021-7356

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

2 سال پیش - زمان مطالعه : 22 دقیقه

مجموع بازدیدها : 74 بار

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

رینگ لایت چیست ؟ رینگ لایتها از یک حلقه تشکیل شده‌اند که روی آن با لامپ‌های کوچک LED پوشیده شده است. کاربرد اصلی رینگ لایت ها در عکاسی و فیلمبرداری در فضای داخلی است که در زمینه های مختلف عکاسی پرتره، عکاسی ماکرو، عکاسی از غذا، برای آرایشگاه ها، بلاگر ها، ولاگر ها و … می‌توان از آن استفاده کرد.

برای مشاهده بهترین رینگ لایت ها در نورنگار، کلیک کنید.

این منابع نور دایره‌ای شکل، معمولاً نوری بسیار تخت و بدون سایه ایجاد می‌کنند و ضمناً اگر به عنوان منبع نور اصلی در عکاسی پرتره استفاده شوند، کچ لایت یا بازتاب نور در چشمی که از آن‌ها حاصل می‌شود شکلی دایره‌ای و فوق العاده دارد که روح و زندگی به چهره سوژه می‌بخشد.

عکاسی با رینگ لایت

اما دلیل اینکه این نورها را به صورت حلقوی می‌سازند این است که بتوانید لنز دوربین را در میان آن قرار دهید. یعنی در واقع منبع نورانی، دورتادور لنز قرار می‌گیرد. این دقیقاً برخلاف اتفاقی است که درباره اغلب فلاش‌های روی دوربین و فلاش‌های اکسترنال می‌افتد. جالب اینجاست که برخی از نورهای رینگی اصلاً طوری طراحی می‌شوند که دیگر پایه جداگانه ندارند و عملاً دور لنز خود دوربین قرار می‌گیرند یا روی لنز نصب می‌شوند. اما این نوع کاربرد اصولاً به چه کار پرتره می‌آید و چرا لازم است از آن استفاده کنیم؟

رینگ لایت

 

چرا رینگ لایت‌ها را استفاده می‌کنیم؟

رینگ لایت‌ها از معدود نورهایی هستند که برای عکاسی و فیلم‌برداری به یک اندازه کاربرد دارد. کاربرد رینگ لایت در عکاسی، معمولاً برای سوژه‌هایی است که لازم است از نزدیک از آن‌ها عکاسی کنیم. می‌دانیم که هر چقدر دوربین و منبع نور به یک سوژه‌ای نزدیک‌تر شوند، جهت دید دوربین و زاویه فلاش، از هم دورتر می‌شوند و باعث ایجاد سایه‌های بیشتری در اطراف (خصوصا در زیر سوژه) می‌شود. به خصوص زمانی که از فلاش‌های اکسترنال استفاده می‌کنیم، معمولاً لامپ یا همان قسمت سر فلاش در فاصله‌ای نزدیک به 15 تا 20 سانتی‌متر بالاتر از دهانه لنز قرار دارد و باعث می‌شود در عکس‌های نزدیک و کلوزآپ، سایه‌های تیز و شدیدی زیر چانه و بینی و ابرو‌ها ایجاد شود.

علاوه بر این درباره عکاسی ماکرو، (مانند عکاسی از چشم‌ها، عکاسی از دهان و دندان در رشته‌های پزشکی و همچنین عکاسی از اجسام خیلی ریز) همواره مشکل نوردهی در نقطه مورد نظر وجود دارد و شاید  نتوانید زاویه تابش نور را به سمت سوژه هدایت کنید.

در چنین مواقعی، تنها گزینه کاربردی، نور فلاش رینگ لایت است.

دقیقاً مانند همین شرایط را در فیلم‌برداری‌های از نزدیک مانند Vlogging می‌بینیم. Vlogging یا فیلم‌برداری از خود، خصوصا با تلفن‌های همراه که برای برقراری سیمنار‌ها و وبینار‌ها و لایو‌های اینستاگرام کاربرد زیادی دارد، یکی از مواردی است که لازم است چهره شخص کاملاً از نزدیک نوردهی شود.

اگرچه در چنین شرایطی، بهتر است از منابع نور بزرگ و چندگانه استفاده شود تا نور بهتری ایجاد شود، اما رینگ لایت‌ها را می‌توان یک گزینه ارزان قیمت و جمع و جور برای این کار به شمار آورد.

اما چرا نورهای رینگ لایت را به عنوان منبع نور مورد علاقه آرایشگاه‌ها و عکاسان آرایشی به شمار می‌آورند؟ حتماً تا به حال بار‌ها در ویدئو‌هایی که پشت صحنه گریم بازیگر‌ها را نمایش می‌دهند، روند کاری چهره پردازان را دیده‌اید. در اتاق‌های گریم، معمولاً بازیگران روبروی یک آینه می‌نشینند که دور تا دور آن، با لامپ‌های مختلف پر شده است و در اغلب موارد، خود اتاق هم نسبتا تاریک است. دلیل این انتخاب این است که نور اتاق یا نور سقف، تاثیری روی سایه‌های صورت بازیگر نگذارد و شخص چهره پرداز بتواند صورت را به صورت طبیعی در برابر آینه ببیند.

نکته مهم اینجاست که نورهای دورتادور آینه تقریبا کار همین رینگ لایت‌ها را می‌کند و باعث می‌شود تا کوچکترین سایه‌‌ای روی صورت ایجاد نشود. به این ترتیب شخص چهره پرداز می‌تواند با دقت کامل، تمام اجزای صورت را مشاهده کند.

دقیقاً مشابه همین حالت هم درباره آرایشگران وجود دارد. آن‌ها هم دوست دارند سوژه‌هایی که آرایش کرده‌اند با کمترین سایه اضافی روی چهره‌شان عکاسی یا فیلم‌برداری شوند. علاوه بر این، همان‌طور که گفته شده، رینگ لایت‌ها یک نور حلقوی بسیار زیبا هم در چشمان سوژه ایجاد می‌کند که بدون نیاز به لنز‌های مصنوعی موجب برجسته شدن و زیباتر شدن چشمان سوژه نیز می‌شود.

.r1_iframe_embed { position: relative; overflow: hidden; width: 100%; height: auto; padding-top: 56.25%; } .r1_iframe_embed iframe { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; border: 0; }

به همین دلیل اغلب عکاسانی که در آرایشگاه‌ها عکاسی می‌کنند، ترجیح می‌دهند تا از نورهای رینگی، استفاده کنند. خصوصا اینکه حلقه نوری که در چشم‌ها ایجاد می‌شود، بدون نیاز به لنز‌های زیبایی که در چشم قرار می‌گیرند، جلوه فوق‌العاده‌ای به نگاه سوژه می‌دهند. همچنین معمولاً نوری یکنواخت و بدون سایه روی همه صورت و گردن و بدن سوژه ایجاد می‌شود که تاثیر کار آن‌ها را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

نوری که رینگ لایت‌ ها ایجاد می‌کنند، معمولاً از تعدادی LED بسیار کوچک و پر نور با قدرت تابش بالا حاصل می‌شود. این نور‌ها دارای درجه کلوین نزدیک به نور خورشید هستند. یعنی اصلاً با نورهای LED معمولی که نوری سرد و یخ دارند قابل مقایسه نیستند و ضمناً برخلاف اغلب نورهای LED عادی، پرش نور هم ندارند. بنابراین وقتی با آن‌ها ویدئو می‌گیرید، مشکلی بابت پرش تصویر بر اساس اختلاف فرکانس نور ندارید.

نور طبیعی این رینگ لایت‌ها باعث می‌شود تا رنگ پوست کاملاً طبیعی و عادی باشد.

بنابراین اگر بخواهید با کلوین کار کنید، احتمالاً درجه کلوین 5000 تا 5500  برایتان مناسب است و در صورتی که در نور روز کار کنید، می‌توانند با نور طبیعی خورشید هم ترکیب شوند و جلوه‌ای یکدست و زیبا پدید آورند. طبیعتاً مانند فلاش‌های استودیویی یا اکسترنال، می‌توانید نور آن‌ها را کم و زیاد کنید و با دور یا نزدیک‌ کردن رینگ لایت به سوژه، کیفیت نور (مقدار نرم یا تیز بودن سایه‌های آن) را کنترل کنید. البته توجه داشته باشید که اگر نور را زیادی به سوژه نزدیک کنید، احتمالاً باعث بوجود آمدن یک هاله نورانی در اطراف صورت سوژه هم می‌شود.

 

رینگ لایت چیست

کاربرد رینگ لایت برای عکاسی ماکرو چیست ؟

اما دلیل اینکه این نور‌ها، این‌قدر برای عکاسی ماکرو مورد استفاده هستند چیست؟ اصولاً وقتی درباره عکاسی ماکرو صحبت می‌کنیم، معمولاً سوژه‌هایی را در نظر می‌گیریم که اندازه‌ای کوچک‌تر از چند سانتی‌متر دارند یا حتی اگر سوژه‌های بزرگی هم باشند، ما معمولاً چند سانتی‌متر از آن‌ها را در کادر خود قرار می‌دهیم. طبیعتاً وقتی منبع نور ما بتواند از جهات مختلف رو به یک سوژه ماکرو بتابد، از هیچ طرف، سایه‌ای ایجاد نمی‌شود. چون نور‌هایی که از جهات مختلف می‌تابند، همدیگر را خنثی می‌کنند و طبیعتاً آنچه که باقی می‌ماند، خود سوژه بدون سایه‌های حاصل از برجستگی‌ها و فرو رفتگی‌ها است.

به همین دلیل هم یکی از محبوب‌ترین انواع نورهای مصنوعی برای سوژه‌های کوچک همین رینگ لایت‌ها هستند که گاهی اوقات می‌توانند حتی به عنوان جایگزین خیمه‌های نور هم به کار روند.

زیرا برخی از سوژه‌ها را نمی‌توان در داخل خیمه نور قرار داد. فرض کنید می‌خواهید از دندان‌ها یا چشمان یک شخص عکس بگیرید. طبیعتاً قرار دادن خود شخص در داخل خیمه نور ممکن نیست و همچنین اگر بخواهید نوری یکدست و بدون سایه برای عکاسی ماکرو داشته باشید، باید از جهات مختلف نوردهی کنید و همچنین مراقب باشید تا سایه خود دوربین هم روی صورت سوژه نیفتد.

روشی که عکاسان حرفه‌ای در اینجا استفاده می‌کنند، همین نورهای رینگ لایت است که می‌تواند دور لنز قرار گرفته و به اندازه کافی به سوژه نزدیک شود تا سایه‌های اضافی را از بین ببرند.

رینگ لایت چیست

دقیقاً شبیه به همین شرایط را برای فیلم‌برداری از سوژه‌های نزدیک هم داریم. نورپردازی صورت در ویدئو‌های آموزشی که گاهی اوقات به ویدئو‌های یوتیوبی هم شناخته می‌شوند، نیازمند چندین شاخه نور و مهارت فنی زیادی است. این در حالیست که یک رینگ لایت بزرگ می‌تواند به راحتی، تصویری با نورهای یکدست و سایه‌های ملایم برایتان ایجاد کند و گاهی اوقات نتیجه‌ای بهتر از چندین نور برایتان فراهم خواهد کرد.

بسیاری از آرایشگران، آشپزها، نقاشان و تمامی افرادی که به صورت آنلاین، روی اینستاگرام یا شبکه‌های اجتماعی، به معرفی کار‌ها و خدمات خودشان می‌پردازند، از این نور‌ها برای افزایش کیفیت و شفافیت ویدئو‌هایشان استفاده می‌کنند. زیرا این نور‌ها نه فقط برای دوربین‌های عکاسی، بلکه برای فیلم‌برداری و عکاسی با موبایل هم بسیار کارآمد هستند و روش استفاده از آن‌ها نیز بسیار ساده است.

به عنوان مثال رینگ لایت ایدوبلو Yidoblo Ring Light FE-480 II یکی از همین دسته نور‌ها است که قطر نسبتا بزرگی دارد. تعداد 480 عدد LED این رینگ لایت روی یک حلقه با قطر 45 سانتی‌متر قرار گرفته‌اند و می‌توانند زاویه تابشی برابر 60 درجه را پوشش دهند. شما می‌توانید این رینگ لایت را روی سه‌پایه قرار داده و آن را به برق مستقیم وصل کنید. به این ترتیب بدون نگرانی بابت باطری یا تابش نور، تا هر زمان که نیاز باشد، می‌توانید آن را روشن نگه دارید. البته در صورت نیاز می‌توانید باطری جداگانه‌ای هم برای آن تهیه کنید که در جایی که دسترسی به برق وجود ندارد هم از آن استفاده کنید. اما نکته جالب درباره این رینگ لایت، قابلیت نصب گوشی، دوربین و آینه روی آن است.

رینگ لایت عکاسیپیشتر توضیح دادیم که چرا باید در مرکز آن موبایل یا دوربین را قرار دهید، اما همراه بودن یک آینه در پکیج این رینگ لایت برای این است که بتوانید در حین استفاده، در داخل آن خودتان را ببینید. این قابلیت، خصوصا زمانی که می‌خواهید از خودتان فیلم‌برداری یا عکاسی از راه دور کنید اهمیت زیادی دارد. زیرا می‌توانید دوربین را کمی بالاتر از رینگ لایت قرار دهید و با نگاه کردن مستقیم به داخل آینه، ارتباط چشمی با دوربین برقرار کنید.

نهایتا اینکه به دلیل اینکه روی این رینگ لایت یک ریموت کنترل قرار دارد، می‌توانید روشن و خاموش شدن و تنظیم شدت نور آن را از راه دور کنترل کنید.

کاربرد رینگ لایت

 

تامین‌ نوری یکنواخت و ملایم

کاربرد دیگر یک رینگ لایت هنگامی مشخص می‌شود که عکس‌ها را با هم مقایسه می‌کنید. از آنجایی که رینگ لایت به نورپردازی یکنواختی می‌پردازد، خروجی آن عکسی است که سوژه میزان یکسان و ملایمی از نور را دریافت کرده؛ در حالی که در عکس‌هایی با نور معمولی، ناهمسان بودن نور در قسمت‌های مختلف سوژه مشهود است. به همین علت، رینگ لایت به‌عنوان یک منبع روشنایی، نور را در تمامی جهت‌ها به سمت سوژه روانه می‌کنند.

این کاربرد در مواقعی که سوژه در حالت عادی از نور مطلوبی برخوردار نیست یا تناژ نور موجود بسیار سرد یا بسیار گرم است، بهتر دیده می‌شود. بنابراین، می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین کاربردهای یک رینگ لایت تامین نوری نرم و یکنواخت برای سوژه است.

کاربرد رینگ لایت در پزشکی چیست ؟

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید کاربرد رینگ لایت‌ در پزشکی و به‌خصوص دندان‌پزشکی چیست ؟  استفاده از این حلقه‌های نورانی هم می‌تواند برای عکاسی زیبایی باشد و هم در حین کار. رینگ لایت با نورپردازی مناسب به سوژه، دید خوبی را به پزشک برای معاینه و جراحی می‌دهد. این مسئله در دندان‌پزشکی بسیار موردتوجه است؛ زیرا با نزدیک کردن آن به دهان و دندان نور ملایم و دیدی متمرکز را در اختیار دندان‌پزشک قرار خواهد داد و به همین دلیل رینگ لایت دندانپزشکی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

از طرف دیگر، رینگ لایت‌ها برای عکاسی زیبایی در حیطه پزشکی نیز به کار می‌روند. با استفاده از رینگ لایت، دندان‌های افراد، پوست یا حتی بینی آن‌ها بدون هیچ عیبی جلوه می‌کند. به همین علت، بهترین وسیله برای افزودن جذابیت مضاعف به نتیجه درمان و جراحی است. به‌خصوص آنکه سطحی درخشان و هاله‌ای نور را بر روی صورت سوژه ایجاد می‌کند و با پنهان کردن سایه‌های اطراف، در نمایش واقعیت امر نیز موثر است.

کاربرد رینگ لایت به‌عنوان سوژه در عکس چیست ؟

یکی از جالب‌ترین موارد عکاسی با رینگ لایت چیست ؟  استفاده از آن در کادر و به‌عنوان یک سوژه است. در این حالت، معمولاً رینگ لایت را در کادر عکس قرار می‌دهند تا جزوی از سوژه باشد. با قرار گرفتن رینگ در چارچوب عکس، قاب‌های متفاوت و متمایزی را می‌توان ساخت و خلاقیت بیشتری به فرد برای تبدیل سوژه‌های عادی به عکس‌های مبتکرانه می‌دهد.

کاربرد رینگ لایت به‌عنوان سوژه در عکس

کاربرد رینگ لایت در عکاسی طبیعت چیست ؟

نکته دیگر  عکاسی با رینگ لایت چیست ؟ یکی از کاربردهای جالب توجه این حلقه‌ها، استفاده از آن‌ها در عکاسی منظره و طبیعت است. از طریق رینگ لایت می‌توان خلاقانه‌ترین عکس‌ها را در طبیعت به‌خصوص از آسمان شب خلق کرد؛ حتی رینگ لایت می‌تواند جزوی از کادر عکس باشد و نمای طبیعت را از چارچوب رینگ لایت نظاره کنید.

کاربرد رینگ لایت به‌عنوان چراغ مطالعه چیست ؟

همچنین رینگ لایت‌ها می‌توانند نقش یک چراغ خواب یا چراغ مطالعه را نیز ایفا کنند؛ این به شما بستگی دارد که این حالت را بپسندید یا نه اما می‌تواند ایده‌ای نو و جالب به نظر بیاید. با داشتن یک رینگ لایت دیگر نیازی به خرید چراغ خواب نخواهید داشت؛ زیرا یک نمونه از آن را در اختیار دارید. همچنین یک رینگ لایت رومیزی بهترین چراغ مطالعه نیز به حساب می‌آید؛ نه چشم را آزار می‌دهد و نه سطح زیادی از میز را اشغال خواهد کرد. علاوه‌بر این‌ها، نور متعادلی را تامین می‌کند که برای مطالعه بسیار مناسب است.

 

چطور یک رینگ لایت انتخاب کنیم؟

اگرچه برخی از فلاش‌ها هم هستند که به صورت فلاش‌های رینگی و به صورت نور تابشی عادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما این روز‌ها با پیشرفت و بهبود کارآیی LED ها، دیگر به ندرت از فلاش رینگ لایت‌ استفاده می‌شود و اغلب رینگ لایت‌ها به صورت نورهای پیوسته عرضه می‌شوند. به این ترتیب دیگر نگرانی بابت سرعت سینک فلاش با دوربین وجود ندارد.

زیرا می‌توانید به راحتی آن‌ها را روشن کرده و با هر سرعت شاتری که متناسب با نوردهی‌تان هست از آن‌ها استفاده کنید.

رینگ لایت‌ها معمولاً در اندازه‌های کوچک و متوسط و بزرگ ارائه می‌شوند. اندازه‌های کوچک آن‌ها بیشتر برای استفاده روی موبایل به کار می‌روند. این رینگ‌ لایت‌ها معمولاً وزن بسیار کمی دارند و طوری طراحی می‌شوند که برای استفاده طولانی مدت روی یک دوربین کوچک، وزن زیادی را ایجاد نکنند.

رینگ لایت عکاسی  SELFIE RING LIGHT RK-12 مستقیما روی گوشی موبایل قرار می‌گیرد و نوری بسیار یکدست را در تصویر دوربین ایجاد می‌کنند. از آنجا که این رینگ لایت اندازه کوچکی دارد، می‌توانید آن را با گیره کوچکی که در پشت خود دارد، روی گوشی موبایل نصب کنید. البته طراحی آن به گونه‌ای است که هم می‌تواند دور دوربین سلفی و هم دور دوربین اصلی موبایل قرار گیرد. این رینگ لایت، ساختار بسیار ساده‌ای دارد و تنها با یک دکمه کنترل می‌شود.

اما از آنجا که ممکن است آن را در فاصله‌های مختلف استفاده کنید، می‌توانید با فشردن پی‌درپی دکمه خاموش و روشن آن که پشت رینگ لایت قرار دارد، نور آن را در چند مرحله کم یا زیاد کنید. اما نور آن با 36 عدد LED که روی آن قرار دارد به اندازه‌ای زیاد هست که بتوانید با خیال راحت در محیط‌های کم نور هم تصویری کاملاً نورانی و سایه‌هایی ملایم و یکدست داشته باشید.

این رینگ لایت، به طور کلی با باطری کار می‌کند. از آنجا که LED ها معمولاً مصرف زیادی ندارند، به همین دلیل هم باطری‌ این رینگ لایت وزن زیادی ندارد و نه تنها به سرعت شارژ می‌شود، بلکه طول عمر باطری آن نیز بسیار بالاست. ضمن اینکه چون توسط کابل micro USB شارژ می‌شود، می‌توانید در صورت نیاز، آن را بوسیله شارژر موبایل هم شارژ کنید.

بنابراین یکی از بهترین وسیله‌های جانبی برای اجرای لایو‌های اینستاگرامی است.

برخی از رینگ‌ لایت‌ها هم هستند که اندازه نسبتا بزرگ‌تری دارند و قابلیت‌های آن‌ها پیشرفته‌تر است. این نورها را می‌توانید برای ساخت کلیپ یا عکاسی حرفه‌ای استفاده کنید. به عنوان مثال رینگ لایت ایدوبلو Yidoblo Ring Light FE-480 II یک محصول بسیار پیشرفته در این زمینه است. این رینگ لایت هم از تعداد زیادی LED تشکیل شده است (دقیقاً از 480 عدد LED)، اما روی سطح آن با یک پلاستیک شفاف پوشیده شده و به همین دلیل وقتی آن را روشن می‌کنید، تنها یک نوار نورانی بزرگ با 18 اینچ (حدود 45 سانتی‌متر) را می‌بینید که رنگی کاملاً سفید دارد.

این رینگ لایت، می‌تواند نور را با دو رنگ مختلف بتاباند. بنابراین در صورت نیاز به تغییر وایت بالانس دوربین، می‌توانید رنگ نور را با استفاده از پیچ تنظیم رنگ، با تراز سفیدی محیط هماهنگ کنید. رنگ نور‌ها از کلوین  3200 درجه تا 5500 درجه که تقریبا همان کلوین نور خورشید است متغیر است. این قابلیت خصوصا برای کسانی که می‌خواهند دقیق‌تر ین رنگ را در هنگام عکاسی و فیلم‌برداری داشته باشند، اهمیت زیادی دارد.

قدرت تابش این رینگ لایت نیز بسیار زیاد است و می‌تواند نوری معادل 96 وات را بتاباند. بنابراین اگر می‌خواهیم عکس یا ویدئو‌های قدی بگیرید، برای تابش نور از فاصله زیاد مشکل چندانی ندارید. نکته جالب برای این رینگ لایت، امکان استفاده از آن به عنوان نور پیوسته برای آرایشگاه‌ها و اتاق گریم است. زیرا هم قابلیت نصب آینه، هم موبایل (برای ضبط روند آرایش) و هم دوربین عکاسی برای ضبط تایم لپس یا ویدئو در هنگام گریم یا آرایش است.

 

 

شما چه استفاده‌هایی از رینگ لایت می‌کنید؟

رینگ لایت چیست و چه کاربردی  دارد ؟ آنچه که در اینجا توضیح داده شد، استفاده‌های عمومی و معمول از این نور‌های بی‌نظیر بود. اما همانند بسیاری دیگر از این تجهیزات، کاربرد‌های رینگ لایت هم محدود به همین نمی‌شود. بسیاری از عکاسان بزرگ از این نور‌های مصنوعی، استفاده‌های بیشتری می‌کنند. اگر تا بحال از این ابزارهای پیشرفته استفاده کرده‌اید چه نظری درباره آن‌ها دارید؟ آیا توانسته‌اند روند کاری شما را تغییر دهند؟ اشکالات و نقاط ضعف آن‌ها چیست؟ درباره تجربه‌های خودتان با رینگ لایت برای ما بیشتر توضیح دهید.

 

فواید رینگ لایت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، رینگ لایت به‌صورت حلقه‌ای طراحی‌شده و روشنایی نسبتاً خوبی را ارائه می‌دهد؛ اما به‌جز میزان روشنایی خوب، فواید دیگری هم دارد که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم:

سهولت در استفاده

به‌کارگیری رینگ لایت بسیار آسان است. به‌این‌ترتیب که رینگ لایت را در فاصله مناسبی از سوژه قرار دهید و روشنش کنید. سپس تنظیمات آن را به‌صورت دستی انجام دهید. توجه داشته باشید که تنظیمات رینگ لایت‌ها آسان و قابل‌فهم بوده و نیازی به آموزش و یادگیری ندارد.

برخی از مدل‌های رینگ لایت برای راحتی کار، یک هولدر دوربین یا گوشی در وسط رینگ تعبیه می‌کنند تا نحوه نوردهی از این طریق آسان‌تر و ملایم‌تر باشد. با قرار دادن گوشی یا دوربین خود در بخش مربوطه می‌توانید عکس‌های موردنظرتان را با نورپردازی مناسب بگیرید.

استفاده از رینگ لایت به‌عنوان منبع نور اصلی

از اصلی‌ترین فواید رینگ لایت این است که باوجودآن دیگر نیازی به سایر منابع نور و تجهیزات نورپردازی ندارید. رینگ لایت می‌تواند به‌تنهایی کار نورپردازی سوژه شما را انجام دهد. البته این در صورتی است که قصد عکاسی پرتره یا فیلم‌برداری با نمای بسته دارید. در غیر این صورت بهتر است در کنار خرید رینگ لایت از سایر انواع تجهیزات نورپردازی هم کمک بگیرید.

فواید رینگ لایت : منبع نور اصلی
کیفیت نور رینگ لایت ایده‌آل بوده و می‌تواند نور متمرکزی بر روی سوژه شما ایجاد کند. همچنین نوردهی آن شدید نیست و به هنگام استفاده چهره شخص رنگ‌پریده و غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد.

توزیع یکنواخت نور برای سوژه‌های کلوزآپ یا ماکرو

توزیع یکنواخت نور در وهله اول دلیل اصلی ساخت رینگ لایت است. درواقع، یکی از مهم‌ترین انواع آن رینگ لایت دندان‌پزشکی است؛ زیرا در این نوع کارها وجود یک نور و دید ثابت و واضح ضروری است.

مناسب برای عکاسی ماکرو

البته کاربرد رینگ لایت در کارهای پزشکی خلاصه نمی‌شود. توزیع یکنواخت نور رینگ لایت باعث شده تا در سایر زمینه‌ها مثل عکاسی کلوزآپ یا ماکرو هم مورداستفاده قرار گیرد. در این نوع عکاسی که فاصله کوتاهی بین نور و سوژه وجود دارد، ایجاد نور متمرکز کار سختی است؛ اما رینگ لایت این کار را راحت کرده و بدون ایجاد هیچ سایه‌ای بهترین نوردهی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دمای نور قابل تنظیم

این ویژگی کار عکاس را خیلی ساده می‌کند. انتخاب دمای نور مناسب از دیگر فواید رینگ لایت است که امکان ثبت تصاویر حرفه‌ای و فوق‌العاده را بدون استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشی را می‌دهد.

فواید رینگ لایت : دمای نور قابل تنظیم

شما می‌توانید دمای نور را بسته به عکسی که می‌خواهید بگیرید، تغییر دهید. اگر با دمای رنگ یا نور آشنایی داشته باشید، می‌دانید که نور سرد به بازتولید دقیق رنگ‌های یک عکس یا ویدیو و تمرکز بر روی جزئیات آن کمک می‌کند. در مقابل، نور گرم رنگ‌ها را درخشان‌تر کرده و باعث ایجاد آرامش و فضایی دنج در تصویرتان می‌شود.

وجود چنین ویژگی برای بسیاری از افراد به‌خصوص میکاپ آرتیست‌ها مهم است. شما می‌توانید با تنظیم دمای نور احساسات و جزئیات مختلفی را به کاربرانتان ارائه دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی با رینگ لایت به زبان ساده

امکان مدیریت فاصله منبع نور با سوژه

یکی از نکات مهمی که در عکاسی یا فیلم‌برداری باید مدنظر داشته باشید، فاصله منبع نور از سوژه است. برخی از تجهیزات نورپردازی امکان مدیریت این فاصله را فراهم می‌کنند؛ اما برخی دیگر فاقد آن هستند. خوشبختانه رینگ لایت این امکان را داشته و می‌تواند در موقعیت‌ها و فاصله‌های مختلفی نسبت به سوژه قرار بگیرد.

فواید رینگ لایت : امکان مدیریت فاصله

فاصله سوژه تا رینگ لایت شما به اثری که می‌خواهید خلقش کنید و همچنین قطر رینگ لایت بستگی دارد؛ اما بهتر است این فاصله را بین 0.5 الی 1.5 متر نگه دارید تا عکستان نه خیلی روشن و نه تاریک باشد. برای عکاسی از اجسام کوچک فاصله 0.5 الی 1 متر مناسب است؛ ولی در انتخاب فاصله مناسب برای عکاسی پرتره از افراد (مثل مدل مو، آرایش یا دندان) باید به نور استودیو و روشنایی‌های LED توجه کنید. معمولاً میانگین فاصله برای این نوع عکاسی 1 تا 1.5 متر است.

مقرون‌به‌صرفه

از دیگر فواید رینگ لایت می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد. رینگ لایت‌ها نسبت به کیفیتی که ارائه می‌دهند، بسیار ارزان‌قیمت هستند. هرچند مدل‌های مختلفی از رینگ لایت وجود دارد که هر یک قیمت متفاوتی دارد؛ اما به‌هرحال در مقایسه با سایر تجهیزات نورپردازی که هزینه‌های هنگفتی دارند، رینگ لایت ارزان به حساب می‌آید.

کیفیت نور نرم و جلوگیری از ایجاد سایه

عدم وجود سایه در تصاویر و ایجاد نورپردازی ملایم یکی از دل‌پذیرترین فواید رینگ لایت است. ازآنجایی‌که نور رینگ لایت همانند یک هاله نور همه زاویه‌ها را پوشش می‌دهد، نور ملایمی به سوژه تابیده و هیچ سایه‌ای در تصاویرتان ایجاد نمی‌شود؛ بنابراین یک عکس یکدست و بدون ویژگی‌های منفی در اختیار خواهید داشت.

جلوگیری از ایجاد سایه

البته باید توجه داشته باشید که وجود هر سایه‌ای در تصویر یک نقص محسوب نمی‌شود. برخی از تکنیک‌های نورپردازی مثل نورپردازی رمبراند (Rembrandt) نیاز به ایجاد رابطه بین نور و سایه دارد. بااین‌حال معمولاً عکاسان سعی می‌کنند تا در عکاسی پرتره کمترین میزان سایه در عکس وجود داشته باشد و رینگ لایت این وظیفه را به‌خوبی انجام می‌دهد.

ایجاد کچ لایت در پرتره

کچ لایت یکی از جذاب‌ترین مزایای رینگ لایت است. کچ لایت همان چشمک یا جرقه نوری است که در چشمان سوژه منعکس می‌شود. ایجاد این کچ لایت در عکاسی پرتره جذابیت عکس را افزایش می‌دهد.

 ایجاد کچ لایت با استفاده از رینگ لایت

معمولاً از هر منبع نوری که استفاده کنید، این اثر در تصاویرتان ایجاد می‌شود؛ اما هر منبع نور شکل متفاوتی از کچ لایت را در چشمان سوژه خلق می‌کند. به‌عنوان‌مثال، یک سافت‌باکس نور مربع یا مستطیل شکلی را ایجاد می‌کند؛ اما رینگ لایت نور دایره‌ای را در چشم سوژه شکل می‌دهد که زیبایی آن بیشتر از اشکال دیگر است؛ چرا‌که چشمان ما دایره‌ای هستند و وجود کچ لایت دایره‌ای در چشم ظاهر طبیعی‌تری به عکس می‌دهد.

عمر طولانی

یکی دیگر از فواید رینگ لایت، عمر طولانی آن است. رینگ لایت‌ها به لطف مصرف کم برق و عدم گرمایش ال‌ای‌دی‌ها ایمنی بالایی دارند و تا سالیان سال می‌توانند بدون اشکال و خرابی در خدمت شما باشند.

علاوه‌براین، درصورتی‌که اقدام به خرید رینگ لایت از فروشگاه‌های معتبر مثل نورنگار کنید، از ضمانت سلامت کالا برخوردار شده و در صورت بروز هرگونه مشکل می‌توانید با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین مرکز خرید رینگ لایت در تهران و سایر شهرها

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا تمامی فواید رینگ لایت و دلیل محبوبیت آن را به شما ارائه دهیم. رینگ لایت‌ها می‌توانند عمل نورپردازی در عکاسی یا فیلم‌برداری را بسیار آسان کرده و حتی به آماتورها در این مسیر کمک کنند. در هر سطحی از عکاسی که باشید، می‌توانید از رینگ لایت استفاده کرده و عکس‌های جذاب و چشم‌گیری را ثبت کنید.

به نظر شما رینگ لایت چه فواید دیگری دارد؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک‌گذارید.

52 دیدگاه

 • محمد حدادی گفت:

  سلام بدون تعارف از زمانی که با نورنگار اشنا شدم ،(پنجاه سال اشنایی با دوربین )واقعا مطالب علمی وکاربردی مفیدی برای جامعه عکاسان ارایه میدهد ،ارزوی روزهای بهتر برای شما و موفقیت برای عکاسان کشورم .

  • پشتیبانی نورنگار گفت:

   سلام وقت بخیر 🌱
   ممنون از همراهی همیشگیتون 😍

 • هادی احسانی گفت:

  سلام برای کار عکاسی از لامپ و چراغ میتوان از رینگ لایت استفاده کرد و چه نوع رینگ لایتی مناسب این کار می باشد ؟

  • سمیرا توکلی گفت:

   سلام. بله میتونید از رینگ لایت هم استفاده کنید. استفاده از نورهای ثابت LED و خیمه نور هم توصیه میشه. بستگی به بودجه شما و سایز محصولاتی داره که قصد دارید از اون ها عکاسی کنید.

 • فرزاد گفت:

  سلام خسته نباشین. ببخشید برای عکس از کار های دندانپزشکی چه نوع نور یا رینگ لایت پیشنهاد میکنید؟

  • نورنگار - آ.ف گفت:

   سلام رینگ لایت های داخل این لینک مناسب است

 • Aref.Blackxer گفت:

  سلام
  من رینگ لایت قطر ۴۵ اینچ و ۱۰۰ وات واقعی گرفتم
  ولی موقعی که نور رینگ لایت رو از حالت خیلی زیاد کم میکنم روی دوربین پَرِش داره یا پِرپِر میکنه
  چیکار کنم!؟
  چون ۱۰۰ واته خیلی قویه برای همین نمی تونم روی آخرین حالت استفاده کنم چون چشمم درد میگیره.

 • یکتا گفت:

  سلام من معلم فضای مجازی هستم هم برای تصویر هم برای صدا به من مشخصات دستگاه بدین لطفا
  ممنون میشم. بودجه‌ی مهمول رو هم بفرمایید.

  • داوود گفت:

   یکتای مهربان، معلم دلسوز، کمی بیشتر تلاش کن معلم گلم. املات نیاز به تمرین و تکرار داره. مهمول آخه؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نورنگار - آ.ف گفت:

   ممنون از تذکر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.