021-7356

بررسی پیغام های خطا در دوربین های کانن EOS

بررسی پیغام های خطا در دوربین های کانن EOS

شرکت کانن مدتی است که تمهیداتی را برای نمایش کدهای خطا در سری دوربین های EOS خود در نظر گرفته است. تا همین اواخر، نمایش کد خطا محدود به یک یا چند پیغام بود اما امروزه دوربین های EOS طیف وسیع تری از پیغام های خطا را نمایش می دهند، در نتیجه کاربر می تواند حداقل اطلاعات دقیق تری راجع به اشکال بوجود آمده داشته و اقدامات منطقی را در جهت رفع اشکال انجام دهد.

در این نوشتار نگاهی به معنی و مفهوم پیغام خطا در دوربین های کانن خواهیم انداخت تا کاربر دوربین بتواند بدون نیاز به مراجعه به مراکر سرویس اقدامات لازم را در جهت برطرف نمودن خطا و اشکال دوربین انجام دهد.

در دوربین های جدید DSLR شرکت کانن، کدهای خطا گسترده شده و برخلاف مدل های قدیمی تر، نمایش این خطاها دیگر بصورت کلی نبوده و برای هر خطایی کد انحصاری نمایش داده می شود.

کدهای خطایی که تقریباً بین تمامی دوربین های عکاسی دیجیتال سری EOS کانن مشترک است بشرح زیر است :

Err 01 : خطا در اتصال لنز به دوربین

این اشکال که اولین پیغام خطا در دوربین های کانن است می تواند مربوط به لنز یا دوربین باشد یا در برخی موارد تمیز نبودن کنتاکت های لنز باعث نمایش این پیغام خطا می شود.

پیغام خطا در دوربین های کانن

Err 02 : خطای کارت حافظه

این خطا از پیغام خطا در دوربین های کانن که Err 02 نام دارد، ناشی از اشکال در ارتباط کارت حافظه و دوربین است. بروز این خطا می تواند ناشی از خود دوربین یا کارت حافظه باشد.

پیغام خطا در دوربین های کانن

[relatedpost post=”71500″]

Err 04 : عدم ظرفیت کارت حافظه

این اشکال می تواند بطور ساده ناشی از پر شدن کارت حافظه بوده یا مربوط به عدم شناسایی ظرفیت خالی کارت توسط دوربین باشد.

[relatedpost post=”71514″]

Err 05 : اختلال در عملکرد فلاش دوربین

اگر فلاش درونی دوربین نتواند بیرون بیاید یا مانعی بر سر راه بیرون آمدن باشد این کد خطا نمایش داده می شود. در این حالت دوربین هیچ عملکردی نداشته تا مانع برطرف گردد.

پیغام خطا در دوربین های کانن

 

Err 06 : اختلال عملکرد سیستم تمیز کننده حسگر

اگر فرایند سیستم تمیز کننده حسگر که هنگام روشن یا خاموش شدن دوربین اتفاق می افتد با اختلال مواجه شده و کامل نگردد، این کد خطا نمایش داده می شود.

پیغام خطا در دوربین های کانن
خطای 99 در دوربین کاننError 99 : پیغام خطای عمومی و غیر مشخص

کاربران دوربین های سری EOS کانن که سال تولید آن ها قبل از سال 2007 می باشد با این پیغام خطا مواجه می شوند. در واقع کد خطای Error 99 نشاندهنده اختلال عمومی در عملکرد دوربین است و ارتباطی با کدهای 01 تا 06 ذکر شده ندارد. از آنجایی که این پیغام خطا بطور مشخص به ایراد خاصی اشاره نمی کند ممکن است در دو مدل دوربین یکسان نشاندهنده ایرادات متفاوتی باشد.

کدهای خطا در دوربین های جدید EOS

از سال 2007 دوربین های مثل EOS-1D MK II ، EOS-5D MK II و EOS-7D به سیستم اعلام خطای پیشرفته تری مجهز شدند. نخست اینکه این دوربین ها می توانند پیغام های خود را به همراه توضیح خطا و نحوه برطرف نمودن سریع آن را بر روی مانیتور دوربین نمایش دهند. ثانیاً بجای نمایش کد عمومی Error 99 ، کدهای خطای جدیدی علاوه بر کدهای 01 تا 06 اضافه شده اند تا کاربر را بطور دقیق تری به سمت علت بروز خطا راهنمایی کنند.

این کدهای خطا بشرح زیر هستند :

پیغام خطا در دوربین های کانن
خطای 10 در دوربین کاننErr 10 : اختلال فایل

Err 10 از پیغام خطا در دوربین های کانن به این معنی است که، در نوشتن فایل بر روی کارت حافظه نوعی خطا رخ داده است.

پیغام خطا در دوربین های کانن

Err 20 : اختلال مکانیکی

در قسمت آینه، شاتر یا مکانیسم دیافراگم نوعی اختلال، خطا یا قفل شدن رخ داده است. این پیغام خطا دقیقاً به محل اختلال اشاره نمی کند اما نشان می دهد که خطای رخ داده مربوط به قسمت های مکانیکی است.

پیغام خطا در دوربین های کانن

Err 30 : اختلال شاتر

بر خلاف Err 20 این خطا دقیقاً به اشکالی در شاتر دوربین اشاره می کند. این اشکال می تواند یک اشکال مکانیکی یا اشکال در ارتباط الکترونیکی شاتر باشد.

پیغام خطا در دوربین های کانن

Err 40 : اختلال در منبع تغذیه

این پیغام نشاندهنده اشکال داخلی در تامین انرژی از باتری به برخی قسمت های دوربین باشد. این خطا اغلب مربوط به ضعیف بودن باتری نیست هرچند احتمال خرابی باتری نیز وجود دارد.

Err 50 : اختلال در کنترل الکترونیک

برخلاف Err 20 که به اشکالات مکانیکی اشاره می کند، این پیغام خطا به کاربر نشان می دهد که اختلالی در قسمت های الکترونیکی ناشی از تداخل یا ارتباط ناصحیح بوجود آمده است اما مشخص نمی کند که دقیقاً منشاء بروز این خطا چیست.

Err 70 :

این پیغام خطا از پیغام خطا در دوربین های کانن  به اشکالی در رابطه با ثبت تصویر یا ذخیره سازی اشاره می کند. این خطا ممکن است یک ایراد ساده در کارت حافظه نباشد اما ایراد کارت حافظه را نباید نادیده گرفت.

پیغام خطا در دوربین های کانن
خطای 80 در دوربین کاننErr 80 : اختلال الکترونیک یا اختلال تصویر

هنگام بروز پیغام خطا چکار کنیم ؟

نخست در نظر داشته باشید که ایراد بوجود آمده ممکن است ایرادی ساده و موقتی در روند عملکرد دوربین باشد. اگر باتری را به مدت چند ثانیه از دوربین خارج کرده و مجدداً درون دوربین قرار دهید در واقع عمل بوت ( راه اندازی مجدد ) را انجام داده اید. همانگونه که در رایانه ها با عمل بوت بسیاری از اشکالات برطرف می شوند، این امر در باره دوربین های DSLR هم می تواند صادق باشد. بنابر این بعنوان یک اقدام عمومی هنگام بروز پیغام های خطا این عمل را انجام دهید.

اما این کار ممکن است همیشه مشکل را بر طرف نکند. ممکن است پس از قرار دادن مجدد باتری پیغام خطا دوباره ظاهر شود یا پس از اقدام به عکسبرداری نمایش داده شود.

هنگامی که پیغام خطا پس از قرار دادن یا نصب وسیله دیگری بر روی دوربین ( مانند کارت حافظه یا لنز ) رخ می دهد، سعی کنید وسیله را از دوربین جدا نموده و مجدداً نصب کنید و عملکرد نرمال دوربین را بررسی نمایید. درصورت بروز مجدد خطا قطعات نصب شده را جدا نموده و با قطعات دیگر جایگزین کنید. در مورد لنز، اگر لنز مورد استفاده از برندی غیر از کانن باشد سعی کنید با لنز کانن عملکرد دوربین را بررسی کنید.

نکته مهم در مورد تمیز کردن کنتاکت های لنز و محل اتصال آن به دوربین، عدم استفاده از مواد و ابزارهای ساینده می باشد. اکیداً توصیه می شود کنتاکت ها را فقط با پارچه ای نرم و بدون پرز تمیز کنید تا اثر انگشت و چربی ناشی از آن بخوبی برطرف شود.

در مورد کارت حافظه سعی کنید از یک کارت دیگر استفاده نموده و آن را درون دوربین فرمت نمایید. چندین عکس با کارت جدید بگیرید و آن ها را در مانیتور دوربین مشاهده کنید. اگر عملکرد دوربین نرمال باشد اشکال از کارت حافظه قبلی تان است.

بطور کلی، اتصال دستگاه های جانبی می تواند باعث بروز خطاهای دوربین گردند.

اتصال از طریق کابل USB ، استفاده از تریگرهای رادیویی یا اتصال سیم سنکرونیزه فلاش می توانند باعث اختلال در عملکرد دوربین شوند. در این موارد سعی کنید اتصال دستگاه های جانبی را قطع کرده و عملکرد دوربین را بررسی کنید. اگر پیغام های خطا برطرف شدند می توانید مطمئن شوید که اشکال از دستگاه های جانبی است.

[relatedpost post=”98243″]

سخن آخر . . .

ممکن است علیرغم تمام تلاش های شما در برطرف کردن پیغام خطا با شکست مواجه شده و اختلال عملکرد دوربین همچنان برقرار باشد. یا ممکن است عملکرد دوربین به حالت نرمال برگردد اما مجدداً پس از مدتی پیغام های خطای قبلی تکرار گردند. در این حالت بهتر است دوربین توسط مراکز مجاز تعمیر دوربین مورد بررسی قرار گیرد و بهتر است هنگام ارسال دوربین به این مراکز، قطعاتی که با اتصال آن ها این خطاها رخ داده اند ( مثل لنز و کارت حافظه ) نیز به همراه دوربین ارسال شوند.
آشنایی با پیغام خطا در دوربین های کانن و مفهوم آن ها حداقل این فرصت را ایجاد می کند که با تمهیداتی ساده بتوانید اشکال را برطرف کرده و نیازی به ارسال دوربین به مراکز سرویس نباشد.

144 دیدگاه

 • ملیکا گفت:

  سلام دوربین من عکس رو میگیره نمایشش میده بعد وقتی میخوای از دوربین عکس رو ببینی میگه که تصویر ناشناس هستش چیکار کنم

  • پشتیبان نورنگار گفت:

   سلام دوست عزیز
   دلایل احتمالی نمایش پیغام “تصویر ناشناس” در دوربین:
   ۱. کارت حافظه:
   ممکن است کارت حافظه شما مشکل داشته باشد.
   کارت حافظه را فرمت کنید یا از کارت حافظه دیگری استفاده کنید.
   ۲. تنظیمات دوربین:
   تنظیمات دوربین را بررسی کنید.
   ممکن است تنظیماتی مانند “ذخیره به عنوان JPEG” فعال نباشد.
   ۳. مشکل نرم افزاری:
   ممکن است دوربین شما دچار مشکل نرم افزاری شده باشد.
   دوربین را به روز رسانی کنید یا به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
   ۴. مشکل سخت افزاری:
   اگر هیچ یک از راه حل های بالا مشکل را حل نکرد، ممکن است دوربین شما دچار مشکل سخت افزاری شده باشد.
   در این صورت باید به نمایندگی مجاز مراجعه کنید.
   راه حل های موقتی:
   انتقال عکس ها به کامپیوتر:
   عکس ها را از طریق کابل USB به کامپیوتر منتقل کنید.
   قبل از انجام هر گونه تغییر در تنظیمات دوربین، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 • Tiov گفت:

  سلام دوربین من مدل mv هست فیلم را فقط چند ثانیه پخش میکنه و قطع میشه. مشکل چیست؟

  • پشتیبانی نورنگار گفت:

   سلام وقت بخیر
   مشکلی که شما در دوربین خود توضیح دادید، ممکن است به چندین علت برگردد. در ادامه، ممکن استنباطاتی بر اساس تجربه عمومی ارائه دهم، اما توجه داشته باشید که هر مورد خاصی نیاز به بررسی دقیق توسط تعمیرکار مجرب دارد. برخی از احتمالات مربوط به مشکل شما عبارتند از:
   1. مشکل در کارت حافظه: اگر فیلم‌ها فقط برای چند ثانیه پخش میشوند و سپس قطع می‌شوند، ممکن است مشکل در کارت حافظه باشد. در این صورت، ابتدا می‌توانید کارت حافظه را بررسی کنید و مطمئن شوید که ظرفیت کافی و فضای خالی دارد. همچنین، می‌توانید کارت حافظه را به رایانه متصل کرده و با استفاده از یک نرم‌افزار بازیابی داده، اطلاعات را بررسی کنید و اگر لازم باشد، کارت حافظه را فرمت کنید.
   2. مشکل در باتری: باتری ضعیف یا خراب می‌تواند توان لازم برای ضبط و پخش فیلم را فراهم نکند. در این صورت، توصیه می‌شود باتری را شارژ کنید و در صورت لزوم، با یک باتری جدید جایگزین کنید.
   3. خطا در سیستم عامل دوربین: در برخی مواقع، مشکلات نرم‌افزاری در دوربین‌ها نیز می‌تواند باعث مشکلاتی در ضبط و پخش فیلم شود. در این صورت، اطمینان حاصل کنید که دوربین شما دارای آخرین نسخه سیستم عامل موجود است. در صورت لزوم، می‌توانید سیستم عامل دوربین را به روزرسانی کنید.
   4. خرابی فیزیکی: در برخی موارد، خرابی‌های فیزیکی مانند قطعات داخلی دوربین یا مکانیزم پخش فیلم ممکن است باعث مشکل شود. در این صورت، توصیه می‌شود دوربین را به یک مرکز خدمات تعمیر مجاز ارسال کنید تا تعمیرات لازم انجام شود.

 • محمدی گفت:

  حافظه 64 هست

  • Sahar گفت:

   سلام دوربین من 7d mark 1 هستش ارور میده
   Can not communicate with battery
   احتیاج به تعمیر داره؟؟؟

  • 9193794904 گفت:

   سلام دوست عزیز
   این ارور معمولاً نشان‌دهنده مشکل در ارتباط بین دوربین و باطری است.
   در برخی موارد، این مشکل به دلیل کمیابی شارژ باطری یا اتصالات کثیف می‌باشد.
   در صورتی که با انجام مراحل زیر نتوانید مشکل را حل کنید، ممکن است
   به تعمیر نیاز داشته باشد:

   تغییر باطری:
   ابتدا با یک باطری شارژ شده جایگزین کنید تا بررسی کنید آیا مشکل از باطری است یا خیر.

   تمیزکاری اتصالات:
   اطمینان حاصل کنید که اتصالات باتری و دوربین تمیز و بدون خاک یا ذرات دیگری هستند.
   از هر نوع خطاکاری یا خطاکاری قابل مشاهده در اتصالات پرهیز کنید.

   بروزرسانی نرم‌افزار:
   اطمینان حاصل کنید که نرم‌افزار دوربین به آخرین نسخه بروزرسانی شده باشد.
   برخی اوقات، به‌روزرسانی نرم‌افزار ممکن است مشکل را حل کند.

   تنظیم مجدد دوربین:
   دستگاه خود را خاموش کنید و سپس دوباره آن را روشن کنید.
   این کار ممکن است به تنظیمات دوربین کمک کند.

   تعمیر تخصصی:
   اگر با انجام مراحل فوق مشکل حل نشد، ممکن است
   نیاز به مراجعه به خدمات تعمیرات تخصصی داشته باشید.
   ارور “Cannot communicate with battery” ممکن است
   به مشکلات سخت‌افزاری اشاره کند
   که توسط تعمیرکاران متخصص باید بررسی شود.

 • محمدی گفت:

  سلام دوربین من 760d هست و فیلمبرداری رو بیشتر از 3ثانیه نمیگیره دلیلش چی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.