دسته بندی محصولات

  • عکاسی

  • فیلمبرداری

  • نورپردازی

  • تجهیزات صدا

  • لوازم جانبی

  • لوازم جانبی موبایل

  • محصولات دست دوم

  • محصولات آموزشی

لوازم جانبی دوربین

(همه محصولات)

12 نکته برای گرفتن عکس‌های بهتر با پهپاد

تکنیک و ترفند
12 نکته برای گرفتن عکس‌های بهتر با پهپاد

مهم‌ترین نکته این است که عملا هیچ تفاوتی بین عکاسی کلاسیک و عکاسی هوایی یا عکاسی با پهپاد وجود ندارد. برای هر دو نوع عکاسی شما به یک سوژه جالب، نور مناسب و کنتراست نیاز دارید.

آموزش عکاسی با پهپاد

البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که فقط درصد کمی از عکس‌هایی که با پهپاد گرفته می‌شوند از کیفیت لازم برخوردارند و اکثر عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید بهترین عکس‌های گرفته شده توسط پهپاد هستند. از همین روی جای نگرانی نیست و شما هم می‌توانید با استفاده از پهپاد عکس‌های خوبی بگیرید.

1- تمرین

همانطور که احتمالا تا به حال متوجه شده‌اید هرچقدر که بیشتر از پهپاد خودتان استفاده می‌کنید کمتر برای پرواز دادن به آن دچار مشکل می‌شوید و می‌توانید مقدار بیشتری روی پروسه عکاسی تمرکز کنید. در نظر داشته باشید که لزوما اولین عکسی که می‌گیرید بهترین عکس ممکن نیست و هرچقدر بیشتر تمرین می‌کنید چیزهای بیشتری یاد می‌گیرید. اولین تلاش‌های من برای عکاسی با پهپاد وحشتناک بودند اما به مرور زمان و با تمرین بیشتر موفق شدم عکس‌های خیلی بهتر و زیباتری بگیرم.

قبل از اینکه بخواهید روی پروسه عکاسی هوایی تمرکز کنید روی پرواز کردن با پهپاد تمرکز کنید. من قبل از اینکه اولین بار از پهپاد خودم استفاده کنم 4 ماه زمان داشتم که به تمرین بپردازم اما حتی این مدت هم کافی نیست و شما به تمرین خیلی زیادی نیاز دارید.

[relatedpost post = “15359”]

2- نور مناسب

مانند عکاسی کلاسیک، نور در عکاسی هوایی نیز نقش خیلی مهمی دارد. هرچقدر نور صحنه بهتر باشد شما می‌توانید عکس بهتری هم بگیرید. به یاد داشته باشید که سنسور دوربین پهپاد به اندازه‌ی سنسور دوربین‌های DSLR یا بدون آینه قوی نیست. این بدین معنی است که سنسور پهپاد در مقایسه با یک دوربین معمولی توانایی کمتری در جذب نور دارد. سنسورهای کوچک زمانی که کنتراست تصویر خیلی زیاد باشد با مشکل جدی روبرو خواهند شد و نمی‌توانند به خوبی نور صحنه را جذب کنند. بهترین زمان برای عکاسی با پهپاد در طول ساعت طلائی است زیرا کنتراست صحنه به اندازه‌ی میانه‌های روز زیاد نیست.

عکاسی با پهپاد

یکی از موضوعات دیگری که باید مراقبش باشید، کنتراست است. برای مثال در زمان عکاسی از آب زاویه دید دوربین نسبت به دوربین معمولی متفاوت است. این بدین معنی است که ممکن است روی زمین شما بتوانید یک تصویر خیلی خوب با نوردهی مناسب بگیرید اما زمانی که از پهپاد استفاده می‌کنید بازتاب نور به گونه‌ای باشد که عکس از کیفیت لازم برخوردار نباشد. برخی اوقات می‌توانید با تغییر جهت دوربین روی پهپاد و یا عکاسی در جهت نور این مشکل را از بین ببرید اما این موارد خلاقیت شما را کاهش می‌دهند و بهتر است منتظر باشید تا شرایط نور متعادل شود.

در زمان عکاسی از سوژه‌هایی که نور را بازتاب می‌دهند نور خوب می‌تواند به معنی یک روز ابری باشد. ابرها مثل دیفیوزر عمل می‌کنند و در صورتی که آفتاب در پشت ابر قرار داشته باشد در عکس‌های شما هیچگونه کنتراست زیاد و بازتابی دیده نخواهد شد.

[relatedpost post = “17122”]

جشنواره عکس نورنگار

3- استفاده از الگوها

آموزش عکاسی با پهپاد

استفاده از الگوهای مختلف می‌تواند به شما کمک کند عکس‌های هوایی خیلی زیبایی بگیرید. برخی اوقات شما می‌توانید با نگاه کردن به درخت‌ها و دریاچه‌های طبیعی الگوهای خیلی زیبایی پیدا کنید. در مواقعی هم ممکن است در اشیاء ساخته‌ی انسان مثل جاده‌ها و ساختمان‌ها این الگوهای زیبا را پیدا کنید. ذهن انسان الگوها را دوست دارد و همه جا به دنبال آن‌ها می‌گردد و به همین خاطر در صورتی که بتوانید عکسی با یک پترن خیلی زیبا بگیرید بیننده آن را دوست خواهد داشت. می‌توانید برای پیدا کردن الگوهای مختلف از پرسپکتیو چشم پرنده استفاده کنید.

4- استفاده از کنتراست

یکی دیگر از مواردی که ذهن انسان آن را دوست دارد کنتراست است. برای مثال عکس‌های سیاه و سفید با وجود اینکه فقط از دو رنگ در آن‌ها استفاده شده است از جذابیت خیلی زیادی برخوردار هستند. البته این بدین معنی نیست که باید در میانه‌های روز به عکاسی با پهپاد بپردازید تا بتوانید کنتراست زیادی در تصاویر خودتان داشته باشید بلکه باید در منظره‌های مختلف به دنبال کنتراست باشید. برای مثال می‌توانید از یک ساحل با شن‌های سفید و دریای آبی عکاسی کنید. به صورت کلی همیشه می‌توانید با تلفیق آب و خشکی عکس‌های خیلی زیبایی بگیرید.

من پهپاد خودم را در فصل زمستان خریدم و اشتباهی که مرتب مرتکب می‌شدم این بود که فقط از یک صحنه‌ی برفی عکس می‌گرفتم. در صورتی که همه جا برفی باشد طبیعی است که تمام اجزای صحنه هم سفید باشند. برای مثال یک جاده‌ی برفی داخل یک منظره برفی هیچ کنتراستی ندارد و به همین خاطر برای بیننده خیلی زیبا نیست.

[relatedpost post = “83365”]

5- استفاده از مردم

مردم دوست دارند افرادی که به کار خاصی مشغول هستند را ببینند به همین خاطر در صورتی که بتوانید از یک سوژه انسانی داخل تصاویر خودتان استفاده کنید، می‌توانید عکس خیلی بهتری بگیرید. این موضوع می‌تواند کمی چالش برانگیز و شما باید متفاوت‌تر از وقتی که روی زمین با دوربین معمولی عکاسی می‌کنید فکر کنید. در صورتی که قصد داشته باشید از زاویه بالا از کسی عکاسی کنید آن فرد به صورت یک نقطه دیده می‌شود. اگر قصد دارید از کسی با پهپاد عکس بگیرید بهتر است سوژه روی زمین دراز بکشد تا بتوانید وی را به صورت کامل در عکس خودتان داشته باشید.

عکاسی هوایی

مراقب باشید که پهپاد ممکن است هنگامی که بالای سر سوژه است سقوط کند و بهتر است قبل از شروع کار وی را از این موضوع مطلع سازید.

6- عکاسی در شب

عکاسی با پهپاد در شب به مهارت خیلی زیادی نیاز دارد زیرا ممکن است به راحتی دید خودتان را روی پهپاد از دست بدهید اما اگر تجربه کافی را دارید عکاسی هوایی در شب می‌تواند یک تجربه لذت بخش باشد و شما نیز قادر خواهید بود عکس‌های زیبایی بگیرید. بهترین موقعیت برای استفاده از پهپاد در شب، لوکیشن‌های کم نور هستند. اکثر پهپادهای امروزی کاملا پایدار هستند. این بدین معنی است که اگر وزش باد خیلی شدید نباشد عملا شما یک سه پایه‌ی پرنده خواهید داشت و می‌توانید تمام عکس‌هایی که روی زمین قادر هستید بگیرید را روی هوا بگیرید. برای مثال می‌توانید با در دست گرفتن یک چراغ قوه و قدم زدن عکس‌های نقاشی با نور زیبایی خلق کنید و یا از یک خیابان شلوغ عکس‌های Long Exposure بسیار با کیفیتی خلق کنید. در این مورد هم باید مراقب سقوط پهپاد خودتان باشید و سعی کنید فاصله ایمنی خودتان را با خیابان‌های شلوغ حفظ کنید.

[relatedpost post = “108772”]

7- پانوراما

زاویه دید اکثر پهپادها خیلی محدود است. برای مثال DJI Mavic 2 Pro فقط یک لنز 28 میلیمتری دارد. این موضوع می‌تواند شما را از لحاظ خلاقیت محدود کند. در صورتی که قصد دارید یک عکس با فاصله کانونی کوتاه‌تر بگیرید می‌توانید چند عکس مختلف بگیرید و آن‌ها را در فتوشاپ به هم متصل کنید تا یک عکس پانوراما داشته باشید. برخی از پهپادهای جدید هم به صورت نرم‌افزاری از مد پانوراما پشتیبانی می‌کنند. همانطور که اشاره کردم پهپادهای امروزی هیچگونه لرزش و حرکت اضافه‌ای ندارند و شما می‌توانید به راحتی عکس پانوراما بگیرید.

8- پانورامای عمودی

پانوراما در عکاسی هوایی

من تابحال هیچ پهپادی ندیده‌ام که امکان عکاسی عمودی داشته باشد. تمام پهپادهایی که تجربه کار با آن‌ها را داشته‌ام فقط از عکاسی به صورت افقی پشتیبانی می‌کرده‌اند. این موضوع می‌تواند یک نقطه ضعف باشد زیرا برخی عکس‌ها فقط به صورت عمودی زیبا هستند. اگر با دوربین معمولی عکاسی می‌کنید می‌توانید دوربین را 90 درجه بچرخانید و یک عکس با زاویه عمودی بگیرید اما برای عکاسی هوایی می‌توانید از پانورامای عمودی استفاده کنید. برای این کار کافی است 4 یا 5 عکس از آسمان، خط افق و زمین بگیرید و آن‌ها را در کنار هم قرار دهید. لایتروم می‌تواند به خوبی این کار را برای شما انجام دهد.

9- ارتفاع پرواز مناسب

پیدا کردن ارتفاع پرتاب مناسب اصلا کار آسانی نیست و فقط با آزمون و خطا قابل یادگیری است. من اغلب می‌بینم که مردم با ارتفاع خیلی بالا از پهپاد استفاده می‌کنند و فکر می‌کنند در عکاسی با پهپاد فقط ارتفاع مهم است. اما باید به یاد داشت که در صورت استفاده از ارتفاع خیلی بالا شما جزئیات زیادی را از دست خواهید داد. برخی مناظر وجود دارند که فقط از فاصله‌ی دور زیبا هستند اما در اغلب اوقات بهتر است از فاصله نزدیک به عکاسی بپردازید تا بتوانید جزئیات صحنه را هم ثبت کنید. برای مثال در صورتی که خیلی ارتفاق پهپاد را افزایش دهید، باعث خواهید شد که جاده‌های خیلی کوچک دیده شوند.

عکاسی با پهپاد

البته نباید با ارتفاع خیلی پائین هم پرواز کنید. در صورتی که قصد عکاسی از کوه‌ها و یا برج‌های خیلی بلند را دارید نباید با ارتفاع خیلی کم پرواز کنید. در اکثر پهپادهای موجود در بازار شما نمی‌توانید دوربین را بالا و پائین کنید. این موضوع تا حدودی شما را محدود می‌سازد. در صورتی که قصد دارید از موضوعاتی مثل برج کلیسا عکاسی کنید به راحتی می‌توانید ارتفاع خودتان را به گونه‌ای تنظیم کنید که امکان گرفتن عکس‌های زیبایی وجود داشته باشد. تنظیم ارتفاع پهپاد برای عکاسی از کوه‌ها مرتفع کمی سخت‌تر است و باید به دنبال یک ترکیب‌بندی بهتر باشید.

10- عناصر ساخته‌ی دست انسان

عکاسی با پهپاد

تمام چیزهایی که توسط انسان ساخته شده‌اند از زاویه بالا جذابیت خیلی زیادی دارند. سوژه‌ی شما در چنین مواردی می‌تواند یک ساختمان، خیابان یا عناصر متحرکی مثل کشتی یا قطار باشد. جاده‌های پیچ در پیچ کوهستانی هم می‌توانند سوژه‌ی خیلی خوبی برای عکاسی با پهپاد باشند. در صورتی که قصد پرواز برفراز خانه‌های مسکونی و یا دیگر ساخته‌های دست بشر را دارید مراقب حریم خصوصی افراد باشید.

11- باتری یدکی

در صورتی که قصد خرید پهپاد دارید، بهتر است باتری یدکی هم برای آن بخرید. زمان پرواز اکثر پهپادها حدود نیم ساعت است ولی این زمان برای افراد تازه کار خیلی کم است. برخی باتری‌ها هم فقط امکان شارژ با شارژر مخصوص را دارند و نمی‌توانید آن‌ها را با کمک USB شارژ کنید. به همین خاطر در صورتی که قصد استفاده از پهپاد در فضاهای باز را دارید بهتر است حتما باتری یدکی داشته باشید.

کد تخفیف نورنگار

12- آشنایی با محیط

یکی دیگر از نکات مهمی که برای عکاسی با پهپاد کمک زیادی به شما می‌کند این است که منطقه‌ی موردنظر را به خوبی بشناسید. بهتر است قبل از اینکه پهپاد را به پرواز دربیاورید مطمئن شوید که از لحاظ قانونی امکان پرواز در چنین منطقه‌ای را دارید تا مشکل خاصی برای شما رخ ندهد.

نویسنده : محمد خزائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *