصلی متصل می شود. حال پس از فشردن دکمه ی شاتر، صدای شاتر باعث تحریک فرستنده  و گیرنده شده و به طور همزمان، نورپردازی از طریق این دو فلاش انجام می گیرد. سعی کنید هر دو فلاش از یک برند باشند تا ارتباط رادیویی بهتر برقرار شود.

10-فون عکاسی

از فون ها برای افزایش کیفیت و وضوح تصویر و سوژه استفاده می شود. این فون ها در رنگ های مختلفی در بازار موجود می باشند و به کمک آن ها می توان حالت و شخصیت سوژه ی مد نظر را در عکس نمایش داد. از فون ها برای افزایش دید عکاسان نیز استفاده می شود. از فون ها به صورت مکمل کنار نورها استفاده می شود و فون های سفید، مشکی و خاکستری پرکاربرترین آن ها می باشند.

فون عکاسی

 

 

 

نویسنده : banafshe.sadrenafisi.1987

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *