021-7356

انواع مختلف رینگ لایت

2 سال پیش - زمان مطالعه : 9 دقیقه

انواع مختلف رینگ لایت

رینگ لایت یکی از پرکاربردترین تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری محسوب می‌شود که با کاربردهای مختلفی که دارد می‌توان آن را به دسته بندی‌های مجزا تقسیم کرد تا شما بتوانید با توجه به نیازی که دارید، رینگ لایت متناسب با کارتان را تهیه کنید. شاید در گذشته داشتن یک رینگ لایت برای هر فردی ممکن نبود، اما امروزه چه کاربرد حرفه‌ای داشته باشید چه کاربرد روزمره، حتما می‌توانید یک رینگ لایت مقرون به صرفه تهیه کنید. در این مقاله به انواع مختلف رینگ لایت و کاربردهایشان اشاره خواهیم کرد.

معرفی انوع مختلف رینگ لایت

1.      رینگ لایت رومیزی

رینگ لایت‌ها با پایه‌های مختلفی عرضه می‌شوند که برخی از آن‌ها پایه کوتاهتری دارند که به رینگ لایت متصل است و طوری طراحی شده که رینگ لایت با ارتفاع کمتری از سطح قرار می‌گیرد. اینگونه رینگ لایت‌ها را رینگ لایت رومیزی می‌گویند چرا که علت چنین طراحی قرار گرفتن رینگ لایت روی میز برای کاربردهایی نظیر تماس‌های ویدیویی یا آموزش‌هایی که به روی میز انجام می‌گیرد، گلسازی، شمع سازی و موارد اینچنینی، استفاد می‌شود.

به طور کلی اینطور در نظر بگیرید که اگر قرار است رینگ لایت را با فاصله کمی از جسمی قرار دهید و فوکوس دوربینتان روی آن جسم اهمیت دارد، رینگ لایت رومیزی تهیه کنید چون به راحتی می‌توانید موبایلتان را در آن قرار داده و با فاصله کمی از سطح میز تنظیم کنید و آموزش لازم را بدون اینکه دغدغه‌ای نسبت به دور بودن موبایل یا کم بودن نورتان داشته باشید انجام دهید.

علاوه بر اینها، رینگ لایت رومیزی یکی از پرکاربردترین رینگ لایت‌ها برای مشاوران آنلاین یا تماس‌های ویدیویی است که در آن فرد در جای خود نشسته و با فاصله کمی از موبایل خود قرار می‌گیرد. بنابراین رینگ لایت رومیزی می‌تواند نور محیط را متناسب کرده و اجازه دهد صدای شما نیز به شکلی رساتر به مخاطبینتان برسد.

رینگ لایت‌های رومیزی می‌توانند باتری خور بوده یا با اتصال به پریز برق کار کنند. اما در نظر داشته باشید اگر جایی که مستقر هستید به پریز برق نزدیک نیست، حتما مدلی را تهیه کنید که باتری خور باشد.

 

2.      رینگ لایت موبایل

رینگ لایت‌ها در گذشته اغلب برای عکاسی‌ با دوربین‌های حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما با روی کار آمدن تلفن‌های هوشمند و قدرتمندتر شدن لنز دوربین گوشی‌ها، امروزه عکاسی با موبایل نیز بسیار مرسوم است. همین موجب شده رینگ لایت‌ها اختصاصی برای موبایل طراحی شوند. اضافه شدن هولدر برای نگه داشتن گوشی موبایل درون این حلقه‌های نور از جمله مواردی است که یک رینگ لایت را برای استفاده با موبایل آماده می‌سازد. علاوه بر اینکه می‌توان از انواع مختلف رینگ لایت برای موبایل نیز استفاده کرد، رینگ لایت‌های سلفی هم مختص کار با موبایل طراحی شده‌اند.

3.      رینگ لایت سلفی

رینگ لایت سلفی به رینگ لایت‌هایی گفته می‌شود که سایز کوچکتری نسبت به سایر رینگ لایت‌ها دارند و مختص قرار گرفتن روی موبایل طراحی شده‌اند. رینگ لایت‌های سلفی مشخص است که قرار است به شما در گرفتن عکس‌های سلفی بهتر کمک کند بنابراین طوری طراحی شده که نور را روی صورت شما بیندازد. از اینرو این نوع رینگ لایت نسبت به تلفن همراه شما کوچک‌تر است و حمل آن بسیار آسان است. بنابراین می‌توانید آن را همراه خودتان به سفر برده و تصاویر زیبایی به یادگار بگیرید.

انواع مختلف رینگ لایت سلفی

4.      رینگ لایت عکاسی

با توجه به اینکه چقدر می‌خواهید عکاسی حرفه‌ای انجام دهید یا این کار را با موبایل انجام می‌دهید یا دوربین عکاسی، تنوع رینگ لایت عکاسی بسیار زیاد است. انتخاب رینگ لایت عکاسی گاهی کار بسیار دشواری است چرا که رینگ لایت‌ها در سایزهای متنوعی موجود هستند و ویژگی‌ها و کاربردهای متنوعی دارند. بنابراین با توجه به امکاناتی که نیاز دارید می‌توانید رینگ لایت عکاسی مورد نظرتان را تهیه کنید. بعنوان مثال در بیشتر مواقع داشتن سه پایه برای عکاسی اهمیت دارد بنابراین رینگ لایت عکاسی نیز باید سه پایه بلند داشته باشد تا همراستای دوربین قرار بگیرد.

از جمله رینگ لایت‌هایی که می‌توانند برای عکاسی استفاده شوند رینگ لایت‌های کاسه‌ای هستند. این رینگ لایت‌ها همانند رینگ لایت‌های معمولی فقط یک حلقه نور نیستند بلکه داخل این حلقه نور خالی نیست که همین موجب می‌شود قدرت و پرتاب نور بیشتر شده و عکس‌های بهتری در فاصله بیشتر گرفت.

رینگ لایت عکاسی

5.      رینگ لایت باتری خور

اغلب رینگ لایت‌ها انرژی خود را از برق شهری می‌گیرند. اما اگر برای عکاسی در محیط باز از رینگ لایت استفاده کنید، احتمال اینکه بتوانید به برق شهری متصل شوید کمتر است. در این صورت رینگ لایت باتری خور به کارتان خواهد آمد. البته این روزها بیشتر رینگ لایت‌ها هر دو ویژگی را دارند، یعنی هم می‌توانید به برق بزنید هم با باتری آن‌ها را روشن کنید. بنابراین نگرانی بابت اینکه در صورت سفر رفتن یا عکاسی در فضای باز چطور از رینگ لایت استفاده کنید نخواهید داشت. در نظر داشته باشید چه مدت می‌خواهید از رینگ لایت در حالت روشن بودن استفاده کنید چرا که باتری‌ها عمری دارند و شاید بیش از دو ساعت نتوانند رینگ لایت شما را روشن نگه دارند. بنابراین یا باتری یدکی همراه ببرید یا نسبت به مقدار کاری که انجام می‌دهید باتری قوی‌تری تهیه کنید.

6.      رینگ لایت حرفه‌ای

رینگ لایت‌ها با کاربردهای مبتدی تا حرفه‌ای ارائه می‌شوند. همین موجب می‌شود برخی از قابلیت‌ها به روی رینگ لایت حرفه‌ای وجود داشته باشد که رینگ لایت‌های ساده و معمولی ندارند. رینگ لایت حرفه‌ای همانطور که از نامش پیداست قرار است به شما در عکاسی حرفه‌ای یا به طور کلی پروژه‌های بزرگ‌تر فیلمبرداری یا عکاسی کمک کند. بنابراین اگر به دنبال رینگ لایت حرفه‌ای می‌گردید باید به دنبال قابلیت‌های حرفه‌ای تر نظیر حلقه بزرگتر، تعداد نور LED بیشتر، شدت و دمای نور، تعداد نور، قابلیت تنظیم و کنترل نور بگردید. به طور کلی، هرچه قابلیت‌های یک رینگ لایت بیشتر در کنترل شما باشند و بتوانید تنظیمات گسترده‌تری برای نور آن انجام دهید، رینگ لایت حرفه‌ای‌تری خواهید داشت.

در نظر داشته باشید با توجه به اینکه اغلب رینگ لایت‌های حرفه‌ای گرانقیمت هستند، حتما تجهیزات جانبی آن، از جمله کیف حمل، را تهیه کنید تا حین حمل و نقل آسیبی به این تجهیزات مهم عکاسی شما وارد نشود.

انواع مختلف رینگ لایت

7.      رینگ لایت فیلمبرداری

رینگ لایت‌های فیلمبرداری باید همانند رینگ لایت‌های عکاسی قابلیت تنظیم نور و موارد دیگر را داشته باشند. در حقیقت در اغلب مواقع می‌توانید یک رینگ لایت که برای عکاسی تهیه کرده‌اید را برای فیلمبرداری نیز استفاده کنید فقط باید توجه داشته باشید که تا چه حد کار فیلمبرداری شما حرفه‌ای است. همچنین به میزان تاریکی محیطی که در آن فیلم می‌گیرید نیز توجه کنید تا بدانید شدت نور و میزان بزرگی حلقه نورتان چقدر باید باشد. در نظر داشته باشید نورپردازی حین فیلمبرداری بسیار مهم است. بنابراین اگه اولویت کار شما با رینگ لایت، استفاده از آن حین فیلمبرداری است، پیش از هر چیزی به شدت و میزان نور رینگ لایت توجه کنید.

همچنین فیلمبرداری از محصول و فیلمبرداری سلفی ویژگی‌های متفاوتی نیاز دارند. اگر یک بلاگر هستید که اغلب مواقع قرار است از چهره خودتان فیلم بگیرید حتما به پایه دار بودن رینگ لایت دقت کنید. اگر قرار است از محصول خاصی فیلم بگیرید شاید مجبور باشید رینگ لایت را حین فیلمبرداری حرکت دهید. بنابراین اگر قرار است دوربین حرفه‌ای‌تری روی آن سواری کنید به هولدر رینگ لایت توجه کنید.

8.      رینگ لایت دندانپزشکی

رینگ لایت‌ها از گذشته تا به امروز یکی از پرکاربردترین وسایل در تجهیزات پزشکی بوده‌اند. حتما قرار نیست با رینگ لایت عکاسی یا فیلمبرداری کنید بلکه نوری که این حلقه نورانی ایجاد می‌کند می‌تواند در بسیاری از حرفه‌ها، از جمله دندانپزشکی، کاربرد داشته باشد. دندانپزشک‌ها باید به خوبی بتوانند داخل دهان را ببینند و این کمکی است که یک رینگ لایت به آن‌ها خواهد کرد. ایجاد یک نور نرم و ملایم که بتواند به خوبی داخل دهان و دندان‌ها را روشن و قابل رویت کند. رینگ لایت‌های دندانپزشکی اغلب بالای سر بیمار قرار می‌گیرند و نیازی به سوار کردن دوربین یا گوشی ندارند. بنابراین می‌توانند رینگ لایت‌های ساده‌تری باشند که فقط نور ایجاد می‌کنند و تنظیمات خاصی نیاز ندارند.

9.      رینگ لایت آرایشگری

اولین ویژگی مهم یک رینگ لایت آرایشی وجود یک آینه در داخل رینگ لایت است. بخصوص اگر بخواهید خودتان کار آرایشی را روی صورتتان انجام دهید و از مراحل آن فیلم یا عکس بگیرید، وجود آینه، تسلط شما روی کارتان را بالاتر خواهد برد چرا که دیگر نیازی نیست موبایل خود را در حالت سلفی قرار دهید. رینگ لایت آرایشگری فقط برای فیلم گرفتن نیست بلکه آرایشگرها در سالن‌های زیبایی نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. وقتی نور کافی روی صورت فرد وجود داشته باشد با دقت بیشتری می‌توان کارهای مختلف زیبایی و آرایشی را انجام داد. رینگ لایت نور یکسان و منظمی روی صورت می‌اندازد و این موجب می‌شود صورت به طور مساوی روشن شده و آرایشگر با تعادل بیشتری بتواند کار خود را انجام دهد.

رینگ لایت آرایشگری

جمع بندی

انواع مختلف رینگ لایت اگرچه یک کار را انجام می‌دهند اما با توجه به کاربردهای مختلف با قابلیت‌های متفاوتی نیز عرضه می‌شوند. وجود نور کمتر یا بیشتر از جمله ویژگی‌هاییست که رینگ لایت‌ها را از هم متقاوت ساخته و قیمت آن‌ها را نیز تغییر می‌دهد. بنابراین بسیار مهم است که بدانید رینگ لایت را برای چه کاری تهیه می‌کنید تا بتوانید از بین انواع مختلف رینگ لایت، مدلی که مناسب کار شماست و می‌تواند به ساده‌تر شدن و باکیفیت‌تر شدن کارتان کمک کند را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.