دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

انواع چترها و تاثیر آن ها

راهنمای انتخاب
انواع چترها و تاثیر آن ها

خیلی از مردم چترها را فراموش کرده اند و از چتر استفاده نمی کنند ، اما چترها راه مناسبی برای تنظیم نور هستند. بیایید به آنها نگاهی بیندازیم ، ببینیم که چگونه از آنها استفاده کنیم ، آنها را تنظیم کنیم و کیفیت های مختلف نور را با چترهای مختلف ببینیم.

نکات مثبت:

1.کیفیت نور بهتر میشود، اگر از طریق چتر نوری عکس میگیرید ، به خصوص از طریق یک چتر بزرگ ، یک نور نرم و با کیفیت دریافت می کنید.

2.ارزان هستند.

3.تقریباً همه ی فلاش ها ، مکانی برای قرار دادن چتر دارند ، بنابراین می توانید آن را روی فلاش خود قرار دهید و شروع به عکس گرفتن کنید. شما به تجهیزات اضافی احتیاج ندارید.

4.اندازه ی بسیار کوچکی دارند، جمع و جور هستند و به راحتی جمع میشوند.

نکات منفی:

1.الگوی نور گسترده ای دارند، نور را به همه جا پرتاپ میکنند و کنترل نور دشوار میشود.بنابراین باید بدانید که چگونه از آن ها استفاده کنید.

2.شبکه ی زنبوری(Grid) ندارند.با یک سافت باکس می توانید نور را باریک کنید ، اما با یک چتر نمی توانید چنین کنترلی داشته باشید.

3.نیاز به رفلکتور دارند.باریک کردن زاویه ها و هدایت نور دشوار است.

اما ما میخواهیم راهی را برای استفاده از آن نشان دهیم که کارایی داشته باشد و یک نور زیبا و نرم ایجاد می کند.

در اینجا می خواهیم یک پرتره تنظیم کنیم تا ببینید که چقدر می توانید این نور را زیبا کنید. اما قبل از رسیدن به این موضوع ، به کیفیت نور روی چهره ی مدل با چترهای مختلف میپردازیم.

قبل از اینکه اولین آزمایش خود را انجام دهیم ، این مهم است که بدانیم چطور چتر را تنظیم کنیم. برخی از مردم فقط چتر را به سمت بالا تنظیم می کنند اما باید بدانید که تنظیمات چتر برای عملکرد بهتر بسیار مهم است.

این منبع نور که در تصویر میبینید بسیار نزدیک به چتر است و نور را بسیار سخت می کند و فقط از یک قسمت کوچک چتر استفاده می کند.

اگر منبع نور را به سمت بیرون بکشیم ، تمام ناحیه چتر را پرمی کند و به یک نور نرم تر تبدیل می شود.

هرچقدر دورتر شوید، نور شروع به بیرون زدن از چتر می کند ، و مقدار زیادی از نور خود را در اتاق از دست می دهید. بنابراین نقطه ای را پیدا کنید که آن را درون چتر نگه دارید و یک نور نرم دریافت کنید. اما اگر نور سختی می خواهید ، کافی است منبع نور را به چتر نزدیک کنید.

چتر 76 سانتی و داخل سفید

 

اولین چتر ما یک قطر 76 سانتی و فضای داخلی سفید دارد. این باید به ما یک نور بسیار نرم دهد ، اما به دلیل فضای داخلی نرم آن ، نور کمی جهت دار است.

چتر 76 سانتی و داخل نقره ای

فضای داخلی نقره ای بسیار جهت دار تر است . پس زمینه آن  را با پس زمینه ی رنگ سفید مقایسه کنید.

چتر 100 سانتی و داخلی ساتن

بهترین عبور از نواحی روشن به سایه ها

چتر 100 سانتی و داخل نقره ای

با چتر نقره ای حدود یک استاپ نور بیشتر بدست آوردیم . این نور جهت دارتر است و واقعاً نور را در پس زمینه از دست دادیم. این دو چتر 100 سانتی به دلیل مواد متفاوت دارای تاثیر بسیار متفاوت هستند.

چتر 180 سانتی و داخل نقره ای

این نور بسیار زیبا است. نور روی صورت مدل است و زیاد در پس زمینه نیست. به دلیل اندازه ی بزرگ چتر نور از صورت بیرون میزند و به سایه ها وارد میشود وهنوزبسیار جهت دار است.

حالا قصد داریم به صورت  shoot thru ( چتر مستقیم ) عکس بگیریم.در موارد قبلی نور حاصل انعکاسی بود و قابلیت تمرکز بالاتری داشت ولی در shoot thru  که چتر بین منبع نور و سوژه است، نور مستقیم و نرم تر است و پراکندگی بیشتری دارد.

چتر shoot thru 76 سانتی

این یک ترکیب از کیفیت چتر نقره ای و سفید است زیرا از جهت گیری نقره ای برخوردار است اما از نور بازتری دارد ، همچنین پس زمینه حاصل بیشتر شبیه به چترسفید است.بنابراین واقعاً جالب است و یک استاپ نوری بیشتر به ما می دهد.

چتر shoot thru 100 سانتی

دوباره ویژگی ها را با هم ترکیب می کند. سختی و جهت گیری نقره  ای را دارد اما با پس زمینه مثل چتر سفید برخورد می کند.

چتر shoot thru 180 سانتی

دوباره ترکیبی از خصوصیات  قبلی را دارد. نور روی صورت مدل مناسب است. نور به اندازه کافی برگشت می کند. هنوز سایه قابل مشاهده هستند و این صورت را زیباتر نشان میدهد و همچین به دلیل اندازه چتر نور نرمتری داریم.

هرچه منبع نور کوچکتر باشد نور سخت تر میشود.

Shoot thru 100 سانتی را با حالت قبلی 100 سانتی که نور انعکاسی بود مقایسه کنید و ببینید که چقدر نور نرمتر است.

نگاهی به چترهای 30، 40 و 70 اینچی و عکس های قبلی و عکس های جدید بیاندازید. کدام یک را بیشتر دوست دارید؟

اکنون میخواهیم یک پرتره بگیریم.چتر را بردارید و آن را به اطراف حرکت دهید و از عقب به سمت دوربین حرکت دهید.

ما با چتر shoot thru  180 سانتی که کمی در پشت سوژه قرار داردعکس گرفته ایم. در اینجا شما عبور نرم نور را به سمت جلو مشاهده می کنید.

اگر میله وسط چتر طولانی تر باشد ، می توانیم آن را بیشتر بکشیم و چتر را با نور بیشتری پر کنیم.

میتوانیم از کسی بخواهیم که نور و چتر را نگه دارد و کمی عقب بایستد.

وقتی چتر را به عقب ببرید، نور به یک منبع بسیار نرمتر تبدیل میشود.

مشکل این است که  نور خیلی از کنترل خارج می شود ، زمینه بسیار روشن تر می شود. آنچه را که در ابتدا بدست آوردیم ، بهتر به نظر میرسد چون بیشتر جهت دار بوده  و یک نور نرم روی صورت مدل ایجاد کرده و نور همه ی پس زمینه را پر نمی کرد.

بنابراین چون بیشتر افراد از سافت باکس استفاده میکنند، چتر ها را بی اعتبار نکنید زیرا در تجهیزات نوری شما میتوانند جایگاه ویژه ای داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *