مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
اخبار عکاسیایده عکاسیتاریخ شفاهی عکاسان ایرانتکنیک و ترفندچاپراهنمای انتخابمشکلات رایجویدئو/پادکست

5 روش برای استفاده خلاقانه از لنز فیش آی

لنزهای فیش آی یکی از بهترین روش‌ها برای اعمال خلاقیت و تغییر در عکاسی هستند. در مقایسه با انواع دیگر لنزهای موجود در بازار، لنزهای فیش آی قیمت نسبتا پائینی دارند و همین موضوع باعث می‌شود این لنزها برای گروه وسیعی از عکاس‌ها در دسترس باشند. دانستن اینکه لنز فیش آی چیست، از کجا آمده‌اند و چه کاربردی دارند خیلی مهم است.

مجموع بازدید : 2581 زمان مطالعه : 5
5 روش برای استفاده خلاقانه از لنز فیش آی

کاربرد لنز فیش آی در ابتدا برای هواشناسی و مطالعه ساختار ابرها و آسمان بود و قبلا با اسم «لنزهای Whole-sky» شناخته می‌شدند. این لنزها به سرعت در دیگر زمینه‌های عمومی عکاسی هم به دلیل کاربردهای منحصر به فرد و سرگرم‌کنندهای که داشتند و همچنین خطوط تحریف شده‌ای که تولید می‌کردند معروف شدند. از این لنزها برای اهداف مختلفی هم اهداف حرفه‌ای و هم سرگرمی (بیشتر سرگرمی) کاربرد دارند. در ادامه برخی از کاربردهای لنز فیش آی را که می‌توانید بلافاصله انجام دهید را بررسی می‌کنیم.

1) تاری شعاعی (Radial Blur)

کاربرد لنز فیش آی

عکاسی از پذیرایی عروسی با لنز فیش آی می‌تواند منجر به خلق عکس‌های فوق‌العاده‌ای شود. پذیرایی معمولا در نور کم انجام می‌شود و عکاسی از آن‌ها یک چالش سخت است. برای عکاسی از این قسمت می‌توانید در وسط مردم قرار بگیرید و فقط عکس بگیرید. برای به دست آوردن افکت تاری شعاعی فقط کافیست سرعت شاتر خودتان را تا حدود 1/25 ثانیه پائین بیاورید. سپس باید دوربین را در جهت عکس عقربه‌های ساعت 90 درجه بچرخانید. برای چرخاندن دوربین هم کافیست دست چپ خودتان را زیر لنز قرار دهید و با دست راست بدنه‌ی دوربین را بچرخانید. البته همه‌ی عکس‌ها خوب نخواهند شد اما حداقل چند عکس نسبتا خوب خواهید داشت.

لنز‌های سری Contemporary، Art و Sport سیگما

2) بزرگنمایی انحنای خطوط زمین

کاربرد لنز فیش آی

یکی از نکاتی که باید در زمان استفاده از لنز فیش آی در نظر داشته باشید این است که هرچقدر بیشتر یک خط یا جسم به لبه‌ی کادر نزدیک‌تر باشد، انحراف و خمیدگی آن هم بیشتر خواهد بود. در صورتی که خط افق را وسط کادر قرار دهید در تمام عرض تصویر کاملا صاف خواهد بود. برای اینکه انحنای خط افق را افزایش دهید، آن را در فاصله‌ی خیلی نزدیک نسبت به کادر بالای تصویر قرار دهید. فقط مراقب باشید زیرا ممکن است پس از بررسی عکس در منزل متوجه شوید که پاهای خودتان هم داخل کادر است.

نکات انتخاب لنز مناسب برای عکاسی

3)- عکاسی از مناظر عریض بدون ظاهر لنز فیش آی

یکی از کاربردهای لنز فیش آی ثبت تمامی عناصر صحنه در یک تصویر است اما برخی اوقات ممکن است شما به خطوط منحنی و کج لنز فیش آی نیاز نداشته باشید و فقط بخواهید منظره‌ی وسیع پیش روی خودتان را ثبت کنید. در صورتی که منظره‌ی شما حاوی خطوط صاف (ساختمان، درخت، تیر برق و…) نیست می‌توانید لنز را به شکلی قرار دهید که به صورت یک لنز واید دیده شود. فقط باید مطمئن شوید که خط افق به وسط کادر نزدیک‌تر است. با این کار مطمئن خواهید شد که می‌تواند یک نمای 180 درجه از صحنه بدون ظاهر منحرف شده‌ی لنز فیش آی داشته باشید.

4) عکاسی از تمام سقف

کاربرد لنز فیش آی

به هیچ عنوان نمی‌توان این کار را با استفاده از یک لنز معمولی انجام داد. عکس بالا از ساختمان گیلور تکسان در گریپ‌واین تگزاس گرفته شده است و سقفی که مشاهده می‌کنید هم خیلی بزرگ است. در معماری‌های متقارن مثل این ساختمان معمولا یک علامت روی زمین قرار دارد که مرکز دقیق اتاق را نشان می‌دهد. با استفاده از لنز فیش آی و قرار گرفتن در این نقطه شما به سادگی می‌توانید اینگونه معماری‌ها را به تصویر بکشید.

آشنایی با لنزها

5) تغییر پرسپکتیو و استفاده از خطوط

کاربرد لنز فیش آی

مهم‌ترین نکته در مورد کاربرد لنز فیش آی این است که صرف نظر از اینکه برای سرگرمی عکاسی می‌کنید یا در حال عکاسی از مشتری‌ها هستید از کاری که می‌کنید لذت ببرید. لنز فیش آی یک لنز پرایم است، یعنی اینکه با استفاده از آن نمی‌توانید زوم کنید. به همین خاطر این وسیله‌ی شما است که به جای لنز زوم کنید. مطمئن شوید که پرسپکتیو را تغییر می‌دهید و از خطوط و زوایای مختلف استفاده می‌کنید. در زوایای خیلی پائین نسبت به زمین قرار بگیرید و حتی در صورت نیاز روی زمین دراز بکشید تا به زاویه مناسب برای عکاسی برسید یا کاملا به یک دیوار تکیه بدهید تا دیوار به صورت کامل دور کادر تصویر قرار بگیرد. فقط سعی کنید لذت ببرید.

در صورتی که نمونه‌هایی از کاربردهای لنز فیش آی دارید که می‌خواهید با ما به اشتراک بگذارید، حتما مطمئن شوید که لینک آثار خودتان را در قسمت کامنت‌های همین پسب به اشتراک بگذارید.

 

برای اطلاع از اخبار، تخفیفات و آموزش‌های تولید محتوا، عکاسی، فیلمبرداری، نورپردازی و ... ایمیل خود را وارد کنید.

همچنین یک کوپن تخفیف برای خرید از سایت نورنگار برای شما ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.