021-7356

آموزش عکاسی با رینگ لایت به زبان ساده

آموزش عکاسی با رینگ لایت به زبان ساده

کجا می‌توانیم از رینگ لایت استفاده کنیم؟

رینگ لایت‌ها برای عکاسی ماکرو، عکس گرفتن از صورت، تولید ویدئو، عکس سلفی و عکاسی از محصول و تعدادی زیادی از مدل‌های مختلف عکاسی مناسب و قابل استفاده است، که در ادامه به صورت مختصر آموزش عکاسی با رینگ لایت به زبان ساده را بیان می‌کنیم.

موقع خرید رینگ لایت حواستان باشد که امکاناتی مثل تنظیم شدت و دمای نور را داشته باشد و با توجه به نیازی که دارید پایه‌های مناسب برای دوربین یا موبایل یا پایه قابل تنظیم داشته باشد.

عکاسی ماکرو

رینگ‌لایت‌ در عکاسی ماکرو (عکاسی از سوژه‌های کوچک از نمای نزدیک) برای تنظیم نور کاربرد دارد.

رینگ‌ لایت‌هایی که در جلوی دوربین نصب می‌شوند یا همان رینگ فلاش‌ها یا رینگ لایت‌های دور لنزی، در عکاسی ماکرو به عکاس کمک می‌کند تا در فاصله نزدیک نور کافی داشته باشد.

عکاسی پرتره

رینگ لایت‌ها بهترین گزینه نورپردازی برای پروژه‌های عکاسی پرتره هستند.

مانند آموزش آرایشگری که جزئیات صورت، آرایش و رنگ‌ها به خوبی در عکس مشاهده می‌شود و نور رینگ لایت چین و چروک و لک صورت را محو می‌کند و عکس‌ها نیاز به ویرایش کم‌تری دارند.

عکس سلفی با موبایل

رینگ‌ لایت‌های موبایل کمک می‌کنند موقع گرفتن عکس سلفی دیگر نگران زاویه نور نباشید.

عکاسی محصول

در عکاسی از محصولات هم به دلیل این که دوربین فاصله کمی با سوژه دارد، بهترین گزینه کم هزینه و آسان برای نورپردازی همین رینگ لایت است. یک رینگ لایت برای عکاسی محصول کافی است.

[relatedpost post=”115115″]

تماس تصویری

اگر در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنید، مدرس هستید یا جلسات کاری شما به صورت آنلاین برگزار می‌شود، برای ارائه یک تصویر واضح در تماس تصویری می‌توانید از یک رینگ لایت برای تنظیم نور استفاده کنید.

تولید محتوا

تولید کنندگان محتوا معمولا از رینگ لایت‌ها برای تولید محتوای ویدیویی یوتیوب و اینستاگرام استفاده می‌کنند.

7 تکنیک برای ثبت عکس‌های زیبا با رینگ لایت

حالا که کاربرد رینگ لایت در عکاسی آشنا شدیم، می‌خواهیم طرز استفاده از رینگ لایت با تکنیک‌های کاربردی را آموزش دهیم.

رینگ لایت به عنوان نور مستقیم یا نور مکمل؟

وقتی دوربین یا گوشی موبایل را در وسط رینگ لایت قرار می‌دهید و مستقیم از جلو عکاسی می‌کنید، حلقه رینگ لایت در چشم‌ها بازتاب پیدا می‌کند و جلوه زیبایی دارد و همینطور، چهره با نور زیاد واضح‌تر و صاف‌تر در عکس دیده می‌شود.

نور رینگ لایت را می‌توان به دو روش منبع نور اصلی که همان روش سنتی است که گفتیم یا نور مکمل در عکاسی استفاده کرد.

عکاسان حرفه‌ای در کنار نورهای استودیو از نور رینگ لایت به عنوان نور مکمل برای روشن کردن چهره مدل استفاده می‌کنند زیرا یک منبع نور گرم و ملایم برای عکاسی است.

اگر می‌خواهید فقط از یک رینگ لایت استفاده کنید،  بهتر است همان زاویه مستقیم را انتخاب کنید و البته می‌توانید نور رینگ لایت را با نور طبیعی که از پنجره  خانه می‌تابد ترکیب کنید و کمی به عکس خودتان سایه دهید.

زاویه‌های مختلف را امتحان کنید

اگر رینگ لایت را در روبرو تنظیم کرده‌اید اما سایه روی سوژه وجود دارد، برای از بین بردن سایه با استفاده از دسته پشت رینگ لایت، قد رینگ لایت را بالا ببرید و آن را به سمت جلو در زاویه 40 الی 45 درجه به سمت سوژه متمایل کنید.

مورد بعدی استفاده از عینک است. افرادی که از عینک استفاده می‌کنند معمولا نور رینگ لایت مستقیم به شیشه عینک آن‌ها می‌تابد و بازتاب می‌شود.

برای همین توصیه می‌شود هنگام عکاسی با رینگ لایت از عینک استفاده نکنید تا عکس شما دچار بازتاب نور نشود یا با کم و زیاد کردن نور محیط و البته رینگ لایت از شدت این نور بکاهید.

وسایل براق یا قاب عکس هم مانند عینک باعث بازتاب نور می‌شوند و بهتر است رینگ لایت را در زاویه‌ای قرار دهید که نور را بازتاب نکند. قبل از عکاسی سعی کنید با مرتب کردن محیط عکاسی از اجسام و اشیاء براقی که بازتاب نور دارند عکس حرفه‌ای تری بگیرید.

اگر آرایشگر هستید و کار رنگ و لایت مو انجام می‌دهید. برای واضح نشان دادن رنگ مو و براق نشان دادن مو رینگ را در زاویه پشت سر سوژه قرار دهید تا نور آن روشن‌تر باشد.

اگر دو یا چند رینگ لایت دارید، می‌توانید آنها را به شکل مثلثی در زاویه‌های مختلفی قرار دهید تا کمترین سایه را داشته باشید و سوژه را از پس زمینه جدا کنید.

شدت نور را زیاد بالا نبرید

اکثر رینگ‌ها تنظیمات نور دارند و می‌توانید آن‌ها را برحسب موقعیت عکس‎برداری و فیلم‎برداری تنظیم کنید.

ابتدا  یک عکس بگیرید و نور محیط را بسنجید و سپس روشنایی نور رینگ لایت را مطابق با آن تنظیم کنید. اگر می‌خواهید دوربین عکس‌های شما را با دقت بیش‌تری ثبت کند و واضح‌تر باشد، نور رینگ لایت را کمی افزایش دهید.

البته در نظر باشید فقط نور رینگ لایت زیاد بالا نبرید چون باعث اسکپوژر شدن عکس می‌شود. یعنی نور بیش از حد باعث می‌شود جزویات چهره از بین برود و فقط به جسمی نورانی تبدیل شوید!

اگر شدت نور رینگ لایت شما با درصد مشخص می‌شود،  معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ درصد نور کافی است و بیشتر از آن فقط در محیط‌ها پرنور مثل محیط باز کاربرد دارد.

دمای نور را طوری تنظیم کنید که رنگ‌ها تغییر نکنند

رینگ لایت‌های جدید مجهز به کنترل دمای نور هستند. تنظیمات این قسمت میزان گرم و سرد بودن نور را مشخص می‌کند.

دمای نور رینگ لایت‌ها بر اساس کلوین مشخص می‌شود. در رینگ لایت‌هایی که نور ال ای دی دارند، دمای نور از 3200 تا 5500 درجه کلوین و حتی بالاتر متغییر است.

وقتی دمای نور را بالا ببرید، یک نور سفید و روشن دارید و برای عکس‌هایی که می‌خواهید نور آن شبیه نور عکاسی در روز باشد، مناسب است. اگر دمای نور را پایین بیاورید نوری شبیه به نور آفتاب یا شمع خواهید داشت. اگر نیاز به یک نور گرم و صاف دارید از دما نور بالا‌تر استفاده کنید.

مطالعه بیشتر درباره: دمای نور در نورپردازی

معمولا دمای نور حدود ۴۲۰۰ برای عکاسی از چهره مناسب است و بالاتر یا پایین‌تر از این دما باعث می‌شود رنگ چهره به سمت نور زرد و قرمز یا آبی و سفید برود که خوب نیست.

پس بهتر است دمای نور را به شکل افراطی کم و زیاد نکنید تا رنگ‌ها واقعی‌تر باشند.

فاصله سوژه تا رینگ لایت را در نظر بگیرید

معمولا برای رینگ لایت‌هایی که به تنظیم نور مجهز هستند و نور رینگ لایت را می‌توان افزایش داد، در یک فاصله نسبتا دور هم می‌توانید نور مناسب برای عکاسی را داشته باشید.

اما معمولا برای یک عکس پرتره با کیفیت از نزدیک به اندازه طول دست خود می‌توانید به عقب بروید و جلوی دوربین باستید.

اگر می‌خواهید کمی از دوربین و نور دور باشید فاصله یک  الی یک و نیم متری فاصله نرمال برای عکاسی با رینگ لایت است.

نور محیط همیشه مفید نیست

نور محیط می‌تواند دمای متفاوتی با نور رینگ لایت داشته باشد و همین تفاوت دما و شدت نور می‌تواند عکس شما را خراب کند.

می‌توانید نور کل فضا یا اتاق را خاموش کنید تا از عکاسی با رینگ لایت نتایج بهتری بگیرید. البته نور محیط کاملا به شرایط عکاسی بستگی دارد.

ژست‌های مختلف را امتحان کنید

بخش بزرگی از طرز استفاده رینگ لایت به ژستی که می‌گیرید بستگی دارد؛ حتی می‎توانید رینگ لایت را در دست سوژه قرار دهید تا با آن ژست بگیرد. کمی خلاقیت به خرج دهید و از این که رینگ لایت داخل کادر عکس دیده شود نترسید.

درباره ژست‌ها ما چندین مطلب با صدها عکس منتشر کرده‌ایم.

پس در کل موقع عکاسی با رینگ لایت این نکات را در نظر بگیرید:

 • شدت نور
 • دمای نور
 • فاصله
 • زاویه نسبت به سوژه
 • ترکیب با سایر منابع نوری
 • ژستی که جلوی دوربین می‌گیرید

حالت‌های استفاده از رینگ لایت

برای گرفتن عکس‌هایی که دوست دارید حرفه‌ای به نظر برسند، تنها خرید رینگ لایت کافی نیست. در واقع، تنظیم کردن رینگ لایت و قرار دادن آن در حالت‌های مختلف باعث می‌شود سوژه به بهترین وجه ثبت شود. در این قسمت، ما می‌خواهیم حالت‌های مختلف عکاسی از رینگ لایت را در اختیار شما قرار دهیم؛ راه‌هایی که خروجی کار با رینگ لایت را منحصربه‌فرد خواهد کرد.

1. با رینگ لایت یک ترکیب‌بندی ایجاد کنید.

یکی از حالت‌های جالب توجه در عکاسی با رینگ لایت، قرار دادن رینگ لایت به‌عنوان یک ترکیب زمینه است. هنگامی که رینگ لایت در پس‌زمینه قرار می‌گیرد، هاله‌ای نور بر روی سوژه ایجاد می‌شود که ترکیب بسیار زیبایی است.

این تکنیک سبب می‌شود عکس‌های خلاقانه‌ای با نورپردازی فوق‌العاده‌ای را ثبت کنید. البته قرار نیست رینگ لایت حتما در پس‌زمینه و پشت سر سوژه قرار بگیرد. می‌توان آن را در هر قسمتی از کادر قرار داد و با تنظیم لنز دوربین بر روی سوژه، حلقه‌ای از نور را بر روی تصویر ایجاد کرد. شاید این تکنیک را حوصله‌سربر یا فاقد خلاقیت بخوانید اما امتحان کردن آن می‌تواند نظرتان را تغییر دهد.

2. از رینگ لایت به‌عنوان یک پرکننده نور محیط بهره بگیرید.

رینگ لایت‌ها می‌توانند سایه‌های عکس را از بین ببرند. یکی از مزایای عکاسی با رینگ لایت این است که می‌توانید از آن برای محو کردن سایه‌ها و پرکننده نور محیط استفاده کنید. رینگ لایت‌ها امروزه با توان و قدرت نوردهی زیادی ساخته می‌شوند؛ بنابراین هنگامی که در کنار فلاش استدیویی قرار بگیرند، قادرند سایه‌ها را محو و در عوض، نور زمینه را تکمیل کنند.

در این حالت، رینگ لایت نقش نور ملایم را بازی می‌کند؛ در حالی که استروب یا فلاش استودیویی نور اصلی زمینه را تامین خواهد کرد. البته اگر بخواهید، می‌توان برعکس عمل کرد؛ یعنی رینگ لایت به‌عنوان نور اصلی و استروب به‌عنوان نور فرعی حضور داشته باشد. یک نکته مهم اینکه در این حالت، استفاده از رینگ لایت‌هایی بهتر است که بتوانند دمای رنگ محیط را تنظیم کنند تا هماهنگی بیشتری با نور استروب ایجاد شود.

 آموزش عکاسی با رینگ لایت | از رینگ لایت به‌عنوان یک پرکننده نور محیط بهره بگیرید.

۳. تلاش کنید تا سرعت شاتر را کاهش دهید.

اگر به تکنیک ترکیب استروب و رینگ لایت علاقه‌مند هستید، می‌توانید این تکنیک را نیز امتحان کنید. کشیدن شاتر یک حالت خلاقانه با خلق سوژه‌هایی ملایم است که فرصت ثبت عکس‌هایی جالبی را به شما می‌دهد. در این تکنیک، شاتر بر روی سرعت ۱.۱۵ ثانیه قرار می‌گیرد؛ فلاش استودیویی به‌عنوان پرکننده نور و رینگ لایت به‌عنوان مکمل عمل خواهند کرد و در نهایت نوردهی به سوژه انجام می‌شود.

۴. رینگ لایت را نیز مانند یک سوژه در نظر بگیرید.

شاید برایتان جالب توجه باشد که می‌توانید رینگ لایت را نیز به‌عنوان یک سوژه در عکس و ویدیوها در نظر بگیرید. در این تکنیک، همراه با تصویر خود یا هدف موردنظرتان می‌توانید رینگ لایت را نیز در کادر عکاسی قرار دهید. با استفاده از رینگ لایت‌ها در چارچوب دوربین و سایز آن‌ها امکان خلق عکس‌ها و ثبت لحظات بامزه و جالب توجهی وجود دارد.

 • عکاسی با رینگ لایت و استفاده از آن به‌مثابه یک سوژه به خروجی سرگرم‌کننده‌ای منجر می‌شود اما درباره کار مستقیم با آن باید به نکاتی توجه کنید:
 • رینگ لایت‌هایی که از لامپ ال‌ای‌دی (LED) برخوردارند، حرارت زیادی را به خود جذب نمی‌کنند. در نتیجه، گرمای زیادی ندارند و به‌سادگی می‌توانید آن‌ها را دست بگیرید.
 • هنگام کار با رینگ لایت‌ها به سیم‌ها، کابل‌ها و دوشاخه‌ها توجه داشته باشید.
 • از تماس طولانی‌مدت رینگ لایت با سطح پوست خود جلوگیری کنید.
 • نکته آخر این است که رینگ لایت‌ها معمولاً علاقه دارند تا نور را از سمت پایین به سوژه منتقل کنند. این مسئله سبب می‌شود نوردهی به سوژه چندان جذاب نباشد. بنابراین سعی کنید که رینگ لایت در تمام ژست‌ها در موضع پایین به بالا قرار نگیرد.

 آموزش عکاسی با رینگ لایت | رینگ لایت را نیز مانند یک سوژه در نظر بگیرید.

5. از رینگ لایت به‌عنوان یک نور استاندارد استودیویی استفاده کنید.

هنگامی که یک رینگ لایت را در اختیار دارید، هیچ‌گاه محدود به حالت‌های تکراری نیستند. دلیل مشخص است؛ زیرا رینگ لایت‌ها می‌توانند از زاویه ۰ تا زاویه ۱۸۰ درجه تنظیم شوند. پس می‌توانید آن را در هر زاویه‌ای را که بخواهید، تنظیم کنید.

یکی از بهترین زاویه‌های نوردهی رینگ لایت‌ها، زاویه ۹۰ درجه است. در این حالت، رینگ لایت به‌طور مستقیم سوژه را هدف قرار می‌دهد و سطح یکسانی از نور را به کل هدف می‌تاباند. شکل دایره‌ای رینگ لایت‌ها در این موقعیت بسیار اثرگذار عمل می‌کند؛ چراکه وقتی رینگ لایت به سوژه‌ای با نور معمولی برخورد دارد، قدرت عمل را در دست می‌گیرد و بهترین نوردهی را ارائه می‌دهد.

البته نکته مهم در این است که می‌توان با تنظیم چندین مانع، نورپردازی رینگ لایت را به شکل دایره‌ای آن محدود نکرد. مانع‌ها کمک می‌کنند تا زاویه‌های جدیدی را در نوردهی امتحان کنید و میزان شدت و حدت نور به سوژه را کنترل کرد. همانطور که گفتیم، استفاده از قابلیت‌های یک رینگ‌ لایت‌ و عکس‌برداری جذاب با آن به خلاقیت و ابتکار شما بستگی دارد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

عکس نوزاد خوابیده زیبا
جذاب ترین عکس های نوزاد و کودک
4 ماه پیش - زمان مطالعه : 13 دقیقه
چگونه حجم عکس را کم کنیم
كم كردن حجم عکس آنلاین
3 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
DPI چیست؟
DPI چیست؟
6 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
انواع کاغذ چاپ عکس و نحوه تشخیص آنها
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه
Engagement photography
عکاسی اسپرت
8 ماه پیش - زمان مطالعه : 10 دقیقه
نرم‌‌افزار ویرایش عکس IOS
برترین نرم‌ افزارهای ویرایش عکس IOS
9 ماه پیش - زمان مطالعه : 6 دقیقه