مجله نورنگار جدیدترین اخبار دنیای عکاسی
راهنمای خرید / عمومی ویدئو / پادکست آکادمی / آموزش اخبار چاپ / تعمیر
مقالات
دسته بندی ها
برچسب ها
دسته بندی ها
فروشگاه اینترنتی نورنگار
آکادمی / آموزشاخبارچاپ / تعمیرراهنمای خرید / عمومیویدئو/پادکست

عکاسی پرتره با کمک نور طبیعی

در عکاسی استودیویی ما برای خلق آثار هنری زیبا به تجهیزات نیاز داریم اما برای عکاسی پرتره با نور طبیعی می‌توانیم با استفاده از آب و هوا و زمانبندی درست پرتره‌های خیلی خوبی بگیریم. وابسته بودن به عناصر خیلی زیاد به خصوص در صورتی که ذهن خلاق شما سرشار از ایده‌های زیادی باشد، کمی خسته کننده خواهد بود.

مجموع بازدید : 3708 زمان مطالعه : 5
عکاسی پرتره با کمک نور طبیعی

به عنوان یک عکاس پرتره روش‌های زیادی برای تقویت عکاسی پرتره با نور طبیعی وجود دارد. این روش‌ها می‌توانند کارهای شما را بهبود ببخشند، شما را وادار کنند که از تکنیک‌های دیگری استفاده کنید و فرصت‌های خلاقانه‌ی زیادی در اختیار شما قرار دهند. در ادامه دوازده روش مختلف را برای تبدیل تصاویر پرتره‌ی بی روح به عکس‌هایی با ارزش و رویایی را با هم بررسی خواهیم کرد.

استفاده از سایه‌ها

نور سخت ممکن است برای پرتره‌های معمولی ایده‌آل نباشد اما برای خلق سایه‌ها مرکب فوق‌العاده است. سایه‌ها این پتانسیل را دارند که عناصر ساده را به آثار هنری فوق‌العاده‌ای تبدیل کنند. بهترین نکته در مورد آن‌ها نیز این است که همیشه در دسترس هستند. شما نیازی نیست خیلی به دنبال نوری بگردید که بتواند قابلیت‌های سوژه‌ی شما را تقویت کند و باعث جذاب شدن تصاویر شما شود.

عکاسی پرتره با نور طبیعی

برای عکاسی پرتره با استفاده از نور طبیعی از عناصر طبیعی برای خلق سایه استفاده کنید. این عناصر می‌توانند شاخه‌های درخت‌ها، گیاهان و… باشند. در مورد استفاده از سایه‌ها هیچ محدودیتی در اینکه می‌توانید از چه چیزی استفاده کنید وجود ندارد بنابراین تا جایی که می‌توانید خلاقیت به خرج دهید. هرچقدر ایده‌های شما اصیل‌تر باشند، پرتره‌های نور طبیعی شما نیز جذاب‌تر خواهند بود.

در صورتی که می‌خواهید در طول یک روز آفتابی در محیط‌های بسته عکاسی کنید هم به دنبال عناصر جذابی باشید که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی از عناصر ساده‌ای که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید عبارتند از کلاه، پرده و یا یک دسته گل. به این ترتیب شما می‌توانید سایه‌های خودتان را درست مثل کاری که داخل استودیو انجام می‌دهید، ایجاد و کنترل کنید.

ساخت پس زمینه مشکی

ایجاد پانوراما برای تاکید روی جو

نور طبیعی برای عکاسی از مردم و اشیاء مختلف خیلی جذاب است. این نور به شکل خیلی زیبایی فضاهای داخلی را روشن می‌کند و اتمسفرهای خیلی جذابی ایجاد می‌کند. چنین محیط‌هایی نه تنها باعث می‌شوند تصاویر شما اصیل به نظر برسند بلکه یک داستان عمیق‌تر هم در مورد مدل بازگو می‌کنند.

عکاسی پرتره با نور طبیعی

همیشه عکاسی از محیط اطراف با یک عکس ممکن نیست. در چنین مواقعی می‌توانید از عکاسی پانوراما استفاده کنید. برای اجرای تکنیک پانوراما باید چندین عکس از محیط بگیرید و سپس آن‌ها را با استفاده از نرم‌افزارهای ادیت عکس به هم بچسبانید. پس از اینکه استفاده از این تکنیک را یاد گرفتید، همیشه به دنبال محیط‌های زیبا برای عکاسی پرتره می‌گردید و در نتیجه عکس‌های پرتره‌ی جذابی خواهید گرفت.

چسباندن عکس های پانوراما در فتوشاپ

از نور پنجره استفاده کنید

در صورتی که به خاطر شرایط آب و هوا و یا هر دلیل دیگری نمی‌توانید در فضای باز به عکاسی بپردازید، می‌توانید از نور پنجره برای عکاسی پرتره با نور طبیعی استفاده کنید. مطمئنا ناامید نخواهید شد.

عکاسی پرتره با نور طبیعی

در صورت امکان در مقابل پنجره‌های بزرگ به عکاسی بپردازید در صورتی که هدف شما ثبت عکس‌های پرتره دراماتیک نیست مطمئن شوید که حداقل نیمی از صورت سوژه نورپردازی شده است. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که هیچگونه ناهمواری در صورت وی وجود ندارد.

با استفاده از نور پنجره می‌توانید پرتره‌های خیلی زیبایی خلق کنید. در روزهای خیلی روشن از پرده برای خلق سایه استفاده کنید و در زمانی که خورشید محو می‌شود از آن به عنوان یک منبع نور نرم استفاده کنید. در هر سناریویی نور خورشید باعث خواهد شد که صورت سوژه به صورت یکدست به نظر برسد و به شما اجازه خواهد داد که پرتره‌های کلاسیکی خلق کنید.

نور در عکاسی پرتره

به دنبال پس‌زمینه‌های زیبا بگردید

پس‌زمینه‌هایی که می‌توانند مدل شما را تکمیل کنند برای عکاسی پرتره با نور طبیعی فوق‌العاده هستند. در صورتی که عکس‌های شما هیچ جایی برای گنجاندن پس زمینه ندارند سعی کنید عکس‌هایی با لنز وایدتر بگیرید و یا از عکاسی پانوراما استفاده کنید.

شما نمی‌توانید یک پس زمینه‌ی تصادفی انتخاب کنید و امیدوار باشید که بهترین نتایج ممکن را به دست خواهید آورد. آخرین چیزی که می‌خواهید کلکسیونی از ژست‌های زیبا با پس زمینه‌ها زشت است.

عکاسی پرتره با نور طبیعی

در حالی که برای گرفتن عکس آماده می‌شوید، تم خودتان را هم مدنظر داشته باشید. آیا به دنبال یک عکس رمانتیک و رویایی هستید؟ مدل قرار است چه لباس‌هایی بپوشد؟ تمامی این اطلاعات یک ایده‌ی بهتری از پس زمینه‌ای که باید داشته باشید به شما می‌دهند.

در صورتی که هیچگونه ایده‌ی خاصی در ذهنتان وجود ندارد فقط به دنبال رنگ‌ها بگردید. اغلب اوقات، بهترین پس زمینه برای عکاسی پرتره با نور طبیعی ترکیبی از رنگ‌های مختلف است.

افزودن عناصر جذاب به پس‌زمینه

عکاسی پرتره با نور طبیعی

برخی اوقات لوکیشن‌ها در نور طبیعی خیلی ساده به نظر می‌رسند. در مواقعی که احساس می‌کنید محیط اطراف سوژه خیلی جذاب نیست، سعی کنید عناصر خودتان را به آن اضافه کنید. این لحظه موقعیت خیلی خوبی برای تقویت خلاقیت خودتان و استفاده از امکانات بی‌شماری است که این سبک در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای اینکه پرتره‌های ساده‌ی شما به پرتره‌های جذابی تبدیل شوند نیازی نیست که تجهیزات خیلی گران قیمتی داشته باشید. از تخیلات خودتان استفاده کنید. وسایلی مثل گل، کاغذ رنگی و… تهیه کنید و روش‌هایی برای افزودن آن‌ها به عکس خودتان پیدا کنید.

استفاده از عکس‌های دو تکه برای بازگو کردن داستان‌های عمیق‌تر

از آنجایی که نور طبیعی باعث جذاب نشان دادن هرچیزی می‌شود که با آن برخورد دارد، توصیه می‌شود هم از انسان‌ها و هم از اشیاء عکاسی کنید. شما می‌توانید چندین سبک مختلف عکاسی را با هم ترکیب کنید و یک تجربه‌ی همه جانبه خلق کنید.

در طول مدت عکاسی پرتره به دنبال جزئیاتی بگردید که معنای بیشتری به عکس‌های پرتره شما می‌دهند. این جزئیات می‌توانند به سادگی یک دسته گیاه و یا به پیچیدگی یک عکس انتزاعی از یک خیابان شلوغ باشند. صرف نظر از اینکه چه روشی را امتحان می‌کنید، مطمئن شوید که به هر طریقی که شده تکمیل کننده‌ی مدل شما است. به دنبال ترکیب‌های رنگی، شباهت در شکل و یا فقط داستان بگردید.

پس از اینکه عکس‌های شما آماده شدند، آن‌ها را با هم ترکیب کنید و یا یک عکس با نوردهی دوگانه خلق کنید. در صورتی که یک احساس مستندگونه می‌خواهید، یک عکس دو تکه ایجاد کنید. نتیجه نهایی زیبایی‌ها طبیعت و مدل شما را تقویت خواهد کرد. تمام این‌ها به لطف نور طبیعی ممکن شده است.

عکاسی در ساعت طلائی

عکاسی پرتره با نور طبیعی

احتمالا با ساعت طلائی آشنا هستید. این ساعت زمانی از روز است که احتمالا تمام عکاس‌ها تجربه‌ی کار با آن را دارند. در طول این زمان نور طبیعی برخلاف نور سخت میانه‌ی روز نرم است. این نور می‌تواند برای ایجاد سایه و یا نورپردازی از پشت سر استفاده شود و یا فقط به عنوان یک منبع نور نرم مورد استفاده قرار گیرد. به زبان ساده در زمان استفاده از این نور نمی‌توانید مرتکب هیچ اشتباهی شوید.

از آنجایی که ساعت طلائی یک نور طبیعی فوق‌العاده در اختیار شما قرار می‎‌دهد شما می‌توانید از آن برای امتحان ژست‌ها، حالت‌های چهره، پانوراما و ترکیب‌بندی‌های مختلف استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد شما تجربه‌های ارزشمندی به دست بیاورید و در عین حال بتوانید به عکاسی پرتره در نور طبیعی بپردازید.

استفاده از رفلکتور

نور طبیعی کاملا به صورت خودمختار عمل می‌کند اما این بدین معنی نیست که شما نمی‌توانید اصلا آن را کنترل کنید. با استفاده از یک ابزار خاص شما می‌توانید نور طبیعی را هم دستکاری کنید و از آن برای تقویت عکس‌های پرتره‌ی خودتان استفاده کنید. این ابزار خاص رفلکتور نام دارد.

از رفلکتورها برای روشن کردن چهره، افزایش نور طبیعی در روزهای ابری و افزودن یک درخشش نرم به تصاویر استفاده می‌شود. در روزهای آفتابی هم می‌توانید از این وسیله به عنوان یک منبع نور اضافی استفاده کنید تا تصاویر شما تجاری‌تر به نظر برسند.

شما می‌توانید خودتان در خانه نسبت به ساخت رفلکتور اقدام کنید و یا با قیمت معقولی آن‌ها را از بازار تهیه کنید. برای مثال می‌توانید از صفحات آلومینیوم و فویل برای بازتاب نور طبیعی به صورت سوژه استفاده کنید.

آموزش ساخت رفلکتور در خانه

پرتره‌های سینمایی با استفاده از نور طبیعی

عکاسی پرتره با نور طبیعی

به عنوان یک عکاس پرتره حرفه‌ای با نور طبیعی احتمالا از اینکه روز به پایان رسیده‌ است خیلی ناراحت خواهید شد. به جای اینکه در آخرین دقایق روز عکاسی را کنار بگذارید، شما می‌توانید از این دقایق برای عکاسی پرتره سینمایی با نور طبیعی استفاده کنید.

عدد ایزو خودتان را افزایش دهید. اصلا نگران قوانین نباشید و تا جایی که می‌توانید ایزو را افزایش دهید. مقدار نویزی که مشاهده می‌کنید ممکن است باعث آزار شما شود اما در زمان ادیت می‌توانید از همین نویز استفاده کنید. همچنین در طول این دقایق می‌توانید جنبه‌ی آرام نور طبیعی را هم به تصویر بکشید.

نتایجی که به دست می‌آورید ممکن است برای چاپ در مجلات مختلف مناسب نباشد اما آن‌ها یک جرقه‌ی سینمایی در رزومه‌ی شما خواهند بود. با وجود نقص‌های زیادی که اینگونه تصاویر دارند، عکس‌های نویزدار زیبایی غیرقابل وصفی دارند که مطمئنا ثبت آن‌ها خیلی با ارزش خواهد بود.

حتی در صورتی هم که نتایج به دست آمده را دوست نداشته باشید، با این کار یک تجربه‌ی جدید به دست خواهید آورد: ترک منطقه‌ی امن به دنبال نور طبیعی!

استفاده از نور تابیده شده از پشت

با استفاده از نور تابیده شده از پشت شما می‌توانید بدون نگرانی بابت روشنایی بیش از اندازه، نور خیلی بیشتری به تصاویر خودتان اضافه کنید. این کار با قرار دادن سوژه به صورت مستقیم جلوی منبع نور انجام می‌شود. با این کار سوژه ضد نور خواهد شد و یک ظاهر آسمانی و نرم به تصویر شما می‌بخشد. بهترین نکته در مورد این نوع نورپردازی این است که می‌توانید با حرکات کم دوربین آن را کنترل کنید.

نور تابیده از پشت برای خلق تصاویر رویایی در فضاهای بسته نیز مناسب است.

سوژه‌ی خودتان را در مقابل یک پنجره قرار دهید و از یک رفلکتور برای روشن کردن صورت او و مقدار کمی Overexpose کردن تصویر استفاده کنید. نور نهایی باعث درخشش تصاویر شما خواهد شد.

از نور با نوسان استفاده کنید

نور با نوسان ناهموار است و باعث به فکر فرو رفتن مخاطب خواهد شد. با استفاده از این نور شما می‌توانید عمیق‌ترین احساسات خود را بدون استفاده از تجهیزات استودیویی گران‌قیمت بازگو کنید. علاوه بر این به خوبی می‌تواند نور فضاهای داخلی را هم تکمیل کند.

نور داخلی ممکن است به خاطر نوسانی که دارد شما را بترساند. شما ممکن است بیشتر به نامحدود بودن نور در فضاهای باز علاقه نشان دهید. در صورتی که این موضوع شما را از عکاسی در فضاهای داخلی باز می‌دارد، بهتر است کمی زمان بگذارید تا از منطقه‌ی امن خودتان خارج شوید و چیزهای جدیدی را تجربه کنید.

زمانی که از نور نوسان‌دار استقبال کنید، می‌تواند عکس‌های پرتره شما را به آثار هنری فوق‌العاده زیبایی تبدیل کند.

هیچ فرمولی برای نور نوسانی فوق‌العاده وجود ندارد، به همین خاطر توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید آن را تجربه کنید. در ساختمان‌های زیبا عکاسی کنید اما فراموش نکنید که از زیبایی‌های منزل خودتان هم استفاده کنید. با عکاسی در آپارتمان خودتان نکات خیلی مهمی را در مورد عکاسی پرتره با نور طبیعی یاد خواهید گرفت و هرچقدر که بیشتر بدانید، بیشتر عاشق این سبک خواهید شد.

فوکوس روی چشم‌ها

با فوکوس روی چشم‌های سوژه پرتره‌های شما عمق و وضوح خیلی بیشتری خواهند داشت. البته این موضوع همیشه و به خصوص در صورتی که از اتوفوکوس‌ استفاده می‌کنید و یا در شرایط نوری سخت عکاسی می‌کنید ممکن نیست.

خوشبختانه نور طبیعی، به خصوص در روزهای آفتابی، خیلی خوب می‌تواند رنگ چشم‌های سوژه را تقویت کند. تمامی رنگ‌ها در نور طبیعی خیلی زیباتر به نظر می‌رسند و به همین خاطر است که باید حداقل در چند مورد از عکس‌های خودتان از رنگ در عکاسی استفاده کنید.

برای فوکوس روی چشم‌های سوژه از فوکوس دستی استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد که صبورتر باشید و نتایج واضح‌تری به دست بیاورید. همچنین با این روش کنترل خلاقانه‌ی بیشتری روی تصاویر خودتان خواهید داشت.

زمانی که قدرت زیاد عکاسی پرتره در نور طبیعی را درک کنید، عکس‌های شما به شکل چشمگیری بهبود خواهند یافت. شما با استفاده از این نور برای عکاسی احساس می‌کنید که هیچ محدودیتی نمی‌تواند مانع شما شود و رو‌ش‌های مختلفی را برای بیان خودتان پیدا خواهید کرد. تنها چیزی که لازم دارد این است که باور داشته باشید می‌توانید به شکلی نور طبیعی را دستکاری کنید.

توصیه می‌کنیم تا جایی که می‌توانید به تجربه‌ی این تکنیک‌ها بپردازید و مهم‌تر از همه به توانایی خودتان برای پیشرفت به عنوان یک عکاس ایمان داشته باشید. طولی نخواهد کشید که آلبوم نمونه کارهای شما سرشار از پرتره‌هایی خواهد شد که با نور طبیعی نورپردازی شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.