021-7356

دسته بندی محصولات

 • عکاسی

 • فیلمبرداری

 • نورپردازی

 • صدابرداری

 • لوازم جانبی

 • محصولات دست دوم

کاربرد دکمه‌های دوربین و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها

کاربرد دکمه‌های دوربین و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها
آنچه خواهید خواند ... (مشاهده بیشتر)

کاربرد دکمه‌های دوربین

به یاد داشته باشید سایز دوربین‌ها کمابیش یکی هستند. فقط ممکن است جای این کلید‌ها بسته به نوع، مدل، برند و کارخانه‌ی سازنده باهم فرق کند، یا بعضی دوربین‌ها به‌جای این‌همه کلید صفحه‌نمایش لمسی داشته باشند؛ اما علامت‌ها و استانداردها یکسان هستند و به‌طورمعمول این دکمه‌ها در جای معین و یکسانی در تمام دوربین‌ها درج‌شده‌اند. پس لازم نیست نگران خرید دوربین جدید و درگیری با کاربرد دکمه‌ها و کلید‌هایش باشید.

برای درک و یادگیری بهتر عملکرد این دکمه‌ها، ما فهرستی خلاصه و کوتاه تهیه‌کرده‌ایم تا به کمک آن بتوانید کاربرد این کلید‌ها را در لنز‌ها و دوربین‌های دیجیتالی خود بفهمید. در اینجا نحوه‌ی عملکرد دکمه‌های موجود در دوربین نیکون D5600 توضیح داده شده است که خواندن آن به شما کمک می‌کند نحوه‌ی عملکرد همین کلید‌ها را در سایر دوربین‌ها، یاد بگیرید.

 

اکثر اوقات در بخش بالایی بدنه‌ی دوربین کلید‌هایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید کنترل کلی  دوربین را به دست گرفته و تنظیمات مهم و ساده را انجام دهید. در برخی دوربین‌ها تمام دکمه‌ها در بخش بالایی آن‌ها قرار دارند.  اما در دوربین D5600، دکمه‌ها تا حد ممکن در جای استاندارد درج‌شده‌اند.

بررسی دکمه‌های درج شده در بالای دوربین

دکمه‌های دوربین

نمایی از دکمه های بالایی دوربین

دکمه‌ی پخش ویدیو:

دکمه‌ی قرمزرنگ را هرگز فشار ندهید! مگر اینکه بخواهید از سوژه فیلم‌برداری کنید. این دکمه ممکن است در بخش بالایی دوربین شما قرار نداشته باشد اما در تمام دوربین‌ها قرمزرنگ است. در برخی دوربین‌ها،‌ به جای قرار دادن چنین دکمه‌ای، از همان دکمه‌ی شاتر ساده استفاده می‌کنند و در مود فیلم‌برداری با فشردن دکمه‌ی شاتر، شروع به فیلم‌برداری می‌کنند.

دکمه‌ی پاور( خاموش و روشن کردن دوربین):

این دکمه برای خاموش و روشن کردن دوربین شما درج شده است. دکمه‌های پاور دوربین‌های نیکون معمولاً اطراف دکمه‌ی رهاسازی شاتر قرار دارند. اما خیلی از برند‌ها این دکمه‌ را در جای دیگری روی بدنه‌ی دوربین درج می‌کنند.

دکمه‌ی رهاسازی شاتر:

با فشردن این دکمه می‌توانید عکس بگیرید! تقریباً  محل این دکمه در تمام دوربین‌ها با قابلیت تعویض لنز، یکسان است.

دکمه‌ی جبران نوردهی (دکمه‌ی تنظیم دیافراگم و یا دکمه EV):

جبران نوردهی را بسته به حالتی که در آن عکاسی می‌کنید با تغییر سرعت شاتر یا اندازه دیافراگم انجام می‌دهد. از این دکمه می‌توانید در سه حالت به حالتی که در آن عکاسی می‌کنید با تغییر سرعت شاتر یا اندازه دیافراگم انجام می‌دهد.

[relatedpost post=”37108″]

از این دکمه می‌توانید در سه حالت عکاسی p (خودکار برنامه‌ریزی‌شده) ، حالت TV یا S (تقدم شاتر) و AV  یا A، (تقدم دیافراگم) استفاده کرد. اگر در حالت عکاسی P باشید دوربین برای جبران نوردهی سرعت شاتر و/یا اندازه دریچه دیافراگم را تغییر می‌دهد. وقتی در حالت S عکس می‌گیرید، ازآنجاکه شما سرعت شاتر را تعیین می‌کنید، دوربین فقط اندازه دریچه دیافراگم را تنظیم می‌کند. و در آخر حالت A، دوربین فقط سرعت شاتر را تنظیم می‌کند چراکه اندازه دیافراگم را شما تعیین می‌کنید.

برای تنظیم دیافراگم باید این دکمه را نگه داشته و فشار دهید. از این حالت در مود دستی نمی‌توانید استفاده کنید چون باید مقادیر دیافراگم و نوردهی را خودتان مشخص کنید.  در سایر مود‌ها با این دکمه می‌توانید جبران نوردهی را تنظیم کنید و تصاویر را تیره و روشن کنید. با استفاده از این دکمه به دوربین اجازه‌ می‌دهید تنظیمات مناسب‌تر و بهتر را در شرایط مختلف، انتخاب کند.

دکمه‌ی مود دایل:

از این دکمه برای تغییر مود‌های عکاسی استفاده می‌شود. مود‌های استاندارد پروگرم، تقدم شاتر، تقدم دیافراگم و مود دستی می‌باشد که در صفحه‌ی مدرج دایل به صورت P، S، A و M نشان داده می‌شود. اکثر دوربین‌ها، مخصوصاً نسخه‌های طراحی شده برای تازه‌کارها یک مود خودکار “green box” دارند که اصولاً حساسیت فلاش را در مواقع موردنیاز بالا می‌برد.

مود بدون فلاش که حداقل در نمونه‌ی ما کاملاً اتوماتیک است، تمام تنظیمات را به‌صورت اتوماتیک تعدیل می‌کند. اما فلش را در مواقعی که لازم نیست، غیرفعال می‌کند. مود‌های نمایش شامل تنظیمات پیش‌فرض و اتوماتیکی هستند که مناسب عکاسی از مناظر،‌پرتره و ورزشی می‌باشند. این درحالی است که مود‌های Effect معمولاً تنظیمات گسترده‌تری را پوشش می‌دهند، مثل انتخاب رنگ.

دکمه‌ی لایو ویو یا نمایش زنده:

در برخی دوربین‌ها این آپشن به شکل یک کلید و برخی، به شکل یک دکمه می‌باشد. این دکمه آیینه و منظره یاب را در یک دوربین DSLR قفل می‌کند و به کمک آن می‌توانید تصویر را بلافاصله حین عکاسی یا فیلم‌برداری در اسکرین LCD مشاهده کنید. هرچند کاربرد زیادی برای عکاسی ندارد اما یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از Live View این است که تصویری که در LCD به شما نشان می‌دهد تصویری است که بر روی سنسور افتاده و به‌نوعی شبیه‌سازی عکس نهایی است، و به شما تصور بهتری از عکس نهایی می‌دهد.

هر تغییری که در شرایط نوری عکس بدهید،( مانند تراز سفیدی یا تغییرات رنگی) از طریق Viewfinder قابل‌رؤیت نیست، اما تأثیر این تغییرات بر روی عکس را از طریق LCD می‌توان مشاهده کرد. دوربین‌های بدون آینه همیشه در این مود هستند و نیازی به این دکمه نیست. هرچند، اگر دوربین بدون آیینه‌ی شما یک منظره یاب الکترونیکی دارد، می‌توانید به کمک دکمه‌ی مخصوصی که در دوربینتان درج شده، منظره یاب را به حالت لایو ویو تغییر دهید.

Command dial:

این گزینه به شما کمک می‌کند سرعت شاتر را تعدیل کنید و حین فشردن و نگه‌داشتن دکمه‌ی جبران نوردهی-دیافراگم، مقدار دیافراگم را نیز تنظیم کنید. اکثر دوربین‌ها از این گزینه برای حرکت منو‌ها یا کنترل عملکرد‌های حساسیت سنسور‌ها( مثل حساسیت ISO‌ یا تراز سفیدی) استفاده می‌کنند. با اینکه  دوربین نیکون D5600  و سایر دوربین‌های آماتوری، فقط یک دکمه برای ارائه‌ی خدمات این آپشن دارند. اما در دوربین‌های سطح بالا، دو یا سه دکمه مختص این گزینه درج شده است که امکان تنظیم سرعت شاتر، دیافراگم و حساسیت ISO را در شرایط مخصوص، فراهم می‌کند.

یادبگیریم: چگونه قابلیت Auto ISO شما را عکاس بهتری می‌کند؟

لنز و بخش کناری دوربین

کاربرد دکمه های کناری دوربین dslr

نمایی از دکمه های کناری دوربین

عموماً، دکمه‌هایی که در بخش کناری دوربین درج‌شده‌اند چندان رایج و پراستفاده نیستند. فهرست زیر، برخی از عملکر‌دها و آپشن‌های جالب دوربین نیکون D5600  می‌باشد. هرچند، خواندن آن‌ها ارزشش را دارد.

دکمه‌ی فلاش:

در هر مود نوردهی پیشرفته‌ای( P،S،A، یا M)، با فشردن این دکمه دوربین فلاش می‌زند. این آپشن ممکن است در دوربین‌های مختلف واقعاً با یکدیگر متفاوت باشند اما آن دکمه‌ای که رویش علامت صاعقه هست و برای فلاش زدن می‌باشد، در تمام دوربین‌ها یکی است. پس به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید. آیکون به‌علاوه(+)ای که کنار نماد فلاش قرار دارد، نماد جبران نوردهی فلاش می‌باشد. با فشردن و نگه‌داشتن این دوربین شما می‌توانید جبران نوردهی فلاش را تعدیل و میزان روشنایی فلاش را تنظیم کنید.

دکمه‌ی Fn:

در برخی دوربین‌ها گروهی از این دکمه‌ها وجود دارد. دکمه‌های فانکشن واقعاً کارآمد هستند چون برای تنظیم و انجام هر چیزی که می‌خواهید برنامه‌ریزی‌شده‌اند. اگر دکمه یا عملکردی در منوی دوربین شما از کار افتاده و به آن نیاز دارید،‌ به کمک این دکمه به راحتی می‌توانید به همان قابلیت، دست یابید.

حلقه‌ی زوم:

این حلقه معمولاً از حلقه‌ی لنز بزرگ‌تر است و با چرخاندن آن فوکوس، لنز عقب و جلو رفته و زوم می‌کند.

حلقه‌ی فوکوس:

این حلقه‌ها از حلقه‌های لنز کوچک‌تر هستند و با چرخاندن آن می‌توانید نقطه‌ی فوکوس را تعدیل و تنظیم کنید؛ البته هنگام استفاده از آن فوکوس دستی غیرفعال می‌باشد. وقتی آماده عکاسی در حالت MF یا همان فوکوس دستی بودید می‌توانید سوئیچ را روی این  گزینه قرار دهید. در این وضعیت با فشار دادن دکمه شاتر به اندازه نصف، دیگر به کار  شما نخواهد آمد. تنظیم میزان فوکوس با چرخاندن حلقه مخصوص فوکوس روی لنز امکان‌پذیر است.

اگر از لنزهای قابل زوم استفاده می‌کنید باید دو حلقه دور لنز در اختیار شما باشد که حلقه زوم یا بزرگنمایی نزدیک‌تر به بدنه دوربین و حلقه فوکوس در انتهای لنز قرار دارد. در لنز‌های ساده‌ای مثل نمونه‌ی ما، حلقه‌ی فوکوس واقعاً کوچک است. اگر حلقه‌ی فوکوس بزرگ‌تر باشد، لنز‌ها به‌طور حرفه‌ای‌تری می‌چرخند. اگر می‌خواهید تسلط بیشتری روی تصاویر ثبت شده با دوربین‌های DSLR خود داشته باشید، پیشنهاد عکاسان حرفه‌ای این است که از قابلیت فوکوس دستی به جای فوکوس خودکار استفاده کنید.

دکمه‌ی فشاری‌ لنز:

با فشردن این دکمه می‌توانید لنز را روی بخش موردنظر زوم کنید و پس از عکس‌برداری، مجدداً آن را فشار دهید تا غیرفعال شود.

دکمه‌ی رهاسازی لنز:

امروزه دوربین‌هایی که قابلیت تغییر و تعویض لنز در آن‌ها وجود دارد محبوب‌تر هستند و کمتر کسی سراغ دوربین‌های کامپکت و بدون این قابلیت می‌رود. با فشردن این دکمه صفحه‌ی مدرج لنز را باز کنید و با چرخاندن آن، به راحتی از دوربین جدایش کنید. حین سوار کردن لنز، لزومی ندارد این دکمه را فشار دهید.

دکمه‌ی Drive mode:

یادگرفتن کارایی تمام گزینه‌های drive mode دوربینتان به شما کمک می‌کند تا در شرایط مختلف عکس‌های بهتری بگیرید. به کمک این مود می‌توانید کنترل کامل دوربین را به دست بگیرید و به کمک آن می‌توانید عکس تکی یا (single shot) و عکس‌های پیاپی ثبت کنید یا از شمارش معکوس برای عکاسی استفاده کنید.

این دکمه واقعاً قابلیت بی‌نظیری را به دوربین شما می‌بخشد. نماد این دکمه نیز مثل نماد بین‌المللی فلاش، در تمام دوربین‌ها یکی می‌باشد و می‌توانید به راحتی با شناختن عکس آیکون در دوربین، پیدایش کنید. به یاد داشته باشید که خیلی از دوربین‌ها یک دکمه‌‌ی مجزا مخصوص این قابلیت‌ها ندارند و برای استفاده از این اپشن باید منو‌های آن‌ها را جستجو کنید.

دکمه‌های موجود در بخش پشتی دوربین

آموزش کار با دوربین حرفه ای

نمایی از دکمه های پشتی دوربین

دکمه‌های پشت دوربین زیاد است ولی اصلاً نگران ‌چیزی نباشید. این دکمه‌ها نه‌تنها پیچیده نیستند بلکه کارایی چندانی هم ندارند. این دکمه‌ها بیشتر مربوط به تنظیمات پخش و حرکت منوها می‌باشند.

دکمه‌ی منو:

همان‌طور که از اسمش معلوم است، این دکمه منوی دوربین را روی صفحه‌ی نمایش می‌آورد و می‌توانید از طریق آن کیفیت، تنظیمات فوکوس خودکار و تمام نکات و تنظیمات مربوط به دوربینتان را تعدیل کنید. به یاد داشته باشید، اگر در مود خودکار “green box” هستید، برخی از گزینه‌ها ممکن است از دسترسی خارج شوند.

دکمه‌ی تنظیم دیوپتر:

در دوربین‌هایی که با منظره یاب سروکار دارند، دکمه‌ی دیوپتر به شما امکان فوکوس از طریق منظره یاب را می‌دهد. اگر حین تماشای سوژه از منظره یاب چشمی، متوجه شوید چیزی از کادر و فریم شما بیرون مانده است، حتی اگر از فوکوس خودکار استفاده می‌کنید باید از دیوپتر استفاده کنید تا آن را تعدیل کنید. پس قبل از عکاسی از این اپشن نیز استفاده کنید. معمولاً آماتور‌ها و تازه‌کاران هنگام استفاده از این گزینه آن را دچار نقص و اختلال می‌کنند. اما خوشبختانه تعمیر آن واقعاً ساده است.

دکمه‌ی Info:

حین عکاسی،‌با فشردن این دکمه اطلاعات مختلفی روی صفحه‌ی نمایش دوربین نشان داده می‌شود. اگر این دکمه‌ را حین پخش عکس‌ها و فیلم‌ها فشار دهید، می‌توانید اطلاعات مربوط به عکس، داده‌ها، هیستوگرام و سایر اطلاعات ضروری را در مورد عکس ببینید.

قفل فوکوس خودکار و نوردهی خودکار:

اگر از مود فوکوس و نوردهی خودکار استفاده می‌کنید و می‌خواهید تنظیماتش را قفل کنید، این دکمه را فشار داده و نگه دارید. حتی اگر دوربین را نیز حرکت می‌دهید این کار را انجام دهید. معمولاً آماتورها از این ترفند استفاده نمی‌کنند  اما خیلی به کار عکاسان حرفه‌ای می‌آید.

[relatedpost post=”16768″]

دکمه‌ی پخش عکس:

با فشردن این دکمه عکس‌ها و فیلم‌هایی که ثبت کرده‌اید به صورت اسلایدشو و کلیپ روی صفحه‌ی LCD نمایشگر پخش می‌شود. خیلی ساده بود نه؟

دکمه‌ی i:

واقعاً در دوربین‌های شرکت نیکون، به این دکمه i می‌گویند_شاید چون دکمه‌ای با عنوان  info در بدنه‌ی دوربین وجود دارد به این دکمه i می‌گویند. سایر‌ برند‌ها نیز دکمه‌های مشابه همین دارند که به آن دکمه‌ی Q‌ می‌گویند و برای نمایش سریع اطلاعات منو می‌باشد. با فشردن این دکمه اطلاعات به‌سرعت روی صفحه‌ی نمایشگر نمایش داده می‌شوند که از طریق آن‌ها مستقیماً می‌توانید تنظیمات را تعدیل کنید. از این گزینه می‌توانید برای تنظیمات حساسیت ISO، تراز سفیدی و تنظیمات drive mode استفاده کنید. خصوصاً در دوربین‌هایی که دکمه‌های مخصوص و مجزایی برای تنظیم این گزینه‌ها وجود ندارد.

دکمه‌ی OK:

از این گزینه برای تائید یا انتخاب منو‌ها استفاده می‌شود، اما در برخی دوربین‌ها از این دکمه با استفاده از اتو فوکوس یک نقطه‌ای، برای مشخص نمودن نقاط فوکوس فعال استفاده می‌شود.

دکمه‌های چهارجهته دوربین:

ممکن است در برند‌های گوناگون با اسامی مختلفی شناخته شده باشد، اما در اکثر دوربین‌ها از آن با عنوان دکمه‌ی چندجهته یا چهارجهته یاد می‌شود. با این گزینه می‌توانید آیتم‌ها را به جهات مختلفی حرکت دهید. در اکثر دوربین‌های Nikon، پس‌ازاینکه فوکوس تک نقطه‌ای را در تنظیمات انتخاب کردید، توسط دکمه‌های چهارجهته­ در پشت دوربین می‌توانید نقطه فوکوس را به‌سادگی تغییر دهید. ‌هرچند برخی دوربین‌ها دکمه‌های مجزایی برای کنترل این عملکرد اختصاص داده‌اند.

دکمه‌ی بزرگنمایی:

نام این گزینه بزرگ‌نمایی می‌باشد و برای مشخص کردن و ابهام‌زدایی تفاوت عملکرد این گزینه با زوم لنز این‌گونه نام‌گذاری شده‌است. چون این گزینه اصلاً کاری با زوم لنز ندارد. این برای بزرگنمایی تصویر حین پخش است و کمک می‌کند تا عکس‌ها را با جزئیات بزرگ‌تری تماشا کنید. اصولاً برای فوکوس واقعاً مناسب است. برخی از دوربین‌ها به شما این قابلیت‌ را می‌دهند تا یک عکس را در لایوویو (یا نمایش زنده) بزرگ کنید.

دکمه‌ی Delete:

در تمام دوربین‌های جهان روی این دکمه عکس سطل آشغال قرار دارد. با فشردن این دکمه می‌توانید یک عکس را حین پخش آن‌ها از روی کارت حافظه پاک کنید. هرچند در دوربین‌های متفاوت نحوه‌ی پاک کردن عکس‌ها با این دکمه متفاوت است، اما هرگز با یک فشار عکس پاک نمی‌شود. چون ممکن است از پاک کردن آن پشیمان شوید یا به‌طور اتفاقی و از روی حواس پرتی ‌آن را فشار دهید. باید آن را دو بار فشار دهید و سپس دوربین برای اطمینان از شما می‌پرسد واقعاً مایل به حذفش هستید یا خیر.

 

[relatedpost post=”34930″]

 

دکمه‌ی Demagnify یا کوچک نمایی:

مجدداً این گزینه هیچ ربطی به زوم لنز و عقب جلو کردن آن ندارد. عملکرد این گزینه دقیقاً برعکس عملکرد بزرگنمایی است و به کمک آن می‌توانید ویو و نمای کلی عکس را حین پخش تماشا کنید. عکس‌های خیلی بزرگ را می‌توانید به کمک آن کوچک کنید و به‌این‌ترتیب فایل‌های بیشتری را در کارت حافظه جای دهید.

همچنین اگر دقت کنید، علامت “؟” را کنار نماد بزرگ نمایی و کوچک نمایی در دوربین‌های نیکون مشاهده می‌کنید. این دکمه برای اطلاع‌رسانی و راهنمایی است. اگر آن را فشار دهید نکات و توضیحاتی درباره‌ی تنظیمات منو نشانتان می‌دهد.

توریستخب امیدوارم به کمک این توضیحات بتوانید کامل از دکمه‌های موجود در دوربین‌های جدید و پیشرفته سر دربیاورید و نحوه‌ی کنترل و استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید. این دوربین‌های پیشرفته ظاهر پیچیده‌ای دارند اما خیلی کنترلشان راحت است و کار کردن با آن‌ها، سخت نیست. دکمه‌هایی نیز وجود دارند که قابلیت‌های واقعاً فوق‌العاده و بی‌نظیری در اختیار شما قرار می‌دهند و به کمک آن‌ها می‌توانید کیفیت عکس‌های خود را افزایش دهید.

کافی‌ است کمی با آن‌ها سروکله بزنید و تمرین کنید. به یاد داشته باشید، کافی است عملکرد مود دایل، command، رهاسازی شاتر و دیافراگم را یاد بگیرید تا بتوانید کنترل کامل دوربین خود را در دست داشته باشید.

در این نوشتار سعی کردیم تا تمام نکات کاربردی را به شما عزیزان آموزش دهیم اما اگر تمایل دارید تا عکاسی را به صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ای یاد بگیرید، حتما سری به دوره عکاسی در آکادمی نورنگار بزنید. در آکادمی، ما با استفاده از دانش و تخصص اساتید با تجربه و مطرح در حیطه‌های مختلف، بهترین دوره‌های حضوری، آنلاین و دانلودی را برگزار می‌کنیم. دوره‌های مختلفی برای اقشار مختلف طراحی شده تا افراد مبتدی و حرفه‌ای بتوانند از این دوره‌ها نهایت استفاده را ببرند. در برخی از دوره‌های آموزش عکاسی نیز به صورت تخصصی بر رو یک شاخه تمرکز کرده‌ایم؛ به عنوان مثال دوره آموزش عکاسی تبلیغاتی، آموزش عکاسی پرتره، عکاسی از محصول و ده ها دوره‌ی دیگر را برای شما عزیزان تهیه کرده‌ایم. پس از پایان دوره نیز گواهینامه‌ معتبر در سطح جهانی توسط سازمان فنی و حرفه‌ای به شما اعطا خواهد شد تا در شرایط لازم با ارائه‌ی آن، رزومه و اعتبار خود را بهبود ببخشید. شما چه سوالی در مورد دوربین خود دارید، در باکس نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

 

منو-دوربین-نیکون

مهم­ترین دکمه ­های دوربین عکاسی نیکون

دکمه BKT در دوربین نیکون

دکمه BKT در دوربین‌های نیکون یکی از دکمه‌های مهم و کاربردی است. این دکمه به عنوان دکمه تنظیم تراکم نوری (Bracketing) شناخته می‌شود. با استفاده از این دکمه، می‌توانید تعدادی عکس با تنظیمات نوری مختلف بگیرید.

تراکم نوری به معنای تنظیم مقادیر مختلف برای نوردهی در یک سری عکس است. با استفاده از پارامتر تراکم نوری، می‌توانید عکس‌هایی با نوردهی بالا، متوسط ​​و پایین ثبت نمایید. این امر برای عکاسان حرفه‌ای و علاقه‌مندان به عکاسی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا تنظیمات نوری مورد نظر خود را به ‌طور دقیق­تری کنترل نموده و برای عکسبرداری در شرایط نوری گوناگون بهترین متغیرها را انتخاب کنید.

 

دکمه BKT در دوربین نیکون

 

دکمه فیلمبرداری دوربین نیکون

دکمه فیلمبرداری در دوربین نیکون به صورت معمول در بخش عملکردهای اصلی دوربین قرار دارد. با فشار دادن این دکمه، دوربین به حالت فیلمبرداری تغییر نموده و به سادگی می‌توانید فیلم‌های خود را ضبط نمایید. برخی از دوربین‌های نیکون حتی امکانات پیشرفته‌تری مانند فوکوس خودکار و کنترل ISO را نیز در حین فیلمبرداری فراهم می‌کنند.

دوربین‌های نیکون به دلیل کیفیت بالا و عملکرد عالی، انتخاب مناسبی برای اجرای پروژه­های فیلمبرداری حرفه‌ای هستند. با استفاده از قابلیت فیلمبرداری در دوربین­های نیکون، می‌توانید لحظات خاطره‌انگیز خود را برای همیشه ماندگار کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دوربین­های نیکون می­توانید به فایل آموزشی ویدیویی منوی دوربین­های نیکون مراجعه نمایید.

 

دکمه فیلمبرداری دوربین نیکون

دکمه فیلمبرداری دوربین کنون

دوربین‌های کانن یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین دوربین‌های عکاسی در جهان هستند. این دوربین‌ها با کیفیت تصویر بالا، عملکرد قوی و امکانات متنوع، به عنوان ابزاری حرفه‌ای برای عکاسان و فیلمبرداران شناخته می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های مهم دوربین‌های کانن، دکمه فیلمبرداری آن‌ها است. این دکمه به شما اجازه می‌دهد تا به سادگی و تنها با یک حرکت، از حالت عکاسی به حالت فیلمبرداری تغییر وضعیت دهید. با فشار دادن این دکمه، دوربین شروع به ضبط ویدئو نموده و شما می‌توانید لحظات خاطره‌انگیزی را به صورت فیلم ثبت نمایید.

در دوربین‌های کانن حرفه‌ای، دکمه فیلمبرداری به‌طور خاصی طراحی شده تا کاربران بتوانند به راحتی و با دسترسی آسان به آن، یک فیلمبرداری حرفه‌ای را انجام دهند. برخی از مدل‌های کانن حتی امکاناتی مانند فیلمبرداری با کیفیت 4K را نیز دارا هستند که باعث می‌شود فیلم‌های شما به شکلی فوق­العاده زیبا و با جزئیات بالا ضبط شوند.

 

دکمه فیلمبرداری دوربین کنون

 

سوالات متداول

چگونه دوربین عکاسی را روشن کنیم؟

دوربین عکاسی یک ابزار قدرتمند است که به شما این امکان را می­دهد تا لحظات خاص و زیبای زندگی خود را ماندگار کنید. اما برخی اوقات ممکن است با روشن کردن دوربین عکاسی خود دچار مشکل شوید. در ادامه، به شما نحوه روشن کردن دوربین عکاسی را آموزش خواهیم داد.

اغلب دوربین­های عکاسی دارای یک دکمه روشن / خاموش هستند. این دکمه معمولا در بالای دوربین قرار داشته و با علامت Power یا On / Off مشخص شده است. برای روشن کردن دوربین، یک بار این دکمه را فشار داده و یا به سمت روشن بچرخانید. اگر دوربین شما روشن نمی­شود، مطمئن شوید که باتری آن شارژ شده و یا در صورت نیاز، از باتری جدید استفاده نمایید.

 

چگونه دوربین عکاسی را روشن کنیم؟

نکات مهم درمورد روشن کردن دوربین عکاسی:

– در صورتی که دوربین شما هنگام روشن کردن پیغام خطا می­دهد، بهتر است تنظیمات کارخانه را بازیابی نمایید.

– همواره دستورالعمل­های شرکت تولید کننده دوربین را بررسی نموده و آن­ها را به طور دقیق اجرا کنید.

 

دکمه شاتر دوربین کجاست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که بیان شد، دوربین‌ها همواره از جمله ابزارهای اصلی عکاسان بوده‌اند. اما یکی از اجزای اصلی و حیاتی دوربین که نقش کلیدی در کار با آن و گرفتن عکس‌های زیبا ایفا می‌کند، دکمه شاتر است.

با فشردن این دکمه، دوربین عکس گرفته و لحظات زیبایی را برای همیشه ثبت می­نماید. در حقیقت، این دکمه باعث فعال شدن سنسور دوربین و ضبط تصویر می‌شود. بنابراین، اهمیت استفاده صحیح و دقیق از دکمه شاتر در به دست آوردن عکس‌های با کیفیت و زیبا را به هیچ وجه نمی‌توان انکار کرد.

 

دکمه شاتر دوربین کجاست و چه کاربردی دارد؟

عملکرد دکمه شاتر

عملکرد دکمه شاتر دوربین به سه مرحله اصلی تقسیم می‌شود: فشار دادن نیمه ‌فشاری، فعال‌سازی برای فوکوس و فشار کامل برای گرفتن عکس.

 • فشار دادن نیمه ‌فشاری

با فشردن دکمه شاتر به صورت نیمه ‌فشاری، دوربین شروع به فوکوس کردن صحیح بر روی تصویر می‌کند. در این مرحله، دوربین به دنبال تشخیص نقاط فوکوس و ایجاد تمرکز صحیح بر روی سوژه خواهد بود.

 • فعالسازی برای فوکوس

با ادامه فشار دادن دکمه شاتر به صورت نیمه فشاری، دوربین به تنظیمات لازم برای فوکوس و تنظیم درستی صحنه می‌پردازد. این مرحله بسیار حساس بوده و نیاز به دقت و تمرکز کافی دارد.

 • فشار کامل برای گرفتن عکس

با فشار کامل دکمه شاتر، دوربین عکس را گرفته و تصویر را ضبط می­نماید. در این لحظه، دوربین به تمامی تنظیمات شاتر و دیافراگم پاسخ داده و تصویر نهایی را ثبت می‌کند.

 

نکات مهم در استفاده از دکمه شاتر

برای بهره‌برداری کامل از عملکرد دکمه شاتر و گرفتن عکس‌های با کیفیت، ضروری است به نکات زیر توجه نمایید:

 • استفاده از فوکوس مناسب

قبل از فشار دادن دکمه شاتر به صورت نیمه فشاری، مطمئن شوید که فوکوس دوربین بر روی سوژه صحیح است. این کار باعث حصول تصاویری با وضوح و شفافیت بالا خواهد شد.

 • استفاده از تنظیمات دیگر

در اکثر دوربین‌ها، علاوه بر دکمه شاتر، تنظیمات دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای بهینه‌سازی بیشتر تصاویر استفاده کنید؛ به عنوان مثال، تنظیمات دیافراگم، سرعت شاتر، حساسیت ISO و تعادل رنگی.

 • استفاده از تکنیک‌های عکاسی

علاوه بر موارد ذکر شده، برای بهتر شدن عکس‌های خود می‌توانید از تکنیک‌های مختلف عکاسی مانند استفاده از نورپردازی مناسب و بهره­گیری از زوم و همچنین فوکوس دستی استفاده کنید.

 

دکمه دکلانشور دوربین چیست و چه کاربردی دارد؟

دکمه دکلانشور یک قابلیت است که در دوربین‌های حرفه‌ای و یا دوربین‌هایی با سطح پیشرفته وجود دارد. با فشردن این دکمه، شما می‌توانید فوکوس عمقی بر روی سوژه خود تنظیم نمایید. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد تا جزئیات بیشتری را در عکس خود ثبت نموده و تمرکز بیشتری روی سوژه داشته باشید.

 

دکمه دکلانشور دوربین چیست

 

چگونگی استفاده از دکمه دکلانشور

استفاده از دکمه دکلانشور بسیار ساده است. برای فعالسازی این قابلیت، شما باید دوربین خود را در حالت دکلانشور قرار دهید. سپس با فشار دادن دکمه دکلانشور، فوکوس عمقی در عکس تنظیم می‌شود.

 

نکاتی در رابطه با استفاده از دکمه دکلانشور

– در صورت استفاده از دکمه دکلانشور، حتما باید دوربین خود را بر روی سه ‌پایه قرار دهید. این کار باعث جلوگیری از لرزش دوربین و حصول تمرکز دقیق‌تر بر روی سوژه می‌شود.

– می‌توانید از حالت قفل شدن فوکوس همزمان با استفاده از دکمه دکلانشور استفاده کنید. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا فقط روی سوژه‌ای که می‌خواهید، فوکوس نموده و از خارج شدن فوکوس به سمت سایر جزئیات جلوگیری نمایید.

 

AF و MF در دوربین چیست؟

در دوربین‌های عکاسی، اصطلاح AF وMF  به فوکوس خودکار (Auto Focus) و فوکوس دستی (Manual Focus) اشاره داشته و این دو حالت در تنظیم فوکوس لنز بر روی سوژه استفاده می‌شوند.

AF یا فوکوس خودکار به معنای استفاده از سیستم خودکار برای تشخیص و تنظیم فوکوس لنز بر روی سوژه است. در این حالت، دوربین با استفاده از سنسورها و الگوریتم‌های خاص، تشخیص می‌دهد که بر روی کدام قسمت از تصویر باید فوکوس شود و سپس لنز را به طور اتوماتیک به آن نقطه فوکوس می‌برد. این حالت برای عکاسانی که به سرعت در عکاسی نیاز داشته و یا در شرایط نوری متغیر عکاسی می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود.

در طرف مقابل، MF مربوط به فوکوس دستی است. در این حالت، عکاس با دستیابی به حلقه فوکوس لنز، شخصا به طور دستی فوکوس را تنظیم می‌کند. این روش برای عکاسانی که دقت بالا در فوکوس و کنترل کامل بر روی نقاط فوکوس را نیاز دارند، گزینه مناسبی است. همچنین، در شرایطی مانند شرایط نوری ضعیف که سیستم فوکوس خودکار نمی‌تواند صحیح عمل کند، استفاده از فوکوس دستی به شدت پیشنهاد می‌شود.

انتخاب میان حالت­های AF و MF به عواملی مانند نوع عکاسی، شرایط نوری، نوع لنز و ترجیحات شخصی عکاس بستگی دارد. هر یک از این حالت‌ها، قابلیت‌ها و محدودیت‌های خود را داشته و عکاس باید با توجه به شرایط و نیازهای خود، از آن‌ها به بهترین نحو استفاده نماید.

 

AF و MF در دوربین چیست؟

 

دکمه تنظیم دیافراگم دوربین چیست؟

این دکمه یکی از اجزای اصلی دوربین است که برای تنظیم دیافراگم استفاده می‌شود. دیافراگم، قسمتی از لنز دوربین است که می‌تواند باز و بسته شده و میزان نور ورودی دوربین را کنترل کند.

تنظیم دیافراگم در دوربین‌ها باعث تغییر میزان عمق میدان می‌شود. با باز شدن دیافراگم، عمق میدان کاهش یافته و با بسته شدن آن، این عمق افزایش می‌یابد. این امر برای عکاسان حرفه‌ای بسیار مهم است؛ زیرا با تنظیم دیافراگم، می‌توانند تمرکز روی یک قسمت خاص از تصویر را بهبود بخشند و پس زمینه را به حاشیه ببرند.

دکمه تنظیم دیافراگم دوربین معمولا در بخش بالای دوربین قرار داشته و با چرخاندن آن، می‌توانید دیافراگم را تغییر دهید. همچنین، برخی از دوربین‌ها دارای دکمه‌هایی هستند که می‌توانید دیافراگم را به طور مستقیم تنظیم نمایید. با استفاده صحیح از این دکمه، می‌توانید تاثیر بصری تصویر خود را بهبود بخشیده و نتایج حرفه‌ای‌تری کسب کنید.

 

دکمه تنظیم دیافراگم دوربین چیست

 

چگونه گرید دوربین کانن را فعال کنیم ؟

فعالسازی گرید دوربین کانن اهمیت بالایی در کیفیت تصویربرداری به کمک این دوربین­ها دارد. گرید دوربین یک الگوی شبکه‌ای است که بر روی نمایشگر آن قرار می‌گیرد و به عنوان یک راهنمای مفید برای قرار دادن اشیا در قاب عکس عمل می‌کند. با استفاده از این قابلیت، می‌توانید خطوط عمودی و افقی را در تصاویر خود تعیین کرده و اشیا را به صورت دقیق در قاب مورد نظر قرار دهید.

برای فعالسازی گرید دوربین کانن، مراحل زیر را اجرا نمایید:

 1. وارد منوی تنظیمات دوربین شوید. این گزینه معمولا با علامت چرخشی یا دکمه Menu روی دوربین قرار دارد.
 2. در منوی تنظیمات، به دنبال گزینه Grid Display یا Grid Lines بگردید. این گزینه معمولا در بخش تنظیمات نمایشگر دوربین قرار دارد.
 3. در نهایت آن را فعال کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

حالا گرید دوربین در نمایشگر دوربین کانن شما فعال شده است. از این پس به سادگی می‌توانید از خطوط گرید برای قرار دادن اشیا و ایجاد ترازبندی صحیح در تصاویر خود بهره ببرید. این قابلیت به صورت ویژه در عکاسی معماری، عکاسی صنعتی و عکاسی پرتره بسیار مفید خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دوربین­های کانن می­توانید به فایل آموزشی ویدیویی منوی دوربین کانن مراجعه نمایید.

همچنین اگر به دنبال آگاهی از چگونگی اعمال تنظیمات گوناگون در دوربین­های سونی هستید، می­توانید به فایل آموزش منوی دوربین بدون آینه سونی مراجعه کنید.

 

 

77 دیدگاه

 • علی گفت:

  سلام. دوربین نیکونd90هست، به تازگی دست دوم خریدم ، یه مموری ۳۲ با سرعت۹۵ دارم که مشکلی نداره، ولی وقتی مموری ۶۴ با سرعت ۱۷۰ که تازه خریدم رو روش میندازم دیگه فیلم نمیگیره ، بالای صفحه نمایش یه علامت میاد که روی ریکورد خط کشیده شده ،وقتی مموری قبلی میندازم روش بدون مشکل فیلم میگیره علامت هم نمیاد روی صفحه

 • Morad گفت:

  خیلی ممنون از شما

  • پردیس گفت:

   سلام وقت بخیر.یه گزینه ای در دوربین من فعال شده که حالت تراز داره و صاف و کج بودن زاویه دوربین رو نشون میده و نیمدونم چطوری غیر فعال میشه.دوربینم نیکون ۷۵۰۰ هست

 • fatemeh گفت:

  سلام من دوربینم نیکون ۷۱۰۰چطوری باید چند فریمیش کنم ؟

 • شايان گفت:

  سلام من دوربين نيكون 5600d دارم وقتي ميخوام عكسم رو روي مانيتور ببينم اطلاعات پايين صفحه هست و ميخوام كه حذف بشن هنگام مساهده ي عكس ها.

 • طهمورث گفت:

  سلام من دوربین فوجی اچ اس ۳۰ دارم و میخوام کاربرد دقیق امکانات رو بدونم،بخصوص انتخاب کاربرد.ممنون
  اگر کسی راهنمای فارسی این دوربین رو داره برام بفرسته.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *